Fidelitate

De la: quasaria, la data 2011-01-05 17:47:19si intr-o relatie in care fiecare se culca cu cine vrea, nu. Pentru ca deja nu exista gard, ce sa mai sari....

Depinde care a fost motivul pentru care ai facut alegerea (ma refer la casatorie).... avand atatea optiuni si avand tot ce-ti doresti nimic nu te preseaza sa faci o alegere... si atunci intr-adevar doar inima este cea care te imboldeste sa faci acest pas!
Adevarata iubire o descoperi atunci cand ai o totala libertate de decizie si nimeni si nimic nu te forteaza sa iei anumite decizii.... in acele conditii dorinta se naste in sufletul tau iar decizia devine ceva firesc pe care eul tau o accepta cu foarte mare bucurie!
Vazusem acum 2-3 ani un profil pe neogen, al unei tipe care zicea:
"vreau sa cunosc cat mai multi barbati.... ca sa-l aleg pe cel mai bun!"
si avea perfecta dreptate.... in fond cu ce drept ni se ingradeste de catre primul venit dreptul de a cunoaste si alte persoane, cum poti sa gasesti cea mai potrivita persoana (in finctie de dorintele, nevoile si asteptarile fiecaruia) daca fiecare persoana care intra in viata ta iti pretinde (sub pretextul iubirii pe care o nutreste fata de tine) sa nu cunosti alte persoane?
marceltuky
Postat pe 5 Ianuarie 2011 19:17
problema e dupa ce ai ales, nu inainte.
quasaria
Postat pe 5 Ianuarie 2011 19:34
De la: quasaria, la data 2011-01-05 19:34:38problema e dupa ce ai ales, nu inainte.

stiu.... de aia tot pledez eu pentru alegerea corecta si in cunostinta de cauza a partenerului de viata.... dupa aia degeaba tot parfumezi rahatul.... nu mai ai ce-i face!
I-e sortit sa puta!
marceltuky
Postat pe 5 Ianuarie 2011 19:41
deci ca sa ai o casatorie monogama trebe sa fii inainte poligam. Am inteles corect?!
quasaria
Postat pe 5 Ianuarie 2011 20:45
De la: quasaria, la data 2011-01-05 20:45:36deci ca sa ai o casatorie monogama trebe sa fii inainte poligam. Am inteles corect?!

exista premize dar nu trebuie perceputa ca pe o tinta finala!
de ce un fumator obisnieste sa fumeze intotdeauna acelasi tip de tigari desi are multe alte oferte?
se creeaza o obisnuinta, o pasiune speciala....
Privarea libertatii nu reuseste decat sa accentueze frustrarile, sa amplifice nevoia de libertate, sa starneasca curiozitatea fructului interzis....
Am auzit de situatii in care anumite cupluri au experimentat libertatea sexuala iar mai apoi le-a disparut dorinta de a cunoaste alte persoane si s-au retras in cochilia lor, ducand in continuare o existenta monogama.... practic le disparuse interesul si curiozitatea pentru experiente noi.
Adevarata monogamie este cea in care chiar in conditii de libertate deplina.... nu simti ca iti doresti altceva! Altfel e doar o mascarada, un simulacru....
marceltuky
Postat pe 5 Ianuarie 2011 21:35
De la: marceltuky, la data 2011-01-05 21:35:23
De la: quasaria, la data 2011-01-05 20:45:36
Adevarata monogamie este cea in care chiar in conditii de libertate deplina.... nu simti ca iti doresti altceva! Altfel e doar o mascarada, un simulacru....




si noi ce tot explicam pe aici de la inceputul subiectului si tu zici ca nu si nu si nu e asa ?!?!
quasaria
Postat pe 5 Ianuarie 2011 21:40
Monogamie, numai dupa ce ai incercat de toate si pe toate.
cricat
Postat pe 5 Ianuarie 2011 21:47
De la: quasaria, la data 2011-01-05 21:40:42
si noi ce tot explicam pe aici de la inceputul subiectului si tu zici ca nu si nu si nu e asa ?!?!

