DESPARTIRE DUREROASA PENTRU UNUL DIN NOI

nuti, imi pare rau ca treci prin asa ceva.....dar pentru durerile astea cel mai bun leac e timpul...fa ceva penrtu tine, rasfata-te un pic, schimba-ti look-ul, mergi la cumparaturi, intalneste-te cu prietene pentru care nu prea ai mai avut timp....
daca ai avut puterea sa pui punct relatiei si l-ai dat afara din casa ( pe vremea aia ), trebuie sa ai puterea sa treci si de momentele astea. stiu ca e greu, dar ai sa poti.
la mine a fost altfel, eram eu in casa lui, si cand n-am mai putut suporta minciunile si escapadele, mi-am facut bagajul si am plecat la ai mei. nici acum nu regret pasul facut. mi-e mai bine asa, fara el. dupa un timp am cunoscut pe altcineva si relatia evolueaza frumos.
iti doresc numai bine, fruntea sus.
scumpa31
Postat pe 5 Martie 2011 09:45
Daca nu ti-au placut sfaturile fetelor{BUNE} si vrei sa-l aduci inapoi...scrie-i si promite-i ca nu o sa-l mai suspectezi de relatia cu o alta{ca sigur vor mai fii....},ca nu o sa-l controlezi,nici factura de telefon,ca o sa-i fii SCLAVA pana la moarte,ca o sa-i faci toate poftele fara sa cracnesti,ca o sa-l asculti orbeste,ca o sa platesti numai tu toate facturile,ca o sa-i dai libertate cata vrea si poate el...numai sa vina inapoi,sa te iubeasca cand are el chef,sa te umileasca cum are el chef..etc.dar si atunci..te poti astepta la un refuz ,sau la vreo clauza ceva..accept-o imediat..numai sa se intoarca!S-a terminat lumea barbatilor,cu el incepe-cu el se termina!Repede,repede...umileste-te..vine sigur..inapoi!Asa o {iarta-ma}proasta mai rar gaseste! deci?Ai inteles "sfatul"meu?!Te pup si bafta!!
elisabeta_boia
Postat pe 5 Martie 2011 10:08
nuti..sunt covinsa ca ai auzit despre demnitate..Sunt convinsa ca ai asa ceva in tine..ei bine, acum e momentul sa arati ca esti demna!! e acel moment important in care te trezesti dimineata si iti repeti ca viata e frumoasa si ca merita sa o traiesti demn!!

apoi..ti-am privit pozele..si am vazut o femeie frumoasa. iti cam lipsea zambetul si desi "omul" traia in casa cu tine nu parea sa iti puna un zambet pe fata..si atunci?? merita??

ai cititi ce a spus Q? ai cititi despre acea imposibilitate de a mai construi increderea? ..iar imposibilitatea aia vine pentru ca nu unt amintiri care sa ajute la constructia increderii??

si apoi..ai spus ca Domnul..universul..cine vrei tu..ti-a mai dat o sansa la viata!! well, foloseste sansa asta cu mintea omului care a invatat ce e greu, cu mintea omului care poate sa spuna:"ok, mai am o sansa..acum stiu ce sa fac!!"

Desigur..nu e usor, nimic nu e usor in viata..nimic, nimic..dar cand castigi ceva, cand realizezi ceva ce minunat te simti...Esti tanar si draguta...acolo undeva e un alt om si pentru tine!! Cu siguranta!

si apoi..cand ai sa fii stapana pe tine, si rece, si distanta..si demna...atunci "omul" se va intoarce la tine..frumos ar fi sa fii din nou acea femeie care l-a scos din casa intr-o seara.

