Relatia cu colegii (?)

Buna tuturor,

Va multumesc ca existati si ca interveniti de fiecare data cand cineva trece printr-un eveniment neplacut in viata.

Am cunoscut la actualul loc de munca (acum sunt in preaviz) o femeie care m-a invatat, printre picaturi (ea fiind foarte ocupata) ce aveam de facut zi de zi la birou. Tot timpul relatia noastra a fost incordata, ea era tot timpul nervoasa si ocupata pentru ca muncea mult. Obisnuia sa tipe la mine in public tot timpul si toata luma auzea, ceea ce ma enerva cumplit. Nu ii ziceam, am suportat umilinta. O puneam pe seama frustrarii ei. Timpul a trecut, relatia s-a inrautatit, eu m-am inchis in mine, nu mai vorbesc cu nimeni si ea nu mai mai saluta dimineata cum obisnuia. Poate suntem amandoua dificile, nu stiu.

Intrebare: Ce sa fac daca fizic, efectiv, din cauza nervilor mei zdruncinati, nu mai pot sta langa aceasta femeie? Simt ca nu mai pot sa imi inchei preavizul pentru ca mi se face rau de la stomac, nu mai pot imparti acelasi birou cu ea. Nu pot pleca mai devreme (la preaviz ma refer, nu am voie) si nici lucra de acasa. Poate ca nu ma simt in siguranta acolo, nu am idee ce se intampla.

Va multumesc si scuze daca v-am plictisit.

Aveti vreo solutie pentru mine? Poate sa vorbesc cu ea?

Va multumesc.

Camilia
Postat pe 25 Ianuarie 2011 19:00
preavizul....nu exista. este o "superstitie".

aa...exista el...dar nu pentru oamenii normali dezvoltati.

ii anunti frumos ca de maine nu mai vi la lucru. daca ei te cheama..si insista...atunci vi, dar nu faci nimic. absolut nimic. ai prostit peste noapte. habar n-ai cum se fac alea toate pe care le faceai inainte. (si culmea...trebuie sa te si plateasca pentru asta. ia vezi...le convine?
deep2w
Postat pe 2 Mai 2011 21:19
Cami,e vorba doar de tine.nu stii cum sa primesti si sa trimiti inapoi atacurile energetice.este bine sa vorbesti cu un psiholog.
ratuscaceaurata
Postat pe 2 Mai 2011 21:33
referitor la noul cod al muncii ,preavizul este de 20 zile pt salariati si 40 zile pt cei din posturile de conducere,in cazul demisiei.
ratuscaceaurata
Postat pe 2 Mai 2011 21:40
demoano, whatever...
Da' daca tot ai vrut sa te dai informata, trebuia sa mai pui un 5 la alea 40 de zile
Numai ca mai e o chichitza, de care vad ca habar n-ai, altfel nu te-ai fi aruncat asa: termenele alea sunt valabile daca si numai daca a intervenit un act aditional dupa aprobarea noului cod al muncii, prin care acestea se modifica. In caz contrar, preavizul in cazul incetarii cim din vointa angajatului, ramane la 15 respectiv 30 de zile.
Bineinteles, daca cim s-a incheiat inainte de aprobarea noului cod.
Spre deosebire de tine, eu inca mai detin proprietatea termenilor pe care ii folosesc
Thor_again
Postat pe 2 Mai 2011 21:53
Thor, aici e interpretabil...cu alea 30 de zile. Eu pe aia care sint ceva mai sefuti i-as asigura de toata recunostinta mea daca nu mai vin DE MAINE in momentul in care decid sa plece. Cit timp nu fac munca bruta nu e contorizabil decit faptul ca se prezinta la program - si intervalul in care stau acolo e evident ca nu ii pot controla, ca altfel ne dublam joburile. Daca nu ma mai bazez pe ei, mai bine sanatate si te platesc eu 30 de zile.
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 21:57
Q, nu e interpretabil absolut deloc. Legea spune MAXIM. Asta inseamna ca persoana care decide -patron sau sef mai mare- poate sa ii spuna aluia "Mai vii o zi, doua, o saptamana sau deloc!". Si nu trebuie sa il plateasca decat exact pana in ziua in care ii spune "de azi nu mai vii, chiar daca mai sunt zile din preaviz".
Ideea este ca angajatorul decide dupa bunul sau plac cat anume din acel preaviz poate sa mai vina cel care pleaca. Are acest drept.
Asta nu se intelege
Thor_again
Postat pe 2 Mai 2011 21:59
nu stiam, da' m-am linistit... Ce stiam eu este ca preavizul se agreaza. Nu se stabileste unilateral.
Nu prea am oameni care pleaca, da', daca ar vrea sa plece, nu-i consider atit de dedicati incit sa isi mai dea inca 30 de zile duhu' pentru compania pe care tocmai o parasesc... poate invers.
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 22:04
De la: Thor_again, la data 2011-05-02 21:59:13Q, nu e interpretabil absolut deloc. Legea spune MAXIM. Asta inseamna ca persoana care decide -patron sau sef mai mare- poate sa ii spuna aluia "Mai vii o zi, doua, o saptamana sau deloc!". Si nu trebuie sa il plateasca decat exact pana in ziua in care ii spune "de azi nu mai vii, chiar daca mai sunt zile din preaviz".
Ideea este ca angajatorul decide dupa bunul sau plac cat anume din acel preaviz poate sa mai vina cel care pleaca. Are acest drept.
Asta nu se intelege
garbo011266
Postat pe 2 Mai 2011 22:06
Q,
preavizul este stabilit de lege, nu la mica intelegere. Mai precis, de codul muncii, care legifereaza doar limitele maxime. Vorbesc de preavizul in cazul in care incetarea cim se face din vointa angajatului.
Orice angajat este obligat, cand isi face o cerere de incetare a contractului de munca, sa respecte preavizul prevazut in acel contract, fara sa i-o ceara patronul. Adica MAXIM 15/20 de zile, respectiv 30/45 de zile.

