Ce parere aveti despre meseria de politist in Romania?

Si-uite-asa, meseria de politist, dintr-una onorabila si onoranta in acelasi timp, a ajuns de rasul lumii si sinonima cu prostia, spre disperarea celor cu adevarat inzestrati si pasionati de profesia lor.Curg bancurile despre politzai mai ceva ca aleaa despre Bula, eroul national al romanului,sunt de-o savoare deosebita si fac deliciul oricarei 'berici' servite cu amicii!!
Pacat, pana si ordinea interioara, pana mai ieri subiect tabu si subanteles, nu mai e ce-a fost.Auzi...greva, miscari sindicale...cine-a mai pomenit asa ceva-n politie?!?Au distrus-o si p-asta, ca si scoala, ca si medicina, ca si cultura, ca si-atatea altele, care nu mai sunt ce-au fost....
Cat despre fetele din politie...fara a fi misogini...sa fim seriosi!Muierile de la circulatie sunt cei mai ai dracu' agenti, isi refuleaza toate nemultumirile de 'la cratita' in capul bietilor soferi, mai mult sau mai putin vinovati, si dau amenzi intr-o veselie, inchipuindu-si, probabil, ca fac un lucru bun si educa populatia...Mai bine si-ar cumpara pantofi...da de unde bani?...Lasa draga, sunam la Provident....!!
Adina_Ana
Postat pe 18 Septembrie 2010 05:41
Daca deschizi ochii, vezi numai vile, si toti aspiram la mai mult. Despre angajari, peste tot este cu recomandare. Cat despre increderea ca se vor face niste legi ce pot creea efecte, slabe sperante. Legea e pentru cei mari ca si lacatul pt hoti.
garbo08071978
Postat pe 18 Septembrie 2010 08:00
E frumoasa meseria de politist , e si cu multa adrenalina dar la felul cum sunt platiti nici nu se mai merita sa fii politist in Romania
garbo092378
Postat pe 18 Septembrie 2010 08:02
da' unde
fleurdelis
Postat pe 18 Septembrie 2010 08:30
De la: garbo075318, la data 2010-09-18 02:48:50Eu sunt politista.Si sincer...daca as putea s-o iau de la capat as pleca din Romania si nu as mai alege aceasta profesie.Daca esti ofiter o duci ceva mai bine. Dar ca agent de politie esti un nimeni. Nu esti respectat de oameni , ai o gramada de sefi care bineinteles acestia au uitat de unde au plecat si au uitat ce e omenia. In plus iti mananci nervii cu tot felul de oameni care...apropo...spun ca trebuie sa-si faca legea singuri si nu vor sa inteleaga ca politia nu poate rezolva toate problemele, in general oameni de inculti, boschetari si prostituate. Multi oameni care confunda politia cu justitia desi sunt 2 ministere diferite. Legea e extraordinar de ineterpretabila pentru toti cetatenii tarii si majoritatea nu inteleg acest lucru. Salariul...cel putin in momentul de fata e destul de prost ( un agent comercial castiga mai mult ). Si da, implica destul de multe riscuri. Nici macar libertate de exprimare nu ai pentru ca esti judecat mult mai aspru pentru orice cuvant sau actiune. NU SE MERITA !!!



