..Spre ce oare ma indrept?!...

...Buna dimineata voua!...pentru mine a fost pana acum ceva vreme... ! Chiar simt nevoia de data asta sa spuin cuiva...sa vorbesc cu cineva...!
Acum trei ani (cu ajutorul unor prieteni si pentru a scapa de gura mamei si a bunicii "ai sa ramai fata batrana"..."cand ai de gand sa intri in randul lumii") am intrat intr-o relatie cu dorinta de a-mi face o familie! Si desi am avut retinerii...am luat hotararea de a incerca!
Deci, sunt in relatia asta de trei ani..Totul a fost minunat la inceput! Planuri de viitor, ganduri ...visuri! Numai ca ceva nu era asa cum mi-am imaginat ca este !
La nici sase luni de convietuire imi spune ca are probleme cu firma si ca e in faliment .. ca are probleme financiare ..mari! Pana atunci nu am stiut nimic ori poate nu am vrut sa vad si sa stiu nimic! Stiam ca ma iubeste sau asa credeam eu...ca avem de crescut un copil (pe fiica lui din prima casatorie)...,stiam ca imi doream din suflet inca un copil (era si timpul pentru mine)....ca nu ne va fi prea usor, dar merita sa incerc!
A inchis afacerea si a renuntat sa mai faca ceva!... L-am inteles si i-am lasat liberatea.,linistea si ragazul de a se aduna si de a se incerca sa trecem mai departe! Fiecaruia dintre noi i se poate intampla sa treaca macar o data in viata prin astfel de probleme!
Numai ca aceasta perioada de repaus si refacere s-a transformat in aproape 2 ani! Refuza sa faca ceva! refuza ajutorul prietenilor...sfaturile celor care ii sunt aproape... refuza sa faca ceva. Si eu si mama lui nu mai reusim sa ne descurcam cu cheltuielile. Pretentiile lui si ale fiicei lui sunt mult prea mari! Stiu ca a avut alyte standarde...eu nu pot sa urc pana acolo! Nu am cum..
S-a cufundat in gandurile lui si isi petrece timpul in fata televizorului cand nu are acces la internet (e un adevarat razboi intre el si fiica lui cand e vorba de calculator)...Iar cand e pe net...este cel mai fericit! Am crezut ca poate va depasi momentul si va renunta sa mai faca din noapte zi...tot navigand pe net!
Nici nu stiu cum sa va spun! Poate ca e mai bine...sa fiu directa!
De anul trecut de prin martie e activ pe multe site-uri de socializare la rubicile de dating - matrimoniale!! Ba mai mult... vrea sa socializeze pentru ca e divortat, ..isi creste singur copilul si vrea sa intalneasca pe cineva cu care sa intemeieze o familie!
Am incercat sa vorbesc cu el . Stiam ce face si nu imi placea lucrul acesta! vroiam sa stiu de ce! Ce nu merge si ce se intampla cu el! Raspunsul? Mereu acelasi era: " o mie de vorbe nu spun nimic"! Comportamentul lui s-a schimbat. Nu vorbim...aproape deloc...abia imi mai raspunde la "buna dimineata" sau " noapte buna"...de 2 zile m-a anuntat ca "de astazi nu te mai sun"...Fiica lui imi vorbeste urat...el nu vorbeste deloc...Sunt bagata in seama numai in ziua de salariu...si atunci daca le pun banii pe masa...daca fac eu platiele sunt morocanosi cu totii...De intimitate nu mai vorbim! Dupa ce am pierdut sarcina ...a refuzat orice apropiere...
Si astazi...primesc pe mail...cateva randuri de la el..."de gandit si de analizat"... Concluzia randurilor lui? Ma intreaba ce am de gand sa fac ca el s-a saturat!...
... Si eu...am ramas fara cuvinte... SPRE CE MA INDREPT? Nu ma pot recompune! Nu inteleg... Ce am gresit...unde...cand...cum?
Am nevoie de parerea voastra!
Cei care ma cunosc...cei din jurul nostru...mi-au spus de mult...ca atunci cand se vor termina cuvintele...nu va mai avea ce sa spuna!

Eu in aceea perioada eram insarcinata...mergem la servici...dupa amiaza la niste cursuri de specializare!!!
garbo091857
Postat pe 3 August 2010 10:47
buna ,simplu te indrepti inspre o despartire ,nu cred ca are rost sa te chinui si sa-i intretii pe amindoi ,degeaba ,lasa-i singuri sa se descurce ,divorteaza, si refa-ti viata nimeni nu merita o asa viata , iubire a fost ,s-a terminat,,,, gata ,,, basta ,, si succes tie in continuare
MONIKA112511
Postat pe 3 August 2010 10:57
Ai facut foarte bine ca l-ai lasat sa se "adune". Si mai bine ai facut ca nu l-ai frecat la cap in acea perioada de "lins ranile" de dupa faliment. Dar... doi ani? Cam mult pentru cineva care a fost cat de cat activ. Cred ca s-a complacut cu faptul ca avea o "fraiera" langa el care platea facturile ...
Acum probabil ca are altceva in maneca si nu mai esti buna. Nu ii "asiguri" standardul de viata visat, pe care l-a mai avut. Spune-i ca nu-l mai vrei. Daca e de acord, nu are rost sa mai continuati. Daca nu e de acord, inseamna ca totusi te tine ca sa platesti in continuare facturile.
Si intr-un caz, si in celalalt, da-i cu flit antimolii, antitzantzari si, mai ales, antiPARAZITI.

