reteta de ....sanatate!

MUNTE....MARE...MULTA MISCARE IN AER LIBER
anca_53
Postat pe 1 August 2010 12:55
RETETA ORIENTALA

Aceasta reteta a unui farmacist antic a fost gasita in 1972 intr-o manastire budista din Muntii Tibetului.
MOD DE PREPARARE:
Intr-un borcan de sticla se pun 350 grame de usturoi zdrobit peste care se toarna 220-250 de grame alcool de 95-96, rom sau tarie. Borcanul se inchide ermetic si se pune in frigider timp de 10 zile. In cea de-a 11-a zi se filtreaza totul cu o strecuratoare foarte fina sau cu tifon. Lichidul obtinut se toarna in acelasi borcan si se pune inca 2 zile in frigider. Dupa aceasta perioada remediul este gata pentru tratament (picaturile se pot lua cu putin lapte sau apa inainte de a incepe sa mancam), dupa cum urmeaza:
NUMAR DE PICATURI
ZIUA D P S
1 1 2 3
2 4 5 6
3 7 8 9
4 10 11 12
5 13 14 15
6 16 17 18
7 12 11 10
8 9 8 7
9 6 5 4
10 3 2 1
11 15 25 25
12 25 25 25
Se va continua cu cate 25 de picaturi, de 3 ori pe zi, pana la terminarea intregii cantitati.
TERAPIA NU SE POATE REPETA DECAT ODATA LA 5 ANI !!!
Acest preparat din extract de usturoi curata organismul de grasimi si pietre, imbunatateste metabolismul si astfel toate vasele sangvine (re)devin mai elastice.
Regleaza greutatea corpului, topeste cheagurile de sange, vindeca diafragma miocardica bolnava, arterioscleroza, inapetenta (lipsa poftei de mancare), sinuzita, hipertensiunea, bolile bronho-pulmonare, face sa dispara artritele, artrozele si reumatismul.
Vindeca gastritele, ulcerele de stomac si hemoroizii, absoarbe orice fel de tumori externe si interne, vindeca diferitele tulburari de vedere si auz, impotenta. Are efect benefic asupra intregului organism.
***ATENTIE: Alcoolul nu trebuie sa contina alte substante (clorura de benzalconiu sau metanol).
SANATATE!
garbo024636
Postat pe 1 August 2010 16:08
Multumesc pentru reteta, spune-mi sincer tu ai incercat reteta asta? sau cunosti pe cineva care a incercat-o? chiar are rezultate atit de bune?!....
onicuta
Postat pe 2 August 2010 17:51
dragut-o, daca torn TUICA NATURALA ESTE bine?...in reteta cu usturoi! ai dreptate...fluidifica vasele de sange ingrosate si ce ai mai scris tu...
caleidoscop
Postat pe 2 August 2010 17:54
MONELA, EU AM INCERCAT-O DE DEMULT...INSA TREBUIE SA STAI BINE CU STOMACUL!
caleidoscop
Postat pe 2 August 2010 17:55

dar numai "VINARS" de acela trasnet cum consumau ai nostrii daci
nu mere?
LILO
Postat pe 2 August 2010 18:01
CE AVETI BRE, CE RAU POATE SA FACA USTUROIUL MACERAT IN ALCOOL...V-AM MAI SPUS TREBUIE SA AVETI UN STOMAC SANATOS TUN...SI SA NU UIT este buna(reteta) si pentru combaterea viermilor intestinali...dar a nu se administra la COPIII nostri.
caleidoscop
Postat pe 2 August 2010 18:03
SPER SA NE RASPUNZI 024636!
caleidoscop
Postat pe 2 August 2010 18:05
io la EI..

http://www.youtube.com/watch?v=x4-26M-l4Vc


erau SANATOSI>>>si puternici
LILO
Postat pe 2 August 2010 18:06
eu nu am inteles ce semnifica acele cifre....
fleurdelis
Postat pe 2 August 2010 23:33
Nr de zile... d-dimineata, p-pranz, s-seara...iar cifrele indica picaturile
nuti_vio
Postat pe 2 August 2010 23:37
fleurdelis
Postat pe 3 August 2010 19:12
Reteta cu usturoi a incercat-o mama (s-a simtit foarte bine dupa un accident vascular cerebral). Nu are efecte adverse (gen dureri de stomac, etc pentru ca se dilueaza cu apa solutia cu usturoi). Va postez mai jos beneficiile usturoiului
CEL MAI PUTERNIC ANTIBIOTIC NATURAL DIN LUME.
Usturoiul este cel mai puternic antibiotic natural cunoscut, sub forma de aliment pur. Contra sucului sau, germenii de raceli, gripe si viroze nu au nici o sansa. Descompune flegma, combate infectiile, degajeaza sinusurile, bronhiile si plamnii. Omoara cei mai oribili microbi - chiar si pe cei ai leprei, gonoreei si cangrenei - n cinci minute fix! n testele de laborator, acesti germeni au fost aruncati efectiv pe marginea unui platan de cultura! Un miligram de usturoi avea aceeasi putere cu douazeci si cinci de unitati de penicilina.
Este o planta att de puternica nct, cnd e frecata'pe picioarele cuiva, intra rapid n snge si poate avea un efect benefic n plamni. O cataplasma cu usturoi pusa pe talpile picioarelor este foarte buna pentru oprirea tusei si alungarea racelilor. Se face tocnd ctiva catei de usturoi, amestecndu-i cu putin untdelemn de masline si aplicnd mixtura pe talpi.
Oameni bolnavi de plamni - ajunsi n pragul mortii - suferind de tot felul de maladii respiratorii (astma, emfizem si oribilele bronsite, alergii si abcese pulmonare) s-au ntremat si au plecat complet vindecati, laudnd aceasta planta miraculoasa.

