violenta domestica

nevoia te invata
cornelia_leia
Postat pe 26 Decembrie 2010 21:44
De la: garbo171675, la data 2010-12-26 09:11:54nimeni!! ele stiu deja asta...dar probabil ca unele sunt in situatii in care nu e ushor de iesit....ca de exemplu- copii si dependenta financiara ....faptul de a fi femeie ...de a nu fi proprietara pe un spatiu ...de a avea si copii minori in ingrijire si de a avea un salariu din alea normale care care se invart pe la 8 sau 10 maxim 12 ori 15 milioane pe luna....nu te lasa sa pleci din casnicia si locul in care esti agresata gandindu/te ca daca faci asta copiii nu vor avea ce sa manance pentru ca tu din salariu trebuie sa platesti o chirie si o intretinere acolo unde vrei sa locuiesti impreuna cu copii fara el....copii poate au nevoie de supravgherea unei alte persoane adulte...etc. si de aici rezulta o multime de probleme....asha ca stai si induri cu speranta ca ...cine stie?!...intr/o zi lucrurile se vor schimba in bine de la sine asha cum probabil s/au si stricat....pe ne/simtite sau brusc si dintr/o data......
pai da dar femeia greseste pt ca nu se impune.....trebuie sa iti bati capul sa gasesti alte cai de iesire,,in primpul rand ca ai demnitate si ca te poti descurca oricand si fara el..Pt ca de obicei barbatii trateaza femeile asa pt ca stiu ca nu au demnitate nu se impun,,,Chiar daca este greu,,,dar sunt parinti,,frati....care te pot sprijini o perioada ,,,pana gasesti alceva mai bine platit decat sa stai cu un animal.....Poate ca animalul se schimba daca vede ca nu ii merge..Pt ca barbatii se comporta asa cu femeile pt ca stiu ca le merge,,ca femeile le permit....Femeia nu trebuie sa arate ca nu se poate descurca fara barbat....Si asta poate sa o demostreze sa fiu mai intepata dar de la inceput,,,,si ca oricand ar fii in stare sa se descurce si fara barbat,,chiar daca ar fii greu....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Decembrie 2010 22:03
nu e vorba de descurcat aici....e vorba de...faptul ca femeia se numeste prin convenienta sexul slab si(sau) sexul frumos....pentru ca intr/un fel asta este adevarul...de obicei barbatii au mai multa forta fizica in primul rand...iar unii dintre ei...zic unii deci nu toti--- sunt un pic cam nebuni...iar cat de nebuni sunt nu se vede atunci cand sunt luati de soti....si cu nebunul nu te poti pune....
....deci o femeie nu se poate pune cu forta fizica a unui barbat care mai e si nebun pe deasupra...pentru ca daca face asha...o sa ia bataie si ea tocmai asta nu vrea....
.......deci nu cred ca se poate nici o impunere in astfel de conditii....si sa nu crezi ca femeia care e batuta ...ar fi batuta pentru ca nu are demnitate....e batuta pentru ca ala care o bate e un nebun iar ea nu are nici o putere.
garbo171675
Postat pe 27 Decembrie 2010 04:45
iara unele femei casatorite si care ajung in situatii de genul---de a suporta violenta domestica...poate chiar nu au pe nimeni...frati ,veri sau alte rude,,,chiar nu are cine le ajuta si sari pentru ele...iar asta e o chestie in plus care da si mai mult curaj...dezaxatului care ii da omoru zilnic....
garbo171675
Postat pe 27 Decembrie 2010 04:48
interesant, inseamna ca traiesti asa ceva, uite sa-ti istorisesc o mica povestioara, avem in bloc o astfel de familie, culmea in copilarie admirasem omul ala, dar casatorit se transformase intr-o fiara, cert este ca-si batea nevasta, nu si copii, dar pe ea si pentru ei, asa ca intr-o zi femeia i-a spus ca ajunge, de data asta e ultima data, pentru el insa n-a fost, nu se putea dezbara asa deodata de obicei, femeia dupa ce si-a servit bataia, a pus apa intr-un cazan si cand era in clocot a turnat-o peste el care dormea mort de beat in pat, apoi si-a luat copiii de mana si a mers la politie, desigur nu trebuie sa se ajunga la astfel de extremitati, dar poti pleca, prietenii tai te pot ajuta, daca-ti sunt prieteni
casperphantom
Postat pe 27 Decembrie 2010 04:53
majoritatea barbatilor romani sunt niste dazaxati pt ca se iau unii dupa altii.,si nu doar romanii,,romanii sunt mai agresivi dar si alti barbati din alte natii tot negativi sunt si obliga femeia sa se integreze la gandirea lui daca nu o terorizeaza psihic..se integreaza,,daca zece zic altfel el nu poate zice altceva asa ca nu isi faca probleme se integreaza si devine si el un dezaxat....ca sa poti devenu un om bun trebuie sa te detasezi de oamenii negativi care vor sa aiba influenta asupra sa..multi oameni se integreaza in lucruri negative pt ca sunt prea comozi si vor toate de-a gata
xenaprintesarazboinica
Postat pe 27 Decembrie 2010 13:21
se integreaza,,daca zece barbati zic altfel el nu poate zice altceva asa ca nu isi faca probleme se integreaza si devine si el un dezaxat....ca sa poti deveni un om bun trebuie sa te detasezi de oamenii negativi care vor sa aiba influenta asupra sa..multi oameni se integreaza in lucruri negative pt ca sunt prea comozi si vor toate de-a gata

