ce mananca un bebe de 7 luni

mar interesa si pe mine un meniu pe fetita mea de 7 luni.aici in italia se da cu totul altceva sa manance decat in tara.eu ii fac ciorbica ca la noi dar nu stiu(asa e cand nu ai experienta) in ce constau mesele pe zi.cam ce se poate da intr-o zi la bebele meu?mersi si multi pupici
ariana_kidz
Postat pe 24 Iulie 2009 12:24
buna ariana...si eu sunt tot in italia...daca vrei poti sa imi lasi o adresa de email sau i-ul tau de mess si pot sa iti trimit niste retete speciale pt bebe tau pe care sa i le pregatesti chiar tu.eu la al meu ii fac supica de pui...ii dau gris cu lapte sau cu suc de fructe...banane cu branzica de vaci si bineinteles papa special conceputa pt ei...cea din borcanele ..de obicei de la PLASMON pt ca m-am interesat si din cate am observat e cea mai buna si nici nu sunt scumpe..pupici pt bebic si pt tine
diarobert
Postat pe 24 Iulie 2009 13:23
a si inca ceva poti sa ii fierbi bine niste carne de peste sau pui si sa ii dai...al meu adora carnea....si branzeturile....i-am facut si piure de cartofi insa fara unt sau margarina...apropo pe unde esti prin italia?pupici
diarobert
Postat pe 24 Iulie 2009 13:26
buna ariana....pai la 7 lunite ii poti da asa: dimineata la 10 suculet de fructe facut in casa(ce vructe vrei u);la pranz supik de pui/vita;ciorbita de perisoare(toci tu un piept de pui);paste cu carnitza tocata;etc la 16 piure de fructe(ex:banana cu piersica;mar cu biscuiti fara gluten;piure de caise etc)la20 un iaurtel sau mamaliguta cu branzica calcica/smantana si inainte de nanitza lapticul....pooopicei dak mai ai intrebari iti raspundem
deliarebecca
Postat pe 24 Iulie 2009 14:10
eu pana acum ii dadeam cum imi zicea pediatra de aici:dimineata lapte,la 10-10.30 un iaurt,la 13 piure de legume cu carnita sau ii faceam din zeama de ciorba creme de orez sau alte tipuri,cu putin cascaval ras,la 17 lapte si seara inainte de culcare tot lapte.insa mi se pare un meniu cam tampit
ariana_kidz
Postat pe 24 Iulie 2009 15:24
pai cam asa mananca si Raul,cu o exceptie>seara ii dau ori supa crema de legume,ori o bundinca de gris cu fruct si branza.intra pe "mammaepapa.it" si ai sa vezi acolo ce si cum.sau mai sunt paginile de la plasmon,nestle,mellin.aaa,eu sunt mami(asta ca sa nu fie vreo confuzie)
iullius
Postat pe 25 Iulie 2009 10:00
salutare mamici.astept si eu meniuri de mancare ce imi recomandati.copilul meu tot 7 luni are dar este cam pretentios la mancare nu stiu ce sa ii mai dau ca in afara de lapte iaurt branza topita si ciorbita nu ii mai place nimic.ce ma sfatuiti?
anisoara_danaila
Postat pe 25 Iulie 2009 11:59
fructe cu cereale.fructe cu biscuite,budinca,iaurt cu fructe,piure de legume,gol sau cu branza.la varsta asta are voie multe,exceptie peste si ou.
iullius
Postat pe 25 Iulie 2009 15:07
eu iam dat si peste la a mea si mmmmm...cei mai place
ariana_kidz
Postat pe 25 Iulie 2009 15:47
Pt Ariana buna si eu am fost cu baietelul meu in italia cand am inceput diversificarea alimentelor si doctorul pediatru la care era inscris mi-a dat un retetar avea doua mese pe zi cu mancare si in rest lapte ceai suc de fructe facut de mine.Nu imi mai amintesc bine dar ii faceam legume fierte pe aburi a vapore cum zic ei carne de pasare la fel pe aburi crne de vita ,iepure are voiedaca gasesc retetarul iti mai scriu.
