Fidelitate

De la: quasaria, la data 2011-01-03 15:15:31si daca principiile intra in contradictie cu ce simti?

Propriile principii?
marceltuky
Postat pe 3 Ianuarie 2011 15:20
da.
Schimbi principiile?
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2011 15:57
Inseamna ca nu sunt principiile tale...... ti-au fost impuse de catre altii!
De catre biserica..... de catre societate.....
Cand iti vei intelege sufletul iti vei descoperi adevaratele principii care te definesc!
marceltuky
Postat pe 3 Ianuarie 2011 16:02
societatea iti poate impune unele principii pana la o anumita varsta , respectiv pana la majorat ....
pe urma poti alege daca sa le respecti sau nu ......decizia este a ta
biserica .......la fel
jeanette40
Postat pe 3 Ianuarie 2011 16:11
De la: quasaria, la data 2011-01-03 15:57:35.......
Schimbi principiile?

Nu schimbi principiile.... pentru ca nu ai ce schimba!
acele principii nu erau ale tale pentru ca nu te defineau ca fiinta! Erau bagate cu forta in subconstientul tau! Sunt principii eronate si nu este de mirare ca multi oameni ascultandu-si sufletul incalca acele principii.....
Din momentul in care iti descoperi propriile principii si iti intelegi sufletul nimeni nu te mai poate schimba si nimic nu te mai poate determina sa fii infidela propriilor tale principii de viata!
marceltuky
Postat pe 3 Ianuarie 2011 16:13
De la: jeanette40, la data 2011-01-03 16:11:59societatea iti poate impune unele principii pana la o anumita varsta ......

Societatea iti impune reguli.... principiile ti le formezi in timp..... la rezultatul final contribuie si iubirea si respectul cu care esti inconjurat.....
marceltuky
Postat pe 3 Ianuarie 2011 16:20
sintem fiinte vii, deci adaptabile - iar adaptarea inseamna schimbare, cum poti sa crezi in niste repere inflexibile de la 18 la 80 de ani?!
De la 18 la 80 de ani un om e inghetat intr-un anume stadiu de evolutie? Intelege la fel, simte la fel, reactioneaza la fel, gindeste la fel?!
nonsens...
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2011 16:22
De la: quasaria, la data 2011-01-03 16:22:55sintem fiinte vii, deci adaptabile - iar adaptarea inseamna schimbare, cum poti sa crezi in niste repere inflexibile de la 18 la 80 de ani?!
............

Pentru ca sunt principiile care te definesc pe tine ca si fiinta, sunt proiectia sufletului tau.... insasi acceptarea ideii ca aceste principii ar putea fi flexibile dovedesc o dualitate a sufletului.....
marceltuky
Postat pe 3 Ianuarie 2011 16:37
te definesc pe tine in ce moment in timp? Cind esti bebelus? Cind esti adolescent?
Cind ai 20, 30, 80 de ani? CIND?
Care sint lucrurile asupra carora nu schimbi optica intre toate aceste stadii? Numeste unul.
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2011 16:41
inseli o data din greseala,a doua oara e nesimtire si lipsa de respect fata de persoanaa de langa tine
pisiMic
Postat pe 3 Ianuarie 2011 16:44
De la: quasaria, la data 2011-01-03 16:41:04te definesc pe tine in ce moment in timp? Cind esti bebelus? Cind esti adolescent?
Cind ai 20, 30, 80 de ani? CIND?
Care sint lucrurile asupra carora nu schimbi optica intre toate aceste stadii? Numeste unul.

Din momentul in care ti-ai format propriile opinii, ti-ai inteles sufletul, ti-ai format caracterul, ti-ai definit principiile de viata..... nu poate fi definita o varsta anume.... la unii nu se petrece niciodata
Opinia vizavi de monogamie versus poligamie de exemplu!
marceltuky
Postat pe 3 Ianuarie 2011 16:53
cum naiba sa inseli din greseala mai pisi?
iar a doua oara esti nesimitit tu cel care stai sa fii inselat
Laura_M
Postat pe 3 Ianuarie 2011 16:54
De la: pisiMic, la data 2011-01-03 16:44:28inseli o data din greseala.....

pisi mic si dulcic..... cati anisori ai tu?
marceltuky
Postat pe 3 Ianuarie 2011 16:55
opinia despre monogamie versus poligamie e de obicei o chestie invatata in societate - nu e principiu individual pina nu cunosti ce compari, si chiar si dupa aceea se poate mula pe personalitatea partenerului. Pentru ca monogamia nu e A MEA, e a cuplului.