NVINGE GERMENI DE CARE PENICILINA NICI NU SE ATINGE
In 1948, dupa ani ntregi de cercetari, oamenii de stiinta au confirmat n sfrsit cu fermitate "puterea de penicilina" a usturoiului, izolnd diversele substante din el. Alliina, prima substanta izolata, avea efect contra germenilor care cauzeaza intoxicatia cu salmonella, dizenteria si contra stafilococilor care provoaca furunculele si ulceratiile purulente ale pielii. "
La fel de eficienta era si mpotriva streptococilor, care cauzeaza scarlatina, difteria, erizipelul, inflamarea nvelisului inimii (febra reumatica) . Allicina, un alt ingredient, nfrunta conjunctivita (infectia ochilor), putrefactia (descompunerea mncarii n alimente si n intestine), febra tifoida, holera si TB.C.-ul. De atunci, n usturoi s-au gasit multe alte substante importante. Germaniul nutritiv, cu efect anticancerigen dovedit, face parte dintre ele. De fapt, usturoiul este una din cele mai bogate surse de germaniu si seleniu organic (vital n prevenirea bolilor de inima si a multor forme de cancer). Ajoena este o substanta care "dilueaza" sngele, astfel prevenind cheagurile potential periculoase. Cnd animalele de laborator au fost hranite cu o singura doza din acest ingredient al usturoiului, cheagurile de snge s-au redus cu suta la suta, timp de douazeci si patru de ore. De asemenea, ajoena actioneaza contra a doua tipuri de ciuperci: una care e adeseori prezenta n canalul extern al urechii, si o alta care cauzeaza Candida sivaginita.
Usturoiul are peste o suta de compusi ai sulfului cunoscuti. Acesti compusi ai sulfului sunt ce-i care-i confera usturoiului puterea sa de lupta contra bolilor, ajuta la reducerea tensiunii si a nivelului de zahar din snge, alunga astma si bronsita, mbunatatesc circulatia si functiile inimii, previn cancerul si ajuta organismul sa se debaraseze de toxinele periculoase. .

PREVENIREA NFUNDARII ARTERELOR
Consumul de usturoi poate ajuta la prevenirea bolilor arteriale. Testele medicale au aratat ca radacina cu aroma ntepatoare are "o actiune protectoare foarte semnificativa" n limitarea efectelor coagularii sngelui gras, conform doctorilor Arun Bordia si H.C. Bansal de la R.N .T. Medical College, Udaipur, India, ntr-un articol din revista medicala britanica The Lancet, aparut n 29 decembrie 1973, medicii au spus ca sngele a zece pacienti s-a coagulat mai ncet cnd acestia au mncat usturoi cu alimente grase, dect atunci cnd le-au mncat fara usturoi. Dupa parerea lor, aceasta nsemna ca usturoiul putea ncetini acumularea depunerilor de grasime pe peretii arterelor si ajuta la prevenirea colmatarii acestora. Concret, o suta de grame de unt s-au adaugat la o masa consumata de pacientii testati. Peste trei ore, acestia au prezentat un nivel mediu al colesterolului de 237,4 miligrame la suta. Cnd, dupa trei ore, mncarii identice i s-a adaugat sucul sau uleiul extras din cincizeci de grame de usturoi, colesterolul a ajuns doar la 212,7 miligrame la suta. S-a descoperit ca uleiul de usturoi are si singur acest efect - fie ca e luat ca ulei pur, ca suc de usturoi sau n usturoiul integral. In plus, uleiul de usturoi a redus nivelul de fibrinogen (un factor coagulant din snge). O masa care continea unt a rezultat ntr-un nivel de fibrogen ajuns la 320,9 miligrame la suta - n trei ore. Cnd n mncare s-a adaugat usturoi, nivelul de fibrogen din snge, trei ore mai trziu, era de 256,4 miligrame la suta. In ambele cazuri, usturoiul a cobort efectiv nivelurile de colesterol sl fibrogen sub valorile normale.

COBOARA HIPERTENSIUNEA Se spune ca sute de medici au gasit usturoiul ca fiind cel mai sigur si mai de nadejde mod de a cobor hipertensiunea. Nimeni nu stie exact din ce cauza. Unii doctori cred ca usturoiul dilata (deschide) arterele, usurnd presiunea. Altii citeaza puterea sa de a nlatura infectiile de diverse feluri si, prin urmare, a reduce tensiunea crescuta. Totusi, e clar ca tensiunea scade. Medicii raporteaza - n cazuri dupa cazuri - ca simptome ca slabiciunea, ametelile, pulsatiile dureroase ale capului, tiuitul din urechi, durerile pectorale de tipul anghinei, respiratia scurta, durerile de sale, amortelile sau furnicaturile, dispar toate, rapid si usor.
De fapt, usturoiul pare sa satisfaca toate cerintele unui agent terapeutic perfect pentru reducerea tensiunii sangvine:
1. Este absolut sigur.
2. Nu are efecte ulterioare negative; nu s-a gasit nici o limitare a dozajului.
3. Tensiunea sangvina se reduce treptat - ntr-o perioada de timp - fara nici o cadere neasteptata care ar putea soca organismul!
4. Nu intervine asupra celorlalte medicamente pe care le ia eventual pacientul, sub ngrijirea medicului.
5. In aproape toate cazurile testate, a alungat slabiciunile, ametelile, durerile de cap, tiuiturile din urechi, durerile de piept.
6. Se pot obtine bune rezultate,indiferent de vrsta sau de conditie.
7. Este usor de luat, sub forma de tablete fara miros.
Actualmente, tabletele si capsulele cu usturoi, care se gasesc fara reteta la plafarurile de pretutindeni, sunt folosite pe scara larga de medici pentru reducerea tensiunii si alungarea simptomelor acesteia.
Hipertensiunea e extrem de periculoasa fiindca, n primul rnd, simptomele ei nu sunt ntotdeauna prezente - multi suferinzi nici macar nu stiu ca o au - si n al doilea rnd, aproape ntotdeauna duce la probleme ale inimii, venelor si arterelor, sub forma de crize, cheaguri, hemoragii, blocaje renale, atacuri de cord sau chiar moartea subita, daca nu e controlata.
Totusi, un lucru ar trebui sa fie clar - usturoiul nu este un leac pentru hipertensiune; nu face dect sa coboare tensiunea si efortul impus inimii, venelor si arterelor, plus alte simptome neplacute, care pot reveni cnd terapia cu usturoi nceteaza. Oricum, folosirea prelungita a usturoiului a tins, n multe cazuri, sa coboare permanent hipertensiunea!

UN REMEDIU ALIMENTAR BIBLIC PENTRU DIABET Folosirea usturoiului a redus nivelul de zahar din sngele diabeticilor. Intr-un caz, un om cu diabet avansat aflase de la doctori ca era ntr-o situatie fara speranta si a fost trimis sa moara acasa, la vrsta de saizeci de ani. La nouazeci de ani, nca mai traia, sanatos-tun. Incepuse sa mannce o combinatie de usturoi, patrunjel si creson. Nivelul zaharului din snge i-a cobort de la 200 si ceva la 110. Si a continuat sa foloseasca fericit acest remediu, ani de zile. Usturoiul nu vindeca diabetul si nu trebuie folosit fara permisiunea medicului.Dar poate fi un mod util de a cobor nivelul zaharului si, astfel, a controla boala. Surprinzator si interesant, nsa, este faptul - consemnat de mai multe ori - ca usturoiul poate reduce nivelul zaharului din snge la diabetici.

