cum sa dezveti copilul de luat in brate

Eu am doi copii,unul de 3 ani si 6 luni iar celalat de 3 luni......asa ca din experienta proprie cu primul copil...iti pot sugera cateodata sa ignori plansul.......cum se trezeste o iei in brate ii dai sa manace,o pui sa ragaie apoi o asezi in pat ....daca continue sa planga,vrea atentie joaca-te cu ea,vb cu ea daca nici asa nu se potoleste eu am avut in casa un carut care legani copilul si uite asa il puneam acolo leganand-ul azi putin maine putin .....s-a invatat leganat la orele de somn si am scapat de brate...poti incerca ....mi-a fost greu ca a fost primul copil dar a dat roade....
Plansul -este un semn important prin care sugarul isi manifesta foamea,setea,lipsa confortului(frig,cald,prea strans infasat,cute sau noduri de la scutece,emisiune de urina sau scaune,zgomote in camera,aer viciat,stare de agitatie sau nervozitate in familie,pozitie incomoda in pat),durerii din cauza oparelii,respiratie dificila datorata unui guturai....Uni plang pentru ca vor mai multa atenti si vor sa fie mai mult luati in brate,cei care tac dupa luarea in brate NU SUNT FLAMANZI.....Daca va fi laut in continuare in brate ,el va deveni rasfatat si va invata,curand,sa foloseasca plansul pentru luare in brate si leganat.....Cei care plang dupa luarea in brate si dupa incercarea de a-i alimenta..au alte motive mai serioase
petrula
Postat pe 19 Noiembrie 2010 16:09
Da, e inca tare micuta la doar 2 luni, insa sunt chiar bune sfaturile lui Daniliia si Petrula


...eu particip la un concurs foto, si va rog muuult de tot ajutati-ma cu un vot si pentru fetita mea dragalasa :

- scoateti eventualele spatii libere din link sa sa poate functiona:

http://www.verze.ro/Concurs-foto/Concurs-foto-copii-Asteptandu-l-pe-Mos-Craciun/Fetite-1-an-6-ani/Fetita-mea-829.html
funny_lucky
Postat pe 22 Noiembrie 2010 16:13
salut fetelor!acum vreau sa zic k am reusit am inceput incetul cu incetul sa nu o mai iau mereu in brate de cate ori plange.cand o aud plangand incep sa ma joc cu ea,sa ii vorbesc,sa ii cant,cate odata cand nu mai vrea sa stea singura in patut o iau cu mine prin casa,am un balansuar si o pun acolo si ea ma vede pe mine cum imi fac treaba si tace.ma bucur pt k miai dat niste sfaturi si va transmit multa sanatate
georgiana_19_88
Postat pe 24 Noiembrie 2010 13:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Supliment nou-nascut 2 De la: garbo_405480 28 Septembrie 2014 06:28
cuptorul cu microunde defectiuni 4 De la: Iancu_Andreea_1 26 Ianuarie 2016 18:44
Cerccetare - Alimentatia copiilor sub 5 ani 1 De la: garbo_3768 29 Mai 2012 01:52
despre clima 5 De la: iasomia 18 Noiembrie 2010 10:14
mini-fotomodele 2-16 ani pt constanta 1 De la: babyfotomodel 9 Iulie 2010 11:04
Setari Cookie-uri