De unde stii cum e bine?

De cand s-a nascut fiica mea ma obsedeaza faptul ca as vrea sa o cresc in spiritul a ceea ce este mai bun pentru educatia si viitorul ei. Este clar ca lumea inconjuratoare isi pune amprenta asupra educatiei copiilor nostri, iar noi ne dorim sa invete ceva bun din tot ceea ce vad si ce li se intampla, cu minimum de suferinta. Se spune ce experientele neplacute te pregatesc pentru viata, te intaresc. Cu toate acestea, incercam sa-i ferim pe copiii nostri de probleme, atat cat este in puterea noastra. Aici am atins problema mea: m-am uitat mereu in jur, la cum procedeaza si alti parinti si ma simt vinovata fata de copilul meu, pentru unele situatii in care nu am intervenit si pe care nici macar nu stiu cum sa le abordez in discutiile cu ea. Una din aceste situatii este urmatoarea: jucandu-se cu un baiat si o fetita de varste apropiate de a ei ei (cei doi fiind verisori primari), in urma faptului ca baietelul a inceput sa arunce in ele cu muguri de brad si sa le vorbeasca urat, cele doua fete au coalizat, nemaivrand sa se joace cu el. A doua zi, nedand prea mare importanta incidentului, fiica mea s-a dus sa-i cheme la joaca (locuiau in aceeasi casa) - a iesit bunica copiilor si i-a spus ca e urat ce a facut, precizand ca a incercat sa desparta doi verisori si a invitat-o sa iasa afara din casa ei. Fetita a venit acasa plangand in hohote. Nu m-am dus sa discut cu bunica copiilor, desi eram convinsa ca nu fiica mea a fost cea care ar fi influentat-o pe cealalta (care e si mai mare decat ea cu aproape doi ani). In plus, bunica copiilor este prietena a familiei mele si eram revoltata de lipsa de tact si de intelepciune de care a dat dovada procedand astfel. Nu stiu cum sa ma port cu aceasta femeie, daca voi fi fata in fata cu ea. Baietelul cu pricina i-a cerut scuze fiicei mele pentru felul in care s-a purtat cu ea si i-a spus ca i-a recunoscut bunicii ca nu e ea vinovata. Parintii lui imi sunt prieteni. Nici cu ei nu am discutat incidentul, fiindca stiu ca ei nu au nici o vina. Repet: nu stiu sa lupt pentru copilul meu in astfel de situatii. Unii spun ca nu este bine sa intervina parintii - dar cand unii intervin, eu ce am de facut?
iolaru
Postat pe 29 Octombrie 2010 10:11
De la: iolaru, la data 2010-10-29 10:11:08De cand s-a nascut fiica mea ma obsedeaza faptul ca as vrea sa o cresc in spiritul a ceea ce este mai bun pentru educatia si viitorul ei. Este clar ca lumea inconjuratoare isi pune amprenta asupra educatiei copiilor nostri, iar noi ne dorim sa invete ceva bun din tot ceea ce vad si ce li se intampla, cu minimum de suferinta. Se spune ce experientele neplacute te pregatesc pentru viata, te intaresc. Cu toate acestea, incercam sa-i ferim pe copiii nostri de probleme, atat cat este in puterea noastra. Aici am atins problema mea: m-am uitat mereu in jur, la cum procedeaza si alti parinti si ma simt vinovata fata de copilul meu, pentru unele situatii in care nu am intervenit si pe care nici macar nu stiu cum sa le abordez in discutiile cu ea. Una din aceste situatii este urmatoarea: jucandu-se cu un baiat si o fetita de varste apropiate de a ei ei (cei doi fiind verisori primari), in urma faptului ca baietelul a inceput sa arunce in ele cu muguri de brad si sa le vorbeasca urat, cele doua fete au coalizat, nemaivrand sa se joace cu el. A doua zi, nedand prea mare importanta incidentului, fiica mea s-a dus sa-i cheme la joaca (locuiau in aceeasi casa) - a iesit bunica copiilor si i-a spus ca e urat ce a facut, precizand ca a incercat sa desparta doi verisori si a invitat-o sa iasa afara din casa ei. Fetita a venit acasa plangand in hohote. Nu m-am dus sa discut cu bunica copiilor, desi eram convinsa ca nu fiica mea a fost cea care ar fi influentat-o pe cealalta (care e si mai mare decat ea cu aproape doi ani). In plus, bunica copiilor este prietena a familiei mele si eram revoltata de lipsa de tact si de intelepciune de care a dat dovada procedand astfel. Nu stiu cum sa ma port cu aceasta femeie, daca voi fi fata in fata cu ea. Baietelul cu pricina i-a cerut scuze fiicei mele pentru felul in care s-a purtat cu ea si i-a spus ca i-a recunoscut bunicii ca nu e ea vinovata. Parintii lui imi sunt prieteni. Nici cu ei nu am discutat incidentul, fiindca stiu ca ei nu au nici o vina. Repet: nu stiu sa lupt pentru copilul meu in astfel de situatii. Unii spun ca nu este bine sa intervina parintii - dar cand unii intervin, eu ce am de facut?