UN ALIMENT BIBLIC TESTAT COMPARATIV CU MEDICATIA ANTIDIABETICA
Usturoiul - desi are o actiune putin mai nceata - este la fel de eficient ca tolbutamida (un medicament oral pentru diabetici) la eliminarea glucozei excesive din snge. Doamna RB., consumatoare de usturoi, spune: "Recent, mi s-a pus diagnosticul de diabet moderat. Medicul mi-a spus ca, daca nivelul zaharului din snge nu-mi scadea, trebuia sa iau un medicament oral. Citisem despre modul cum poate usturoiul sa reduca nivelul zaharului din snge. Asa ca am nceput imediat sa iau cte o capsula de usturoi de 0,32 gr., pe lnga vitamine si drojdia de bere, dupa fiecare masa. Rezultatul: zaharul din snge mi-a revenit la normal si nu mi-a mai fost necesar sau prescris nici un medicament.

RENTINERESTE FICATUL Principala valoare a usturoiului n tulburarile hepatice consta n puterea sa de a detoxifia bacteriile putrefactive din intestine si, astfel, a ajuta ficatul sa se odihneasca. Este un stimulent dovedit al sucurilor gastrice si ajuta cresterea si vigoarea circulatiei sangvine prin ficat. Se sustine ca o lingurita de usturoi n .amestec cu o lingura de untdelemn de masline sau ulei de soia, luata seara, nvioreaza ficatul si l rentinerese att de mult nct pielea de pe trup va straluci de activitate rennoita. Utilizatorii spun ca e ntr-adevar o planta miraculoasa.
Daca usturoiul nu e tolerat, cauza consta ntr-o deficienta a organelor digestive - mai ales a ficatului. Un stomac sau un ficat n stare buna, spune ea, nu se va revolta niciodata mpotriva unui element att de natural si benefic ca usturoiul.

UN REMEDIU ALIMENTAR BIBLIC PENTRU CISTITA
Infectiile urinare pot fi dureroase si handicapante. Doamna S.B.. povesteste cum a folosit usturoiul pentru a combate o persistenta infectie a vezicii: "Pentru aceia dintre dumneavoastra care pot suferi de cistita, usturoiul poate fi raspunsul. Dupa ce m-am mbolnavit de cteva ori, am hotart sa-mi ncerc propriul remediu. Am tocat cte trei catei mari de .usturoi, de trei ori pe zi, i-am pus ntr-o lingurita si i-am nghitit cu apa. Dupa cinci zile, cistita mi-a trecut. Att de simplu (...)."
"Am mai avut cistita o singura data, si usturoiul si-a facut efectul din nou. Poate ca merge si pentru infectiile rinichilor. Doctorita mea n-a fost deloc surprinsa, ntruct a avut odata un pacient cu cancer la plamni care a trait mai mult dect se asteptase ea, si mnca usturoi. Medicamentul minune - chiar merge!"

UN LEAC ALIMENTAR BIBLIC PENTRU BOLILE DE STOMAC. Luat cu regularitate, usturoiul poate vindeca bolile de stomac si intestine, afirma un reputat cercetator si expert n terapia cu usturoi. Se stie ca allicina din usturoi stimuleaza peretii stomacului si ai intestinelor pentru a secreta enzime digestive. Dar usturoiul luat de persoanele suferinde de asemenea afectiuni trebuie sa fie diluat sau amestecat cu alte mncaruri, precizeaza acelasi expert. Un mod excelent de a atenua efectele usturoiului este acela de a-l gati, sau a-l combina cu ou si lapte. Totusi, usturoiul nici macar nu e nevoie sa fie mncat. Se poate folosi n cataplasme sau bai pentru picioare si mini, spre a calma stomacul. Puterile sale de penetrare sunt att de mari, nct e absorbit direct prin piele. Folosit n acest mod, are o eficacitate declarata de nouazeci si cinci la suta.
Din cele mai vechi timpuri si pna n prezent, usturoiul a fost laudat n ntreaga lume pentru eliminarea gazelor, a crampelor si a simptomelor de inflamare.

TOATE SIMPTOMELE AU TRECUT
S-au nregistrat rezultate miraculoase, care au fost catalogate si consemnate amanuntit, dupa cum urmeaza: ngreunarea de dupa masa a fost nlaturata complet n cincisprezece cazuri si usurata partial n sase cazuri din douazeci si cinci - dintr-un total de 84% eficacitate! Rgielile au disparut complet n treisprezece cazuri, si partial n noua - din douazeci si cinci - la un total de 88% eficacitate! . Flatulenta a disparut complet n douazeci de cazuri din douazeci si cinci - un total de 80% eficacitate! Colicii cu gaze au disparut complet n treisprezece cazuri si s-au usurat partial n opt - la un total de 84% eficacitate!. Greturile au disparut complet n sase cazuri din opt - pentru un total de 75% eficacitate! Se raporteaza ca usturoiul nu aduce numai o usurare temporara, ci eliberarea permanenta de aceste dezordini gastrice. Cercetatorii au ajuns la concluzia ca usturoiul e un carminativ care poate fi folosit n cazurile de flatulenta si colici, pentru a elimina gazele din stomac si intestine si a diminua crampele dureroase.

CUM SE POATE FOLOSI ACEST ALIMENT BIBLIC PENTRU A CALMA DIGESTIA
Ca uz extern, usturoiul se poate folosi n cataplasme sau bai de picioare si de mini. Intern, usturoiul maruntit poate fi luat cu miere, nainte sau dupa mese (folositi o jumatate de catel). De asemenea, usturoiul se poate folosi sub forma de tablete sau capsule.
UN LEAC ALIMENTAR BIBLIC PENTRU CONSTIPATIE. Un reputat cercetator si expert n terapia cu usturoi declara ca persoanele care sufera de constipatie si pot gasi usurarea mncnd cu regularitate cantitati moderate de usturoi, amestecate cu ceapa, lapte sau iaurt. Allicina din usturoi, afirma el, stimuleaza miscarile peristaltice ale peretilor intestinali si, n acest mod, produce mobilitatea scaunului.