subiectul topicului este fidelitatea.... iar eu am atras atentia ca fidelitatea nu are nici o legatura cu relatiile sexuale cu persoane din afara cuplului (asa cum gresit este perceput acest termen).... sunt cupluri care aleg sa-si traiasca viata la modul respectiv, nu inseamna ca sunt infideli....
Si totusi daca la un moment dat au o relatie pe ascuns devin "infideli"
Minciuna, prefacatoria, tainuirea realitatii reprezinta criteriul de baza care face diferenta intre fidelitate si infidelitate!
marceltuky
Postat pe 5 Ianuarie 2011 22:03
marcel, sa/ti spun ce inseamna sinceritatea intr-o asemenea situatie?
Un cuplu..... aparant fericit.... Sotia descopera ca el sta de vorba pe mes cu o ea... si il intreaba cine este. Este o tipa .... fata de care nutresc anumite sentimente..... dar nu vreau sa ma despart de tine..... pana nu stiu ce vreau....
Ea se indoapa de sedative.... pana ce el SINCER ...o sa/i spuna ca a luat o hatarare......
Unde a dus sinceritatea in acest caz?

cricat
Postat pe 5 Ianuarie 2011 22:11

TelenoveAla.
AMELYY
Postat pe 5 Ianuarie 2011 22:14
De la: cricat, la data 2011-01-05 22:11:19marcel, sa/ti spun ce inseamna sinceritatea intr-o asemenea situatie?
Un cuplu..... aparant fericit.... Sotia descopera ca el sta de vorba pe mes cu o ea... si il intreaba cine este. Este o tipa .... fata de care nutresc anumite sentimente..... dar nu vreau sa ma despart de tine..... pana nu stiu ce vreau....
Ea se indoapa de sedative.... pana ce el SINCER ...o sa/i spuna ca a luat o hatarare......
Unde a dus sinceritatea in acest caz?


tu descrii o situatie care reprezinta realitatea pentru majoritatea cuplurilor (ma refer la casniciile realizate doar de compromis).... e o mentalitate de genul:
hai ca-i bun si asta (sau hai ca-i buna si asta) pana gasesc ceva mai bun!
Nu stiu de ce ti se pare mai firesc sa-si tina secrete intentiile pana-n momentul in care e sigura treaba si doar atunci sa-i tranteasca pleasca:
gata.... te parasesc, mi-am gasit pe altcineva! (pai, si cu copii ce facem?)
Cel putin in conditii de sinceritate ar sti fiecare ca este o relatie de compromis!.... dar in cazul asta nu inteleg de ce mai fac si acte legale?
marceltuky
Postat pe 5 Ianuarie 2011 22:37
Majoritatea cuplurilor tin relatiile extraconjugale secrete. Chiar si cele realizate pe compromis.

Crezi ca este mai bine sa chinui persoana de langa tine spunandu-i ca nu stii pe cine iubesti? Pe nevasta sau pe amanta? In cazul expus de mine.... sotia chiar il iubea.... ea spune ca ca il iubeste si acum.... Eu sunt pasnica de felul meu.... daca mi-ar fi facut mie asa ceva plecam eu ..... in secunda doi.....si mai lasam si urme.....EVIDENTE
cricat
Postat pe 5 Ianuarie 2011 22:46
cris, daca el ii spune `nu vreau sa ma despart de tine, pana nu stiu ce vreau`, a cui e vina pt suferinta ei, oare? ce astepta ea, cu sufletul la gura, tremurand de emotie si neputinta?! sa fie (re)aleasa? sa aiba acest NOROC?
esme
Postat pe 5 Ianuarie 2011 22:54
a ei, desigur!
si cred ca nu mai este iubire, deloc, este doar ambitie. Si este foarte trist!
cricat
Postat pe 5 Ianuarie 2011 23:06
ce bine-mi pare ca am descoperit forumul asta. in seara asta in loc sa ma uit la tv v-am citi pe voi.
sunteti mai tari ca o telenovela.
mai am de citit citeva topice dar am zis ca asa noua cum sunt trebuie sa va spun parerea mea.
the_voice
Postat pe 5 Ianuarie 2011 23:12
doar cateve mai ai de citit??..... e plin Garbo de telenovele
cricat
Postat pe 5 Ianuarie 2011 23:17
ai mult de citit garbo 433 !
cricat
Postat pe 5 Ianuarie 2011 23:26
De la: garbo179762, la data 2010-12-15 20:04:02Am crezut n fericire
nainte ca Destinul s-mi rscoleasc dezamgirea.
***
Am crezut n speran
nainte ca Viaa s m-nvee ce e singurtatea.
***
Am crezut in iubire
nainte ca Vntul s-mi ndoaie ateptrile
***
Am crezut in destin
Dup ce Plnsul i-a spus povestea.



