cum sa dezveti copilul de luat in brate

salut mamicilor.sunt si eu o proaspata mamica si am o fetita de 2 luni sunt disperata pt k vrea sa o tin numai in brate.nu stiu ce sa mai fac.cand doarme totul e ok dar cand se trezeste plange in continu iar cand o iau in brate tace.dati-mi un sfat va rog,pt k in ritmul asta nu pot face nimic.multumesc
georgiana_19_88
Postat pe 22 August 2010 11:10
buna ,la aceasta varsta nu ai cum sa o dezveti de luatu an brate ,eu pe ficamea si acu o mai eau an brate chiar daca are 2 ani si 4 luni ,deci
claudia_mami
Postat pe 29 August 2010 08:34
Si pe mine ma dureau mainile si spatele,de la tinut in brate....am inceput sa il invat,sa se intoarca cand pe o parte,cand pe alta,sa prinda jucarii cu mana,atarnate sus,deasupra capului,cere putin timp,zilnic,dar da roade...
Ii atragi atentia cu ceva,cu o jucarie,colorata,viu,sa o ia in brate,ceva care fosnaie,sunt carticele de carpa,mici.....
Il puneam in un cosulet care se balanseaza,in aceeasi camera cu mine,ca sa pot spala vasele,si cantam,ca sa imi auda vocea,si sa ma vada aproape...s-a obisnuit incet incet...
L-am invatat zilnic ,sa se ocupe cu ceva,cu prinsul motoceilor,cu intorsul,dar a prins...
Prietena mea pana la sase luni a tinut fetita doar in brate,adormea si leganata....era obosita incontinuu..inteleg,si eu obosisem....
Acum la al doilea voi lua baby sling,si il tin pe mine,cand nu se poate alltfel...
va trece,in cam o luna.
Poti si sa ii vorbesti ca si cum ar intelege,da rezultate si asta,nu intelege cuvintele bineinteles,dar prinde mesajul...nu plange,mama e intotdeauna aici ,cu tine,intotdeauna....esti in siguranta,nu ai de ce sa plangi,etc,,etc.
Si in somn i poti vorbi,chiar....
Succes,si incearca,vei reusi.
daniilia
Postat pe 29 August 2010 16:20
salut fetelor.iti multumesc pt sfat daniilia,o sa incers asa cum ai zis tu poate o sa reusesc.nu ma vait asa cum a zis ioana_dragan ci pur si simplu vreau sa zic ca nu pot face nimic cand e treaza.ma bucur enorm de mult de acest copil si il iubesc foarte mult.ma simt foarte fericita cand o am la pieptul meu sau cand o vad razand.i ..etc dar nu pot sta numai cu ea in brate,o mama cred ca are multe de facut.acum cat de cat am mai dezvatato dar sa invata sa o legan.am un balansuar care la fel o car dupa mine prin casa pe unde am treaba si sa invatat leganata.va multumesc pt sfaturi
georgiana_19_88
Postat pe 29 August 2010 22:44
si eu am avut probleme cu bratele cat o fost mic dar am reusit sa il dezvat pana acum de ceva vreme cand numa in brate si langa mine vrea sa stea.. mama mama s iar mama... ma cam enerveaza ca e asa mamos si ca nu vrea sa mai mearga si la alte persoane , cand era mai mic mergea la oricine acuma parca tot mai tare se incapataneaza sa stea numa langa mine si in brate deja nu mai pot . acum are 1 si 7 luni si e perioada caninilor sper ca dupa ce termina cu iesitul dintilor sa se mai linisteasca deoarece este si foarte nervos si agitat......
denis2009
Postat pe 30 August 2010 16:14
sunt copii care au nevoie sa fie tinuti in brate si mai ales la varsta asta nu e vorba de rasfat.crede-ma ca eu il tin pe al meu si acum la 10 luni.trebuie sa iti organizezi timpul asa incat sa faci totul cat doarme.e singurul sfat pe care ti-l pot da.de la 4 luni incolo poti sa incepi s-o lasi singura cate 5 minute mai intai apoi 10 si tot asa.daca te lasa inima s-o lasi sa planga poate reusesti s-o inveti.eu n-am reusit si nici n-am mai incercat.nu te mai intalnesti niciodata cu momentele astea si o sa-ti fie dor mai tarziu.asa ca merita crede-ma.