REMEDIUL ALIMENTAR BIBLIC PENTRU DISPARITIA IMEDIATA A ARSURILOR SI DURERILOR DE URECHI.
Doamna LC. spune: "Timp de un an, am folosit ulei de usturoi pentru
durerile de urechi. L-am vazut facnd minuni n zece-cinci-sprezece minute de la spargerea unei capsule cu ulei de usturoi, turnata n ureche si retinuta cu un tampon de vata. Le-am spus prietenilor si rudelor ct de repede mi trece durerea si toti sunt gata sa jure! - Sora mea avea o infectie a urechii interioare si toata noaptea plngea de durere. Mi-a dat telefon la ora patru dimineata, n lacrimi. Sotul ei a venit si a luat putin ulei, iar durerea i-a trecut n cincisprezece minute. De asemenea, am descoperit absolut ntmplator ca arsurile sunt ajutate prin frectie cu ulei de usturoi pe locul ars. Durerea trece aproape imediat dupa aplicare si masarea arsurii. Nepotul meu s-a ars destul de grav la mna, pe plita electrica. Dupa ce i s-a aplicat ulei de usturoi, a fost foarte usurat si a dormit toata noaptea fara sa se plnga.
LEACUL ALIMENTAR BIBLIC A VINDECAT MULTE URECHI CARE TIUIAU
Doamna N.V. spune: "Am descoperit un remediu foarte simplu si ieftin pentru slabirea auzului si tiuitul urechilor (...). Urechile mi sunau att de tare nct abia mai auzeam. Acum trei ani, am citit: -Se spune ca un strop de suc de usturoi pus n ureche face bine la auzul cu probleme. Am ncercat, cu rezultate miraculoase ; ncepeti aplicnd formula cam de trei ori pe saptamna si, pe masura ce starea vi se amelioreaza, puteti reduce dozajul. Eu o folosesc n prezent cam o data la o saptamna sau, la zece zile si rezultatele bune se mentin."

UN LEAC ALIMENTAR BIBLIC PENTRU PROBLEMELE NASULUI SI ALE GTULUI
Usturoiul e cunoscut de mult timp ca antiseptic miraculos n cazurile care implica infectii la ochi, urechi, nas si gt. Daca se ia o bucata de usturoi n gura, la nceputul unei raceli, pe partea dintre dinti si obraz, raceala va disparea n cteva ore sau cel mult o zi.
De asemenea, usturoiul are efect curativ asupra bolilor cronice ale organelor respiratorii superioare, absorbind toxinele - ceea ce e valabil si pentru inflamatiile cronice ale amigdalelor, glandelor salivare si glandelor limfatice nvecinate, empiemele sinusurilor maxilare, faringitele si
laringitele grave si alte boli. De exemplu: aceasta miraculoasa planta vindecatoare face ca dintii slabiti sa prinda din nou radacini si nlatura tartrul! Are efect curativ asupra cataractei si inflamarii canalelor lacrimale! Va doare urechea? nfasurati planta n putin tifon si introduceti-o n canalul exterior al urechii! Va doare capul? Usturoiul e aspirina naturii, dilatnd venele si arterele pentru a elimina congestia. Stoarceti putin suc de usturoi ntr-o lingurita de miere (este un vechi remediu al pieilor-rosii!). Stranutati, aveti nasul nfundat sau va chinuieste alergia? ncercati putin usturoi tocat, nghitit cu apa. Se spune ca, n asemenea cazuri, usturoiul face minuni!

UN LEAC ALIMENTAR BIBLIC ALUNGA IMEDIAT RACELILE SI DURERILE DE GT
Usturoiul actioneaza mai repede dect vitamina C la vindecarea racelilor. Daca se tine un catel de usturoi n gura, raceala va disparea n cteva ore, maximum o jumatate de zi. Nu va ustura deloc, daca nu l mestecati. Doar razuiti-l cu dintii, din cnd n cnd, pentru a elibera cte putin suc. (Daca usturoiul e prea tare, ncercati cu unul dintre verii sai mai blnzi, ca usturoi-dulce, Alium schoro-doprasum - sau prazul.) n acest mod, o durere de gt se poate opri n cteva minute (merge chiar si pentru temutele dureri de gt care sunt simptome ale difteriei!). Am descoperit ca reuseste de fiecare data - si e mult mai de nadejde dect vitamina C, care poate sa dea rezultate sau nu si, adeseori, nu face dect sa amne inevitabilul. Usturoiul asigura o vindecare permanenta, nu doar temporara. Usturoiul, planta ntineririi miraculoase, si altele ca urzicile (Urtica sp.), hreanul (Armorada rusticana) si boabele de soc (Sambu-cusnigra) - toate sunt alimente biblice celebre pentru capacitatea lor de a usura simptomele alergice. Socul, de exemplu, contine doi compusi activi contra virusilor de gripa. Indicam n acest sens ceaiul din boabe de soc. Ceaiul de urzici-vii (Urtica dioica) are un lung istoric de tratament contra tusei (inclusiv a tusei convulsive) si a racelilor, curgerilor de nas, congestiilor de piept si bronsitelor. Radacinile sau frunzele de urzici, folosite n suc sau ceai, erau medicamente sigure si nepericuloase pentru a deschide tuburile si caile din plamni ; urzica e o antihistamina puternica. Nimic nu este mai dramatic dect vindecarea de alergie si guturai pe care o asigura frunzele de urzica, ncercati doua lingurite de frunze uscate si congelate la o ceasca de apa clocotita. Puneti la asezat pna se raceste, ndulcita dupa gust. Hreanul - folosit de evrei secole de-a rndul ca simbol al celor sapte ierburi amare de Pasti are o ndelungata reputatie de muco-kihetic. Altfel spus, are capacitatea de a dilua flegma sau mucusul, usurndu-i astfel eliminarea din sistem. Nimic nu se compara cu o lingurita de hrean proaspat pentru a curata sinusurile. Doza zilnica e necesara numai pna cnd cedeaza simptomele alergici, n continuare, nu mai e nevoie dect de cteva lingurite de hrean pe luna, pentru a preveni un nou atac de alergie.