Angajatorul este singurul care decide daca va profita de termenul intreg sau nu. Daca are chef sa il cheme pe angajat tot preavizul, il cheama, nerespectarea dispozitiei de catre angajat ducand la desfacerea disciplinara a contractului de munca. E foarte simplu, angajatul nu mai vine la munca iar angajatorul il da afara pentru absente nemotivate.
E de la sine inteles ca acelasi angajator poate sa ii spuna sa nu mai vina de a doua zi la lucru. Sunt cazuri insa in care aceasta situatie e in dezavantajul sau. Spre exemplu nu are personal destul si ii trebuie timp sa isi angajeze alt om in loc sau, in cazul posturilor manageriale, cel care pleaca are de predat diverse chestii - intr-o firma cat de cat mare, predarea - primirea poate dura si o saptamana sau chiar mai mult.
Thor_again
Postat pe 2 Mai 2011 23:28
De la: Thor_again, la data 2011-05-02 23:28:28Q,
preavizul este stabilit de lege, nu la mica intelegere. Mai precis, de codul muncii, care legifereaza doar limitele maxime. Vorbesc de preavizul in cazul in care incetarea cim se face din vointa angajatului.
Orice angajat este obligat, cand isi face o cerere de incetare a contractului de munca, sa respecte preavizul prevazut in acel contract, fara sa i-o ceara patronul. Adica MAXIM 15/20 de zile, respectiv 30/45 de zile.

Angajatorul este singurul care decide daca va profita de termenul intreg sau nu. Daca are chef sa il cheme pe angajat tot preavizul, il cheama, nerespectarea dispozitiei de catre angajat ducand la desfacerea disciplinara a contractului de munca. E foarte simplu, angajatul nu mai vine la munca iar angajatorul il da afara pentru absente nemotivate.
E de la sine inteles ca acelasi angajator poate sa ii spuna sa nu mai vina de a doua zi la lucru. Sunt cazuri insa in care aceasta situatie e in dezavantajul sau. Spre exemplu nu are personal destul si ii trebuie timp sa isi angajeze alt om in loc sau, in cazul posturilor manageriale, cel care pleaca are de predat diverse chestii - intr-o firma cat de cat mare, predarea - primirea poate dura si o saptamana sau chiar mai mult.