Pai asa sunt copiiii..Ei se cearta ,,,dar se impaca repede..Pt ca copiii nu tin minte raul...Asa cum tinem noi oamenii.....Copiii sunt curati la suflet...Cateodata nu este bine nici sa intervii..Doar sa ii influentezi pozitiv....Si copiii se cearta usor,,pt ca ei sunt sinceri si naturali,,dar se impaca la fel de repede,,pt ca i nu tin minte raul,,la fel cum tinem noi oamenii minte raul
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Octombrie 2010 10:51
De la: iolaru, la data 2010-10-29 10:11:08De cand s-a nascut fiica mea ma obsedeaza faptul ca as vrea sa o cresc in spiritul a ceea ce este mai bun pentru educatia si viitorul ei. Este clar ca lumea inconjuratoare isi pune amprenta asupra educatiei copiilor nostri, iar noi ne dorim sa invete ceva bun din tot ceea ce vad si ce li se intampla, cu minimum de suferinta. Se spune ce experientele neplacute te pregatesc pentru viata, te intaresc. Cu toate acestea, incercam sa-i ferim pe copiii nostri de probleme, atat cat este in puterea noastra. Aici am atins problema mea: m-am uitat mereu in jur, la cum procedeaza si alti parinti si ma simt vinovata fata de copilul meu, pentru unele situatii in care nu am intervenit si pe care nici macar nu stiu cum sa le abordez in discutiile cu ea. Una din aceste situatii este urmatoarea: jucandu-se cu un baiat si o fetita de varste apropiate de a ei ei (cei doi fiind verisori primari), in urma faptului ca baietelul a inceput sa arunce in ele cu muguri de brad si sa le vorbeasca urat, cele doua fete au coalizat, nemaivrand sa se joace cu el. A doua zi, nedand prea mare importanta incidentului, fiica mea s-a dus sa-i cheme la joaca (locuiau in aceeasi casa) - a iesit bunica copiilor si i-a spus ca e urat ce a facut, precizand ca a incercat sa desparta doi verisori si a invitat-o sa iasa afara din casa ei. Fetita a venit acasa plangand in hohote. Nu m-am dus sa discut cu bunica copiilor, desi eram convinsa ca nu fiica mea a fost cea care ar fi influentat-o pe cealalta (care e si mai mare decat ea cu aproape doi ani). In plus, bunica copiilor este prietena a familiei mele si eram revoltata de lipsa de tact si de intelepciune de care a dat dovada procedand astfel. Nu stiu cum sa ma port cu aceasta femeie, daca voi fi fata in fata cu ea. Baietelul cu pricina i-a cerut scuze fiicei mele pentru felul in care s-a purtat cu ea si i-a spus ca i-a recunoscut bunicii ca nu e ea vinovata. Parintii lui imi sunt prieteni. Nici cu ei nu am discutat incidentul, fiindca stiu ca ei nu au nici o vina. Repet: nu stiu sa lupt pentru copilul meu in astfel de situatii. Unii spun ca nu este bine sa intervina parintii - dar cand unii intervin, eu ce am de facut?