Daca tu esti poligam si femeia pe care o iubesti nu accepta ideea - renunti la ea de dragul principiului? Chiar daca ai accepta monogamia alaturi de ea, si n-ai nevoie de altcineva?! Mai iei una doar asa, ca tu esti poligam si trebe sa fii poligam chiar daca nu simti nevoia, sau cum?
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2011 17:01
De la: quasaria, la data 2011-01-03 17:01:22opinia despre monogamie versus poligamie...........
Daca tu esti poligam si femeia pe care o iubesti nu accepta ideea - renunti la ea de dragul principiului? ...........

daca opinia mea vizavi de fumat este cea de acceptare ca fiind fireasca libertatea oamenilor de a fuma.... nu inseamna automat si ca sunt fumator!
Dar daca nu sunt fumator nu inseamna ca ar trebui sa am o opinie discriminatorie si sa sustin ca fiind nefireasca libertatea de a fuma!
marceltuky
Postat pe 3 Ianuarie 2011 17:15
poti sa impui in schimb sa nu se fumeze in casa ta, in preajma ta, in lucrurile tale.
Poligamia: la fel: poti sa n-ai nici o treaba cu principiul general, dar nu la tine in casa, familie, cuplu. Asta deja e un spatiu "shared" in care n-are dreptul nimeni sa intre cu tigara aprinsa...daca tu nu vrei.
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2011 17:29
Ma bag si eu in vorba ( desi , rar simt nevoia sa scriu vreun comentariu ...pentru ca polemica fara fundament real este doar " hai sa ne dam mari , ca unii " e" mai prosti ca noi ! ) ....
Fidelitatea nu este garantata aprioric ! Fidelitatea nu este un "bun" dobandit , fie prin casatorie , fie prin logodna , sau orice alt tip de relatie !
Fidelitatea se castiga ! Se invata !
Spunea cineva , nu stiu cine ( nu ma chinui sa retin id-uri ! ) ca iubirea inseamna sa nute poti gandi la altcineva , sa nu te poti imagina alaturi de altcneva . Si a avut dreptate , in opinia mea !
Iubirea nu este strict legata de fidelitate , corect , dar ....ce fel de iubire permite "explorarea de orizonturi noi " ? Mai este iubire ? Cat din ce a fost odata ?
Fidelitatea nu trebuie sa vina ca o consecinta a relatiei de cuplu , indiferent de ce nume poarta aceasta relatie . Fidelitatea este ....voi incerca sa o definesc altfel : sa mergi pe strada , nervos/a pe partener/a , sa simti ca iti vine sa il/o strangi de gat ....si dintr-o data ...uitandu-te la oamenii din jurul tau ...sa realizezi ca DUPA el/ea , NU AR PUTEA URMA NIMENI ! Sa INTELEGI ca daca n-ar mai fi el/ea , ai ramane singur/a ! Nu pentru ca nu ai mai putea gasi pe altcineva . Ci pentru ca nu ti-ar mai trebui altcineva . Asta inseamna fidelitate . Fara autoimpuneri , fara constrangeri exterioare .
Probabil vor fi multe comentarii la ce am scris ( mai ales negative ....) , insa eu una sunt multumita si deloc impovarata la gandul ca , doar EL ma poate face sa ma simt atat de bine cu mine insami !
garbo179176
Postat pe 3 Ianuarie 2011 18:23
De la: pisiMic, la data 2011-01-03 16:44:28inseli o data din greseala,a doua oara e nesimtire si lipsa de respect fata de persoanaa de langa tine


waaauuuuu , daca prima data e gresala, de ce e nesimtire a doua oara ??? nu tot inselat este ???
casperphantom
Postat pe 3 Ianuarie 2011 18:30
eu nu prea inteleg cum e cu inselatul asta din greseala dar ma rog. Din greseala poti sa ii versi cafeaua pe camasa, sau sa il calci pe pantof... ... da' altele...tot din greseala....?!
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2011 18:36
am simtit nevoia de a raspunde la acest topic .......observ ca tot ce inseamna topic despre femei ,barbati ,cuplu,dragoste....discutiile merg spre FIDELITATE...as vrea sa pun aici mai mult un sfat,celor care se bat cu pumnii in piept ca sunt fideli sau ca nu au fost inselati/inselate...daca nu aveti chemarea suferintei.... nu va legati de nimeni i nimic....... bucurati va de tot ce se poate... fara sa face ti promisiuni i juraminte eterne..... apoi pleacati......inainte sa se strice treaba......... inima e doar un muschi mare i prost........ ar fi cazul sa va luati dup creier..... dac vreti sa fiti fideli, fiti fideli voua ..... daca va racaie nevoia presanta de a fi fidel i altora......., nu uitati ca aveti parinti, frati si la rigoare prieteni........ tot restul nu merita decat o prezumtie de vinovatie: vinovat pn la proba contrarie, suspect intotdeauna.........................................................
cam atat cu teoria.......... nasol c practica ne (i ma) omoara.......
acum, astept ca, intr o maniera ordonata........ sa va repeziti i sa ma tocati cat mai marunt.........ps astea sunt scrise din trairi....si pe cea a fidelului si a inselatului si a celui care insala.......
un_inger38
Postat pe 3 Ianuarie 2011 18:49
inger, Imi amintesti de o replica dintr-un film: have you ever seen a human heart? It looks like a fist, wrapped in blood.
SI totusi, creierul e doar o unealta. Uneltele fac ce le spui sa faca. Te ajuta sa ajungi unde vrei sa ajungi. Dar nu iti vor spune niciodata unde VREI sa ajungi... Logica nu-ti poate spune ce vrei. Nu simte in locul tau. Doar te poate ajuta sa ajungi unde inima, sau sufletul, sau whatever, muschiul ala mare si prost a stabilit ca iti doresti sa fii.
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2011 20:19
inseli din greseala,adik pentru ca esti prrost,pentru ca esti suparat pe persoana iubita,dezamagit de ea,crezi ca s a terminat totul intre voi,si gresesti,dar dak te mai duci si a 2ua ora deja esti zdreanta,parerea mea
mai deinde si cu cine inseli ca dak inseli cu prietena iubitei,aici ea e taratura ,profita de situatie ea.
eu cred ca exista fidelitate
pisiMic
Postat pe 4 Ianuarie 2011 16:05
De la: quasaria, la data 2011-01-03 17:01:22...... Pentru ca monogamia nu e A MEA, e a cuplului.....

