Ce parere aveti despre meseria de politist in Romania?

De la: vuvuzela, la data 2010-09-19 14:57:46
De la: djbeat, la data 2010-09-19 14:37:50viata de infractor...
hai sa iti zic ceva e super viata de infractor am fost des acuzat pe nedrept ca am furat inimile fetelor ;)) dar politia nu sia facut meseria deci raman la aceeasi decizie :))
( asta mai in gluma)
ca infractor nu stiu ce sa zic. Inca nu am ajuns in asemenea situatii dar cred ca sunt mult mai ok ca oamenii de rand mai ales ca politia in multe cazuri nu isi face meseria azi ii inchid 29 de zile
infractorii ies si isi reiau activitatea
dar aici nu e vb de politisti in ceea ce priveste infractionalitatea in romania ci de intreg sistemul incepand de la politie pana la instantele de judecata
mai ai si pile si esti ca scapat




daca ma citeai mai atent,observai si discutia cu prinderea infractorilor de catre politie,si eliberarea lor ,la comanda politica.daca ti se pare ca infractorii "sunt mult mai ok ,decat oamenii de rand...."cere-le lor atunci sa iti faca dreptate si ofera-le si taxa de protectie,"hotule de inimi de fete'



nui favorizez credema dar ... te invit odata in zona in care am aflu si ai sa vezi diferenta
politia din zalau, craiova, filiasi,- dau mai multe exemple? nu cred ca e nevoie
uiatte singurele orase unde politia isi afce datoria sunt orasele mari doar in orasele mici totii is una se cunosc infractori cu politisti is mana in mana ce mai poti zice acuma... ceea ce ii difereste pe oameni de rand de infractori e ratiunea lor doar.. nu stiu ce meserie ai dar deschide un topic despre asta daca te intereseaza si asculta parerile celor in orase mici si vezi de nu e asa ok
eu tio spun asa ca utilizator nu ca pers publica ok dar sa vezi de nu o sa imi dai dreptate
djbeat
Postat pe 19 Septembrie 2010 15:06
din pacate" nu exista padure fara uscaturi".totdeauna sa tii cont si de aceasta sintagma.
vuvuzela
Postat pe 19 Septembrie 2010 15:13
Pt.Vuvuzela:cine dr.ti-a spus ca jandarmii o duc bine?In ce tara draga?Spune_mi si mie.Iar cu aparatul ...isi apara tara nu panaramele astea jalnice.
indezirabil
Postat pe 19 Septembrie 2010 15:46
CARE POLITZIST CARE MESERIE
garbo004422
Postat pe 19 Septembrie 2010 16:58
Meserie frumoasa.Pacat ca-si bate joc de ea tov.Blaga .
indezirabil
Postat pe 19 Septembrie 2010 18:56
Din moment ce majoritatea functiilor mari din stat sunt controlate de interese si "prietenii dubioase" ca sa nu spun altfel, nu cred ca functia (meseria) de politist este placuta. Toti mafiotii si incultii iti rad in fata, te batjocoresc si injura datorita faptului a ceea ce am spus mai sus si datorita subminarii puterii politiei si justitiei. Neavand puterea de a actiona chiar si cu arma unde e necesar normal ca face fiecare ce vrea. Alta problema ar fi angajarea in politie a unor specimene pe baza de rubedenie nicidecum cum ar trebui. In America, in multe tari din UE,in tarile asiatice sunt nishte criterii bine stabilite in ceea ce priveste politia nu ca la noi. Daca un politist ti-a spus sa stai cu mainile pe volan atuci stai ca daca nu te impusca in cap. La noi te ia pe capota. Trebuie umblat foarte mult la legislatie dar nu asta e interesul parlamentarilor. De 20 de ani se vorbeste in prostie dar de facut nu se face nimic doar show politic televizat. Politia trebuie sa aibe putere decizionala in privinta infractorilor foarte periculosi nu justitia deoarece si in politie sunt oameni pe functii juridice.In America avem CIA, FBI, politia statala, politia orasului etc. De ce?
Pentru ca in momentul cand exista probleme de coruptie in politie sa se sesizeze celelalte departamente. Intr-un cuvant Politia nu are putere.
stmike
Postat pe 19 Septembrie 2010 20:12
Mda... este o meserie frumoasa care presupune mult risc. Acum depinde unde este repartizat sau ce specialitate are (aza si ordine ,criminalistica,sau munca de birou). Dar eu cred ca daca apuci sa "gusti" din tainele acestei meserii cu greu te mai lasi de ea. In orice caz daca iti place sa risti si ai multa tarie de caracter e OK. Merita e frumos...si interesant.
CrinaB
Postat pe 19 Septembrie 2010 21:05
Asaaa....
Va sa zica placerea riscului si taria de caracter? Iote, dom'le, un motiv de introspectie!
Thor_again
Postat pe 19 Septembrie 2010 21:07
ESTE fffffffffffffffffffff GREA SI PERICULOASA,M AI ALES CITE SE INTIMPLA IN TARA NOASTRA
garbo044348
Postat pe 19 Septembrie 2010 23:05
Vrei sa castigi un salariu minim in cateva zile? Aceasta este sansa ta. Iti ofer sansa sa castigi sume substantiale de bani din confortul casei tale. Tot ce trebuie sa faci este sa trimiti mail-uri petrecandu-ti 2 -3 ore pe zi in fata calculatorului. cu cat muncesti mai mult cu atat castigul va fi mai mare. 100-300$/ SAPTAMANA. pt detalii trimite un e-mail cu textul job la adresa : cristina.viorela.popa@gmail.com
garbo158841
Postat pe 21 Septembrie 2010 16:29
La parerea despre politisti putem sa adaugam si parerea despre jandarmii care au dat astazi cu spray lacrimogen in cei care isi cereau (si cereau si pentru noi) drepturile? Nu, nu cred ca trebuie sa le amestecam .... dar m-au prins dracii aia mari si mi-a picat pe topicul asta. Desi, uite, politaii sunt mai uniti! Desi tare le mai sufla sefii in ceafa sa sparga greva!
onelia
Postat pe 22 Septembrie 2010 20:39
De la: indezirabil, la data 2010-09-19 15:46:19Pt.Vuvuzela:cine dr.ti-a spus ca jandarmii o duc bine?In ce tara draga?Spune_mi si mie.Iar cu aparatul ...isi apara tara nu panaramele astea jalnice.