roaga-te la Dumnezeu sa te lumineze si sa iti educi copilul asa cum trebuie,,roaga-te din inima...la Dumnezeu smerita
xenaprintesarazboinica
Postat pe 30 Octombrie 2010 17:01
sunt copii se bat se joaca se cearta se impaca nu e treaba parintilor restul depinde de educatia lor daca copii se inteleg ce conteaza o hoasca cu minte redusa mai redusa decat a unui copil atat o duce capul asta e copii sunt copii
klaus77
Postat pe 6 Noiembrie 2010 17:27
virgulele sunt virgule si...
irinuco, de ce palaria mea trebuie sa citezi pe iolaru cand puteai fain frumos sa-i raspunzi, nu are toapicu enspe pagini ca sa-i mai aduci aminte ce a scris si sa-i poti raspunde, mergeti la "loc de dat cu capu" e cateva toapice mai incolo si sa nu uitati sa va tineti de-o nara
Laura_M
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:08
ba pardon!!! numai irinuca lipsea pe toapicu "loc de dat cu capu", he, he, he...

nu-i da idei
michelle_
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:19
imi cer scuze, il strica si pe ala
Laura_M
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:22
neee....nu intra in profilul toapicului, chit ca acolo se zice clar ca poti discuta about nothing fara probleme
michelle_
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:24
cum adica klaus nu e treaba parintilor daca se bat copii ?

da me_ se discuta despre orice si daca intra irina, spune aceleasi chestii ca pe toate toapicele invadate de ea, vesnicul barbat roman si multa multa credinta
Laura_M
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:27
Trebuie cineva sa ii explice bunicii sa nu se amestece intre copii,ca ei se cearta dar se si impaca repede,ei nu tin ranchiuna ca noi.
trebuia doar sa explice,si baiatului,si fetitelor,fara sa certe,sa goneasca,etc.Explicat frumos ,cu iubire,cum e bine.
Parintii si bunicii se amesteca incercand sa apere proprii copii,dar nu reusesc decat sa ii desparta pentru un timp,acuzand pe cel ce a gresit.
copiilor trebuie explicat,cum e bine,fara acuzat.Si noi cei mari facem greseli,cu atat mai mult copii,care nu stiu prea multe despre viata,despre felul cum trebuie sa se comporte.
Toate sunt lectii,toate intamplarile,si pentru parinti,si ptr copii nostri.
Baietii foarte des se comporta asa,sunt mai agresivi in jocurile lor.
Trebuie sa vorbiti si cu fetita dvs,sa ii explicati ca oamenii mari,uneori gresesc,si ca din partea ei,a fost foarte frumos ca a mers sa il cheme la joaca.
Toate se rezolva,dar noi cei mari suntem obisnuiti sa consideram greselile ca pe ceva rau,condamnabil...pentru ca am fost pedepsiti pentru greselile noastre,in copilarie.
E mai greu de explicat cu calm,cu iubire,dar e singura solutie care prinde .
Succes,am fost imrpesionata placut de felul cum ati pus intrebarea. dvs.D
daniilia
Postat pe 22 Noiembrie 2010 09:54
De la: klaus77, la data 2010-11-06 17:27:52sunt copii se bat se joaca se cearta se impaca nu e treaba parintilor restul depinde de educatia lor daca copii se inteleg ce conteaza o hoasca cu minte redusa mai redusa decat a unui copil atat o duce capul asta e copii sunt copii


,,siguuuuuuuuur ", Klauss...mai sunt unii care trag o tigara de pe la 6 ani ,altii mai spre liceu mai trag o liniuta ,urmata de o alta ... mai o iarba sau etnobotanica...mai o bazooka(denumirea de la cocaina in Columbia) combinata cu ceva tarie si sticla pisata ( cu S , da , fara diacritice :-)..mai o batalie care duce la spital si se mai soldeaza uneori cu moartea victimei , apropos are si reglementare penala, ,,lovituri cauzatoare de moarte"( asta daca ,,plodul" e major , daca e minor ..e ,,sarbatoare " mare in familie nu primeste decat vreo 10 primaveri de detentie , asta daca nu e tat-su vreun mahar)..sau daca are noroc,, plodul" se soldeaza cu ceva zile de spitalizare...asa-i la ,,copii"...mai se cearta, mai se injunghie, mai se impaca, mai un cap spart ..exemplele ar putea mai continua ..ca doar ce mama dreaku .viata e o mare courva , cum o dam ...oricum ne-o trage...

