Eu consider ca un barbat care vrea sa se casatoreasca trebuie sa ofere macar strictul necesar nevestii si copiilor

Don'soara cristina , daca am inteles eu bine, aici fiecare isi da cu parerea si topicele sunt durerile exprimate ale unora iar raspunsurile durerile neexprimate ale altora, chiar si la adapostul nick-ului unii mai fac haz de viata, dar altii vorbesc serios si nu-si permit sa fie catalogati drept aiuriti nici aici cum probabil nici in viata reala nu sunt, doar probabil ca nu se manifesta la fel de lejer si direct, aici e mai simplu, in timp o sa-ti dai seama fiecare cum e, si daca stai bine cu intuitia , intalnind o anumita persoana pe strada ai putea chiar sa recunosti un profil de pe garbo, extrapolez desigur, dar eu chiar cred ca majoritatea indiferent de infatisarea lor exterioara aici isi etaleaza frumusetea interioara si tot ce a acumulat in mai putini sau mai multi ani, de la foarte multi ai ce sa inveti de la cativa ai ce sa inveti sa nu fii asa, concret de la fiecare ai ceva de experimentat
casperphantom
Postat pe 26 Decembrie 2010 08:20
De la: aumbra, la data 2010-12-24 09:53:17In relatia cu barbatii, majoritatea femeilor au doua variante de comportament:
1. Comportament de copil; copilul este dependent, nu este major, are o gramada de nevoi, care toate trebuie rezolvate si este in cea mai mare parte a timpului dependent de cineva. Mai mult de atat, nici cu responsabilitatea nu sta pra bine;
2. Comportament de handicapat; un om care are un handicap, (fizic sau psihic), nu numai ca se integreaza foarte greu, dar in cea mai mare parte a timpului are nevoie de cineva care sa-i rezolve o problema sau alta.
OARE TOATE FEMEILE NOASTRE AU RAMAS IN STADIUL INFANTIL SAU DE HANDICAPATE SI AU NEVOIE DE FAT-FRUMOS CU SACII PLINI DE BANI?
Oare o femeie nu poate fi o persoana adulta cu discernamant, cu capacitate de reglare a propriei existente si capabila de o relatie bazata pe sprijin reciproc, indiferent de natura lui? Unde este "egalitatea" dintre sexe atat de mult clamat[ de femei, sau vreti sa va intoarceti la perioada in care femeia reprezenta poate doar un "accesoriu"? Adevaratele femei din ziua de azi fac aceleasi profesii ca si barbatii, au responsabilitati, iau decizii, au functii de conducere ca si barbatii, sunt sefi de stat, etc. TREZITI-VA!



