club literar de toamna

iaso, o fii poezeaua mea interesanta, da' sa ma bata soarele daca eu stiu ce-a fost in capu' meu cand am scris-o

cateodata nici eu nu ma inteleg...
michelle_
Postat pe 10 Octombrie 2010 00:29
deci, tu ce zici ca bei?... mie mi-a mai ramas o gura de autobronzant...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 10 Octombrie 2010 00:50
mda...


asa,luna..
nu ma da c/p ,nu are niciun sens,stim ce spunem,fata draga..
cu placere.

me
eu zic ca asa si trebuie,sa fii tu,iti dai seama pana la urma ce ai vrut sa spui,si apoi..nu cred ca intotdeauna vrem sa spunem musai ceva..
iti faci prea multe probeme.
iasomia
Postat pe 10 Octombrie 2010 11:24
tocmai am baut o cafa veri strong

iaso, adevarat spui. cateodata ma gandesc ca ne place drumul chiar daca nu stim unde duce
michelle_
Postat pe 10 Octombrie 2010 11:29
taman d-aia ne si place,pt ca destinatia este necunoscuta..

iasomia
Postat pe 11 Octombrie 2010 12:10
ia sa bag una de clasa sasea,poate le vine pofta la aia stilati..

tu auzi cum tipa marea
zbuciumata si nebuna
cand ne vede-nlantuiti
p-amandoi sub clar de luna?

si-apoi vantul dintr-o-data
in rafale se-mpreuna
se transforma-n vijelie
si mai mult pe noi ne-aduna

multe am tras in asta viatza
si furtuni si vijelii
insa, suntem impreuna
si asa mereu vom fi..
iasomia
Postat pe 11 Octombrie 2010 12:20
cam precoc cel de clasa a sasea, iaso

la strofa 3, cand spune de cate a tras in viata, mai ca-ti vine plansul .
iti dai seama . pana in clasa a sasea, tre' sa te lupti cu multe necazuri.

da'mi place stofa a doua. se vede ca nu-i prea bun la geografie . altfel ar fi stiut ca vijelia nu-ti prea piermite sa stai imbratisat. cel mult, te cam buhneste cap in cap sau de toate gardurile
si_totusi
Postat pe 11 Octombrie 2010 12:29

Din cand in cand
Ma incearca ceva ca un gand,
Ca o senzatie a frunzei murind;

Atunci trag pleoapele peste lume
Si totul devine amintire
Cararea ce o urmez hipnotic
Este mai imateriala
Decat am crezut.

Atunci sa nu ma chemi,
Iubitule,
N-ai sa gasesti sunete
Pentru numele meu.
preci
Postat pe 15 Octombrie 2010 19:47
preci
fleurdelis
Postat pe 16 Octombrie 2010 21:19
ia sa ne sclifosim oleaca...


Miroase a voci din trecut, incremenite in timp, ca niste fulgi ratacitiMiroase a mistificare. Miroase a ipocrizie. Miroase a efemer. Mana care nu ma ajuta se intinde dupa cana de cafea. Acordurile Nocturnei lui Chopin imi izbesc tampla. Deja-vuStiu ca am mai trait starea asta. Ii recunosc parfumul. Mi-e somn si tocmai am deschis usa zilei de maine. Ora cafelei matinale ma va gasi prinsa iarasi in realitate, incorigibila visatoare ramanand doar un eufemism. Inca imi plac diminetile. Imi place aerul curat de afara. Linistea din jurul meu. Imi plac intrebarile nepuse. Cuvintele nerostite. Pisica curioasa de pe pervazul ferestrei. Albastrul bluzei mele. Azi, imi plac lucrurile simple. Si oamenii care m-au privit in ochiBarbatul cu care azi am impartit cafeaua. Imi place ploaia cazuta pe obrajii mei. Creanga de liliac care mi-a inseninat ziua. Spiral-Koru albastru de la gatul meu. Lucruri simple

Dupa mult timp, ma plac pe mine

michelle_
Postat pe 24 Octombrie 2010 12:05
yessss, mamy...:)
eu_geminy
Postat pe 24 Octombrie 2010 12:07
preci
Postat pe 24 Octombrie 2010 12:08
michelle_
Postat pe 24 Octombrie 2010 12:08
me... sa-ti fie si maine la fel...
si in toate zilele care "va" sa vie...:)
eu_geminy
Postat pe 24 Octombrie 2010 12:09
ma alint si io, mami...
michelle_
Postat pe 24 Octombrie 2010 12:13
las' ca te alinti corespunzator...:P
chiar daca ne e greu sa o recunoastem, avem mare nevoie si de asta, cel putin uneori...
tine-o tot asa...:)
eu_geminy
Postat pe 24 Octombrie 2010 12:16
sclifosito care esti...
preci
Postat pe 24 Octombrie 2010 12:17
dap...m-am jucat si io oleaca aseara...pacat ca n-am niciun strop de talent



