Nulitatea sentimentelor ofera echilibru

blondino, poate enuntul tau a fost defectuos ?? poate ai vrut sa spui ca pastrezi o distanta egala de tot ce inseamna implicare emotionala sau rationala a vietii de zi cu zi, ca esti echidistanta in relatiile personale ???


nu mi se pare ca suferi si daca aceea e poza ta, atunci cred ca ai dreptate, eu in poza vad o persoana detasata emotional .


si asta ar fi de fapt ceea ce cautam toti, sa iubesti iubirea, detasat , stiind ca nimeni nu -ti apartine devreme ce tu insuti nu-ti apartii
casperphantom
Postat pe 19 Ianuarie 2011 02:53
casperica..

am vrut sa te iau nitel in balon,da' ai dreptate intrun fel:nu ne apartinem,daca as fi a mea..as putea sa fac ce vreau ,cand vreau...

detasarea aia se obtine in timp,din pacate, o obtinem cand ni s-au albit tamplele...
nu poti sa iubesti iubirea detasat, caspere..nu ai cum,decat la varsta senectutii..
iasomia
Postat pe 19 Ianuarie 2011 09:26
Esti amortita si desi zici ca n-ai nici un sentiment - ai ... frica de dezamagire.
Lady_Di
Postat pe 19 Ianuarie 2011 10:54
Iar pretul pe care-l platesti pentru frica ta - este lipsa bucuriilor.
Lady_Di
Postat pe 19 Ianuarie 2011 10:56
De la: _blondyna, la data 2011-01-19 00:58:10Poti fi pur si simplu impasibil fata de tot ce este in jurul tau , esty asa de acomodat cu toate ca totul e la fel, viata in sine e doar o alta existenta de cativa zeci de ani tiparita in dosare si apoi arhivata :::::nimik nu te mai mira si nu te mai dezgusta ;;;;;;;;;;nu te mai atrage nimeni traiesti facand aceleasi eterne miscari rutinare care cu trecerea anilor nu le mai pastrezi in mintea ta;;;;;;;;;;;;;

exercitiu:
tu nu simti nimic,bucurie sau tristete,maine (daca ai carnet )dai peste un om si il lasi lat acolo, ce faci?
dupa cum zici tu ca nu simti absolut nimic dar nimic...cobori te uiti la el si apoi care ar fi reactia ta????pleci?stai? suni la 112?te aperi de oameni care vor sa te linseze?te denunti la politie singurasi le zici si lor:Am omorat un om dar eu sunt implinita ca nu simt nimic deci actul este ok din viziunea ta?
hai! fuga la doftor si fa-ti un control ceva acolo
ameno
Postat pe 19 Ianuarie 2011 11:28
nimic nu te mai dezgusta, zici?
eu nu ma gandesc la lucruri asa grave ca moartea, accidentul....

daca maine se trezeste cu un furuncul printr-o zona mai delicata....s-a dus naibii impasibilitatea dumneaei!
ufishor
Postat pe 19 Ianuarie 2011 11:59
pe ala nici nu-l poate controla.........
jeanette40
Postat pe 19 Ianuarie 2011 12:01
meeeii eu am vrut s-o lovesc la partea sentimente cu lumea exterioara.
Clar nu o sa ne zica noua cat de tare o dor hemoroizii din found...ca sa nu mai zic de furuncul
ameno
Postat pe 19 Ianuarie 2011 12:06
blondo, poate ai vrut sa spui de neimplicarea emotionala