eu sunt de acord cu tine,pt ca ai perfecta dreptate.
cand politistii sunt severi spuneti ca nu e bine(ex. cei de la circulatie),cand iau spaga iar nu e bine, cred ca cine comenteaza a calcat pe bec si a fost sanctionat ca atare.
legislatie de prost gandita iar lucratorii din politie nu sunt protejati de ea,de aceea de multe ori ezita sa intervina tactic in multe situatii (se stie de anchetele de dupa,chiar daca ai avut dreptate ).daca legea ar avea si finalitate(ma refer la legislatia contraventionala,prin faptul ca amenzile nu se incaseaza, precum si la legea penala de multe ori dosarele se opresc la procuratura sau la judecatorie,cei in speta fiind considerati ca nu sunt un pericol si sunt lasati liberi)
sunt multe hibe in acest sistem,adevarat,dar de justitie,sanatate,invatamant,finante uita toata lumea?sa fim seriosi,daca e ceva nu e in regula nu e din vina celor mici....
ANNITTA10
Postat pe 18 Septembrie 2010 08:44
cine ti-a spus ca jandarmi sunt platiti bine?suntem mai prost platiti decat politisti,si mai bine te ai informa inainte sa scri ceva.
raducu62006
Postat pe 18 Septembrie 2010 08:57
Daca nu ai invatat in viata ta decat atunci cand era musai sa-ti promovezi anul, ai ales meseria perfecta. Toti polististii pe care am onoarea sa-i cunosc mai indeaproape au ajuns in functia asta fara prea multe probleme. Cat stiu ei despre meserie stiu si eu, dar nu le poti ajunge la nas.
mrclaura
Postat pe 18 Septembrie 2010 08:59
Meserie foarte grea , prost platita . N-ai sarbatori , n-ai concediu ca lumea , mereu la dispozitia unitatii , nu mai esti al tau ....esti al altora .Nemaivorbind de faptul ca poti sa-ti pierzi viata cat ai bate-n doua palme , injunghiat de vreun " interlop"( ca asa li se spune acum ticalosilor cheliosi si grasi cu bani multi nemunciti de ei ).Ei , sunt si printre politisti "uscaturi " , dar marea majoritate sunt cinstiti si-si fac treaba cat pot ei de bine .Eu personal ii respect pt ca n-as putea sa fac ceea ce fac ei ! Cu multa consideratie . ANA
garbo987601
Postat pe 18 Septembrie 2010 09:52
CA IN ORICE MESERIE E O CATEGORIE F.BINE PLATITA,ALTA MAI PUTIN !
DAR DIN MOMENT CE NU VREA SA PLECE NIMENI -LOGIC VORBIND -INSEAMNA CA E BINE !!!
POATE CA SUNT PREA MULTI SI INEFICIENTI..,SAU CA TRAG CHIULUL ..DAR PESTE TOT AI ASA IN ROMANIA!!!
NU STIU CE SALARII AU ..DAR CAND AI VAD PIERZAND TIMPUL ,STAND DOI CATE DOI BA LA POVESTI,BA PLIMBANDU-SE CU MASINA DIN DOTARE ..INTRU LA IDEI !
PAI CUM SA PRINDA HOTUL,INFRACTORUL ..DACA D-LOR POLITIST LE E LENE SI SA SE DEA JOS DIN MASINA ..
DAC A E UN SCANDAL ..NU ESTE TIPENIE DE POLITIST ..
DECI CARE SUNT SARCINILE ,CE TREBUIE SA FACA ,PENTRU CE ESTE PLATIT ???..CA NUMAI ASA CUMSE PLIMBA UNII..AU SALAR PREA MARE ...
garbo065283
Postat pe 18 Septembrie 2010 09:53
PIERDEM TIMPUL INUTIL!
SA NE SPUNA CINEVA COMPETENT CAT ESTE SALARUL MEDIU ..SI PE URMA SA COMENTAM..ASA CA E MARE CA E MIC ..ESTE EXTREM DE RELATIV
LA UNII 35MIL. E ..MIC ,LA ALTII 10 MIL. E MARE !!??
garbo065283
Postat pe 18 Septembrie 2010 09:56
fiecare intelege ce pricepe
ANNITTA10
Postat pe 18 Septembrie 2010 10:07
este prost platita si implica riscuri mari....munca in Romania nu este platita !...nici cei din Ministerul de interne si MAPN nu sunt platiti la justa lor valoare !!!....dar la salariile care sunt in tara acum, sa zicem ca cei din aceste ministere traiesc la limita subzistentei. Sa le fie RUSINE guvernantilor !!!credeti ca daca mai are loc o revolta a poporului ARMATA va mai iesi in strada sau POLITIA??? sa iasa JANDARMII ca pe iei ii plateste statul BINE. Probabil exista INTERESE....
Ai mare dreptate sageata albastra
tibumagdalena
Postat pe 18 Septembrie 2010 10:09
Lefurile politistilor sunt foarte mici comparativ cu responsabilitatile si riscurile pe care le implica aceasta profesie, insa nu la fel de mici ca cele ale angajatilor din invatamant si din sistemul sanitar... Dar la ce dreaq ne mai trebuie legi, protectie, educatie si doctori cand ne indreptam cu pasi uriasi spre modelul societatii Kongoleze?
Las'asa...