La naiba cu toate. M-am saturat de trafic, m-am saturat de tampiti, m-am saturat de boala si mizerie. Nu stiu de ce am ales meseria asta. Vad zilnic atatia oameni deprimati, incat e de mirare ca nu o iau si eu razna. Cu toata detasarea mea, sunt cazuri care ating ceva in mine. Cum e cazul acelui baiat cu o depresie severa pentru ca tatal lui l-a violat. Are 11 ani. Cum poti sa-i explicit unui copil de 11 ani ca nu e vina lui? Cum sa-i explici ca oamenii sunt rai fara motiv? Si ca au frustrari, traume, care duc la deviatii de comportament? Nu reusesc sa ajung la copilul ala. Indiferent cum il abordez, pastreaza o tacere incapatanata. Refuza sa vorbeasca nu numai despre ce s-a intamplat, dar si despre lucruri care nu au legatura cu oroarea petrecuta. Sau tanara aia, care e si ea medic rezident. Mi-au adus-o parintii, in plina criza, rasa in cap, taiata pe maini, plina de sange, si in stare de soc. Prea multa presiune la spital. A dezvoltat si niste manii legate de curatenie si de microbi. Nu ar trebui sa fie greu cu ea, dar uite ca este. E si ea medic, cunoaste trucurile, imi corecteaza diagnosticul, ma intreaba despre medicatie, refuza sa isi ia pastilele. Si nu coopereaza deloc. E nevoie de timp.


michelle_
Postat pe 24 Octombrie 2010 12:24
...Gata! Refuz sa ma mai gandesc la spital si la pacienti. Am o dupa amiaza doar pentru mine. Sa ma relaxez. Sa nu ma gandesc la nimic. Poate ar trebui sa ma gandesc sa mananc ceva. Oare cand am mancat ultima data? Dimineatacafea. Halal medic mai sunt. Le vorbesc pacientilor mei despre cat de important e micul dejun, si eu il iau sub forma a doua cani de cafea si 5 tigari. Uite, si acum parca as bea o cafea. Am sa ma opresc la prima terasa pe care o gasesc si unde pot parca. Beau o cafea, ma duc acasa, si comand o pizza. Mda, mancare sanatoasaOk. Uite un nene care iese din parcare. Vis-à-vis e o terasa. Oh doamne, e plina de copii de liceu. La naiba, nici macar nu mai pot scoate masina. S-a oprit o cucoana chiar in spatele meu. Se cearta cu cineva care nu vrea sa dea inapoi. E clar, sigur am sa am timp sa beau cafeaua. Vor termina exact la timp ca sa pot iesi si eu. Imi iau tigarile, trantesc portiera si o evit elegant pe doamna care ma ia drept martor in cearta cu celalalt. N-am chef de anchete, care are dreptate, cine a gresit, bulshituriMa indrept spre terasa, si cu cat ma apropii mai mult, realizez ca nu e nicio masa libera. E un loc liber la o masa unde sta o tanara. Nu-mi place sa stau cu necunoscuti la masa. E atat de stanjenitor. Nu sunt niciodata sigur daca nu ar trebui sa fac conversatie, sa spun ceva banal, legat de vreme sau gaura din stratul de ozon, sau sa tac. Ce naiba sa fac? Daca ma intorc, nu pot iesi din parcare. Daca raman, macar beau cafeaua...
michelle_
Postat pe 24 Octombrie 2010 12:25
...urmarea in numaru' viitor...
michelle_
Postat pe 24 Octombrie 2010 12:29
ce faci cu urmarea aia?
vaz ca te-nervasi in alta parte,ce vorbiram noi cand te intorsesi,hai?
uite ca sa-ti treaca, iti spun ca-mi place john fowles,m-ai facut sa ma uit prin biblioteca ,nu am decat magicianul si iubita locotenentului francez,p-a doua am cumparat-o in '75,am obiceiul din copilarie sa scriu luna si anu' in care cumpar o carte,scrie iunie'75...cum de am cumparat eu fowles la varsta aia nu stiu,poate unde am stat mereu printre evrei si astia le au....

apoi magicianu' deh..eu l-am cumparat in '88,a fost isterie..aproape ca la shogunu'lu'james clavell, a dat buluc poporimea...
si a fost singura noastra evadare ,magicianul tau..intr-o anumita perioada..
noroc ca eram tineri..
iasomia
Postat pe 26 Octombrie 2010 18:36
da, iasomico...a fost nebunie mare atunci cu aparitia magicianului, eram vai de steaua noastra...

iti aduci aminte cum mituiam vanzatoarele de la librarie sa ne opreasca carti bune? ce vremuri...