UN LEAC ALIMENTAR BIBLIC PENTRU PROBLEMELE FEMEILOR . Bufeuri de febra? Incercati usturoiul. Depresie? Puneti putin usturoi n salata. Iritabilitatea, anxietatea, greturile, migrenele, oboseala sau agitatia, balonajul abdominal, umflarea extremitatilor, ametelile, tulburarea vederii, umflarea si sensibilizarea dureroasa a snilor, crampele, anemia, problemele tiroidiene - toate au fost rezolvate de usturoi sau de substantele pe care le contine usturoiul. Emenagog dovedit, stimuleaza menstruatia. Este un remediu milenar pentru problemele femeilor.
Astazi, stim ca posibilitatea usturoiului de a mari absorbtia de vitamina B-l n organism poate fi de o valoare extrema pentru alungarea greturilor matinale, a tensiunilor premenstruale si a multor alte probleme. Medici de renume au constatat ca usturoiul combate febrele, iritabilitatea, insomnia, palpitatiile, frisoanele, mncarimile, obezitatea, leucoreea, artrita si multe alte maladii. Desigur, usturoiul se gaseste si sub forma de pudra, pastile sau capsule, la majoritatea plafarurilor si a farmaciilor specializate n Plante medicinale. Ceaiul se prepara doar amestecnd o lingurita de praf ntr-o ceasca de apa fierbinte, adaugnd miere dupa gust. Sau o cantitate mica, maruntita ntr-o lingurita de miere, poate fi inghitita cu apa nainte de mese.

REMEDIUL ALIMENTAR BIBLIC PENTRU EXCRESCENTE DUREROASE SI SPASME LA COLON . M.V ., medic stomatolog, relateaza ca timp de zece ani si-a facut tratamente cu raze X si radiu pentru a eradica niste excrescente urte ale pielii care-i tot reapareau, cu toate ca un medic i spusese ca erau benigne. La aplicarea uleiului din aceasta planta uluitoare, usturoiul - care-i vindecase spasmele la colon - umflaturile dureroase de pe fata i-au disparut complet. Prima oara a ncercat formula pentru o excrescenta de lnga ochi. A aplicat cu regularitate ulei de usturoi - din capsule - si n circa o luna umflatura a disparut. A doua oara, a ncercat-o pentru o excrescenta din plantatia parului, care crestea rapid, atingnd chiar marimea unei monede de zece centi cnd si-a dat seama prima oara de existenta ei. Din nou, uleiul de usturoi a vindecat-o vaznd cu ochii. Aceste excrescente, spune el, erau cauzate de niste arsuri solare grave, iar radiologul care i le-a diagnosticat l-a sfatuit sa le usuce cu ajutorul alcoolului - pe care l-a ncercat timp de doua, trei luni, fara succes. "Si sa te mai miri", comenteaza el, "ca ne intereseaza declaratiile despre usturoi si cancer? Chiar daca nu erau maligne, aceste excrescente s-ar fi putut cu siguranta dezvolte n acel sens, avnd n vedere antecedentele mele medicale. Si, categoric, nu s-au vindecat pna nu am aplicat usturoiul.Mai mult, erau urte si dureroase. Speram ca aceasta experienta a noastra sa se dovedeasca utila si pentru altii. Tratamentul e inofensiv si, n cazul nostru, s-a dovedit cum nu se poate mai benefic.
LEACUL ALIMENTAR BIBLIC PENTRU PICIORUL ATLETULUI .Ani de zile, Sorin V. a suferit n tacere din cauza unui parazit sau fungus pe care-l luase de pe dusumeaua uda a unui vestiar. Degetele de la picioare i se nrosisera, se cojeau si l dureau. Calciul si talpa erau nasprite de mii de mici perforatii uscate. Picioarele i se roseau insuportabil si se jena sa se descalte. Avea arsuri, mncarimi si dureri. ,
Cnd toate medicamentele s-au vadit neputincioase, usturoiul s-a dovedit ca e un leac sigur pentru piciorul-atietului. Metoda de fata consta n a ntinde putin usturoi proaspat zdrobit peste zona afectata. Va da o senzatie de
caldura, pentru cam cinci minute. Trebuie sa ramna pe piele timp de o jumatate de ora. Apoi, piciorul se spala cu apa simpla. Repetati procedeul o data pe zi, timp de o saptamna, si adio afectiune. (Daca pielea arde, luati imediat usturoiul, spalati cu apa si ncercati din nou mai trziu, cu suc de usturoi diluat n apa, pna gasiti o mixtura care sa nu arda, ntruct excesul de usturoi poate agrava boala.) Pentru a preveni reaparitia infectiei, fierbeti-va ciorapii.

UN REMEDIU ALIMENTAR BIBLIC PENTRU ARTRITA, REUMATISM SI NEVRALGIE
Remediile cu usturoi pentru artrita includ folosirea lui ca tonic sau frectii cu ulei vegetal obisnuit n care s-a prajit usturoi. Se spune ca un tonic simplu, preparat din usturoi maruntit ntr-o lingura de miere, luat la masa pe o perioada de timp, poate face minuni pentru a alunga durerile si suferintele, mai ales n cazuri de sciatica si guta. Un om de stiinta indian declara ca uleiul extras din usturoi a avut ntotdeauna mare succes n bolile paralitice si reumatice. Un alt medic afirma ca durerea partilor reumatice poate fi mult usurata frecndu-le cu usturoi. "Da rezultate excelente", sustine el. Un alt savant de frunte si expert n terapia cu usturoi declara ca, luat intern, usturoiul calmeaza rapid durerile reumatice si nevralgice.