Li se trage de la mamele lor cretine!
garbo113747
Postat pe 26 Decembrie 2010 15:31
De la: marius2011, la data 2010-12-26 04:35:55are sens ca in momentul in care hotarasti sa intemeiezi o familie sa ai si o situatie decenta , dar in acelasi timp cred ca e de moda veke sa ceri tot de la barbat!In ziua de azi, daca femeile au tot luptat atat pentru drepturi egale, ceeace au si primit cred ca ar trebui sa ofere si ele acelasi lucru, daca tot e egalitate sa fie egalitate pana la capat, fara discriminari!In plus o femeie care nu asteapta tot de la barbat si e pe picioarele ei e mult mai sexy decat una care "arata bine" si cam atat..asteapta restul.. :)
Pai femeia femeia poate fii pe picioarele ei pana sa se casatoreasca,sa nu aiba amanti care sa o intretina si sa ii pape de bani....Dar dupa ce te casatoresti,,te casatoresti sa faci o familie copiii uite fiecare are atributiile lui....Egalitate intre barbat si femeie nu poate fii,,,,pt ca barbatul nu naste copiii nu sta noaptea cu ei,,nu sta cu copiii in burta...Asa ca nu poate fii egalitate...Ci trebuie doar ca barbatii sa nu se creada superiori femeilor si sa fie cinstiti.....Femeile s-au referit ca egalitate ca sa femeia sa nu fie desconsiderate de barbati si sa nu se creada superiori femeiii,pt ca femeia este superioara barbatului din punct de vedere anatomic,,,si cat spune religia,,,si abrbatul trebuie sa fie cinstit si sa respecte femeia,,,asa ca nu barbatiii fac regulile.....Dupa ce te casatoresti,,,te casatoresti sa ai o familie unde fiecare isi are rolul lui...Dar nu barbatul domina in familie ci deciziile se iau impreuna cu familia...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Decembrie 2010 20:11
De la: daniilia, la data 2010-12-26 08:02:33 Cand incepem cu "trebuie" avem intotdeauna surprize.
Fratele meu cand s-a casatorit,avea un serviciu bun.acum cand fata lui e la liceu,nu mai are deloc,fabrica s-a inchis.Si nu mai ofera nimic,nici sotiei,nici fetei.
a venit in grecia sa munceasca,dar a dat si aici de criza,castiga 15 euro,exact pe zi,cat sa manance si sa dea la chirie....
Multe trebuie,dar in viata ,nu se intampla,lucrurile intotdeauna scapa de sub control.
Oamenii trebuie sa se iubeasca,sa se poarte frumos,copii trebuie sa fie cuminti,etc.
Trebuie sa fim ingaduitori,si luptatori,pentru ca nu este asa,cete din ce trebuie,se intampla inrealitate????
Putine,rareori.
Invatam incontinuu si gresim incontinuu,toti.Si tu,la fel.
D
pai alte locuri nu mai sunt de munca prin alte parti? Daca el are ce sa manance,,de altii nu ii mai pasa? Si copiii trebuie sa manance....In viata trebuie sa lupti sa cauti,,,nu sa te complaci la 15 euro si ca doar barbatul sa aiba ce manca si de familia lui ii pasa mai putin..Eu cred ca este o greseala ca femeia este toleranta,,,Pt ca la toti ne este greu.....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Decembrie 2010 20:19
Daa, vorba cantecului: ,,La toti ni-i greu!!"
Si bogat e greu si sarac e rau...
m_ada
Postat pe 26 Decembrie 2010 20:27
As putea incerca sa fiu de acord cu afirmata din topic, daca mi s-ar specifica si perioada din istorie la care se refera autorul. Atunci ar putea sa se incadreze intr-o societate in care femeia nu lucra era obligatoriu casnica si deci sotul avea raspunderea intretinerii familiei , Insa de cateva zeci(sute, mii) de ani aceasta "povara" nu mai sta doar pe umerii barbatului. Nu doar barbatul trebuie sa aduca"vanatul la gura pesterii" ci de asta data sotia poate merge cu autoturismul ei (ultimul tip ---eventual ) si incheie afaceri care ii lasa cu gura cascata pe multi barbati. Asa ca......Spune-ne la ce "perioada din istorie " te referi.
cornelia_leia
Postat pe 26 Decembrie 2010 21:31
De la: cornelia_leia, la data 2010-12-26 21:31:49As putea incerca sa fiu de acord cu afirmata din topic, daca mi s-ar specifica si perioada din istorie la care se refera autorul. Atunci ar putea sa se incadreze intr-o societate in care femeia nu lucra era obligatoriu casnica si deci sotul avea raspunderea intretinerii familiei , Insa de cateva zeci(sute, mii) de ani aceasta "povara" nu mai sta doar pe umerii barbatului. Nu doar barbatul trebuie sa aduca"vanatul la gura pesterii" ci de asta data sotia poate merge cu autoturismul ei (ultimul tip ---eventual ) si incheie afaceri care ii lasa cu gura cascata pe multi barbati. Asa ca......Spune-ne la ce "perioada din istorie " te referi.
Doar femeile care fac compromisuri au autorturisme si bani apoi se casatoresc cu barbati pe care ii intretin din lipsa de minte.....Eu nu fac compromisuri cu alti barbati pt ca astept sa ma ajute barbatul pe care o sa mi-l aleg ca partener,de viata,bainenteles daca se potriveste cu gandirea mea.....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Decembrie 2010 21:46
Asculata, madam a toate stiutoare, nu doar femeile care fac compromisuri, au bani si autoturisme bune, ci si cele care muncesc si le merge mintea.
E valabil si reversul, adica sunt si femei care fac compromisuri de dierite tipuri si nu se aleg cu mare lucru.
Te rog nu mai generaliza.
m_ada
Postat pe 28 Decembrie 2010 22:56
De la: m_ada, la data 2010-12-28 22:56:04Asculata, madam a toate stiutoare, nu doar femeile care fac compromisuri, au bani si autoturisme bune, ci si cele care muncesc si le merge mintea.
E valabil si reversul, adica sunt si femei care fac compromisuri de dierite tipuri si nu se aleg cu mare lucru.
Te rog nu mai generaliza.
pai sunt femei care le merge mintea si fac compromisuri....nu vezi ca daca nu faci compromisuri nu te ajuta nimeni,mai ales un barbat...daca nu le oferi placere nici nu se obosesc,,sau iti dau cu un deget si iti iau cu toata mana
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Decembrie 2010 15:35
si daca la o femeia ii merge mintea inseamna ca isi bate capul...dar fara compromisuri si daca nu ai un barbat cu bani in spatele tau ca femeie si asta nu trebuie sa fie neaparat sot sau iubit,,,Daca nu oferi placere barbatilor,,aia nu te ajuta cu nimic pt ca sunt niste porci toti,,mai sunt si exceptiii dar foarte rare...eu daca as avea un barbat,,de ce sa imi bat eu capul...daca mi-am luat barbat,,barbatii sunt mai puternici asa ca sa isi foloseasca mintea la munca
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Decembrie 2010 15:38