xenaprintesarazboinica
Postat pe 27 Decembrie 2010 22:22
te-ai gandit ca exista unele care cer bataie si nu sunt neaparat de vina barbatii ?? ci poate asa e karma lor sa o ia in nfreza in viata asta, asa cum poate a ta e sa ramai fata cinstita dar singura, ????
casperphantom
Postat pe 27 Decembrie 2010 22:50
fraiereee ...ia sa le dea la gioale
floare_cu_colti
Postat pe 27 Decembrie 2010 22:54
De la: casperphantom, la data 2010-12-27 22:50:06te-ai gandit ca exista unele care cer bataie si nu sunt neaparat de vina barbatii ?? ci poate asa e karma lor sa o ia in nfreza in viata asta, asa cum poate a ta e sa ramai fata cinstita dar singura, ????

Cum adica cer bataie? Se roaga de barbati sa le dea una in moaca chiar daca ei nu vor asta sau cum? Explica ca nu ma prind.
Doara
Postat pe 28 Decembrie 2010 08:44
Dorulet, mai bine lasa... sa nu mai explice... eu una n-as vrea sa citesc mai mult.

Tylly
Postat pe 28 Decembrie 2010 08:47
Casper, am vazut si eu cateva femei care simteau o placere nebuna sa-si scoata sotul din minti. Deci o "cereau" cum spui tu . Totusi ,lucrurile nu se finalizau asa.
Sa nu-mi spui ca e karma . Faptul ca punem etichete n-ar trebui sa ne impiedice sa facem alegeri.
Eu cred ca ei, aveau ceva mai multa minte si nu intrau in jocul ala stupid.
bluelight
Postat pe 28 Decembrie 2010 09:06
De la: garbo171675, la data 2010-12-27 04:48:41iara unele femei casatorite si care ajung in situatii de genul---de a suporta violenta domestica...poate chiar nu au pe nimeni...frati ,veri sau alte rude,,,chiar nu are cine le ajuta si sari pentru ele...iar asta e o chestie in plus care da si mai mult curaj...dezaxatului care ii da omoru zilnic....



Totdeauna ti-am admirat si-am fost de acord cu postarile tale .
liaiedera
Postat pe 28 Decembrie 2010 09:16
De la: casperphantom, la data 2010-12-27 04:53:26interesant, inseamna ca traiesti asa ceva, uite sa-ti istorisesc o mica povestioara, avem in bloc o astfel de familie, culmea in copilarie admirasem omul ala, dar casatorit se transformase intr-o fiara, cert este ca-si batea nevasta, nu si copii, dar pe ea si pentru ei, asa ca intr-o zi femeia i-a spus ca ajunge, de data asta e ultima data, pentru el insa n-a fost, nu se putea dezbara asa deodata de obicei, femeia dupa ce si-a servit bataia, a pus apa intr-un cazan si cand era in clocot a turnat-o peste el care dormea mort de beat in pat, apoi si-a luat copiii de mana si a mers la politie, desigur nu trebuie sa se ajunga la astfel de extremitati, dar poti pleca, prietenii tai te pot ajuta, daca-ti sunt prieteni