kidz006127
Postat pe 31 August 2010 16:33
nici eu nu cred ca e vb de rasfat.eu nu am avut treaba cu tinutul in brate pana a invatat sa stea in fund.eu o schimbam,ii dadeam sa manance,ganguream amandoua,ii trageam cativa pupici si o puneam la loc in patut.iar de la 6 luni cand a invatat sa stea in fund si sa tina o jucarie in mana am pacalito azi cu una maine cu alta si tot asa pana a inceput sa mearga.cand a mers era prea incantata de ce e in jur iar acum la aproape 2 ani cand e plictisita vrea in brate.asta e.fac mancare cu ea in brate ,fac curat cui ea in brate,sta ca o maimutika de gatul meu...ce sai fac ca doar aproape 2 ani mam odihnit,trag si eu acum.nu fetelor.sa fiti sanatoase sai cresteti pe bebicii astia frumosi dupa forum.pupici si bezele
mada_sabina
Postat pe 1 Septembrie 2010 19:32
buna, georgiana_19_88. felicitari pt fetita, sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea. stiu cum e sa trebuiasca sa gatesti, speli, faci curat etc si sa tii si copilul in brate in acelasi timp. incearca sa o pui intr-un marsupiu sau wrap, astfel incat sa stea lipita de tine, sa te simta, dar sa ai si mainile libere in acelasi timp. mie imi iesea figura, dadeam si cu aspiratorul impreuna in felul acesta :)
lacribel
Postat pe 3 Septembrie 2010 15:50
ai fetitza?
sa-ti traiasca!
atunci las-o sa planga,la baieti e mai nashpa , pt ca fac urat coitele...calca-ti pe suflet,si las-o sa miorlaie,teroristii astia mici sunt smecheri..nu plang la nesfarsit asa,doar cat tine figura...
iasomia
Postat pe 3 Septembrie 2010 17:19
are numai doua luni eu zic ca-i prea mica sa nu o ti in brate
selia
Postat pe 3 Septembrie 2010 21:09
De la: georgiana_19_88, la data 2010-08-22 11:10:00salut mamicilor.sunt si eu o proaspata mamica si am o fetita de 2 luni sunt disperata pt k vrea sa o tin numai in brate.nu stiu ce sa mai fac.cand doarme totul e ok dar cand se trezeste plange in continu iar cand o iau in brate tace.dati-mi un sfat va rog,pt k in ritmul asta nu pot face nimic.multumesc


O PUI IN CARSEAT SI O LEGENI
KNIGHT_31
Postat pe 4 Septembrie 2010 11:51
fetelor cumsa puna fetita asa mica intrun marsupiu? daca de la 2 luni sta bebe lipita de mamica inseamna ca la 2 ani o sai trebuiasca un lant sa o infasoare bine de ea sa nu o scape cumva pe bune acum,cum sa stai cu bb in brate .faci treaba cand doarme.organizeazate si fa tot ce trebuie cand face printesa nani,sau cheama pe cineva 30 min cat faci tu treaba si nu uita sa te rasfeti cat mai poti.pupici si sanatate la bebeica
mada_sabina
Postat pe 4 Septembrie 2010 15:38
NU poti sa o lasi sa planga, chiar daca nu e baietel, nu face bine plansul indelungat, poate face hernie ombilicala.
La 2 luni nu e vorba de rasfat iar intr-un wrap/sling bebelusul sta foarte confortabil, nu e ca un marsupiu.