reyya
Postat pe 25 Noiembrie 2010 03:18
Lipsa de tact a fost exclusiv a bunicii , nu ai de ce sa-ti faci probleme...
reyya
Postat pe 25 Noiembrie 2010 12:57
imi pare rau pentru cei care considera ca...parintii nu trebuie sa se implice si (sau) sa intervina in micile conflicte care pot aparea intre copii atunci cand...se joaca! ba trebuie...ca de aia sunt acolo.
copiii minori nu trebuie lasati de capul lor iar treaba asta include si a le supraveghea joaca...
...daca ...bunica a fost sau nu lipsita de tact nici nu mai conteaza...ea si/a aparat copilul...si eu as fi facut la fel sa fi fost in locul ei!!
E TREABA PARINTILOR TOT CE FAC COPIII LOR..CEL PUTIN ATATA VREME CAT SUNT MINORI!
...pentru cine judeca altfel sa nu se mire cand i/o veni copilul batut acasa sau...o veni parintelle altui copil batut ca sa se planga de comportamentul...fostilor parteneri de joaca!
garbo171675
Postat pe 16 Decembrie 2010 06:40
De la: Laura_M, la data 2010-11-15 00:27:32cum adica klaus nu e treaba parintilor daca se bat copii ?

da me_ se discuta despre orice si daca intra irina, spune aceleasi chestii ca pe toate toapicele invadate de ea, vesnicul barbat roman si multa multa credinta




laurica draga copii sunt copii si se bat sau se cearta ca si copii daca iti aduci ami nte si daca ai avut o copilarie fericita vei realiza ca si la tine a fost la fel parinti nu se baga in "joaca "copiilor ai inteles ei se bat si ei se impaca noi ce mari daca ne batem nu ne mai impacam asa ca copiii cu treba lor si noi cu a noastra
klaus77
Postat pe 16 Decembrie 2010 21:48
N-am inteles ce ai vrut sa spui, garbo171675? Ca ai fi facut la fel in locul bunicii? Adica ai fi dat afara din casa ta fetita unor prieteni, in conditiile in care nepotul tau a fost cel care a lovit-o pe fetita, iar nepoata ta a coalizat cu ea? Esti foarte nedreapta, in acest caz si, scuza-ma ca-ti spun, dar nu meriti sa ai prieteni daca nu sti sa te portu cu copiii lor, mai ales atunci cand nepotul tau se poarta urat (in cazul meu si-a recunoscut vina). Chiar si daca ar fi fost invers, poti avea o atitudine impaciuitoare si sa explici, ca o bunica inteleapta, ce a gresit.
iolaru
Postat pe 28 Decembrie 2010 15:58
nu deloc...nedreapta...ce morala i/as tine eu celui vinovat|(chiar daca s/ar nimeri sa fie al meu)...asta nu tre sa o stie nimeni...in fata lumii l/as apara chiar daca ar fi vinovat doar pentru ca e al meu...si asta face diferenta dintre al meu si altu strein.
garbo171675
Postat pe 29 Decembrie 2010 06:32
" Imi pare rau pentru cei care considera ca...parintii nu trebuie sa se implice si (sau) sa intervina in micile conflicte care pot aparea intre copii atunci cand...se joaca! ba trebuie...ca de aia sunt acolo.
copiii minori nu trebuie lasati de capul lor iar treaba asta include si a le supraveghea joaca...
...daca ...bunica a fost sau nu lipsita de tact nici nu mai conteaza...ea si/a aparat copilul...si eu as fi facut la fel sa fi fost in locul ei!! "
Asa a scris garbo171675, iar eu presupun ca nu a citit cu atentie ceea ce am postat la inceputul acestui topic. Asta pentru ca sustine ca parintii trebuie sa se implice in conflictele copiilor "ca de aia sunt acolo" - in cazul meu nu a fost nici un parinte de fata, iar nepotul vecinei a recunoscut ca a mintit cand a invinuit-o pe fiica mea. Tot garbo171675 scrie ca ar fi procedat la fel daca ar fi fost in locul bunicii, deci ar fi jignit un copil nevinovat si l-ar fi scos afara din casa ei. Daca intr-adevar ar face asta ...