dede
Postat pe 5 Martie 2011 12:38
Dede iti multumesc frumos pentru aceste cuvinte ,le-am simtit ca sunt din suflet,dar.......tot timpul ma- simtit inferioara lui,il vedeam cel mai frumos cel mai bine barbat ,iar eu am fost o frustata si nu ma vedeam demna de el,si acum ma simt la fel ma vad urata nimic frumos nu am incredere in mine,imi spun ca nu o sa ma descurc singura ca nimeni no sa se uite la mine ca femeie,doar poate sa se foloseasca de mine asta e impresia care o am despre mine,cu cat ca multe colege imi spun ce am vazut la el? si degeaba eu tot asa ma vad.Multumesc inca o data poate asa o sa-mi recapat increderea in mine nu?Apropo cel mai tanar membru din poza e baiatul meu doar al meu.
nuti_poe62
Postat pe 5 Martie 2011 16:12
Dar el asta face acum ca si cum nimic nu-l doare ,nu-l intereseaza persoana mea se comporta ca si cum tot eu sunt de vina,eu am gresit fata de el,daca a zis ca nu vrea nici sa vorbeasca cu mine la telefon si nici nu poate si nici nu are timp,ce sa cred ?eu care il cunosc cit de cit zic eu am impresia ca asa si e,nu vrea sa se vada cu mine punct.Tu chiar crezi ca il afecteaza ? cand el nu a luat nici o informatie de la nimeni privind persoana mea.atunci?
nuti_poe62
Postat pe 5 Martie 2011 16:17
nuti...cat timp tu asa te vezi,cum ai pretentia sa te vada ceilalti altfel???
cat timp tu n u te respecti,cum ai pretentia sa te respecte ceilalti?
cand vei invata sa te respecti si sa te vezi altfel,cand vei invata sa faci si din defecte calitati...si ceilalti vor invata sa te aprecieze
ai un baiat,ai o motivatie mai mult decat puternica....lasa frustrarea si invata sa te apreciezi mai mult(ti-o spun din experienta)
nu cred ca baiatul tau isi doreste o mama frustrata....ptr el tu esti cea mai importanta
daca nu o faci ptr tine,fa-o ptr baiatul tau,fa-l sa fie mandru de tine
eladaela
Postat pe 5 Martie 2011 18:34
De la: eladaela, la data 2011-03-05 18:34:07nuti...cat timp tu asa te vezi,cum ai pretentia sa te vada ceilalti altfel???
cat timp tu n u te respecti,cum ai pretentia sa te respecte ceilalti?
cand vei invata sa te respecti si sa te vezi altfel,cand vei invata sa faci si din defecte calitati...si ceilalti vor invata sa te aprecieze
ai un baiat,ai o motivatie mai mult decat puternica....lasa frustrarea si invata sa te apreciezi mai mult(ti-o spun din experienta)
nu cred ca baiatul tau isi doreste o mama frustrata....ptr el tu esti cea mai importanta
daca nu o faci ptr tine,fa-o ptr baiatul tau,fa-l sa fie mandru de tine