CUM AU VINDECAT ALIMENTELE BIBLICE UN BRAT USCAT! In cartea sa, Despre oameni si plante, renumitul specialist francez Maurice Messegue descrie o pacienta, Anne-Marie M., de nouasprezece ani, care se nascuse cu un brat mai scurt, uscat, care niciodata n-a crescut prea mult, nu-i folosea la nimic si a ramas ndoit peste piept. Nu simtea nimic cu bratul (dect pe timp ploios, cnd o dureau oasele) si nu si-l putea misca. Consultase multi medici, dintre care nici unul nu-i putuse rezolva problema paraliziei si a estropierii de crestere. Aceasta era o problema noua pentru Messegue, care a diagnosticat atrofia ca un gen de rahitism. Cel mai important ingredient din remediul sau, declara el, era un aliment tamaduitor simplu - varul aproape identic si mai blnd al usturoiului - ceapa ("continutul ei de sulf o face foarte eficienta mpotriva reumatismelor") . Alte ingrediente includ lamita, urzica-vie, brusturele mare si patrunjelul - toate, alimente tamaduitoare din Biblie discutate n aceasta carte la paginile 82,131,220,222,250 - ca diuretice, pentru a elimina toxinele (de asemenea, spune el, ceapa - Allium cepa -este "un diuretic destul de puternic pentru a-1 fi vazut elibernd rinichii bolnavilor de uremie"). Paducelul, un aliment vindecator din Biblie discutat n Capitolul 11, si mugurii de tei, au fost recomandati ca sedativi usori. Musetelul comun, un alt aliment vindecator din Biblie discutat la pag. 4142, a fost folosit pentru a calma nervii. Pentru atrofie, a folosit coada-calului (Equisetum maximum) ntr-o prisnita de varza, un aliment tamaduitor biblic, si creson, una dintre ierburile amare de la Cina cea de Taina. Acest gen de cataplasma a actionat miraculos asupra unor animale care abia se mai puteau tine pe picioare. Urma sa le foloseasca numai n aplicatii externe, sub forma de cataplasme si bai de mini si picioare. Trei luni mai trziu, fata a revenit, vindecata n mod miraculos! A ntins mna. "Priviti!" a exclamat ea si a luat cu mna o foaie de hrtie de pe masa. "Sunt att de fericita!" a strigat "E asa de minunat, ca nici nu-mi vine sa cred (...)."
Un martor sceptic a ntrebat: "Vreti sa spuneti ca nainte nu va puteati misca,bratul si mna? Iar acum puteti?" "Exact", a raspuns ea si, ca s-o dovedeasca, l-a ciupit de mai multe ori: ntmplarea aparut n toate ziarele din Paris . Parintii lui Anne-Marie au spus ca era un miracol. Numai medicii care o tratasera fara succes au refuzat sa creada. "Nu se poate face nimic", a spus unul. "Corectarea diformitatilor congenitale e mai presus de puterea oricarui medic."

Suplimentele nutritive par cea mai buna si simpla solutie pentru a lua, zilnic, aportul necesar de vitamine, insa nu este, neaparat, si cea mai sanatoasa. Alimentele sunt cele care asigura in mod natural doza necesara de substante nutritive, fibre si vitamine. Aceste substante sunt cele care iti fac corpul sa functioneze la capacitate maxima, intaresc oasele, imbunatatesc capacitatea creierului, starea de dispozitie, memoria, intaresc sistemul imunitar.

Exista sute de substante nutritive, insa acestea sunt vitale pentru buna functionare a organismului trebuind sa le consumi zilnic.

Vitaminele B6 si B12

Ce fac pentru tine: Complexul de vitamine B (mai ales B6 si B12) ajuta sangele, nervii si sistemul imunitar sa functioneze cum trebuie. Deficitul acestei vitamine poate duce la boli de inima si la infarct.

Doza necesara zilnica: este de 1.3 miligrame pentru vitamina B6 si 2.4 micrograme pentru B12.

Unde le gasesti: B6 se gaseste din abudenta in cereale integrale, banane, fasole, nuci, germeni de grau, pui si peste. B12 se gaseste in carne de vita, porc, pui, oua, peste, lactate.

Cum sa mananci suficient: Ca sa mananci cantitatea necesara zilnica de B12 si B6 trebuie sa consumi o cana de iaurt si o banana, 30 grame de seminte de floarea-soarelui si 100 grame de carne de vita la gratar. B12 se gasteste doar in produse animale, asa ca vegetarienii trebuie sa ia suplimente.

Vitamina C

Ce face pentru tine: Vitamina C este un atioxidant despre care s-a demonstrat ca lupta impotriva deteriorarii radicalilor din ADN. Te ajuta sa iti mentii sanatos sistemul imunitar si ajuta la acumularea colesterolul bun.

Doza necesara zilnica: 75 de miligrame, insa unii experti recomanda chiar cel putin 200 de miligrame.

Unde o gasesti: Citricele si sucurile de citrice, capsuni, ardei verzi si rosii, varza de Brussels, broccoli, spanac, varza.

Cum sa mananci suficient: Doar o portocala pe zi iti aduce cele 75 de miligrame. Cinci mese pe zi care sa contina fructele sau legumele enumerate mai sus, si sigur nu vei duce lipsa de vitamina C.

Calciu

Ce face pentru tine: Este esential pentru sanatatea oaselor si joaca un rol important in prevenirea osteoporozei.

Doza necesara zilnica: pana la varsta de 50 de ani, doza recomandata este de cel putin 1.000 de miligrame zilnic, cei peste 50 de ani au nevoie de cel putin 1.200. Corpul nu poate asimila mai mult de 500 miligrame de calciu odata, asa ca sunt recomandate doze mici si repetate.

Unde il gasesti: produsele lactate sunt cea mai buna sursa de calciu, insa cantitati mai mici se pot gasi si in legume, mai ales cu frunze verzi.

Cum sa mananci suficient: un pahar de 500 ml de lapte degresat si o cana de spanac te va ajuta sa iti atingi scopul. Daca nu mananci produse lactate, atunci inlocuieste cu lapte de soia sau suc de portocale.

Vitamina D

Ce face pentru tine: Ajuta la absorbtia calciului. Deficienta de vitamina D poate duce la osteoporoza si a fost legata de aparitia unor anumite forme de cancer, forme de scleroza, diabet de tip 1 si alte boli cronice.

Doza necesara zilnica: 10 micrograme pentru maturii de ambe sexe si aproximativ 7,5 micrograme pentru copii

Unde o gasesti: Desi se gaseste si in pesti grasi cum ar fi ton sau somon, cea mai mare parte de vitamina D se gaseste in alimente ca lapte si cereale. Vitamina D se asimileaza in piele si prin expunere solara.

Cum sa mananci suficient: daca ai sub 50 de ani, o portie de 100 grame de somon sau doua cani de lapte iti vor da doza necesara. Intre 10 si 15 minute de expunere solara (fara crema de protectie) de doua - trei ori pe saptamana este suficient.

Vitamina E

Ce face pentru tine: este foarte important ca antioxidant. Studiile recente arata efectele pozitive asupra ochilor si in prevenirea bolii Alzheimer.

Doza necesara zilnica: in mod normal, 22.5 IU sunt suficienti.

Unde o gasesti: Avocado, ulei vegetal, germeni de grau, seminte de floarea-soarelui, migdale, nuci, broccoli.

Cum sa mananci suficient: o cana de broccoli cruda plus 60 grame de nuci sau seminte iti vor aduce aportul zilnic.

Acid folic

Ce face pentru tine: Deficienta duce la unele forme de cancer, boli de inima, infarct.

Doza necesara zilnica: in mod normal, 400 micrograme.

Unde il gasesti: legume cu frunze verzi, capsuni, germeni de grau, broccoli, sparanghel, cereale integrale, fasole, mazare, spanac, cereale.