Tylly
Postat pe 18 Septembrie 2010 10:43
Era cald . era atat de caaaald...
Pe marginea trotuarului , insirati , oameni care incercau sa-si vanda marfa.
Printre ei si o tiganca . Slaaaaba , uraaata , desculta ... si-a desfacut nasturii bluzei scotand la vedere niste sani ofiliti ... ofiliti ca zarzavaturile pe care incerca sa le vanda.
Langa ea , barbatul ei , descult si el , isi facea vant cu un ziar .
Cald , Doamne , atat de cald!!!!
Pe trotuar , mergand incet , doi agenti de politie . Se opresc in dreptul barbatului descult . Unul ii zice zambind: da-ne si noua o tigare
Descultul zice : n-aaaaam !
Cald , caaaaald ! Aer irespirabil , Doamne , atat de cald !
agentul se uita la tiganca si-i zice : tu ai ?
Mai vioaie , tiganca raspunde : n-am , manca-ti-as , da' daca vand marfa , cumpar un pachet si-ti dau si tie una .
cald , murdar , trist...
trist.



liaiedera
Postat pe 18 Septembrie 2010 10:51
comparand lefurile politistilor,armatei si jandarmeriei cu cele ale sistemului de invatamant,da,sunt categoric mai mari dar,meseriile nu se pot compara,nu zic ca una e mai buna decat alta,ci doara ca presupun lucruri diferite.
in general sistemul de stat,d.p.d.v. al locurilor de munca sigure e ok,dar ar trebui organizat pe modelul sistemului privat.
nu are rost sa blamam oamenii care au anumite meserii,doar daca suntem implicat intr-o astfel de situatie..nu de genul am auzit de la niste prieteni ca...sau sa ii cataloam fara sa ii cunoastem..asta asa ca sa nu fim snobi...
romania mai are multe de recuperat cu tot cu invatamant,armata,politie,sistem sanitar,jandarmerie,administratie publica,etc.tot purtam vica aceea ce suntem,dar un sistem trebuie sa fie organizat de cei care ne guverneaza!!!
;pestele de la cap se impute!!!;
;
ANNITTA10
Postat pe 18 Septembrie 2010 10:56
lio...
Thor_again
Postat pe 18 Septembrie 2010 10:56
Multumesc , Thor .
Si eu te admir .
liaiedera
Postat pe 18 Septembrie 2010 11:03
De la: Celleste_, la data 2010-09-18 10:43:22Dar la ce dreaq ne mai trebuie legi, protectie, educatie si doctori cand ne indreptam cu pasi uriasi spre modelul societatii Kongoleze?