mare dreptate ai ...ela !!!.
nazdravana
Postat pe 6 Martie 2011 07:14
760...nu stiu daca am dreptate,dar am trait asta pe propria-mi piele
pot sa spun ca eu am avut noroc,am avut langa mine oameni care m-au ajutat sa vad clar lucrurile(traiam in transa,acceptam sa fiu umilita,frustrarea era starea mea normala)
si mai ales am avut norocul si fericirea sa am langa mine baietii mei,doi baieti minunati,care au reusit sa ma trezeasca,sa ma faca sa ma vad asa cum ma vad ei...o persoana normala,cu calitati si defecte,care nu trebuie sa se mai lase umilita...
si daca astazi sunt cea care sunt,lor li se datoreaza
un lucru stiu sigur....nu as mai accepta niciodata sa traiesc ce am trait
eladaela
Postat pe 6 Martie 2011 11:05
Ela azi sunt terminata am plins toata dimineata si ieri dupa masa,..m-a sunat ieri dupa masa si imi spune sa-mi fac programul saptamana viitoare in asa fel sa mergem la primarie sa divortam,si de aici au inceput toate ma rascolit in asa hal ca nu ma mai regasesc deloc parca am inebunit de tot nu-mi doresc decit sa se intoarca inapoi,si nu-mi ieser asta din cap,cu cat ca mia zis clar ca nu mai vine inapoi sub nici o forma orice s-ar intimpla cu el nu vine si toate astea mau dat peste cap rau fetelor am luato razna sora lui mia zis ca sa nu-i fac pe plac sa ma duc sa divortez sa se duca singur daca vrea si el mia zis acelasi lucru ca o sa se duca el singur sa vada daca poate sa rezolve fara mine ce ziceti voi sunt nebuna de cap parca sa sfarsit lumea la el,nu mai pot,daca am ajuns sa ma gandesc pana intra-colo sa ma duc sa- l caut sa stam de vorba,ca nu vrea mi-a zis clar ieri ca nu vrea sa se intalneasc cu mine ca cu cat vorbim mai puti si la telefon si cu vazutu cu atat ne e mai usor sa trecem adica nu vorbim nu ne vedem trecem mai usor peste celelalte ,s-a referit si la el a vorbit la plural.Ce sa mai fac sa mil scot din cap si din minte ca daca ma suna inebunesc de ce a trebuit sa ma sune ieri ca imi propusesem sa nu-l mai caut sa il las in pace dar nu am putut sa ma abtin sa nu-i raspund.il iubesc pe cel care ma face sa sufar nu sunt masochista dar cred ca nu mai judec normal.Va multumesc astept inca sfaturi si idei de la voi
nuti_poe62
Postat pe 6 Martie 2011 12:04
mai bine divortati de comun acord, evitati niste cheltuieli inutile si evitati si mascarade prin "trebunal" pai daca unul nu mai vrea, poti face dragoste cu forta?
Reflex
Postat pe 6 Martie 2011 12:20
da'tu alta preocupare nu mia ai?
Mai iesi din casa, du-te la un film,, la teatru, ia-ti o vacanta... schimba mediul si nu-i mai raspunde la telefoane un timp.
Lasa-l in pana lui cu divortul lui cu tot, ca poate sa divorteze si mai tirziu. N-au intrat zilele in sac. Sa te caute el si sa nu te gaseasca, o perioada, si vedeti atunci cine e ala care pune conditii despre cit si cum sa discutati.

Eu am trecut printr-o secventa similara - dl. acasa la el, eu acasa la mine, mi-a spus ca "azi nu este disponibil". Bon. I-am spus pacat, ca tocmai vroiam sa ne despartim. Da'daca nu esti disponibil sa intelegi de ce, nici o problema. Ne despartim oricum. Doar ca am vrut sa fiu o doamna sa iti explic... Dupa atita ani, meriti si tu niste explicatii. Daca nu vrei, mai bine.
Si i-am inchis telefonul.

A sunat de vreo cinci ori in urmatoarele cinci minute. L-am inchis de tot.
A venit la usa - mi-am pus castile in urechi si l-am lasat sa sune.
A doua zi am plecat in concediu - fara telefon la mine.