ce enunti tu acolo suna ca o contradictie de termeni
michelle_
Postat pe 19 Ianuarie 2011 12:29
blondy, cumpara-tzi o umbrelutza, asa.....ca sa-tzi pastrezi ECHILIBRUL pe acel firicel de atza fooooooooooarte subtzire dintre normal si paranoia , si paseste cu grija......sa nu cazi
scumpa31
Postat pe 19 Ianuarie 2011 12:34
Lipsa sentimentelor se numeste aplatizare afectiva si este un simptom negativ,caracteristic tulburarilor psihotice din a caror gama face parte tulburarea de personalitate schizoida ,despre care iti recomand sa citesti.
Alegerea unui blocaj emotional are intotdeauna ca substrat o trauma psihica care,in frunctie de grad si netratata,poate duce la aparitita unui numar de afectiuni psihice si psihosomatice care altereaza considerabil calitatea vietii individului.Asta indicand un mare dezechilibru psihic si nu asceza.
In ceea ce priveste domeniul medical ai o perceptie total eronata.Contactul medicului cu un pacient nu este numai un act terapeutic sau de morala,ci este ambele,in acelasi timp.Medicul trebuie sa constituie un suport psihologic pentru pacient lucru care nu se poate realiza prin proiectarea propriilor sentimentefrica,tristete,nesiguranta) asupra pacientului.Intelegi?
Referitor la actul medical propriu zis(o interventie chirurgicala spre exemplu),medicul nu face altceva decat sa iti ignore emotiile cateva minute sau ore,actiune voluntara de mobilizare si mentinere a atentiei=CONCENTRARE.
P.S. distanta sociala pe care spuneai ca o mentii poate indica o tulburare de depersonalizare
diannadanciu
Postat pe 19 Ianuarie 2011 16:15
Chiar nu sufar nu imi irosesc timp pretios cu psihiatri si chiar nu simt nimik si nu sunt EMO nu ma feresc de nici o dezamagire ma educ zilnic sa fiu impasibila sa devin un profesionist
_blondyna
Postat pe 19 Ianuarie 2011 17:01
In caz de accident respect legea deoarece asa e normal, nu am suferit traume ,nu ma dor hemoroizii si nici nu am furunculi in ceea ce priveste durerea fizica este un raspuns la un stimul cre actioneaza asupra unui receptor asa ca nu are cu nimic a face cu sentimentele ,,,,,,,,,,,,,,,,,nu am tulburare de nimik chiar stiu cine sunt stiu ce fac niciodata nu voi irosi timp din viata mea discutand cu un psiholog deorece consider ca ei sunt mai problematici ca pacientii lor , no ofense
_blondyna
Postat pe 19 Ianuarie 2011 17:10
De la: _blondyna, la data 2011-01-19 17:01:17Chiar nu sufar nu imi irosesc timp pretios cu psihiatri si chiar nu simt nimik si nu sunt EMO nu ma feresc de nici o dezamagire ma educ zilnic sa fiu impasibila sa devin un profesionist

unde dai si unde crapa!
Deci draguta mea,incapacitatea de a constientiza o afectiune NU EXCLUDE existenta ei!
Eu nu ti-am pus un diagnostic(asta ar insemna ca am eu o problema la bibilica),ci ti-am redat o definitie pentru lipsa sau reducerea considerabila a expresivitatii emotionale si semnificatia ei adica SIMPTOM in patologia psihiatrica.
diannadanciu
Postat pe 19 Ianuarie 2011 17:24
De la: _blondyna, la data 2011-01-19 17:10:28In caz de accident respect legea deoarece asa e normal, nu am suferit traume ,nu ma dor hemoroizii si nici nu am furunculi in ceea ce priveste durerea fizica este un raspuns la un stimul cre actioneaza asupra unui receptor asa ca nu are cu nimic a face cu sentimentele ,,,,,,,,,,,,,,,,,nu am tulburare de nimik chiar stiu cine sunt stiu ce fac niciodata nu voi irosi timp din viata mea discutand cu un psiholog deorece consider ca ei sunt mai problematici ca pacientii lor , no ofense


Dar nu te deranjeaza sa irosesti timp din viata ta foarte profeionista impartasind cu noi lipsa ta de sentimente.
Lady_Di
Postat pe 19 Ianuarie 2011 18:53
De la: _blondyna, la data 2011-01-19 17:01:17Chiar nu sufar nu imi irosesc timp pretios cu psihiatri si chiar nu simt nimik si nu sunt EMO nu ma feresc de nici o dezamagire ma educ zilnic sa fiu impasibila sa devin un profesionist


Mie imi suna a viata de robot ce-ti doresti tu.
Lady_Di
Postat pe 19 Ianuarie 2011 18:55
De la: _blondyna, la data 2011-01-19 17:01:17Chiar nu sufar nu imi irosesc timp pretios cu psihiatri si chiar nu simt nimik si nu sunt EMO nu ma feresc de nici o dezamagire ma educ zilnic sa fiu impasibila sa devin un profesionist


pai si atunci care e problema? ca din cate povestesti tu aici, pari extrem de happy? sau???
michelle_
Postat pe 19 Ianuarie 2011 19:17
Impartaseste si altora ce bine e sa nu simti nimic. E generoasa.
Lady_Di
Postat pe 19 Ianuarie 2011 19:23
pai nah...poti bloca anumite chestii la nivel emotional. nu ca ar fi bine, dar se mai intampla
pe urma, treci prin faza aia in care incerci sa te convingi pe tine ca procedezi corect.