Poate mai are colici si in bratele tale mai uita de durere.
avoid
Postat pe 4 Septembrie 2010 16:01
Dar de ce sa nu iei copilul in brate? Eu ca-i sunt tata si l-am luat in brate si la 4-5 ani ca doar imi sunt dragi copii. Normal ca de la o varsta nu-l mai iei in brate ca e greu dar tot il imbratisezi. Copii au nevoie de dragoste si intelegere cand sunt mici si chiar daca se fac mari tot copil ramane pentru parinte, altfel creste ca "frunza-n vant" .
stmike
Postat pe 4 Septembrie 2010 16:16
nu ma intelegeti gresit.si eu mi-am luat fetita in brate zi si noapte,pt ca a avut colici pana la 4 luni.,dar nu cred ca e bine sa o 'legi' de tine.si fetita mea are 1 an si 8 luni si o iau de cate ori cere,si din rasfat si cand face rele si cand e obosita,la cerere,dar repet nu ma intelegeti gresit eu cred ca nu e bine sa il 'legi' de tine ca sa poti face treaba.eu o tineam dar cu limite si acum imi prinde bine,intelegecand pot si cand nu eu zic ca am procedat bine,joaca e joaca,alintul e alint,rasfatul de asemenea trebuie sa aiba loc,dar trebuie sa 'respiri' si fara copil,asa ca mai lasa si bebelusa in pat,incearca sa o pui in pat si sa ii vorbesti,sa o mangai pe burtica,sa o alinti.pupici fetelor
mada_sabina
Postat pe 5 Septembrie 2010 11:27
Este chiar o necesitate sa ti copilul in brate la aceasta varsta, cand el are nevoie atat de mult de apropierea mamei. De fapt, chiar citesc o carte foarte interesanta acum "Bebelusi destepti" si am zambit citind subiectul pentru ca acolo abordeaza pe parcursul mai multor pagini temerea mamelor care cred ca-si rasfata copilul tinandu-l in brate.
Pe scurt, cel mai bine se dezvolta intelectual si emotional copiii care sunt tinuti foarte mult in brate de mamici atunci cand ei plang, care sunt alintati din prima zi de viata. De asta au ei nevoie, iar treburile noastre chiar pot astepta. Daca este nevoie le putem face si noaptea, desi pare atat de greu la iceput. Eu asa am facut, nestiind cat de mult conteaza asta pentru copil, asa am simtit si se pare ca instinctul meu de mama nu m-a inselat
La 2 ani si jumatate mai cere in brate dar la varsta asta , cu putina imaginatie reusim sa-i dezvatam foarte usor.
mihadeni
Postat pe 8 Septembrie 2010 15:46
Eu am un baietel de un an si 10 luni si il iau in brate de fiecare data cand simt ca are nevoie.Baieteleul meu nu a fost lasat sa planga pentru ca imi era mila de el...gateam cand aveam timp,curatenie, spalat, la fel...sa nu mai zic de somn. Dar cand e vorba de micutul meu, niciun efort nu e prea mare.Cat despre rasfat, sunt de acord numai in limita bunului simt. Ii ofer totul dar il invat sa aprecieze orice lucru primit fara sa ii impun asta. Uneori nu imi vine sa cred ca la varsta lui poate fi atat de receptiv. Mult succes tuturor si sanatate tuturor capiilor.
ladymarina
Postat pe 8 Septembrie 2010 17:05
De la: georgiana_19_88, la data 2010-08-22 11:10:00salut mamicilor.sunt si eu o proaspata mamica si am o fetita de 2 luni sunt disperata pt k vrea sa o tin numai in brate.nu stiu ce sa mai fac.cand doarme totul e ok dar cand se trezeste plange in continu iar cand o iau in brate tace.dati-mi un sfat va rog,pt k in ritmul asta nu pot face nimic.multumesc

La aceasta varsta majoritatea bebelusilor au colici , avand in vedere ca ai postat acest mesaj cu siguranta ca ai acces la informatie si eu te sfatiesc sa dai o cautare pe google cu titlul -plansul la bebelusi. si vei descoperi nenumarate motive pentru care bebelusul tau plange de la foame , durere, sau oricce alt disconfort. Bebelusul meu are acum patru luni si jumatate si singurul mod in care ii calmam coliciii era sa-l culc pe mine;burtica pe burtica"', la inceput mi se parea greu dar sa vezi acum cand are greutatea dubla si tot mai adoarme in pozitia asta pentru ca asa se simte el confortabil. Sa nu te astepti sa poti face mare lucru in timpul in care este treaz, abia dupa trei patru luni daca incepe sa stea singurel linistit asa ca multa rabdare si te sfatuiesc sa vorbesti si cu un medic el poate detecta daca bebe are vreo suferinta.crestere usoara!