Pina m-am intors, devenise cit se poate de disponibil.
Too late, din pacate.
quasaria
Postat pe 6 Martie 2011 12:20
Nuti de ce iti place tie sa te chinui? E clar ca omul nu are vreun sentiment de iubire pentru tine. E nasol ca se intampla dupa atatia ani de casnicie, dar nu ai ce face. E rau acum, va fi mai bine dupa ceva timp. Cum zicea si tata, orice invat are si dezvat. Capul sus si gata. De ce iti place sa te dai de ceasul mortii cand fostul tau partener se simte extraordinar si isi vede de viata. A stat atata cu tine si cu aia din comoditate si lasitate. Cum vrei tu sa ramai cu un barbat care are tupeul sa spuna ca nu plateste pentru luxul tau? Pentru ce sa iti omori timpul cu el?! Ca sa iti scoata pe ochi "luxul"?Alta solutie nu ai sa stii, decat sa iti bagi singura pe gat sa iti vezi de ale tale.
Gmihaela
Postat pe 6 Martie 2011 16:36
mihaelo....tu esti?????
eladaela
Postat pe 6 Martie 2011 16:50
Dupa tot ceea ce ne spui despre el, cred ca cel mai mare serviciu ti l-ai facut in clipa in care l-ai dat afara din casa ta. Ar fii mai bine sa ramana tot acolo - afara!
Pune-ti intrebarea: "Va mai conta acest om pentru mine, peste doi ani, sau peste trei?"
Si, mai pune-ti intrebarea: "Asta e tot ceea ce merit, oare chiar nu merit ceva mai bun?"
Cred ca peste doi-trei ani (poate nici atat), ai sa te feliciti pentru "imprudenta" de a-l fii dat afara in acea noapte.
garbo192277
Postat pe 6 Martie 2011 18:07
277...cred ca toata lumea a inteles asta si multi i-au si spus-o(fiecare in felul lui),dar se pare ca ea nu prea vrea sa inteleaga
dar sigur va intelege
eladaela
Postat pe 6 Martie 2011 18:10
parerea mea este sa nu stai toata ziua in casa sa te gandesti la el! cautati alte activitati iesi cu o prietena si de ce nu poate cunosti si un barbat! pe el uita-l, orcum se va intoarce si nici nu ar fii bine! pentru amundoi!
costel_37
Postat pe 7 Martie 2011 00:54
Draga mea, scuze ca iti dau acest sfat cu intarziere, dar eu sunt de parere ca trebuie sa fii cu picioarele pe pamant si sa tai RAUL de la radacina. Ce vrei tu, nu este decat amagire si pierdere de timp. Daca tu esti cu el de 11 ani, iar din aceasta perioada, 7 ani, el a mai fost cu altcineva......si in plus, tu erai a 3-a lui sotie, nu-ti dai seama ca acest om nu-si doreste o familie ci pur si simplu este un aventurier care se duce acolo unde gaseste o situatie mai buna decat a avut inainte. Acesta nu este OM DE CASA......de fapt, nici nu stie ce vrea.....mai bine lasa-l cu Dumnezeu inainte si cauta-ti un om care chiar isi doreste o familie. Si eu am patit la fel. Exsotul meu si-a gasit o alta doamna, dupa 12 ani de casnicie cu mine, timp in care am cumparat un apartament cu 3 camere in Craiova si o masina de 470 mil. si s-a mutat in Timisoara, luandu-si totodata si masina, bineanteles fara sa-mi ceara parerea. Am facut partajul, l-am despagubit cu bani si pentru o parte din apartament, dar nu i-am permis sa-si bata joc, Nu am facut niciun efort sa-l aduc inapoi desi am simtit ca mi s-a rupt inima in doua cand a plecat. Dupa 2 luni de la divort a venit acasa si mi-a spus ca eu nu am fost sanatoasa la cap, ca am acceptat divortul, desi el divortase de mine (atunci, probabil, avea OMUL, ORGOLII). Nu am mai acceptat sa se mai intoarca.....probabil daca ma duceam dupa el (mi-a si spus ca asta a asteptat).....imi radea in nas cu noua Doamna. Asa, a venit el la usa mea. Este greu singura, dar mai bine asa decat zdreanta lui.
