PAUZA DE ALAPTARE - AM dreptul?

Buna ziua tuturor
Va rog ajutati-ma si pe mine cu un raspuns la urm intrebare, poate stie cineva:Mai pot beneficia de dreptul la pauza de alaptare pana la 1 an al copilului (fetita mea are 4 luni) daca sotul meu este in concediu de crestere a copilului?
Din ce am citit eu in lege nu se face nicaieri o astfel de precizare.
E adevarat in contractul colectiv de munca scrie ca nu am dreptul (decat daca sotul meu NU este in CIC), dar in lege nu scrie asa ceva - eu nu am vazut cel putin.
In cazul asta nu legea primeaza?
julie_kidz
Postat pe 17 Decembrie 2010 09:25
sotul e in concediu,tu vrei pauza...
tara noastra viitor de aur are...

oricum,dupa 4 luni laptele ala e cam toxic,mai rau agiti copilul pe drumuri asa,un max 6 luni e recomandabil,nici femeile nu mai sunt ce au fost,sunt depozite de fel de fel de depuneri.
felicitari,oricum , pt ca iti alaptezi copilul.
iasomia
Postat pe 17 Decembrie 2010 09:35
De la: iasomia, la data 2010-12-17 09:35:44sotul e in concediu,tu vrei pauza...
tara noastra viitor de aur are...

oricum,dupa 4 luni laptele ala e cam toxic,mai rau agiti copilul pe drumuri asa,un max 6 luni e recomandabil,nici femeile nu mai sunt ce au fost,sunt depozite de fel de fel de depuneri.
felicitari,oricum , pt ca iti alaptezi copilul.


iasomia, explica-mi si mie te rog ce vrei sa spui cu dupa 4 luni laptele e cam toxic, si ca un max de 6 luni e recomandabil. daca vrei sa spui ca laptele matern e toxic dupa 4 luni si dupa 6 luni nu mai trebuie sa alaptezi, esti fff prost informata. Organizatia mondiala a sanatatii recomanda alaptarea exclusiva pana la 6 luni (exclusiv insemnand doar lapte si vitamine sau medicamente recomandate de medic, fara apa sau alte lichide) si intarcarea naturala a copilului, care poate veni intre un an si 5.. acum si mie mi se pare ridicol sa alaptezi un copil de 5 ani, dar 2 ani mi se pare ok. la 2 ani sistemul imunitar al copilului e complet dezvoltat si nu mai are nevoie de ajutor.

mi se pare absurd sa zici ca laptele de mama poate fi toxic ... laptele de vaca e interzis pana la un an.... deci mai bine formula decat lapte de mama? aiurea...

daca femeia isi alapteaza copilul, si din anumite motive nu poate sta acasa cu el, si sta sotul, mi s-ar parea normal sa aiba dreptul la pauza de alaptare... cum am zis, pana la 6 luni copilul trebuie alaptat exclusiv.

imi cer scuze daca am inteles gresit ceea ce ai zis tu.
kitty2008
Postat pe 20 Decembrie 2010 18:27
buna tuturor fetita mea are 1 an si 8 luni si inca o alaptez nu vad nimic rau in asta.eu cred ca este foarte bine pt fetita ca este aparata de microbi si de multe boli care sunt peste tot va doresc sarbatori fericite si multa sanatate!
kidz008315
Postat pe 23 Decembrie 2010 13:40
nu se poate spune ca laptele de mama e toxic de la patru luni in sus ,exclus asa ceva,stiu persopane care au alaptat pana aproape de 2 ani,asta numai in cazul ca laptele este destul de bun la mama.........daca nu in ziua de azi exista lapte praf de o calitate foarte buna si cu vitamine in el.,............se poate face o pauza numai ca in acest timp sa nu pierzi tu laptele .
Eu nu mi-am alaptat copiilul decat pana la 2 luni cu lapte matern deoarece nu am avut ,dupa 2 luni a devenit mai mult apa si am trecut pe lapte praf pana la un an
Eu zic ca nu e nici o problema
andra_30_tm
Postat pe 27 Decembrie 2010 08:26
respira adanc si mai citeste odata ce a spus fata aia ..........deci , usor respira adanc...........
jeanette40
Postat pe 27 Decembrie 2010 10:03
mmda, Kitty are dreptate, laptele de mama e cel mai bun si plin cu vitamine, decat orice milumil sau alte prostii.Eu am alaptat fetita mea cat am avut lapte,adk 5 luni,atat.....asta a fost. Din cauza supararilor in familie, pt k nu ma intelegeam delok cu sotul din cauza mamei lui, am pierdut laptele.Asta e, se intampla si la case mai mari. Ideea e k, laptele matern e cel mai bun si dk-l aveti, dati-i copilului cat aveti.
180680
Postat pe 29 Decembrie 2010 12:44
dura mai esti, iasomie! adik toxik! bravo! de la 4 zile ii trecem pe aia mici la bors si fasole! ce mai! ca doar acum nu mai e la moda sa alaptezi.. si apoi cum a zis si Base - chiar suntem o tara de copii si mame! jos cu ei! mda...
daca primul copil l-am alaptat pana la 1,5 ani, pe asta mic de acum ii fac in ciuda soacrei si la tot neamul ei de romani sil alaptez pana la 3 ani!
clipa
Postat pe 7 Ianuarie 2011 23:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna mamicilor!!am si eu o nelamuriere cu anticonceptionalele rigevidon 21+7 6 De la: valentina_mami 14 Decembrie 2012 20:19
soarele, vitamina D si cremele de protectie solara 18 De la: pinicuta 1 Iunie 2010 14:45
hai ca am trait sa o vad si pe asta.....!! 6 De la: ubita 13 Iulie 2009 22:07
Stranutul si sarcina 12 De la: kidz000722 27 Iulie 2009 15:23
Cetatenia franceza 19 De la: Lalea_kidz 21 Februarie 2017 15:39
Setari Cookie-uri