Din ce ai spus pana acum, nu esti pentru el decat un personaj de pe urma caruia profita. Din TOATE punctele de vedere...

PS: Bineinteles, astea le-am scris in urma celor spuse de tine. Ar fi interesant de vazut totusi si opinia lui
victor68
Postat pe 3 August 2010 11:06
buna scumpo. spre despartire intracolo te indrepti. fa ceva acum cat mai esti tanara. viata e scurta si este a ta. traieste asa cum iti doreste sufletul. bafta.
iliany
Postat pe 3 August 2010 11:21
clar pasesti pe drumul despartirii bineinteles daca asta iti doresti.ai destule motive sa nu iti mai doresti o viata alauri de el(ei)implicit copilul lui.

lasa-i sa se dea cu capul de pragul de jos,refati viata cat inca mai poti si bucura-te de ea.eu una din punctul meu de vedere nu vad nici un motiv pentru care ar trebuii sa mai stai cu el.
anaROBERT
Postat pe 3 August 2010 13:00
.. sa aveti o zi buna! Multumesc pentru parerile voastre! Aveam nevoie sa vorbesc cu cineva... si in special pentru Victor68..
Nu vreau un acoperis deasupra capului. Vreau o familie! Nu m-am inhamat la o caruta...ca nu aveam ce face! Am trecut pestre criticile si nemultumirile parintilor nu pentru a schimba 2 ani linistiti cu 2 ani plini de tacere si amaraciune! Nu sunt perfecta si recunosc ca am gresit! trebuia sa deschid ochii si sa nu cred ce vadeam ... Era ca o ceata care punea stapanire pe mine... Sa nu spun nimic... ca stric acel echilibru fragil... Sa nu intreb nimic... caci il doare capul!... Sa nu il las sa faca nimic... ca poate... Copilului nu am voie sa ii spun nimic! Daca ia vreo hotarare pe mine nu ma intreaba...eu aflu ultima sau sunt pusa in fata faptului implinit! Domnisoara lui are deja 13 ani... au aparut probleme... sunt unele dintre problemele specifice varstei fetelor... E important aportul tatalui in educatia fete si chiar necesar, dar nu stiu cat e de normal sa speli copilul pe spate sau sa ii usuci parul la varsta asta...! Nu stiu cat e de normal sa ma dea afara din camera cand discuta cu fiica lui...sau sa inchida usa...! Avem secrete?... Sunt o straina?..
Nu-mi place sa ma plang, dar ... nu mai pot tine in mine toate astea! Din toamna anului trecut tot caut sa vorbesc cu el! Evita... motive...sute are! M- a facut de fiecare data sa renunt sa mai spun ceva! ...Face in asa fel sa controleze tot si e expert in a manipula pe oricine!... Am asteptat, am lasat sa mai treaca putin timp,... dar mesajul lui de azi m-a ingenunchiat! Daca nu merge de ce nu are puterea sa imi spuna direct ceea ce simte, ce vrea sau nu mai vrea!
De ce asa prin mail?! Dragoste cu forta nu se face si nici nu sunt genul "daca voi nu ma vreti eu va vreau"! E oare atat de greu sa spunem direct celui de langa noi ce ne macina, ce vrem, ce nu mai vrem sau daca mai vrem!?
Conteaza foarte mult si parerea unui barbat si ma bucur ca sunt si ei prezenti aici...
garbo091857
Postat pe 3 August 2010 13:27
Citind de-a lungul timpului tot felul de povestiri, relativ asemanatoare....am ajuns sa ma intreb daca nu cumva eu sunt o "scorpie veritabila" ! Imi fac ganduri...ma autoanalizez si nu reusesc sa ajung decat intr-un singur punct: sunt o femeie puternica care stie ce vrea, iar umilinta, nepasarea si indiferenta din partea unui barbat nu pot fi acceptate de catre mine!
Revenind la cele expuse de initiatoarea acestui topic, nu pot decat sa ma minunez: dc stai langa un astfel de om? Dc nu vrei sa fii fericita si implinita? Dc mama naibii trebuie sa-i tolerezi atat de multe? Iesi din tristetea asta absoluta in care te-ai inconjurat...mergi la lumina, bucura-te de soare....prieteni...zambeste....