Cum sa mananci suficient: 3/4 cana de cereale contine 100% din cantitatea de care ai nevoie. O cana de mazare, o cana de spanac si circa cinci fire de sparanghel sunt o alta combinatie.

Fier

Ce face pentru tine: previne anemia cauzata de deficienta de fier, ajuta la mentinerea unui sistem imunitar sanatos. Deficienta de fier duce la slabirea memoriei si incapacitatea de concentrare.

Doza necesara zilnica: in mod noramal, 18 miligrame.

Unde il gasesti: cea mai mare cantitate se gaseste in carnea rosie, scoici dar si in galbenusurile de ou, pui, peste, legume si cereale.

Cum sa mananci suficient: o salata de spanac, o cana de linte, si o portie mica, 100 grame, de carne rosie inseamna cantitatea necasara de fier.

Vitamina K

Ce face pentru tine: ajuta la mentinerea capacitatii de coaugulare a sangelui si la densitatea oaselor si fortei lor.

Doza necesara zilnica: doza adecvata este de 90 de micrograme.

Unde o gasesti: Verdeturi inchise, legumele cu frunze, uleiuri vegetale, mai ales de masline si soia.

Cum sa mananci suficient: o cana de broccoli sau spanac va aduce cantitatea necesara.

Magneziu

Ce face pentru tine: ajuta la mentinerea functionarii normale a muschilor si sistemului nervos, a nivelului normal de zahar din sange, mentine oasele puternice. Deficienta poate contribui la boli de inima sau tensiune.

Doza necesara zilnica: in general, 320 miligrame.

Unde il gasesti: paine inegrala sau cu seminte, cereale, legume, spanac, broccoli, stafide, banane, migdale, alune, nuci.

Cum sa mananci suficient: doua felii de paine inegrala prajita dimineata, gustare de 100 grame de migdale sau stafide dupa-amiaza.



garbo024636
Postat pe 3 August 2010 19:30
SPER SA NU AVETI NEVOIE! SANATATE!


Remediu natural contra CANCERULUI

Acest remediu este a unui
calugar franciscan, pe care il cheama , in Beln (Brazilia), Fray
(calugarul) Romano, de origine braziliana. Actualmente, este profesor
la Seminariul din Beln. Faima sa in toata Judea se extindesi cum
zicea : "Eu tratez Cancerul si fiecare persoana poate sa o faca., fara
sa faca miracole, doar aplicand produsele pe care le produce Mama
Natura.. Deja o sa vedeti rezultatul
chiar in saptamana in care ati inceput sa il luati, va asigur, este
ceva ce lucreaza rapid.

Reteta pentru curarea CANCERULUI :



1. - ½ kg. de miere de albine

2. 2 frunze mari sau 3 frunze mai mici de Aloe Sbila (Vera)

3. 3 linguri de cogniac, whisky sau tuica (ca dilatator)

Se sterge praful de pe frunze si spinii se indeparteaza. Apoi, planta
se taie in bucati mici. Astfel taiata planta, se introduc toate
elementele intr-un mixer, licuador si se mixeaza, pana se face o pasta
vascoasa. Astfel se poate deja intrebuinta. Se poate pune in frigider
sau lasa afara, dupa dorinta fiecaruia.

NU TREBUIE SA SE SCOATA PARTEA EXTERIOARA A FRUNZEI SI NICI SA NU SE
TREACA PRIN SITA PENTRU ACEST REMEDIU !!!

Calugarul Romano ne da sfatul ca trebuie luata 1 lingura mare de 3
ori pe zi, cu 15 minute inainte de fieca re masa. Aceasta cura trebuie
sa dureze cel putin 10 zile si numai daca analiz ele arata ca nu ati
avut rezultatul scontat, se mai poate repeta inca de 4 ori, pana la
remiterea totala. Ceea ce se mentioneaza este faptul ca pot apare
abcese ale pielii , dar acest fapt este un simptom bun si nu trebuie
sa ne ingrijoram.

Contiua zicand ca , daca dupa prima parte a tratamentului (10 zile) nu
se vad rezultatele dorite, sa repetam tratamentul, dupa ce s-au facut
examenel respective ca sa vedem daca tumoarea nu a cedat, sa mai facem
inca pana la 4 tratamente (a cate 10 zile), pana la vindecarea totala.
De 6 ani, calugarul a folosit acest remediu, gratuit, cu rezultate
optime. A tratat zeci de persoane in Beln si imprejurimi. El zice ca
nu doar trateaza Cancerul, ci si il previne.

Trateaza cancerul de piele, de creier, de plamani, de prostata,
leucemia, etc. ....

De asemenea povesteste ca a tratat o calugarita tanara, de numai 29
ani bolnava de scleroza. Cel ce doreste un testimoniu a unei persoane
care s-a vindecat de cancer pulmonar, il poate contacta pe dl. Fausto
Pimentel, in Santo Domingo , la telefonul.: ( 809) 247-2316.

Acest domn a publicat ceea ce a scris mai sus, ca o multumire la
Viata, desi i se dadusera doar cateva zile de trait.

Din partea mea, am alte persoane care pot depune marturie ca s-au
vindecat la fel ca dl.. Pimentel. Va rog sa faeti sa circule acest
articol. As vrea sa mentionez (nu eu, ci cel ce scrie articolul), ca
nu trateaza doar canceru l, ci este si un restaurator al celulelor
naturale si iintareste sistemul nostru imunitar.

Acest tratament este bun pt. orice tip de cancer? DA.

Ce tipuri de cancer trateaza de fapt? TOATE. Se stie ca au fost multe
vindecari cu multe forme de cancer. Cancer de piele, gat, san, uter,
prostata, creier, ficat, intestin, leucemie...


garbo024636
Postat pe 3 August 2010 19:42
Noutati de la John Hopkins

DUPA CE ANI DE ZILE A SPUS PACIENTILOR CA CHIMIOTERAPIA ESTE SINGURA
CALE PENTRU A INCERCA (CUVANTUL CHEIE E A INCERCA !) SA SE ELIMINE
CANCERUL, JOHN HOPKINS S-A HOTARAT SA PREZINTE SI CALEA ALTERNATIVA DE
TRATAMENT A MALADIEI.
Esti ceea ce mananci - asadar: mananca sanatos!