stai sa ma screm oleaca si bag si continuarea aia
michelle_
Postat pe 26 Octombrie 2010 19:00
ma indrept hotarat spre masa tinerei, si o intreb politicos daca imi permite sa stau la masa ei. Se uita la mine de parca ar vrea sa se ridice si sa fuga. Ce naiba! Doar nu sunt chiar atat de inspaimantator la vedere. Sau? Imi spune cu un glas pierit un da anemic. Ahainteleg. Nici ei nu-i place sa steau cu necunoscuti la masa. Grozav. Asta ma va scuti de o conversatie aiurea, despre nimic. Ma asez, comand cafeaua si imi aprind o tigara. Incerc sa nu trag cu ochiul la vecina mea de masa. Sunt in dezavantaj. Ea are ochelari de soare. Opaci. Eu nu, ca i-am uitat in masina. Nu-mi dau seama daca se uita la mine sau nu. Oare cati ani sa aiba? Nu mai mult de 23, si asta cu ingaduinta. Poarta un maieu albastru si blugi. Si mocasini de piele. Hmm, credeam ca nimeni nu mai poarta mocasini. Pariez ca ii poarta pe piciorul gol. Asta mi se pare teribil de sexi. Parca imi pot imagina glezna goala. Oh doamne! Cred ca am innebunit. Ma gandesc la gleznele unei necunoscute, care ar putea sa imi fie fiica. E clar, trebuie sa fac dragoste. Asta va fii extrem de simplu. Telefonul mi-e plin de femei. Si toate cunosc regulile. Sex sanatos si fara implicatii sentimentale. Fara telefonul de a doua zi in care sa recit poezii
michelle_
Postat pe 26 Octombrie 2010 19:32
ma uit pe furis la fata si ma intreb cum ii miroase pielea. Pare atat de delicata. E clar, sunt foarte obosit daca ma gandesc sa adulmec o necunoscuta. Ah ! salvat de clopotel. A venit cafeaua. E fierbinte si dupa culoare, pare tare. Si exact in clipa in care ma pregatesc sa sorb prima inghititura, tanara isi scoate ochelarii si ma fixeaza cu privirea. Iar eu ma simt de parca am primit o lovitura in plex. Are cei mai verzi ochi pe care i-am vazut vreodata. Un verde inchis, ca cetina bradului. Soarbe din ceasca de cafea, inchide ochii si scoate un oftat de placere. Ma uit la ea fascinat. Imi dau seama ca o fixez intr-un mod nepoliticos, dar nu imi pot lua ochii de la ea. Cu o acuitate anormala, inregistrez fiecare detaliu. Are pometii inalti, gene lungi, si nu e fardata. E proaspata ca o piersica parguita. E o frumusete. Si cred ca nici macar nici nu-si da seama de asta. Pun ceasca pe masa cu aceeasi grija cu care as manui un explozibil. Nu de alta, dar imi tremura mainile. As vrea sa stiu ce e in mintea ei acum. La ce se gandeste. Ce isi doreste. Imi vine sa intind mana si s-o mangai. Dar stiu ca daca as face-o, in mod sigur s-ar ridica si-ar pleca. Trebuie sa-i vorbesc. Dar ce naiba sa-i spun? Pariez ca aude zilnic ca e frumoasa. Si sunt sigur ca are cel putin trei tipi care suspina pentru ea, gata sa faca tumbe pentru o intalnire. Ma joc cu bricheta si ma rog sa vrea sa fumeze. Deocamdata se uita la ceasca de cafea. Ii intind pachetul de tigari fara sa scot un cuvant. Se uita la mine, si sopteste un multumesc abia auzit. Ii aprind tigara si ma uit la mana ei. Se odihneste pe masa, dar ii tremura. De ce ii tremura mana? Se uita scurt la mine si isi pune ochelarii la ochi. De parca dintr-o singura privire a inteles tot ce e in capul meu. Se ridica, isi ia poseta, si in treacat imi sopteste la ureche:

- Intotdeauna port mocasinii pe piciorul gol
michelle_
Postat pe 26 Octombrie 2010 19:34
...dragut!!! Mi-a placut ! Suspans in cotidan sau Cititoarea de ganduri.... Indrasnesc sa sugestionez doua titluri...
pursisimplu
Postat pe 26 Octombrie 2010 19:54
multumesc

din pacate nu am talent, he, he, he...
michelle_
Postat pe 26 Octombrie 2010 19:59
eu te contrazic..si iti spun ca ,sculpturile celebre se slefuiesc pas cu pas...nu dintr-o data.... Uite de exemplu Camil Petrescu si-a scris si rescris,publicat si republicat unele opere... Talentul e 30-40 la suta..restul e munca...multa munca .Trebuie doar sa vrei...zic si io...
pursisimplu
Postat pe 26 Octombrie 2010 20:31
he, he, he...pai nu prea vreau, cam asta e problemu

in momentul asta ma pasioneaza grafica

apropos de grafica! clony, ai o grafica pe blogul meu, cu dedicatie speciala
michelle_
Postat pe 26 Octombrie 2010 20:37
serios?!
preci
Postat pe 26 Octombrie 2010 21:28
dap...ca sa nu ne mai bantuie 26 martie pe amandoua
michelle_
Postat pe 26 Octombrie 2010 21:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Greseala....bat-o vina!!! 25 De la: AngeloBluLdy 12 Iunie 2011 18:10
Ce faci in acest moment ? 191 De la: barboneli 13 August 2017 23:08
sex in 3 453 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:19
CEARDACUL OMENIRII 6 De la: AMOREZATUL 2 Martie 2012 21:29
Ce m-a uimit...socat...lasat fara cuvinte...azi... 182 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:21
Setari Cookie-uri