iosefina_caramida
Postat pe 16 Martie 2011 12:52
iose...nice nick!
ufishor
Postat pe 16 Martie 2011 12:57
Nuti ,draga mea ,esti tare tampita ...cum mai poti iubi pe acest om care a creeat atata suferinta ??nu te inteleg, cum ai putut accepta sa stai cu el cand ai stiut ca a parasit 2 neveste ??de fat el a parasit o nevasta ,ca cea de-a doua a parasit-o din cauza ta.Nuti ...se seamana vant si se culege furtuna !!!!! sau ce dam aceia primim ...Nu te supara ,dar iti meriti soarta.....Acuma nu crede ca eu vad numai partea neagra ....parerea mea este, mai bine sa-ti aduni fortele si asa cum ai putere sa iubesti o pramatie ,incearca sa-l uiti ,lumea nu e facuta numai din el.Gandeste-te daca se intoarce la tine ,ce viata poti sa ai tu cu el ....noi femeile nu uitam ,suntem superioare barbatilor ....a plecat,UITA-L.. Ei,cum poti sa gandesti ca nu-si iubeste amanta ??O iubeste pana in momentul ca vor sta impreuna ,o iubeste pana in momentul cand o sa-si intinda rufele pe aceiasi sfoara ,o iubeste pana in momentul cand gaseste alta care o sa-l creada ce spune el despre sotiile ,amantele avute .....NUTI trezeste-te si priveste cu ochii deschisi ,NU TE MAI UMILIIIIIII....PATEZI DEMNITATEA FEMEILOR !!!!
mariadoda2004
Postat pe 17 Martie 2011 23:34
e clar k nu te mai iubeste de mult ai mandria ta si renunta la aceasta boala lunga care e moarte sigura,curaj si mergi mai departe
salvyna_g
Postat pe 20 Martie 2011 11:19
......tot timpul ma- simtit inferioara lui,il vedeam cel mai frumos cel mai bine barbat ,iar eu am fost o frustata si nu ma vedeam demna de el,si acum ma simt la fel ma vad urata nimic frumos nu am incredere in mine,imi spun ca nu o sa ma descurc singura ca nimeni no sa se uite la mine ca femeie,doar poate sa se foloseasca de mine asta e impresia care o am despre mine,cu cat ca multe colege imi spun ce am vazut la el? si degeaba eu tot asa ma vad.
NUTI, DRAGA, TI-AM VZ SI EU POZELE, BARBATUL ACELA AL TAU, NU ESTE GENUL MEU, DAR NU ASTA CONTEAZA, NU ASTA AM VRUT SA SPUN. CE VREAU SA SPUN? TU ARATI ASA DE BIINE PE LANGA EL...PENTRU CAT DE MOARTA ESTI DUPA EL, MA ASTAPTAM SA FIE CEVA MAI STILAT, MAI SUBTIREL, MAI FINUT...INSA STIU CA NU MAI PUTEM FI CA LA 20 DE ANI, LA 55. INSA, ORICUM , MIE IMI PLACE CUM ARATI, NU F MULTE FEMEI ARATA ASA LA VARSTA TA. EU ITI DAU UN SFAT, NU M-AM NASCUT IERI, DECI AM SI EU CEVA EXPERIENTA PERSONALA ACUMULATA LA ACEST CAPITOL. DE SUFERIT O SA MAI SUFERI UN TIMP, PENTRU O OARECARE RELATIE, AM SUFERIT UN AN DE ZILE. UN AN DE ZILE NU AM AVUT PUTERE SA MA UIT LA NIMIC DIN CE-MI ADUCEA AMINTE DE EL. A FOST ..., DE NEDORIT. INSA MI-A TRECUT. INTELEGI,? MI-A TRECUT! CHIAR SI ACUM, DUPA F MULT TIMP, UMBLA DUPA MINE. INSA, EU M-AM SCHIMBAT, AM INFLORIT SI ASTA PE EI II PUNE PE GANDURI. NU-I MAI SPUNE SA SE INTOARCA. SCHIMBA-TE, SA VEZI CAT DE CURIOS SE VA UITA LA TINE. PARCA VA VEDA O ALTA . SI ASTA TREBUIE SA VADA. SA VADA CA VIATA TA MERGE INAINTE SI FARA EL. CAND ERAM CASATORITA, SOTUL MEU IMI SPUNEA CA SUNT" EPAVA". EPAVA,? FEMEIE LA 43 DE ANI? VAI MAMA LUI! DUPA CE NE-AM DESPARTIT, SE UITA LA MINE CU CIUDA SI A FOST NEVOIT IN FINAL SA-MI SPUNA IN FATA CAT DE BINE ARAT, FARA CA EU SA I-O FI CERUT.