garbo011266
Postat pe 2 Mai 2011 23:34
in situatia asta, dupa ce si-a dat demisia eu pot sa ii spun preaviz zero si intre timp sa ii desfac contractul disciplinar, nu? Ca n-a mai venit... Adica pot, teoretic, sa il dau EU afara pe unul care deja a demisionat - cu demisia inregistrata la RU?
Cam twisted.
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 23:34
da, bineinteles ca poti sa faci asta, daca angajatul respectiv e mai bolovan si are incredere in ce ii spui tu
Dar in ziua in care ai stabilit asta, semnezi si decizia de incetare.
Thor_again
Postat pe 2 Mai 2011 23:36
eu mi-am dat de fiecare data demisia mai in zbor asa - nici n-am vazut decizia de incetare... Pe mail: subsemnata demisioneaza starting today cob.
Cre'ca sint eu mai bolovan. Sau sint bolovani aia de nu m-au ars, si ar fi putut....
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 23:44
Iti dai seama ca daca picai in labele mele iti dadeam eu demisie pe mail cu neprezentare in preaviz...
Mai adaugam pe una la lista celor care ma tin minte toata viata
Thor_again
Postat pe 2 Mai 2011 23:47
Q ... bine ca nu ai demisionat prin sms ... la miezul noptii
sa vezi atunci urari de bine .....
cricat
Postat pe 2 Mai 2011 23:49
Thor, iti spun eu ca ne tineam minte reciproc.... era functie manageriala, cu acces la multe informatii.

Cricat, pai cam miezul noptii inseamna cob...
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 23:51
Ai dreptate Thor ... (again ) ... un cim deja semnat cu o anumita perioada de preaviz nu poate fi modificat decat prin act aditional ... deci sa fiu atenta la ce semnez...
cricat
Postat pe 2 Mai 2011 23:52
Q, cu atat mai mult. La clauze sunt expert, mai ales cand vine vorba de confidentialitate
Hi, hi, hi! Iti dadeam ocazia vreo cinci - sase anisori sa ii cunosti pe toti avocatii si magistratii de la judecatorie pana la curtea de apel aferenta
Thor_again
Postat pe 2 Mai 2011 23:54
De la: Thor_again, la data 2011-05-02 23:36:30da, bineinteles ca poti sa faci asta, daca angajatul respectiv e mai bolovan si are incredere in ce ii spui tu
Dar in ziua in care ai stabilit asta, semnezi si decizia de incetare.


pilele nu functioneaza?
garbo011266
Postat pe 2 Mai 2011 23:54
De la: Thor_again, la data 2011-05-02 23:54:10Q, cu atat mai mult. La clauze sunt expert, mai ales cand vine vorba de confidentialitate
Hi, hi, hi! Iti dadeam ocazia vreo cinci - sase anisori sa ii cunosti pe toti avocatii si magistratii de la judecatorie pana la curtea de apel aferenta



mai romeo ma pui pe jar...
garbo011266
Postat pe 2 Mai 2011 23:56
De la: Thor_again, la data 2011-05-02 21:53:59demoano, whatever...
Da' daca tot ai vrut sa te dai informata, trebuia sa mai pui un 5 la alea 40 de zile
Numai ca mai e o chichitza, de care vad ca habar n-ai, altfel nu te-ai fi aruncat asa: termenele alea sunt valabile daca si numai daca a intervenit un act aditional dupa aprobarea noului cod al muncii, prin care acestea se modifica. In caz contrar, preavizul in cazul incetarii cim din vointa angajatului, ramane la 15 respectiv 30 de zile.
Bineinteles, daca cim s-a incheiat inainte de aprobarea noului cod.
Spre deosebire de tine, eu inca mai detin proprietatea termenilor pe care ii folosesc




ok,am ascultat o emisiune la cald,in care spunea despre 20 si 40 zile.dar crezi ca s-a batut in cuie?nu se mai fac modificari?multi spun ca acest cod al muncii(Boc) este cam aiurea ....eu inca nu l-am studiat.dar am o banuiala ca nu e batut in cuie.. nu imi permit sa vb pe aceasta tema daca nu am citit modificarile.daca esti mai informat este ok ,nu sunt Gica contra. (neironic)
ratuscaceaurata
Postat pe 2 Mai 2011 23:56
Thor, sigur, daca pui orgoliile mai presus de business sau imagine... brand name, samd
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 23:56
Q, dimpotriva, pun accent pe interesul celui care ma plateste. Nu pe brand, nici pe orgolii.
Demoano, nimic nu e batut in cuie si da, sunt cele mai proaste modificari la un cod al muncii, pe care le-am vazut in ultimii 20 de ani.
Thor_again
Postat pe 3 Mai 2011 00:00
De la: Camilia, la data 2011-01-25 19:00:40Buna tuturor,

Va multumesc ca existati si ca interveniti de fiecare data cand cineva trece printr-un eveniment neplacut in viata.