....stai linistit ca nu traiesc asha ceva deloc...tatal fetei mele e plecat in afara..si eu locuiesc singura (in sensul de--fara barbat)...cu fetita mea in varsta de 10 ani ...si ma doare la basca cum se zice....
....nu din experienta proprie vorbesc in cazul asta....ci ce am am vazut ca se intampla pe la altii
garbo171675
Postat pe 29 Decembrie 2010 06:13
De la: casperphantom, la data 2010-12-27 22:50:06te-ai gandit ca exista unele care cer bataie si nu sunt neaparat de vina barbatii ?? ci poate asa e karma lor sa o ia in nfreza in viata asta, asa cum poate a ta e sa ramai fata cinstita dar singura, ????
pai mai bine singura decat sa traiesti cu nebuni....Imi infiez un copil si sunt fericita....Numai ca un copil este greu de intretinut si daca nu ai o situatia materiala sa ii oferi....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Decembrie 2010 14:58
Daca imi infiez un copil,,,ii ofer afectiune o sa primesc inapoi..Il educ asa cum vreau eu...Dar eu nu ofer placere la barbati si apoi sa imi cresc copiii si ma muncesc.....Il infiez il educ asa cum vreau..Daca ai un dezaxat pe cap nici macar copiii nu tii poti educa si asa ca multumire sufleteasca nici macar din partea copiilor nu primesti..asa ca toata viata as fii nefericita...daca as avea o situatia materialamaib stabila mi-as infia un copil..chiar daca mai tarziu isi va cauta parintiii,,dar am ajutat un copil neajutorat nu sa fiu servitoarea unui barbat,,,si stiu ca acel copil daca il voi educa ma va iubi macar putin chiar daca r preferao pe mama biologica..Eu nu sunt egoista,,,decat sa il fii omorat mai bine cala-m ajutat eu sa creasca mare si stiu ca ma va iubi macar un pic....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Decembrie 2010 15:04
Daca imi infiez un copil,,,ii ofer afectiune o sa primesc inapoi..Il educ asa cum vreau eu...Dar eu nu ofer placere la barbati si apoi sa imi cresc copiii si ma muncesc.....Il infiez il educ asa cum vreau..Daca ai un dezaxat pe cap nici macar copiii nu tii poti educa si asa ca multumire sufleteasca nici macar din partea copiilor nu primesti..asa ca toata viata as fii nefericita...daca as avea o situatia materialamaib stabila mi-as infia un copil..chiar daca mai tarziu isi va cauta parintiii,,dar am ajutat un copil neajutorat nu sa fiu servitoarea unui barbat,,,si stiu ca acel copil daca il voi educa ma va iubi macar putin chiar daca r preferao pe mama biologica..Eu nu sunt egoista,,,decat sa il fii omorat mai bine cala-m ajutat eu sa creasca mare si stiu ca ma va iubi macar un pic....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Decembrie 2010 15:07
irinuco, in primul rand, pt a putea infia un copil, trebuie sa fii in regula la circumvolutiuni! ori ale tale sunt in perfecta ablatie, daca nu in neant! comprendi?
esme
Postat pe 29 Decembrie 2010 15:13
De la: esme, la data 2010-12-29 15:13:21irinuco, in primul rand, pt a putea infia un copil, trebuie sa fii in regula la circumvolutiuni! ori ale tale sunt in perfecta ablatie, daca nu in neant! comprendi?
ma voi descurca eu...dar eu ofer placere nici unui barbat care nu ma merita si sufletu si constiinta meu nu il accepta...daca o sa am o stabiitate si am ce oferi unui copil,,,pt ca un copil este o responsabilitate si sa ai cesa ii oferi
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Decembrie 2010 15:22
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2010-12-29 15:22:24
De la: esme, la data 2010-12-29 15:13:21irinuco, in primul rand, pt a putea infia un copil, trebuie sa fii in regula la circumvolutiuni! ori ale tale sunt in perfecta ablatie, daca nu in neant! comprendi?
ma voi descurca eu...dar eu nu ofer placere nici unui barbat care nu ma merita si sufletu si constiinta meu nu il accepta...daca o sa am o stabiitate si am ce oferi unui copil,,,pt ca un copil este o responsabilitate si sa ai cesa ii oferi
ma voi descurca eu..stiu caeste greu sa fii cuminte si sa traiesti intre animale salbatice care nu le place sa isi bata capul...dar il am pe Dumnezeu care ma ajuta mai mult decat m-ar ajuta oameniii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Decembrie 2010 15:24
ma voi descurca eu..stiu caeste greu sa fii cuminte si sa traiesti intre animale salbatice care nu le place sa isi bata capul...dar il am pe Dumnezeu care ma ajuta mai mult decat m-ar ajuta oameniii...Dar trebuie sa invat sa ii suport ca nu am de ales...dar nu sa traiesc in prezenta lor
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Decembrie 2010 15:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
intreb femeile de pe Garbo, exista o diferentza intre sex si dragoste ?? 233 De la: garbo038659 15 Februarie 2011 16:51
povesti de dragoste 12 De la: anaROBERT 20 Iulie 2010 00:48
Inaltimea mea :D 13 De la: AGAPI_MOU 7 Septembrie 2009 10:30
Iti inseli sotia, ai curajul sa recunosti asta??? 54 De la: garbo265966 6 Iulie 2012 00:07
Ce sa va aduca MOS CRACIUN in seara de Craciun? 765 De la: elisabeta_boia 21 Decembrie 2012 23:44
Setari Cookie-uri