cred ca te victimizezi sau ti-au placut versurile.am un simt aparte si recunosc repede persoana care se hraneste cu sperante.aceasta persoana este predestinata singuratatii.ai sa mai cunosti si alte persoane de care te vei indragosti.dar daca nu vei lupta pentru fericirea ta,ci doar vei trai din sperante,vei fi singura mereu.sti cum se spune,astrele predispun,insa tu dispui.
vuvuzela
Postat pe 5 Ianuarie 2011 23:55
pisiMic ai avut mare dreptate in ce ai zis.dupa parerea mea doar oamenii care nu sunt siguri pe ei inseala,iar atunci cand o fac se cred foarte buni,foarte destepti....dar am si eu o intrbare oare o recunoaste cineva ca inseala?
garbo097027
Postat pe 6 Ianuarie 2011 00:23
De la: marceltuky, la data 2011-01-02 08:50:54
De la: bluelight, la data 2011-01-02 08:31:38Cand astepti din partea cuiva sa-si goleasca sufletul de sentimente fata de alte persoane si sa aiba sentimente doar fata de tine.... se cheama relatie de dragoste?
Si daca asta intelege cineva prin relatie de dragoste.... atunci de ce acea persoana nu este capabila sa ofere ceea ce pretinde?
Pentru ca nimeni nu este capabil sa nu aiba sentimente si fata de alte persoane!


mda. cam confuzant.
o data spui ca intr-un cuplu sint doua suflete, dupa aia ca nimeni nu poa'sa aiba sentimente fata de un singur suflet - si cum s-o pupa chestia asta cu sinceritatea si sexul la liber ca restul sint doar prietenii si distractie.... si experimentezi doar pina gasesti ce vrei.... nici nu vreau sa ma mai gindesc.
quasaria
Postat pe 6 Ianuarie 2011 01:11
De la: quasaria, la data 2011-01-06 01:11:35
mda. cam confuzant.
o data spui ca intr-un cuplu sint doua suflete, dupa aia ca nimeni nu poa'sa aiba sentimente fata de un singur suflet......

"DOAR" fata de un singur suflet
si ca sa-ti dau un exemplu ca sa-ntelegi ce vroiam sa spun:
O prietena concluziona la un moment dat (cam acum 3 ani) ca isi da seama ca ea nu este pe primul loc in sufletul meu, si ca este pe locul 2 in urma fostei sotii.... dupa care mi-a zis ca si-ar dori si ea pe cineva pentru care sa fie pe primul loc.....
si avea perfecta dreptate.... dar in momentul acela ma gandeam in sinea mea:
- si totusi... a existat un om pentru care erai pe primul loc in sufletul lui, pentru care reprezentai familia lui..... si l-ai abandonat, l-ai parasit.... de ce nu ai stiut sa apreciezi asta la momentul potrivit?
Oare mai meriti alta sansa?
Exista un singur loc 1 in sufletul oamenilor... pentru cel care ajunge acolo este important sa stie sa-l aprecieze!
marceltuky
Postat pe 6 Ianuarie 2011 10:19
zambila
Postat pe 6 Ianuarie 2011 10:29
De la: quasaria, la data 2011-01-06 01:11:35.... si experimentezi doar pina gasesti ce vrei....