alinamedeea
Postat pe 8 Septembrie 2010 23:04
in primul rand iti multumesc pt toate sfaturile tale alinamedeea.si la mine in prima luna statea asa pe burtik,ii placea sa stea pe mine dar acum nu mai vrea.pot zice k nu mai vrea asa de des in brate dar de cate ori ii este somn plange pana o legan pe picioare,in brate sau in balansuar.nu adoarme singurik.si este foarte agitata.am fost cu ea la doctor si cik nu are nimik.de obicei copii de varsta ei dorm mai mereu pt k ei sunt in crestere si sunt foarte mici dar a mea nu doarme asa de des,aproximativ 5ore pe zi.oare e normal???voi ce ziceti?va multumesc pt sfaturile si parerile voastre.multa sanatate!!!
georgiana_19_88
Postat pe 9 Septembrie 2010 22:00
buna.eu zic ca doarme cat trebuie.nu toti sunt l fel.fetita mea dormea in continuu.era treaza doar pe timpul meselor si cat timp o schimbam.atat.sunt atat de diferiti ca nu ar trebui sa iti faci griji cat doarme sau cat sta treaza,se zice cu cat doarme mai mult cu atat creste mai mare,asa imi ziceau babele si vecinele din bloc cand am nascut.asa ca nu iti face griji atata timp cat e sanatoasa,si atata timp cat e treaza bucura-te de fiecare gangurit,de fiecare zambet,ca o sa vina vremea cand o sa fie 'ciufuta' .sa fiti sanatoase
mada_sabina
Postat pe 11 Septembrie 2010 10:31
Cred ca pur si simplu nu=l mai iei in brate!!!!!!!!!
Nirvana
Postat pe 13 Septembrie 2010 15:21
la virsta asta inca mai trebuie tinut copilul in brate, cind va merge pe picorutele lui si va avea 2-3 ani va intelege sa mai stea si pe patut sa alerge prin casa si nu va mai dori sa fie luat mereu in brate. Asa ca ai rabdare si maia les dragoste pentru el !
rupt_de_realitate
Postat pe 17 Septembrie 2010 11:26
De la: IOANA_DRAGAN, la data 2010-08-29 15:46:43
De la: georgiana_19_88, la data 2010-08-22 11:10:00salut mamicilor.sunt si eu o proaspata mamica si am o fetita de 2 luni sunt disperata pt k vrea sa o tin numai in brate.nu stiu ce sa mai fac.cand doarme totul e ok dar cand se trezeste plange in continu iar cand o iau in brate tace.dati-mi un sfat va rog,pt k in ritmul asta nu pot face nimic.multumesc

EU, IN "NAIVITATEA" MEA DE DOAMNA IN VARSTA, MAMA SI BUNICA, CREDEAM CA A TINE UN PRUNC IN BRATE ESTE O FERICIRE, NU O CORVOADA ! CE INSEAMNA CA ESTI " DISPERATA" CA FETITA TA DE NUMAI DOUA LUNI VREA SA SE SIMTA BINE LA PIEPTUL TAU ?! LA ACEASTA VARSTA, PANA PE LA 8 - 9 LUNI, COPIII SUNT UN "PACHET" DE INSTINCTE, NICI VORBA DE "RATIUNE" SAU "RASFAT" ..... POATE CA CEVA O DERANJEAZA - SCUTECUL NU-I BINE ASEZAT, II ESTE FRIG, II ESTE PREA CALD, NU TE ADAPTEZI "ORARULUI"" EI DE HRANA ...SAU, PUR SI SIMPLU, SE SIMTE IN SIGURANTA LA TINE IN BRATE, AUZINDU-TI INIMA, VOCEA SI CALDURA BRATELOR TALE ... NU TE MAI VAITA ! MULTUMESTE-I LUI DUMNEZEU CA ESTE SANATOASA, CA PLANGE DIN TOTI RARUNCHII, CA-TI DORESTE PREZENTA, CA-TI FACE ONOAREA DE A TE RECUNOASTE DE MAMICA ... CELELALTE TREBURI MAI POT ASTEPTA ! EU ITI DORESC SA TE BUCURI CAT MAI MULT, IN TIMP, DE FETITA TA SI DE "EXPERIENTELE" TRAITE IMPREUNA ! UN COPIL ESTE UN MIRACOL !