cris28_kidz
Postat pe 25 Iulie 2009 17:23
am o nelamurire si vreau sa ma ajute cineva si pe mine pt ca bebele meu nu mananca nimic in afara de lapte si are 6 luni.nu se mai satura si plange intruna!am fost la doctorul lui si mi-a zis ca nu pot sa ii dau nimic pana mai tarziu de mancare pt ca nu ii destul de dezvoltat un copil ata de mic pt mancare inca!si nu stiu ce sa fac pt ca si mama si toate prietenele cu copii imi spun sa ii dau mancare
dar doctorul spune ca ii stric stomacul si ii distrug flora intestinala si ca nu are voie inca mancare!dar daca incep cu cate putin din ce am vazut ca le dau altele la copiiilor de 6 luni are ceva?sau se inbolnaveste?pt ca nu are stare cand vede mancarea si plange tot timpu!
ma gandesc ca poate doctorul lui s-a speriat dereactia avuta la 2 luni cand fosta doctorita m-a pus sa ii dau mancare si a inceput sa aiba dearee pana a facut scaunul cu sange si avea 6-7 scaune pe zi . va rog sa ma ajutati si pe mine sau sa0mi dati un sfat pt ca bebele meu e mereu flamand!
bianca_raluca
Postat pe 17 Septembrie 2009 09:56
Cred ca trebuie sa-ti schimbi medicul, sigur acolo e problema. Diversificarea incepe pe la 5/6 luni in functie de bebe, daca e alaptat poate incepe la 6 luni iar daca papa lapte formula pe la 5 luni. Dar depinde de bebelus...insa nu am auzit pana acum pe nimeni sa zica ca la 6 luni e devreme sa-i introduci alimentele noi. Eu zic sa incepi usor cu masa de pranz (legume) si sa vezi cum reactioneaza, apoi usor usor fructele dimineata, dupa care iaurtul dup-amiaza. Cate kg are bebe?

totusi...inainte de toate, mai cere sfatul altui medic.
Sa auzim de bine!
aly_raz
Postat pe 17 Septembrie 2009 11:14
Si eu zic sa mai ceri si parerea altui medic. E destul de mare ca sa poti incepe diversificarea. nu sa-i dai mancare gatita, dar acele mere rase cu biscuiti, banana, iaurtele, nu ma pricep prea bine la cum se incepe diversificarea dar un doctor sau o prietena care are deja bebel si a inceput diversificarea in care sa ai incredere iti poate spune mai bine. Pai acum daca laptele tau nu mai e atat de calitativ si el nu se mai satura il tii nemancat? Hai sa fim seriosi.
kidz000722
Postat pe 17 Septembrie 2009 11:22
kidz003758 da-mi o adresa de e-mail sa-ti trimit cateve carti despre diversificare oricum daca ati avut problema cu burtica eu zic sa o luati mai incet mai ales daca-l alaptezi si noi tot aproape de 6 luni am inceput diversificarea oricum nu-i nici o graba eu zic ca bb tau e mai degraba pofticios asa facea si sebi cand vedea ca mananci ceva chiar daca manca doar de cateva minute.
SEBY1YEAR
Postat pe 17 Septembrie 2009 13:33
cred ca pediatrul e un pic cam dus.eu am inceput diversificarea la fetita mea de la 3 luni si jumate.acum are aproape 9 luni si mananca tot ce mananc si eu.creste bine si nu are probleme de sanatate.
ariana_kidz
Postat pe 17 Septembrie 2009 13:34
la 9 luni mananca tot ce mananci si tu????????( hmmmmm nu cred ), poate mananca f diversificat, dar condimente, miere, fainoase, varza, fasole boabe , carne de porc, prajeli etc etc etc presupun ca totusi nu....