Scuze ca nu am incheiat cu subiectul acesta. Pentru mine nu e rezolvat, intrucat in scurt timp urmeaza sa o intalnesc pe bunica cu pricina (care pe timpul iernii e plecata din localitate) si eu inca nu m-am hotarat cum ar trebui sa ma port cu ea. Pana inainte de incident aveam o relatie cordiala (fiind prietena a mamei mele). Asta nu mai poate fi. Sa o evit este prea greu - se plimba mult pe strada mea.
iolaru
Postat pe 15 Martie 2011 13:09
daca ai credinta in Dumnezeu si iti vezi de treaba ta..Nu faci rau nimanui si te rogi la Domnul sa te ajute sa deosebesti ce este bine si ce este rau
ingerasulluptator
Postat pe 15 Martie 2011 13:23
irinuco, da' di ce nu lasi tu partile astea cu copiii in pace, ha? di ce tre' sa te bagi tu in coasta mamicilor de pe aici? nu-ti mai ajung campiile aberatiilor tale de pe garbo?
Thor_again
Postat pe 15 Martie 2011 13:28
De la: Thor_again, la data 2011-03-15 13:28:00irinuco, da' di ce nu lasi tu partile astea cu copiii in pace, ha? di ce tre' sa te bagi tu in coasta mamicilor de pe aici? nu-ti mai ajung campiile aberatiilor tale de pe garbo?
si tu de ce iti bagi nasul unde nu iti fierbe oala...?
ingerasulluptator
Postat pe 15 Martie 2011 14:52
cine zice, ala e
iote d-al dreaq, ca tot te dai tu cu incornoratii, chit ca la suprafata le faci antireclama
Thor_again
Postat pe 15 Martie 2011 14:57
esti tzaca, mami?

daca te plictisesti lectureaza loc de dat cu capu'...ca ti-am zis ceva de dulce acolo
michelle_
Postat pe 15 Martie 2011 14:59
nu mai e nevoie sa lecturez, am vazut in bula roz
mai ai de asteptat un pic
Thor_again
Postat pe 15 Martie 2011 15:12
oh, oh...au ai uitat tu ce varsta am? au ai uitat tu ca mai is si fomeie , deci fara rabdare?
michelle_
Postat pe 15 Martie 2011 15:14
Buna ziua tuturor!
Va rog respectuos sa nu faceti din acest topic un loc pentru certuri, intepaturi etc.
Sunt o femeie care isi creste singura copilul, de aceea am simtit nevoia sa va cer sprijinul, cu sfaturi din experienta voastra. In general nu sunt o persoana certareata, ba chiar dau inapoi cand am de a face cu oameni ca dovedesc lipsa de bun simt, asa cum a fost bunica , copiilor despre care v-am povestit la inceput. De obicei ii ignor pe acestia, dar de data aceasta se intampla sa fie apropiata a familiei, care se va purta ca si cum ea are dreptul sa faca orice, eu nu-mi pot permite sa-i reprosez ceva pentru ca trebuie sa-i respect varsta... In concluzie, se va purta ca si cum nu s-a intamplat nimic (in ceea ce o priveste), iar eu nu voi putea sa ma prefac ca ma bucur sa o revad etc.
II rog pe cei care nu au ceva de spus in legatura cu acest subiect sa stea deoparte.
Va multumesc pentru intelegere si, daca am suparat pe cineva, imi cer scuze.
iolaru
Postat pe 16 Martie 2011 08:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
intoleranta la lactoza si proteina din lapte 31 De la: Moni_M 28 Februarie 2010 15:24
in vacanta cu cei mici 5 De la: office_salinasusesi_ro 14 Ianuarie 2010 15:15
Deschid un after school in Aviatorilor! Asteptam copii clasa 1=2, scoli din zona. 2 De la: leiiana 26 August 2008 14:56
bolile copilariei la adulti 1 De la: alinakatt 25 Septembrie 2009 14:20
rehidratarea bebelusilor in caz de voma 8 De la: jojo 24 Martie 2009 22:27
Setari Cookie-uri