chanty
Postat pe 17 Septembrie 2010 11:41
nu il poti dezvata. nu trebuia sa il inveti asa. bineinteles ca trebuie sa te poti abtine sa nu-l iei in brate. cunosc destule mamici care "nu pot sa faca nimic altceva" pentru ca trebuie sa stea cu plodul in brate
oanaotylyk
Postat pe 17 Septembrie 2010 14:24
scuzama oana ca te intreb.tu esti mamica? sincer nu cred ca vad ca folosesti cuvantul plod.plod pentru mine inseamna un copil nedorit,o greutate care a aparut intamplator in viata ta,in fine,urat termen.
mada_sabina
Postat pe 17 Septembrie 2010 15:19
De la: mada_sabina, la data 2010-09-17 15:19:17scuzama oana ca te intreb.tu esti mamica? sincer nu cred ca vad ca folosesti cuvantul plod.plod pentru mine inseamna un copil nedorit,o greutate care a aparut intamplator in viata ta,in fine,urat termen.

,,mi-ai luat vorba din gura"
chanty
Postat pe 17 Septembrie 2010 15:25
nu neaparat! o poti spune sub forma de gluma
zambila
Postat pe 17 Septembrie 2010 15:33
sincer nu cred ca e o gluma dar ma rog.sa revenim la subiect.georgiana pana la urma te-au ajutat sfaturile fetelor?reuseseti sa iti faci treburile?sanatate multa
mada_sabina
Postat pe 18 Septembrie 2010 17:49
Da mai fetelor,de acord cu toata lumea ca e foarte bine pt bebe sa il tii in brate cind plinge,ca apropierea fizica de mama ii dezvolta intelectul,ca el are colici si statul pe burta ta calda i le calmeaza,etc,etc, de acord si ca treburile prin casa ti le poti face rpd cind el doarme, dar ce te faci cind mai ai si alti copii care trebuiesc imbaiati,imbracati,tinuti in brate-chiar daca-s mai maricei...-,ajutati la teme? In cazurile astea daca-l lasi sa plinga inseamna ca consideri o corvoada luatul in brate,asa cum zicea cineva? Eu zic ca si pentru cine are doar un singur copil e bine daca nu il ia in brate la primele scincete, ca intr-adevar devine o corvoada dupa un timp,nu o placere... O mama buna e o mama relaxata,trebuie sa mai tii cont si de tine... Daca chiar numai treburile casnice le ai de facut,da-le incolo,coboara-ti standardele pina mai creste un pic,nici oboseala ta excesiva nu ii face bine lui bebe...Cine critica dezordinea din casa unei proaspete mamici,nu merita bagat in seama- ori e rautacios pur si simplu,ori nu are copii si nu stie! Un sfat: decit sa il inveti leganat pe picioare,mai bine pune-l in pat linga tine, poate vrea doar sa stea lipit de tine si se linisteste...Incearca,la mine a functionat cu cea mica,dar dupa vreo 3 zile de incercari... E foarte incomod sa il legeni pe picioare,acum ca e mic si usor e ok,dar sa vezi cind are 1 an! Eu am patit asa cu baiatul meu
Alina_M_
Postat pe 19 Septembrie 2010 08:46
Foarte bune sfaturile lui daniilia,si la mine a functionat cu ambalaje fosnitoare Cit despre ce-a zis oanaotilika Nu numai ca a numit copilul "plod",hai sa zicem c-a fost o gluma (proasta!!) dar tonul mesajului e pur si simplu rautacios!
Alina_M_
Postat pe 19 Septembrie 2010 08:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AJUTOR UMANITAR 1 De la: ladyDY 26 Septembrie 2011 10:31
Dans irlandez pentru copii 1 De la: garbo_7245 6 Septembrie 2012 14:32
Craciun fericit, mamici! 1 De la: AdminGarbo 23 Decembrie 2010 23:06
alimentarea la copii 11 De la: funny_lucky 22 Noiembrie 2010 16:06
indemnizatie crestere copil II 23 De la: klaus77 16 Decembrie 2010 22:01
Setari Cookie-uri