pt Indezirabil,cine ti-a soptit ca as fii spus eu ca politia si jandarmii stau pe roze?eu doar apar meseria si pe angajatii care nu fac parte din "padurea de uscaturi'.nu observi ca majoritatea comentariilor,sunt impotriva celor care ar trebui sa apere legea,respectand-o in primul rand ei insisi?vb desigur de Romanica,apropo de "in ce tara"?
vuvuzela
Postat pe 23 Septembrie 2010 04:32
Stimke,ai foarte mare dreptate,dar stii ca si politia poate sa iasa in strada sa isi ceara drepturile?de ce trebuie sa se teama cineva de sefi care executa ordine politice?sau poate sa manifesteze altfel.sa lasam o zi legea deoparte si sa si anuntam in mass-media.sa vezi ce haos ar fii in acea zi.poate asa se gandeste cineva si la cele necesare politistilor.iti convine sa tot platesti din buzunar,necesarul?iar lui Blaga nu i s-a lipit scaunul de fund,sa stii.uite multi politisti pleaca din tara.asa se deschide partia.....au curajul de a isi cere drepturile ca orice cetatean,dar si sa plece acolo unde nu este umilit.chiar daca nu fac aceasi meserie,dar macar castiga un salariu care sa nu ii umileasca.
vuvuzela
Postat pe 23 Septembrie 2010 04:51
De la: tibumagdalena, la data 2010-09-18 10:09:10este prost platita si implica riscuri mari....munca in Romania nu este platita !...nici cei din Ministerul de interne si MAPN nu sunt platiti la justa lor valoare !!!....dar la salariile care sunt in tara acum, sa zicem ca cei din aceste ministere traiesc la limita subzistentei. Sa le fie RUSINE guvernantilor !!!credeti ca daca mai are loc o revolta a poporului ARMATA va mai iesi in strada sau POLITIA??? sa iasa JANDARMII ca pe iei ii plateste statul BINE. Probabil exista INTERESE....
Ai mare dreptate sageata albastra
sa iasa in strada [armata],ca la revolutie..?! sa faca manifestantii una cu asfaltul..?! sau in iunie1990..?!>>asa-i jandarmii sunt platiti bine >au medicamente gratuite ,haine gratuite ,NU platesc asigurarile sociale ,au in izvorani ,hotel,plaja si restaurant ,cu preturi INFIME ,IES LA PENSIE LA 55 DE ANI ,au..si..au ...! =DAR eu NU STIU ce obligatii au fata de cetateni ???= Politia de 10 ani NU FACE NIMIC ,la cei care fac curse DIN FATA BENZINARIEI DIN DOROBANTI ...DE 10 ani .. noapte de noapte .....agreseaza un cartier INTREG !!=stiti gara regala ?? mergeti si veti gasi doua echipaje stationand ...OARE CE-OR PAZII..?????...?!
garbo001084
Postat pe 23 Septembrie 2010 12:25
O grupa de politisti la un test de verificare a cunostintelor ...
Capitanul intreaba: - Ce face apa la 100 grade?
Un politist : Raspund eu, raspund eu. ...
Capitanul : Bine mai, zi tu.
Politistul: La 90 grade, apa face unghi obtuz.
Dupa ce-si pune mainile-n cap, capitanul pune alta intrebare :
- Care viteza e mai mare si de ce? A sunetului sau a luminii?
Un alt politai: Raspund eu ..
Capitanu: Da, te-ascult.
Politistul:
- Viteza sunetului e mai mare, pt ca, atunci cand deschid televizorul intai se aude si dupa aia se vede.
Altul se grabeste sa-l contrazica:
- Ba nu, viteza luminii e mai mare, pentru ca avem ochii mai in fata decat urechile ...
KNIGHT_31
Postat pe 30 Septembrie 2010 01:29
De la: ANNITTA10, la data 2010-09-18 10:56:03comparand lefurile politistilor,armatei si jandarmeriei cu cele ale sistemului de invatamant,da,sunt categoric mai mari dar,meseriile nu se pot compara,nu zic ca una e mai buna decat alta,ci doara ca presupun lucruri diferite.
in general sistemul de stat,d.p.d.v. al locurilor de munca sigure e ok,dar ar trebui organizat pe modelul sistemului privat.
nu are rost sa blamam oamenii care au anumite meserii,doar daca suntem implicat intr-o astfel de situatie..nu de genul am auzit de la niste prieteni ca...sau sa ii cataloam fara sa ii cunoastem..asta asa ca sa nu fim snobi...
romania mai are multe de recuperat cu tot cu invatamant,armata,politie,sistem sanitar,jandarmerie,administratie publica,etc.tot purtam vica aceea ce suntem,dar un sistem trebuie sa fie organizat de cei care ne guverneaza!!!
;pestele de la cap se impute!!!;
;



