Copii creativi

33...pass...
michelle_
Postat pe 4 Octombrie 2010 11:46
DRAGUL DE EL
garbo026197
Postat pe 4 Octombrie 2010 12:10
Buna ziua.Eu copilasi nu am dar am o surioara.Cand era micuta colectiona "fotbalisti" de la niste pufuleti.Si vine o vecina mai micuta decat ia si il scap aintr-o balta,la care ea tipa "Coco,mi-ai mizerit fotbalistul ". De asemenea ea nu facea baie in lighean ci in "ligheata",pisoiul Pufi era "Puci" cu un lung accent pe "I". Nazbatii,hmmm.....s-a "machiat" cu oja mea rosie si si-a ras sprincenele cu lama si l-a trezit pe tata din somn cu epilatorul meu amplasat pe pieptul lui :)) E diferenta de 11 ani intre noi,deci avea destule cu ce sa se joace ;))
garbo134172
Postat pe 4 Octombrie 2010 18:56
Degeaba copii creativi se nasc intr-o familie cu principii clare,fara imaginatie si unde se "intrevine "asupra creativitatii copillului...Sa va spun citeva perle spuse de mine cind eram copil:mama spuse catre cea mica:"stai si vezi cind fierbe ciorba si anunta-ma...Sta o vreme cea mica dupa care fuge dupa mama..."Mama,mama nu stiu ce face fasolea,daca fierbe dar fuge una dupa alta!"Sau alta "perla spusa de mine...Ne puneau sa "pazim TV-ul cind incepea filmul cu Cogeac-daca va mai amintiti-eu fuga la parinti sa-i chem"Haideti repede ca-i filmul ala cu nenea cu par chel!"Ei si ar mai fi multe de spus despre parintii care incearca sa atinga nemurirea prin copiii lor aproape silindu-i pe unul sa faca muzica iar pe altul pictura-chiar nici eu nu mai stiu daca pictez fiindca imi place sau fiindca am fost "minata spre pictura inca nu m-am lamurit-dar cert este ca am renuntat sa mai pictez deoarece interventia brutala asupra a ce faceam eu (am un loc trei pe tara la pictura -deci cum s-ar spune ceva calificare am)mi-a taiat avintul spre arta si a facut din mine o revoltata fara obiect-ce-i mai trist ca aspirantul spre nemurire a murit demult-a trecut la cele vesnice cum se spune acolo unde nimic nu mai conteaza nici cine esti nici unde te duci.Am ramsa singura si as putea cinta ca si Madalina Manole cintecul ei "Suflet gol"Dar cred ca spre deosebire de ea sunt o luptatoare si eu pun mult mai mult baza pe familie-eu tin la cele trei fete ale mele,si-mi traiesc sau mai bine imi retraiesc copilaria pierduta,incerc sa nu le impun niste standarde asa cum mi-au fost mie impuse si sa le las sa se bucure de ea.
kaladris
Postat pe 5 Octombrie 2010 11:56
Intr-o zi, o mamica si-a gasit fetita la masa, cu o multime de culori in jurul ei, foarte concentrata asupra unui tablou."Ce desenezi tu acolo?", a intrebat mamica."E chipul lui Dumnezeu, mamico", a raspuns fetita cea frumoasa, iar ochii ii straluceau."Scumpa mea, e foarte dragut, dar, vezi tu, nimeni nu stie cu adevarat cum arata Dumnezeu."
"Asa este", a ciripit fetita, "dar daca m-ai lasa sa termin..."
rollthegigi
Postat pe 6 Octombrie 2010 00:53
- "Tati, ce e asta?"
- "O linie moarta"
-"Cine a omorat-o?"
Asta era nepotul meu in urma cu vreo 21 ani (avea atunci 3 ani)
garbo048861
Postat pe 13 Octombrie 2010 16:24
...Trebuia musai sa stau in bucatarie si sa o pot ajuta pe maMA la cate ceva.Fapt pentru care mi-am bagat "nasul" in punga cu pui intreg...trebuia curatat si sortat pentru prepararea mancarii.Nu mica i-a fost mirarea mamei cand am intrebat-o : de ce puiul are 4 picioare in loc de 2?
caleidoscop
Postat pe 14 Octombrie 2010 15:41
era puiul familist bre
ameno
Postat pe 15 Octombrie 2010 10:02
fetita mea avea 5 ani , acum are 20 ..:) se uita f mult la discovery si la emisiuni gen teleenciclopedia intr-o zi ne cere lamuriri cum sta treaba cu pamantul pt ca ea intelesese de la tv ca e rotund dar nu-l vedea deloc asa .! ea il vedea ..drept :)..dupa mai multe explicatii ..a inteles ceva -ceva darrr ..a urmat o alta intrebare ...si cand se invarte el asa si pomii , apele , casele ajung cu capul in jos , de ce nu cad ?? si daca cad , unde se duc ??? ...legea gravitatiei la 5 ani ?? am renuntat ! era imposibil de explicat !
lauracris
Postat pe 17 Octombrie 2010 10:04
ce mama desteapta:)
rollthegigi
Postat pe 31 Octombrie 2010 02:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mai am o problema 4 De la: sumobrosteni 11 Decembrie 2009 23:57
as avea nevoie de niste sfaturi 24 De la: garbo229302 10 Octombrie 2011 01:00
Bona 2 De la: kidz005697 28 Noiembrie 2009 15:10
Dereglari hormonale 1 De la: kidz007371 19 Martie 2010 15:03
Scaun auto sigur 3 De la: beatrice 9 August 2009 19:32
Setari Cookie-uri