si poligamia a cui e?
Dar intr-o alta ordine de idei.... daca el ti-ar canta in struna si ar sustine ca principiile tale sunt exact ceea ce simte si gandeste si el.... iar mai apoi sa afli ca el are aventuri amoroase pe ascuns cu altele.... ai fi mai fericita?
Q.... asta reprezinta infidelitatea!
Sa nu fii fidel principiilor pe care le sustii, sa afisezi o masca falsa si pe ascuns sa te comporti altfel....
Una este sa sustii libertatea sexuala si alta este sa sustii infidelitatea (adica fatarnicia, prefacatoria, minciuna, inselatoria)
marceltuky
Postat pe 5 Ianuarie 2011 12:39
poligamia e...a grupului.
Inseli, intr-adevar, atunci cind intri intr-o relatie unde exista asteptari dpdv sentimente. Daca faci doar o conventie amiabila cu cineva sau cu mai multe persoane - ne intr-ajutoram reciproc - e ok, nu inseli intr-adevar pe nimeni. Dar nu se numeste cuplu...
quasaria
Postat pe 5 Ianuarie 2011 13:32
De la: quasaria, la data 2011-01-05 13:32:29poligamia e...a grupului.
...... Dar nu se numeste cuplu...

E si asta un punct de vedere!
in opinia mea legatura care uneste un cuplu este data de imbinarea sufletelor.... nu de imbinarea organelor genitale!
marceltuky
Postat pe 5 Ianuarie 2011 14:14
imbinarea citor suflete?
quasaria
Postat pe 5 Ianuarie 2011 14:18
De la: quasaria, la data 2011-01-05 14:18:28imbinarea citor suflete?

2 suflete.... la noi legea nu permite imbinarea mai multor suflete....
era vorba de cuplu.... restul sunt doar prieteni pentru distractie si petrecerea timpului liber!
marceltuky
Postat pe 5 Ianuarie 2011 14:36
sure...
Legea cu sufletul n-au nici o legatura, iar linia de demarcatie intre iubiti si "prieteni pentru distractie" e atit de vaga incit se poate sari oricind gardul linistit din afara spre cuplu si invers...
Ma rog, e doar parerea mea.
quasaria
Postat pe 5 Ianuarie 2011 15:27
De la: quasaria, la data 2011-01-05 15:27:23sure...
...... linia de demarcatie intre iubiti si "prieteni pentru distractie" e atit de vaga incit se poate sari oricind gardul linistit din afara spre cuplu si invers....

intr-o relatie rigida da!
marceltuky
Postat pe 5 Ianuarie 2011 17:31
si intr-o relatie in care fiecare se culca cu cine vrea, nu. Pentru ca deja nu exista gard, ce sa mai sari.... N-ai cum sa distrugi ceva ce nu exista.
quasaria
Postat pe 5 Ianuarie 2011 17:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Subiect 11 De la: Luna_in_capricorn 29 Iunie 2011 09:06
ce inseamna daca visezi sarpe cobra 15 De la: fleurdelis 2 Septembrie 2010 00:13
Cine cauta, gaseste! 53 De la: garbo107589 7 Martie 2011 18:11
SANTETI PASIONATI DE DRUMETII? 1 De la: 24 Octombrie 2009 18:01
femeia ideala exista??!! 243 De la: ameno 28 Iulie 2010 16:02
Setari Cookie-uri