Cello,
Fiecare societate isi are lefurile pe care le merita. Daca stam sa analizam, nu e cu nimic mai presus un politist (care are un salariu foarte mic, dar la acel salariu se mai adauga ceva sporuri ce practic il dubleaza) decat un medic sau profesor. E drept, profesorul nu risca zi de zi sa se intoarca acasa cu picioarele inainte, sau sa isi gaseasca copiii casapiti in dormitor cand vine din tura de noapte. Dar consumul psihic al unui profesor este cel putin la fel de mare, chiar daca el lucreaza "doar sase ore" pe zi. Cine a stabilit normele alea didactice saptamanale, a stiut foarte bine de ce nu le-a fixat la 40 de ore pe saptamana.
In alta ordine de idei, vorbiti doar discutii. Salariile in armata si politie (ma refer si al jandarmi aici, cu toate ca ei sunt o structura mai aparte in MI, adica e singura structura militarizata a ministerului) sunt foarte mici si sunt compuse din solda de grad si cea de functie. Oricum sunt cam pe aproape de un salariu mediu net. Un ofiter stagiar castiga in mana cam 1500 de ron, asta daca are toate sporurile, mai putin pe cel de vechime.
Cei cu 3500 ron lunar sunt deja cu vechime, au grade nu neaparat mari, dar au functii cu grade mari. Si astia insa se bucura de niste sporuri in cuantum mai mare, pentru ca daca ne raportam doar la "salariul de baza", acesta e tot mic.
Thor_again
Postat pe 18 Septembrie 2010 11:21
Meseria de politist este super ! Si eu, datorita educatiei primite, am un respect enorm farta de politistii nostri. Cu unii ma inteleg chiar perfect.Tristetea mare este ca sunt platiti mult prea prost. Si vorbesc de cei mici, cei marunti, care fac toata treaba murdara, care umbla noaptea pe strazi si se cearta cu toti drogatii. Nu am in familie si nu am avut politisti, dar... am observat de-a lungul timpului cat de oropsiti sunt politistii din Romania. Tristetea este ca dupa ce ii pensioneaza, pe la vreo 55 de ani, nu au voie sa se bage in afaceri personale, nu pre aau voie sa faca nimic. Sunt muritori de foame. Trist, foarte trist !
calimera70
Postat pe 18 Septembrie 2010 12:01
Meseria de politist este dificila in conditiile democratiei false din Romania.S-au inmultit borfasii,speculantii,coruptii ,deci au mult de lucru ,dar de multe ori acestia fac front comun
cu politistul,si asta nu e bine.
Tema in discutie ,se putea intitula mai bine "cum trebuie sa fie politistul in Romania" ,atunci erau foarte multe de spus,in mod sigur i se atribuiau si calitati si defecte celor care isi alegeau aceasta meserie.
ticuta2IV1940
Postat pe 18 Septembrie 2010 12:44
ANNITTA10
Postat pe 18 Septembrie 2010 13:15
Da Julia1 ai perfecta dreptate este f frumoasa dar ei nu mai pot avea o viata de familie ca noi toti,, sunt tinuti peste orele de serviciu f mult, nu sunt platite aceste ore suplimentare, acum ca le-a luat cate 10 mil din salariu nu se mai pot descurca cu ratele la banci, cu intretinerea familiilor,, sa nu uitam ca cei mai mici politisti ii tin in spate si pe cei mari, ei muncesc mai mult,, la + 40 si stau in strada nu cei mari,, la - 30 tot ei stau in frig ploaie in strada, am vazut cu ochii mei cum un politist a fost taiat cu o sticla de bere la picior cand a vrut sa imobilizeze un infractor, sa i-a aminte dl ministru ca datorita lor celor mici traiesc bine cei mari,, TREZITI-VA DLE BLAGA NU VA LASATI OAMANII DE IZBELISTE BRAVO BAIETI NU VA LASATI CALCATI IN PICIOARE,, TOATA STIMA SI RESPECTUL PTT VOI
JULIA6
Postat pe 18 Septembrie 2010 13:32
De la: angin, la data 2010-09-07 17:14:00
De la: andyna, la data 2010-09-02 15:19:03Sunt f curioasa sa aud parerile unor oameni pe care nu-i cunosc

orice padure are si uscaturi si aici ma refer la toti nu numai la agenti de strada .




Da .
Dar se pare ca aceasta padure este mai plina de uscaturi decatoricare alta....

Cei mai usor de cumparat...

Pacat de copacii verzi , inalti si cu fruntea sus
anca_53
Postat pe 18 Septembrie 2010 13:37
De la: garbo065283, la data 2010-09-18 09:56:32PIERDEM TIMPUL INUTIL!
SA NE SPUNA CINEVA COMPETENT CAT ESTE SALARUL MEDIU ..SI PE URMA SA COMENTAM..ASA CA E MARE CA E MIC ..ESTE EXTREM DE RELATIV
LA UNII 35MIL. E ..MIC ,LA ALTII 10 MIL. E MARE !!??