Am cunoscut la actualul loc de munca (acum sunt in preaviz) o femeie care m-a invatat, printre picaturi (ea fiind foarte ocupata) ce aveam de facut zi de zi la birou. Poate suntem amandoua dificile, nu stiu.

Intrebare: Ce sa fac daca fizic, efectiv, din cauza nervilor mei zdruncinati, nu mai pot sta langa aceasta femeie? Nu pot pleca mai devreme (la preaviz ma refer, nu am voie) si nici lucra de acasa. Poate ca nu ma simt in siguranta acolo, nu am idee ce se intampla.
Aveti vreo solutie pentru mine? Poate sa vorbesc cu ea?

Va multumesc.



din ce stiu eu ... (poate nu stiu bine) in perioada de preaviz nu esti obligata sa muncesti 8 ore ... ci doar vreo 4 ...
dincolo de aspectul asta ... nu cred ca mai ai prea mult ... daca tot zici ca deja esti in preaviz ... deci .. vorba ceea .. mult a fost destul a ramas ...
cred ca poti merge la un shef (precum este Thor_again .. :) ) si sa-i zici ca in birou cu otrava nu poti sa mai stai .. ca deh .. ai cativa ani ... si nu vrei deja sa te pensionezi pe caz de boala
poate gasesti un dram de intelegere ... si de bunavointa
succes
alfheim
Postat pe 3 Mai 2011 00:01
alfheim, stii ceva, dar faci confuzii. partea cu 4 ore e valabila numai atunci cand esti disponibilizat cu preaviz, nu cand iti dai tu demisia
In ce o priveste pe Camilia, contractul ei de munca demult e oale si ulcele... uita-te la data cand a deschis topicul
Thor_again
Postat pe 3 Mai 2011 00:03
daca lucrezi in interesul celui care te plateste, stii foarte bine ca exista concurenta, exista baze de date... exista presa...exista surse anonime.... documentatii uitate prin autobuz... ... daca vine vorba de orgolii personale. Mai bine nu vine vorba. Vrea sa plece, il ajuti sa se vinda.
Nu pierzi nimic.
quasaria
Postat pe 3 Mai 2011 00:05
Mai exista si mititica

Q, cand e vorba de confidentialitatea informatiei si protectia acesteia, crede-ma ca am expertiza. Nu prea multa, doar vreo 15 ani
A, si mai bine de trei sferturi din perioada, intr-un sistem mai deosebit.
Thor_again
Postat pe 3 Mai 2011 00:06
cunoaste scena del crimen
Freya__
Postat pe 3 Mai 2011 00:08
sigur. Numai ca vorbim de interesul celui care te plateste. Interesul celui care te plateste este sa ii fie businessul cit mai putin zdruncinat. Nu sa il bage pe X. la mititica, cu scandalul aferent, care scandal loveste in primul rind in companie si credibilitatea ei - si le da altora, multi, ocazia sa muste.
Aici era paralela interese-orgolii....

Stiu clauzele uzuale de confidentialitate - dar ma bazez mai mult pe win-win decit pe lose-lose... la o adica. Asta daca nu discutam de vreo gaina de angajat care se sperie de guleru'de la camasa....
quasaria
Postat pe 3 Mai 2011 00:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
atmosfera la birou 10 De la: garbo109106 18 Septembrie 2013 12:01
Sora mea lucreaza in invatamant. 55 De la: Maria_22 26 Iunie 2016 11:08
ajutor!!!!!!!!!!!! 88 De la: 2929 24 Februarie 2010 01:33
Colega mea, iubita mea 76 De la: garbo105097 13 Martie 2010 16:45
am nevoie de niste pareri.. 10 De la: Aalinna_Kent_1 23 Februarie 2017 00:17
Setari Cookie-uri