pinicuta
Postat pe 17 Septembrie 2009 13:40
hai sa va zic ceva ieri am uitat lingurita lui sebi acasa asa ca atunci cand sa-i dau iaurtul da-i daca ai cu ce si o mamica foarte darnica imi zice lasa doamna ca va dau eu sa-i dati o sarmala ca-i cu carne de pui ca am facut ieri eu ii zic ca nu-i dau asa ceva dar ea nu si nu ca fetita ei are 8 luni si mananca si ii plac la nebunie ce sa-i mai spun ca problema nu e de ce mananca ci ce anume mananca asa ca mai scoate si o supa imbogatita cu knorr ca e de ala nou cu gust de smantana spre disperarea mea
SEBY1YEAR
Postat pe 17 Septembrie 2009 13:50
La noi Darius manca ce mancam si noi , dar mancarea este facuta fara sare sau alte codimente , rantasuri sau alte chestii.Doar fierbem legumele iar la sfarsit adaugam smantana cu galbenus si verdeata , si iese o ciorbica delicioasa.Iar carnea de porc sau sarmale , parerea mea macar pana la 4 ani
adelafistis
Postat pe 17 Septembrie 2009 13:55
SEBY1YEAR si pana la urma a mancat sebi sarmaua?
silviatatu
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:15
spre supararea mamicii care s-a declarat o gospodina desavarsita nu am vrut nici eu sa gust sebi nici atat asa ca am mers la farmacie dupa lingurita azi am pus 2 lingurite in geanta ca sa nu mai uit
SEBY1YEAR
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:20
dar unde ai fost sa-i dai sa manance?ca nu am fost atenta scz?
silviatatu
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:22
de obicei mancam iaurtul afara si culmea ieri am uitat lingurita acasa si prin parc cand m-am uitat am vazut ca nu am cu ce sa-i dau iaurtul si o mamica s-a oferit sa ne ajute cu o sarmala sa nu ramana sebi flamand
SEBY1YEAR
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:30
silviatatu
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:31
pai si cu ce i-ai dat sa manance pana la urma?saracuta doamna!i-ai refuzat sarmaua!
silviatatu
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:33
am mers la o farmacie de langa parc sa luam o lingurita numai ca am dat vreo 16 lei pe ea
SEBY1YEAR
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:35
eu nu stiu ce au in cap asemenea mamici. Se bucura k nu au bebeii nimic si ca sunt ok daca mananca de toate (mai stiu eu pe cineva care ii da la bebe de 9 luni ou moale k tot k albus si lapte k miere dimineata la micul dejun , saracul copil mananca...mi-e si mila de el ), dar efectele negative se vor vedea in timp...ce nu inteleg eu e: DE CE ATATA GRABA ???? oare nu or avea timp sa tot manance de toate?...in fine, treaba lor!
aly_raz
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:37
sincer si eu i-am cumparat odata lingurita din farmacie si una am primit-o de la spital cand am nascut dar le-a rupt silviu [cel mare]cat a-i zice peste!asa ca am renuntat sa mai cumpar si ii dai sa pape cu lingurita normala.pupici
silviatatu
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:41
mananca demult cu cea normala numai ca nu aveam de unde cumpara ca-i departe magazinul si oricum era mult mai ieftina decat cea de la farmacie
SEBY1YEAR
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:54
asta-i sigur ca era mai ieftina!lasa mami ca merita sebi mai mult de 16 lei pupici
silviatatu
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:57
iti dai seama ca nu incape comparatie noi sa fim sanatosi...
SEBY1YEAR
Postat pe 17 Septembrie 2009 15:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dermatita atopica 6 De la: office_salinasusesi_ro 14 Aprilie 2010 23:31
Internetul in educatia copilului 5 De la: alinutza98 26 Decembrie 2019 12:40
buna 3 De la: CautaBona 21 Mai 2010 11:34
DIVORTUL-impactul psihologic asupra copiilor 7 De la: NoFakes 28 Octombrie 2009 12:05
olita 60 De la: ina_rebeca 2 Aprilie 2010 18:59
Setari Cookie-uri