Si pentru ce ii platim???
Sa ne jigneasca in loc sa-si faca datoria???
anca_53
Postat pe 18 Septembrie 2010 13:39
a fi politist in ziua de azi nu mai inseamna mare lucru .Multa munca ,respect ciuciu ,bani putini ,riscuri mari de a ti se intimpla ceva rau tie si familiei tale si daca se aproba legea sa se iasa la pensie pe la 65 de ani trai neneaca
garbo164740
Postat pe 18 Septembrie 2010 14:38
Din pacate ai mare dreptate. Am si eu aceeasi meserie, si tot agent(a). Si as face aceeasi alegere ca teine daca ar fi sa o iau de la capat, as pleca din tara. Din pacate nu este numai parerea noastra ci a multora ca noi, si fiind inca tineri mai avem optiunea de a alege. Au ucis orice urma din entuziasmul pe care l-am avut la angajare cand mai credeam ca politistul poate face dreptate, poate aplica legea si recastiga respectul cetatenilor.
Dar din pacate Guvernul distruge orice farama de speranta intr-un posibil viitor in tara.
Tineretul capabil de mai mult va emigra, acolo unde este apreciat pentru ceea ce face.
garbo08071978
Postat pe 18 Septembrie 2010 15:55
roaga-te sa nu prinzi pensie de la boc...:D
eu_geminy
Postat pe 18 Septembrie 2010 15:59
Daca se "plimba" cum spui tu este pt ca sa intervina cand suna bunica ta pe strada ca i-a furat cineva poseta, sau cand prietena ta e agresata de alte persoane pe strada, astea le sunt atributiile, incearca sa faci si tu asta, sa vad dc poti. Sa te bati cu smecherii de cartier si apoi, inafara serviciului sa te plimbi cu prietena in parc, sa vezi cum e.
Judecati toti fara sa fiti constienti de astea toate.
In plus daca iti ia foc casa, vrei sa fii salvat de pompieri care sa treaca prin foc, jandarmii sa te apere de calamitatile naturale, cand iti faci casa pe malul apei, sau te duci la pescuit.
Incearca o zi de voluntar in meseriile astea, si apoi critica si da cu parerea.
Politia amendeaza, face dosare, nu ar avea de ce sa fie cineva bucuros cand i se intampla astea.
garbo08071978
Postat pe 18 Septembrie 2010 16:03
De la: sageataalbastra, la data 2010-09-09 08:07:41este prost platita si implica riscuri mari....munca in Romania nu este platita !...nici cei din Ministerul de interne si MAPN nu sunt platiti la justa lor valoare !!!....dar la salariile care sunt in tara acum, sa zicem ca cei din aceste ministere traiesc la limita subzistentei. Sa le fie RUSINE guvernantilor !!!credeti ca daca mai are loc o revolta a poporului ARMATA va mai iesi in strada sau POLITIA??? sa iasa JANDARMII ca pe iei ii plateste statul BINE. Probabil exista INTERESE....


Cine te-a mintit ca jandarmii sunt platiti bine???? Sotul meu este jandarm , lucreaza la birou si acum dupa taierea celor 25 % primeste 10 mil salariu( lei vechi) !!!!!!! Ti se pare un salariu mare?? Si chiar daca este la birou are raspundere mai mare decat cel de pe strada, plus ca este chemat la orice ora din zi si din noapte !!! Ministrul lor a spus ca nu pot intrerupe activitatea cu greva ca orice cetatean al acestei tari , pai atunci sa nu fie tratat ca orice cetatean , pentru ca jandarmul si politistul ca si cei din armata au un statut special pentru ca presteaza o munca speciala!!!!! Ei nu pleaca acasa dupa 8 ore de munca ca orice muncitor din fabrica , chiar daca lucreaza la 8 ore si noaptea cand ti-e lumea mai draga este sunat la interventii!! Chiar daca este la 8 ore si este la birou nu pe strada!! Nu pot sa spun cate craciunuri, revelioane sau paste le-am facut fara el, sau mi-am facut singura datoria la vreo nunta!!!! Asa ca meseria lor ar trebui respectata !!!
pusastef
Postat pe 18 Septembrie 2010 16:27
Eu as sugera si unde anume sa faca ziua aia de voluntariat
La jandarmi intr-o zi caniculara cand e programat un miting, la formatiunea de ordine publica din orice oras, pe timp de noapte, la grupa operativa care fileaza niste traficanti de droguri sau niste proxeneti ori la politia de frontiera cand se transmite ca au disparut 10 azilanti din centrul de primire
Thor_again
Postat pe 18 Septembrie 2010 16:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CITESTE si GANDESTE-TE DACA MERITA VREODATA SA TE OPRESTI DIN DRUM ... ( FACE PARTE DIN LECTURI OBLIGATORII ).... 1 De la: garbo057005 3 Ianuarie 2010 18:19
job part time 7 De la: eu_geminy 15 Octombrie 2011 15:51
Atentie intreprinzatori! O sansa unica in timpul crizei! 1 De la: alyce 20 Aprilie 2010 09:09
Chiar toti politaii de la examinare circulatie sunt coruptibili ? 8 De la: miorita 5 Octombrie 2010 17:02
videochatu 6 De la: garbo182113 14 Ianuarie 2015 06:08
Setari Cookie-uri