asta a fost concluzia ta!
Eu am afirmat doar ca exista premiza ca la un moment dat sa se instaureze monogamia.... asta nu implica o finalitate predefinita... implica doar libertatea de a te manifesta asa cum simti....
la 8 ani cand mama mea a simtit mirosul de tigara si a realizat ca fumasem.... nu mi-a interzis sa fumez, mi-a zis doar: fa ce vrei.... treaba ta, daca vrei sa suferi cu plamanii asa cum sufera si tac-tu!
Deci aveam libertate totala sa fumez.... a fost decizia mea sa nu mai fumez!
Si in loc sa fie insotita de frustrarea faptului ca imi era interzis fumatul.... era insotita de mandria faptului ca din proprie vointa renunt la asta!
Diferenta esentiala consta in faptul ca niciodata nu am mai simtit si nu voi mai simti tentatia si dorinta de a fuma!
marceltuky
Postat pe 6 Ianuarie 2011 10:35
cred totusi ca lucrurile astea nu pot fi comparate....monogamia nu prea exista
poate la lebede si pinguini
zambila
Postat pe 6 Ianuarie 2011 10:39
zambiluto...da' ce pesimista esti mami....
n-ai gasit tu marcelu' sau florinelu' potrivit....
eladaela
Postat pe 6 Ianuarie 2011 10:41
ela, as vrea sa cred ca-s io pesimista
da' de felul meu, nu prea ma insel! cel putin, nu pe mine
zambila
Postat pe 6 Ianuarie 2011 10:45
De la: marceltuky, la data 2011-01-06 10:19:38
- si totusi... a existat un om pentru care erai pe primul loc in sufletul lui, pentru care reprezentai familia lui..... si l-ai abandonat, l-ai parasit.... de ce nu ai stiut sa apreciezi asta la momentul potrivit?
Oare mai meriti alta sansa?
Exista un singur loc 1 in sufletul oamenilor... pentru cel care ajunge acolo este important sa stie sa-l aprecieze!

si...cu toata aprecierea...daca tu nu simti acelasi lucru, ce ar trebui sa faci?
Iti incarci karma daca nu mergi mai departe, privindu-l pe omul respectiv de dreptul de a fi iubit la rindul lui si pe tine pt ca stai cu cineva doar din "apreciere"?
Asta prea suna a blestem sa o cred....

Altfel, nu stiu daca n-a fost transparenta chestia asta, insa la tot ce am spus pina acum este implicita libertatea de a alege. Nici n-am luat in considerare faptul ca n-ai avea libertatea de a alege - toata lumea o are, tot timpul, din punctul meu de vedere. Sclavia s-a abolit demult.
quasaria
Postat pe 6 Ianuarie 2011 11:00
De la: zambila, la data 2011-01-06 10:39:18........monogamia nu prea exista
.....

ba... exista monogamie.... exista chiar unelte concepute special pentru intretinerea monogamiei:
contract prenuptial (sa stie nemernica / nemernicul ca daca se abate de la monogamie nu mai vede nici o para chioara), sucitoarea, batatorul de covoare, pusca si cureaua lata.....
marceltuky
Postat pe 6 Ianuarie 2011 11:01
De la: quasaria, la data 2011-01-06 11:00:23...... Sclavia s-a abolit demult.

Oare?.... si cu sclavia sexuala cum ramane?
marceltuky
Postat pe 6 Ianuarie 2011 11:04
mai nou o ineci in dunare....ma refer la monogamia aia si uneltele ei...

nea marcelica

asa filozofie grozava ii povestesti si iubitei tale?
stii? s-ar putea sa se plictiseasca,si sa-si ia lumea-n cap..
iasomia
Postat pe 6 Ianuarie 2011 11:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Va este dor de anotimpul cald ? 5 De la: elisabeta_boia 18 Februarie 2012 09:14
dragoste sau prostie 52 De la: dor40 21 Martie 2011 07:34
ce inseamna daca visezi sarpe cobra 2 De la: Perfect_Stranger 2 Septembrie 2010 12:32
un sfat ,va rog!! 66 De la: eu_geminy 23 Noiembrie 2011 01:52
Viitorul meu sot sufera de ejaculare precoce 6 De la: skeeto 19 Noiembrie 2015 22:55
Setari Cookie-uri