atmosfera la birou


VREAU SA SPUN CA LA MINE IN BIROU ESTE DESTUL DE NEPLACUT,PARCA NE FERIM
UNUL DE ALTUL,NU VORBIM DECAT STRICT DE SERVICI,NU-MI PLACE DAR N-AM CE SA FAC,AM AVUT SI NISTE MICI DISPUTE SA LE ZIC ASA.
garbo109106
Postat pe 22 Octombrie 2010 13:34
De la: garbo109106, la data 2010-10-22 13:34:21
VREAU SA SPUN CA LA MINE IN BIROU ESTE DESTUL DE NEPLACUT,PARCA NE FERIM
UNUL DE ALTUL,NU VORBIM DECAT STRICT DE SERVICI,NU-MI PLACE DAR N-AM CE SA FAC,AM AVUT SI NISTE MICI DISPUTE SA LE ZIC ASA.
Pai poate ca oamenii nu au incredere....Pt ca exista multa invidie si oamenii au frica ca isi vor pierde locul de munca..De asta si pastreaza distanta..Ceea ce eu cred ca este mai bine asa...Sa pastrezi o relatie de munca....Si sa iti faci viata ta privata in afara serviciului..... Eu consider ca asa este cel mai bine
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Noiembrie 2010 13:01
la birou fii cat se poate de agreabila, insa nu depasi limita de business.
Fii o profesionista si lasa discutiile mai clade pt viata privata.

in rest @Xena are perfecta dreptate: lumea se teme sa nu isi piarda jobul, este inrairta, paranoica samd. si nu are sens sa te arunci tu in gura lupilor.

cristi_iordache
Postat pe 10 Noiembrie 2010 14:51
Aveti dreptate toti,dar nu pot sa stau muta opt ore din opt,dar daca sunt vremurile..
Dar stiti ce mi s-a intamplat ...
tot pe mine ma barfesc colegii,i-am auzit fara sa vreau,oare de ce ??/
Oare aceste discutii le pot citi si ei pe internet spuneti-mi si mie...
Daca da,nu mai scriu imi este frica...
Imi este frica sa nu fiu data afara ...
garbo109106
Postat pe 23 Noiembrie 2010 12:21
106...TOT ce se scrie pe un pc la job ramane salvat si poate fi controlat! Ia-ti gentuta si fugi, profita acuma in pauza de pranz ca te linseaza aia!
ufishor
Postat pe 23 Noiembrie 2010 13:19
ufi nu speria fata
o ia pe bune si nu se mai intoarce la servici
tusi_Oli
Postat pe 23 Noiembrie 2010 13:26
stiu pe cineva care cauta de lucru,lasati/o sa plece
elodia
Postat pe 23 Noiembrie 2010 13:30
Dar era un sfat prietenesc...Ce pedeapsa mai mare pt o femeie decat sa stea muta 8 ore?? Poate sa stea muta 9 ore....
ufishor
Postat pe 23 Noiembrie 2010 13:36

io nu pot sa stau locului mai mult de 1 ora dar mai 8 ore
tusi_Oli
Postat pe 23 Noiembrie 2010 13:40
Abuzurile ce apar la locul de munca si afecteaza atat angajatii in functii de executie, cat si pe cei aflati in functii de conducere, pot fi incadrate, conform literaturii de specialitate, in fenomenul de mobbing.

In Romania, fenomenul de mobbing este asociat cu conceptul de hartuire psihologica la locul de munca. Statisticile arata ca dintre cei hartuiti, 45% sunt barbati iar 55% femei.

Mobbingul poate fi exercitat de catre un superior asupra unui angajat, dar si invers, de catre angajati asupra unui superior, precum si de catre colegii de munca asupra unuia dintre colegi.

Aceste actiuni de injustitie, denigrare, de incalcare a drepturilor, de hartuire psihologica, agresiune la care sunt supusi oamenii la locul de munca, genereaza importante prejudicii personale, dar si la nivel organizational. Persoanele mobbizate se pot confrunta cu tulburari de somn, cosmaruri, probleme de concentrare, stres si anxietate ridicata, tulburari de alimentatie, dependent de substante, izolare sociala si sunt afectate de boli profesionale (migrene, boli cardiace, astm, dermatite, etc.).

Implicatiile acestui fenomen sunt resimtite in plan comunitar si social. In multe cazuri, persoanele mobbizate ajung in incapacitate de munca, sunt afectati de somaj, saracie, sunt asistati social sau se pensioneaza mai repede pe caz de boala.

Daca te confrunti cu astfel de probleme la locul de munca sau cunosti pe cineva in astfel de situatie, poti accesa gratuit serviciile Centrului Anti-Mobbing Timisoara .

Informatii utile cu privire la fenomenul de mobbing gasiti pe site-ul www.apfr.ro, 0256 293 183, paula.curuliuc@yahoo.com
garbo_384172
Postat pe 18 Septembrie 2013 12:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
lovita de Cupidon...tinta e seful:( 17 De la: garbo_3902 7 Aprilie 2013 12:27
Relatia cu colegii (?) 34 De la: alfheim 3 Mai 2011 19:58
Sora mea lucreaza in invatamant. 55 De la: Maria_22 26 Iunie 2016 11:08
atmosfera la birou 10 De la: garbo109106 18 Septembrie 2013 12:01
am nevoie de niste pareri.. 10 De la: Aalinna_Kent_1 23 Februarie 2017 00:17
Setari Cookie-uri