pisicuto welcome in "Irinuca land " !!
nu te astepta sa intelegi ce urmeaza . ai doua optiuni : sa te enervezi ( incercand sa-i explici cum functioneaza lumea asta care-o vedem noi ) si sa te amuzi ( uitandu-te la a ei )
enjoy
bluelight
Postat pe 29 Decembrie 2010 18:30
Fiecare femeie face atata cat o duce capul....OMUL este liber si barbatul si femeia fiecare face cum considera ca este bine si corect pt el...Eu sunt femeie,,ca sa ma ocup de casa si de copiii,de educatia lor ...Normal sa pana o sa apara copiii ma duc la munca...Ca nu poti sa ii faci la comanda....Ci cand ii da Dumnezeu,ca doar de asta te casatoresti....Dar dupa ce apar copiii,eu nu ma mai duc la munca...Poate dupa ce are copilul 3 ani,,ma duc si eu cateva ore,,Dar eu nu sunt responsabila...Eu sunt femeie am atributiile mele...Si apoi eu daca ma casatoresc,,ma castoresc cu un cresdincios...Pt ca eu o sa ma culc cu barbatul,,,decat marti si joi...Daca nu ii convine,,sa nu ma ia de nevasta..daca nu ii convine de cum gandesc eu sa ma lase in pace..Mie imi place asa cum sunt si nu am de gand sa ma schimb pt nimic in lume.....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Decembrie 2010 19:00
Eu mai bine renunt la barbat decat la principiile mele...Daca incearca sa ma agaseze cu propunerile lui de a-mi spala creierul cu tampenii il parasesc.....dar nu ma incurc eu cu toti imbeciliii...pt ca mie nu imi plac divorturile
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Decembrie 2010 19:04
bravooo LUPTY mama lor de pezevenghi
floare_cu_colti
Postat pe 29 Decembrie 2010 19:07
blue..lasa ca o sa se convinga fata singura

irinoooooo...tine-o tot asa...pe aratura....
eladaela
Postat pe 29 Decembrie 2010 19:08
joi , maica , joi . Joi te taie si pe tine , joi ma f ' te si pe mine .
liaiedera
Postat pe 29 Decembrie 2010 19:08
irinoooo...nici nu sti cat de distractive sunt divorturile
te invit intr-o zi la judecatorie...
spectacol mami...nu gluma....
eladaela
Postat pe 29 Decembrie 2010 19:09
De la: liaiedera, la data 2010-12-29 19:08:24joi , maica , joi . Joi te taie si pe tine , joi ma f ' te si pe mine .