crede-ma Di, cam banuiesc eu despre ce vorbeste fata asta
michelle_
Postat pe 19 Ianuarie 2011 19:32
banuiala mea: si-a luat-o rau de tot, si ca sa nu innebuneasca, s-a pus pe 'off'
durerea o sa apara cand va constientiza ce pierde....
ufishor
Postat pe 19 Ianuarie 2011 19:38
nu-mi zice de off

io-s asa de un an
michelle_
Postat pe 19 Ianuarie 2011 19:40
personalitate introvertita?
eu n-as putea....bubui, ma izbesc , ma zgaltai si ma repun pe baricade....urgent! ca viata e unaaaaaaaaaaa
hai cu noi, me....hai la viata!!!
ufishor
Postat pe 19 Ianuarie 2011 19:43
is batrana, maica...pacatele mele...
michelle_
Postat pe 19 Ianuarie 2011 19:44
Nici eu nu-s tanara - am avut si eu momentele mele de "off" cand preferam sa zic ca anumite sentimente nu exista.
Lady_Di
Postat pe 19 Ianuarie 2011 19:47
mda...batrana.....
si daca ai fi, cu atat mai motivata....ca a ramas putin!
la mine 'offul' a fost la nivel de ore, nu rezist, decat cu o inima impietrita, prefer s-o smulg din piept...
ufishor
Postat pe 19 Ianuarie 2011 19:53
Si in acea perioada am luat decizii pentru care toata lumea ma apreciaza. Dar eu le regret - sunt cele mai mari regrete ale mele.
Lady_Di
Postat pe 19 Ianuarie 2011 19:56
fata are destule sentimente,problema este ca nu stie sa le traiasca,eu o vad trista si dezamagita,astea tot sentimente sunt.
viatza fara sentimente nu merita traita.... fara sentimente e ca si cum ai ii un zombi ... asa doar de`a mocca si u prin lume... fara o tinta si fara un scop...
anaROBERT
Postat pe 20 Ianuarie 2011 00:23
nulitatea aia inseamna moarte clinica... ma rog, esti oarecum in echilibru in starea aia....
quasaria
Postat pe 20 Ianuarie 2011 01:14
va zic eu ce-i cu fata asta
vrea sa fie echilibrata pentru la anu'2012 bata-l vina
ameno
Postat pe 21 Ianuarie 2011 14:30
pai barbatii au din natura o inima rece si egoista....Cred ca femeile au invatat de la barbati sa isi coordoneze simturile si sa gandeasca mai mult cu ratiunea....Pt ca daca gandesti cu sentimentele risti sa fii folosit si aruncat...Pt ca oamenii atunci cand simt iubire isi bat joc.. cu cat esti mai distant cu atata nu esti ranit...Femeile mereu si-au deschis inima barbatilor si barbatii le-au folosit si le folosesc in interesul lor....Eu una cred ca nu ai putea sta cu o persoana daca ti-ar face placere...Apoi faptul ca un om invata sa isi coordoneze sentimentele nu inseamna ca are inima de gheata.....Barbatii au inima de gheata si sunt egoisti,,,dar pot zice ca ei nu nutresc sentimente...Sau daca vad ca femeia este disperata dupa el,,,o joaca cum vrea el...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 21 Ianuarie 2011 18:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despartire iremediabila 23 De la: marea77 22 Septembrie 2010 12:07
CINE APARA DREPTURIILE MAMICILOR CARE AU REALIZAT MAII MULT DE MINIM PE ECONOMIE 299 De la: caasandra 6 Iunie 2010 07:32
Oare barbatii ce fel de oameni sunt? 197 De la: nathalie 23 August 2011 21:23
totul despre cainiii labrador 41 De la: Flory70 25 August 2012 10:17
COPILUL DIN MINE 167 De la: elisabeta_boia 24 Ianuarie 2013 10:30
Setari Cookie-uri