DECI, NU-I MAI FACE JOCUL. CUM POTI SA-I DAI ATATA SATISFACTIE GRATUITA? NU STIU DACA O SA AJUNGI SA-TI GASESTI PE CINEVA CU CARE SA -TI CONTINUI VIATA. NIMENI NU NE POATE GARANTA ASTA, IN MOMENTUL CAND NE DESPARTIM DE UN ANUME BARBAT. INSA SUNTEM DATOARE SA RENUNTAM LA CEL CARE NE FACE SA SUFERIM " CA NISTE CAINI" NU MERITAM. ACTUALMENTE SUNT INTR-O SITUATIE ASEMANATOARE CU A TA. DE-AIA AM SI INTRAT, DIN CURIOZITATE, SA VAD CE FAC ALTE FEMEI , IN ASTFEL DE SITUATII . PENTRU MINE, ESTE O SITUATIE NOUA, SA FIE SI CU MINE SI CU ALTA IN ACELASI TIMP. NU M-AM GANDIT NICIODATA CA MI-SE VA INTAMPLA ASA CEVA. PT MINE ESTE MAI USOR INSA, CA NU SUNT DECAT INTR-O RELETIE CU EL, NU ESTA NICI UN ANGAJAMENT , SI CHIAR ASA, M-A DURUT RAU DE TOT CAND AM REALIZAT CE SE INTAMPLA. INSA USOR, USOR , MA DETASEZ DE EL. TREBUIE! .
M-A AJUTAT MULT CE AM CITIT CHIAR ASEARA PE ALT FORUM: TOT CE NU TE OMOARA, TE INTARESTE! NICI EU, NICI TU NU O SA MURIM. SI NICI ALTE FEMEI. SUNTEM MULT MAI TARI DECAT EI, TINE MINTE ASTA. SA TRAIESTI SI SA NE TRIMITI POZE CU TINE SCHIMBATA SI FERICITA. VINE PRIMAVARA! TRAIESTE FARA EL, SA VEZI CAT DE PUTERNICA O SA REALIZEZI CA ESTI SI CAT DE BINE TE DESCURCI PE PROPRIILE-TI PICIOARE.
garbo103632
Postat pe 20 Martie 2011 19:50
draga mea
suferinta ta e teribila,ai dreptate,insa trebuie sa fii rationala - cati ani se suferinta si chin ai trait alaturi de acest imbecil? raspunde sincer - cati ani mai vrei sa suferi inca? mai ai la dispozitie acesti ani? dar putere de a tolera infidelitatile lui? nu te dor vorbele lui usturatoare?
si ce crezi ca se va intampla daca se va intoarc la tine? va continua acest adulter sau va gasi o noua iubita? poti sa accepti acest fapt? daca da,atunci transforma-te in sclavul unui animal.
daca nu - ia-ti viata in propriile maini,ai timp inca sa descoperi RESPECTUL PENTRU TINE,IUBIREA ADEVARATA,ALINAREA SUFLETULUI ,MANDRIA PENTRU CEEA CE ESTI,LINISTEA SUFLETEASCA,PACEA INTERIOARA...atribute mult mai de pret decat TICALOSENIA,UZAREA SPIRITUALA,FEMEIA DE CASA A UNEI CARPE MURDARE SI ARATATA LUMII FARA PIC DE RUSINE SI RESENTIMENT...si pentru ce toate acestea?...doar pentru ca iubesti ?si pe cine?...MERITA OARE? Cine iti garanteaza ca mai ai dreptul la inca o
viata?...pune capat acestui cosmar cat nu e prea tarziu!
AI TIMP SA INCEPI O ALTA VIATA...MULT MAI BUNA!bazata pe iubire,respect,incredere,ajutor rciproc,intelegere...TRIMITE-L LA DRACU PE ACEST NEMERNIC!
karamihaela
Postat pe 21 Martie 2011 17:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
COANA JOITICA 1 De la: garbo270271 19 Martie 2012 01:38
citate celebre 5 De la: AGAPI_MOU 8 August 2012 21:23
De ce toti oamenii cauta oameni buni..Dar ei nu vor sa fie buni? 138 De la: luptatoareacurajoasa 7 Mai 2010 11:54
Dilema parinteasca 9 De la: garbo265966 21 Iunie 2012 15:06
intreb femeile de pe Garbo, exista o diferentza intre sex si dragoste ?? 233 De la: garbo038659 15 Februarie 2011 16:51
Setari Cookie-uri