Un astfel de barbat nu merita atat de multe sacrificii din partea ta, ar fi trebuit sa te venereze pt timpul in care l-ai dus in carca pe el si pe fiica lui....sa-ti multumeasca zilnic ca nu faci parte din acea mare de femei care nu stiu altceva sa faca decat sa toace banii barbatilor cu care locuiesc. Te simt ca fiind buna...calda..permisiva si toleranta, insa...ai intrecut de mult masura acestora, in opinia mea ar trebui sa-ti acorzi mai mult credit, mai multa incredere...sa te arati lumii asa cum esti tu de fapt!
Nu pot decat sa-ti urez bafta, si sa sper ca...iti va fi bine!
Morena29
Postat pe 3 August 2010 13:43
@857, tu stii bine spre ce te indrepti, din postarea ta se vede ca nu esti naiva si intuesti bine ce ai de facut.
Inteleg ca postarea ai facut-o asa ca sa te descarci, sa refulezi putin , ia cat mai urgent masurile ce se impun si nu-ti mai prelungi suferinta.
m_ada
Postat pe 3 August 2010 13:53
Lasai mama cu secretele lor si refati viata,esti tinat libera ai si servici ce mai astepti?
garbo134266
Postat pe 3 August 2010 18:07
Bine v am gasit. Parerea mea este ,,,sa termini cat mai repede posibil aceasta relatie bazata pe,interes,deoarece nu se merita. 1,Cum sa tii tu un trantor????????!!!!!!!! Si pe fiica lui???!! Cum sa te jigneasca fiica sa?? 2. Bucurate ca n ai nascut copilul pt, ca asta te ar fi tinut legata de el. 3, Viata este ffff, scurta, nu se merita sa faci sacrificii!! Pt, ce?? Pt.cine??? Cunosc pe cineva care in urma cu 8 ani s a cuplat cu o persoana care avea 2 copii mici, a divortat ea, el era fara obligatii. A fost 8 ani suport financiar si un fel de tata pt, copii,dar n a putut sa i educe cum si ar fi dorit, acum au terminat relatia, copiii au crescut, iar madona va mai gasi un fraier la care sa i manance banii.Mereu l a mintit ca o sai faca un copil.Din sursa sigura stiu ca.niciodata n a mai dori t sa fie mamapt, ca i erau suficienti cei 2 ai ei.Intersul a tronat.E bine ca acum nu dupa vreo 20ani, cand nu realiza nimic.Aceste, capuse, trantori, trebuie cat mai repede eliminati din viata voastra.Pt, ca va iau de prosti. Profita de bunatatea voastra si va treziti ca.a ti fost fraieri,nu se merita! Succes in viitor!
Jojolin
Postat pe 14 August 2010 03:47
Ce ai hotarat????
Jojolin
Postat pe 19 August 2010 00:10
ce curioasa esti bre si tu...ntz,ntz,ntz
anaROBERT
Postat pe 19 August 2010 00:16
Si enervanta la fel de mult cu zambilicii ei cu tot.
Doara
Postat pe 19 August 2010 06:13
Te indrepti spre autodistrugere. Am gasit aci pe forum un citat care mi-a placut mult, il redau din memorie: uneori nu foloseste sa intorci pagina ci s-o rupi! Cazul tau. Nu are sens sa continui povestea. Nu esti pretuita, nu esti dorita si nici respectata. Rupe pagina!
Respira o vreme si ia-o de la capat, cu altcineva...Ingerasul pe care l-ai pierdut nu l-ai pierdut, va veni alta data, in alta parte caci copiii stiu cand si unde sa vina!
Numai bine!
PS. Invata sa comunici! Barbatii ne percep tacerile drept slabiciune ori chiar prostie cand de fapt ele sunt finete si bun simt...si prea multa rabdare...
Luna_in_capricorn
Postat pe 19 August 2010 09:04
De la: anaROBERT, la data 2010-08-19 00:16:45ce curioasa esti bre si tu...ntz,ntz,ntz
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Da mor de curiozitate!!!!! Ii bai??????????
Jojolin
Postat pe 19 August 2010 14:59
De multe ori sunteti fff, enevante ((unele)) in postari si nu va comenteaza nimeni opinia,,asa ca,,,, va rog sa comentati la subiect, pastrati va inteligenta ,pt alte lucruri..nu fiti,,,,,,,,,,
Jojolin
Postat pe 19 August 2010 23:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un suflet zbuciumat! 18 De la: zefir 22 August 2010 23:21
da inteleg 32 De la: lilioara 29 Noiembrie 2009 20:09
Un pic de ajutor..ceva sfaturi 14 De la: daniilia 16 Ianuarie 2011 09:15
Barbatii sunt rai sau prost intelesi? 15 De la: quasaria 4 Ianuarie 2011 15:30
Oare mai e ceva de spus in aceasta relatie? 59 De la: mala 17 Mai 2010 12:21
Setari Cookie-uri