Relatia cu colegii (?)

Eu nu vad scandalul, ci amenintarea. Scandalul e neesential, prin comparatie. Bine, acum vorbim ipotetic, iti dai seama ca pe tine cred ca te-as ierta un pic, pana la urma as cadea la pace, ca te cunosc de pe garbo
Amenintarea afacerii prin divulgarea unor informatii e mai periculoasa decat un scandal. Un patron cu o afacere adevarata, cu cel putin cateva milioane de euro pe an cifra de afaceri, nu e prea afectat de scandaluri si alte cele, mai ales in romanica noastra mioritica. Cu atat mai mult cu cat patronul romanesc pune accentul pe zeul BAN si atat. La o adica, n-are mama, n-are tata.
A, si la clauzele uzuale se mai adauga, eventual modifica un pic, cate ceva, pe ici, pe colo... Cui nu ii convin, nu semneaza si despartirea e amiabila inca dinainte de inceperea colaborarii.
Thor_again
Postat pe 3 Mai 2011 00:16
patronul roman, probabil. Isi sumeteste izmenele si considera ca isi face publicitate gratis....
Pe de alta parte, in medii multinationale, nu pica nemaipomenit de bine sa arunci cu sigla prin baltoace. Iar a concedia in angajat din top management disciplinar este tot un mod de a arunca cu sigla in balta, fara nici un fel de amenintare... nici implicita, nici explicita....
Alea implicite exista oricum. Te-a reprezentat. A luat decizii. Managementul TAU din ultimii ani este compus din diversi dubiosi. Nu?

Desi la zeul BAN se inchina toti... dar unii in mod mai putin pasional ca altii.
quasaria
Postat pe 3 Mai 2011 00:24
De la: Thor_again, la data 2011-05-03 00:16:05Eu nu vad scandalul, ci amenintarea. Scandalul e neesential, prin comparatie. Bine, acum vorbim ipotetic, iti dai seama ca pe tine cred ca te-as ierta un pic, pana la urma as cadea la pace, ca te cunosc de pe garbo
Cu atat mai mult cu cat patronul romanesc pune accentul pe zeul BAN si atat. La o adica, n-are mama, n-are tata.


Thor_again
tu vorbesti despre sov ...? sau ... ???
nu stiu de ce iti place sa-i ridici in slavi .. de parca ar fi minim zei patronii astia de care scrii aici ...
sau .. spiritul ala de servant ... ca sa nu zic altfel .. e asa adanc inradacinat ...???
eu unul .. cand am zis dintr-o firma ca plec .. n-am stat la discutii ... daca am vrut sa=-mi fac preavizul (a fost doar o data) mi l-am facut ... daca nu, n-am stat eu la cheremul unor mucavalishti ... TRUST ME!
si am avut patron care povestea de cifre de afaceri cum ziceai tu mai sus ... si care a vrut sa-mi arate ca is su rupi pe missippippi de mine ... pana la o discutzie tel .. cand i-am zis ca nu ma impresioneaza nici tuaregul lui si nici contul din banca ... mie sa-mi plateasca ce are de platit si atat ! ... si a inghitzit in sec .. a platit si nici proces .. nici pushcarie nimic ...
deci .. chiar nu cred ca sunt zei ca au 10 euro in plus mai mult decat mine sau decat altul ...
tot intre patru scanduri o sa odihneasca si el ... mai devreme sau mai tarziu!
alfheim
Postat pe 3 Mai 2011 19:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de niste pareri.. 10 De la: Aalinna_Kent_1 23 Februarie 2017 00:17
Sora mea lucreaza in invatamant. 55 De la: Maria_22 26 Iunie 2016 11:08
lovita de Cupidon...tinta e seful:( 17 De la: garbo_3902 7 Aprilie 2013 12:27
Colega mea, iubita mea 76 De la: garbo105097 13 Martie 2010 16:45
Relatia cu colegii (?) 34 De la: alfheim 3 Mai 2011 19:58
Setari Cookie-uri