cine bre lio..?
roby_cado
Postat pe 29 Decembrie 2010 19:21
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2010-12-29 19:00:44 Fiecare femeie face atata cat o duce capul....OMUL este liber si barbatul si femeia fiecare face cum considera ca este bine si corect pt el...Eu sunt femeie,,ca sa ma ocup de casa si de copiii,de educatia lor ...Normal sa pana o sa apara copiii ma duc la munca...Ca nu poti sa ii faci la comanda....Ci cand ii da Dumnezeu,ca doar de asta te casatoresti....Dar dupa ce apar copiii,eu nu ma mai duc la munca...Poate dupa ce are copilul 3 ani,,ma duc si eu cateva ore,,Dar eu nu sunt responsabila...Eu sunt femeie am atributiile mele...Si apoi eu daca ma casatoresc,,ma castoresc cu un cresdincios...Pt ca eu o sa ma culc cu barbatul,,,decat marti si joi...Daca nu ii convine,,sa nu ma ia de nevasta..daca nu ii convine de cum gandesc eu sa ma lase in pace..Mie imi place asa cum sunt si nu am de gand sa ma schimb pt nimic in lume.....



uite-aici , Cado .
liaiedera
Postat pe 29 Decembrie 2010 19:25
oricum femeile sunt niste gasculite ce papa tot ce lise ofera
mihainicu
Postat pe 29 Decembrie 2010 19:28
uite-l si pe nenea asta...cat e el de (pro)fund...
eladaela
Postat pe 29 Decembrie 2010 19:33
De la: liaiedera, la data 2010-12-29 19:08:24joi , maica , joi . Joi te taie si pe tine , joi ma f ' te si pe mine .
pai sa venim si noi in vizita la tine joi
floare_cu_colti
Postat pe 29 Decembrie 2010 19:33
asa o fi bre..,da' cica numai joia...
roby_cado
Postat pe 29 Decembrie 2010 19:33
Nu la mine , Floris , la xenny , ea vrea programu' asta de ... aaaaa
eu doar am repetat !

Ce , Cado , ti se pare prea des?
liaiedera
Postat pe 29 Decembrie 2010 19:40
am inteles siiiiii CADO numa joia e foarteeee rar
floare_cu_colti
Postat pe 29 Decembrie 2010 19:44
De la: eladaela, la data 2010-12-29 19:33:30uite-l si pe nenea asta...cat e el de (pro)fund...
"Curat profund nene Iancule". Presupun ca face aceasta afirmatie incercand sa se considere un "gansac". Problema este ca in acest caz el trebuie sa fie extrem de ocrotitor cu "cardul de gaste " ce-i apartine
cornelia_leia
Postat pe 29 Decembrie 2010 19:48
Xenny zice ca nu e des , nu e rar , e un program fix care-i da stabilitate in simtiri , in trairi , libertate in timpul celorlalte zile , nopti de visare ...
spune , fata , de mult timp ca-i place viata organizata , nu-i asa Xenny ?
liaiedera
Postat pe 29 Decembrie 2010 19:54
vai de papucii lui....
eladaela
Postat pe 29 Decembrie 2010 19:55
De la: mihainicu, la data 2010-12-29 19:28:42oricum femeile sunt niste gasculite ce papa tot ce lise ofera
pai de nu ai si tu pretentii decat de gaste sa fii si tu un gansac?care sa nu atragi paunite sau fumei de prima clasa?
floare_cu_colti
Postat pe 29 Decembrie 2010 19:56
Pretentii o fi avand el "dragutul" , dar stie cel mai bine de cine are parte......
cornelia_leia
Postat pe 29 Decembrie 2010 20:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt ultimul "samaritean"???? 11 De la: theloner 1 Martie 2011 10:18
as vrea niste sfaturi 24 De la: garbo_378470 1 Octombrie 2013 14:47
Esti obligatia bunicilor sa-si creasca nepotii ??? 42 De la: garbo004422 24 Iunie 2010 18:52
Eu Capricorn El Pesti 5 De la: AnkaLuana 16 Iunie 2012 10:15
Crede-ti ca exista prieteni adevarati? 42 De la: quasaria 13 Iunie 2010 22:27
Setari Cookie-uri