Doi politisti gasesc un cadavru in fata Liceului Anghel Saligny.
Completand un formular, unul dintre ei intreaba:
- Stii cumva cum se scrie corect Saligny?
- Nu, dar hai sa-l taram pana in fata la Liceului Alecsandri!
KNIGHT_31
Postat pe 30 Septembrie 2010 01:31
Politistul in muzeu. Din neatentie, da jos o vaza care se sparge.
Paznicul, palid, se apropie in fuga:
- Vai de mine, era o piesa care data de acum 3000 de ani!
- Ce m-am speriat, credeam ca am spart ceva nou...
KNIGHT_31
Postat pe 30 Septembrie 2010 01:33
Despre persoanele ,politisti,pe care eu le cunosc.Inteligenta redusa,capacitate de speculatie ,de intimidare mare ,prostie crunta,coruptie asisderea.Este posibil ca alti politisti sa fie altfel ,dar eu pe aceea nu-i cunosc!!!!!!!
vb_violeta2YAHOO_COM
Postat pe 5 Octombrie 2010 11:42
Un poliist sttea pe o banc. n cele din urm, banca s-a rupt.
Moral : cel mai detept cedeaz primul!
KNIGHT_31
Postat pe 6 Octombrie 2010 17:39
De la: vb_violeta2YAHOO_COM, la data 2010-10-05 11:42:31Despre persoanele ,politisti,pe care eu le cunosc.Inteligenta redusa,capacitate de speculatie ,de intimidare mare ,prostie crunta,coruptie asisderea.Este posibil ca alti politisti sa fie altfel ,dar eu pe aceea nu-i cunosc!!!!!!!


Pai nu stiu ce sa-ti zic... cei despre care vorbesti tu, sunt aia care de regula salta boschetari... ca pentru asta nu le trebuie facultate, nici bune maniere...:PPP
=))
eu_geminy
Postat pe 6 Octombrie 2010 18:17
bre thorica, tu n-ai asa...o senzatie de deja vu? mie mi se pare ca bantuie fantoma soficai p-acilea
michelle_
Postat pe 6 Octombrie 2010 18:21
Ce-i trist intr-un accident in care mor 4 emo ?
Faptul ca masina avea 5 locuri...
KNIGHT_31
Postat pe 6 Octombrie 2010 18:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Training 2 De la: zambil 2 Februarie 2010 12:14
Ce parere aveti despre meseria de politist in Romania? 142 De la: KNIGHT_31 6 Octombrie 2010 18:26
Bani inapoi la orice cumparatura 1 De la: Mihaa_kidz 4 Noiembrie 2010 12:16
Curs de formare in asigurari 1 De la: alinapopa1969 26 Iulie 2011 07:41
Unde v-ar place sa lucrati?....la privat sau la stat? 20 De la: caleidoscop 16 Septembrie 2014 09:21
Setari Cookie-uri