O intuitie uimitoare a generatiilor trecute este acum confirmata de stiintele nutritioniste. Acestea au aratat ca ceea ce s-a numit candva doctrina semnaturilor era in mod uimitor foarte corect. Acum, aceasta afirma ca mancarea integrala are un tipar care se aseamana cu un organ din corp sau cu o functie fiziologica si ca acest tipar actioneaza ca un semnal sau ca un semn, in functie de beneficiul pe care mancarea il ofera consumatorului. Iata doar o scurta lista de exemple de semnaturi ale hranei integrale.

O felie de morcov se aseamana cu ochiul uman. Pupila, irisul si liniile radiale arata exact ca ochiul uman si, da, stiinta demonstreaza acum ca morcovii maresc considerabil fluxul sanguine catre ochi si functia acestora.

O rosie are patru compartimente si este rosie. Inima este rosie si are patru camere. Toate studiile arata ca rosiile sunt intr-adevar hrana pura pentru inima si sange.

Strugurii atarna in ciorchine, care are forma unei inimi. Fiecare bobita arata ca o celula a sangelui si toate cercetarile de astazi arata ca strugurii sunt, de asemenea, o hrana revitalizanta substantiala pentru inima si sange.

O nuca arata ca un mic creier, cu o emisfera dreapta si una stanga: creierul mare deasupra si cerebelul din partea de jos. Chiar si incretiturile sau cutele unui miez de nuca arata ca neocortexul. Si acum stim ca nucile ne ajuta sa ne dezvoltam peste trei duzini de transmitatori neuronali care ajuta la functionarea creierului.

Boabele de fasole chiar vindeca si ajuta la mentinerea functiei
rinichilor si, da, arata exact ca si rinichii umani.

Telina, rubarba si alte legume arata exact ca oasele. Aceste alimente tintesc in mod special duritatea oaselor. Oasele sunt 23% sodiu, iar aceste alimente au 23% sodiu. Daca nu avem destul sodiu in alimen
tatie, organismul si-l extrage din oase, facandu-le friabile.
Aceste alimente completeaza nevoile scheletului corpului nostru.

Vinetele, fructele de avocado si perele tintesc catre sanatatea si buna functionare a uterului si cervixului femeii si arata exact ca aceste organe. Cercetarile de astazi arata ca, atunci cand o femeie mananca un avocado pe saptamana, acesta ii echilibreaza hormonii, o scapa de kilogramele in plus in urma nasterii si previne cancerul cervical. Si cat de profund e asta? Ii ia exact noua luni unui avocado sa se dezvolte de la nivelul de

floare pana la cel de fruct copt. Sunt peste 14 000 de constituenti chimici fotolitici de nutritie in fiecare dintre aceste plante (stiinta moderna a studiat si numit doar 141 dintre ei).

Smochinele sunt pline de seminte si atarna doua cate doua atunci cand cresc. Smochinele cresc motilitatea spermei masculine si sporesc numarul de spermatozoizi, astfel incat trateaza sterilitatea masculina.

Cartofii dulci arata ca pancreasul si chiar echilibreaza indexul glicemic la diabetici.

Maslinele participa la sanatatea si buna functionare a ovarelor.

Grapefruitul, portocalele si alte citrice arata exact ca si glandele mamare ale femeii si contribuie la sanatatea sanilor si la miscarea limfei inspre si dinspre sani.

Ceapa arata ca celulele corpului. Cercetarile de astazi demonstreaza ca ceapa ajuta la curatarea deseurilor din toate celulele organismului. Ceapa provoaca lacrimile care spala straturile epiteliale ale ochilor.


Noutati in tratamentul cancerului de la John Hopkins :

1. Cu totii avem celule canceroase in corp. Aceste celule nu apar,insa,la testele standard daca nu sunt in numar de miliarde. Cand doctorii spun bolnavilor ca nu mai exista celule canceroase in corpul lor dupa tratamentele efectuate,inseamna doar ca testele sunt incapabile sa le masoare deoarece nu mai sunt in numar detectabil.

2. Celulele canceroase apar in corp de 6 pana la 10 ori in timpul vietii unui om.

3. Cand sistemul nostru imunitar este puternic,celulele canceroase sunt distruse si astfel este impiedicata multiplicarea lor si formarea de tumori.

4. Cand este diagnosticat cancerul,inseamna ca persoana respectiva are deficiente nutritionale multiple.Aceste deficiente pot sa apara din cauze genetice, a noxelor din mediul inconjurator, a alimentatiei si stilului de viata gresite.

5. Pentru a preintampina deficitele nutritionale multiple, este necesara schimbarea dietei si administrarea de suplimente nutritive, ceea ce va duce la intarirea sistemului imunitar.

6. Chimioterapia presupune 'otravirea' celulelor canceroase cu rata mare de crestere,dar astfel sunt distruse si celulele sanatoase cu crestere rapida din maduva spinarii , tractul gastro - intestinal, etc, iar organe importante, cum ar fi ficatul, rinichii, inima sau plamanii pot fi iremediabil afectate.

7. Radioterapia distruge celulele canceroase, dar, in acelasi timp, arde, cicatrizeaza si distruge celule, tesuturi si organe sanatoase .

8. Chimioterapia si radioterapia vor reduce, la inceput, dimensiunea tumorilor. Folosirea indelungata a acestor tratamente nu va duce, insa, la distrugerea definitiva a lor.

9. Cand in corp se acumuleaza prea multe 'deseuri' toxice rezultate in urma chimio- si radioterapiei, sintemul imunitar este fie compromis, fie distrus, iar pacientul poate muri din cauza unor infectii banale si a complicatiilor lor
10. Chimioterapia si terapia cu radiatii pot favoriza mutatii genetice in celulele canceroase care le fac foarte rezistente la tratament si greu de distrus . Interventiile chirurgicale pot determina diseminarea
(imprastierea) celulelor canceroase la alte organe (metastaze).

11. O metoda foarte buna de lupta impotriva celulelor canceroase este de a le infometa ,adica a se evita alimentele de care acestea au nevoie pentru a se multiplica.

CELULELE CANCEROASE SE DEZVOLTA CU :

a. ZAHAR
Eliminad din alimentatie zaharul,se elimina ,astfel,una din cele mai importante surse de hrana a celulelor canceroase .Inlocuitorii de zahar ,indulcitorii sintetici cum ar fi zaharina ,sau alte produse (Nutrasweet, Equal, Spoonful, etc ) ,au ca baza aspartamul ( E 951) ,o substanta chimica daunatoare . Un inlocuitor natural al zaharului ar fi mierea de albine si melasa ,dar in cantitati moderate . Sarea de bucatarie contine adaosuri chimice pentru a avea culoarea alba. Alternativa ar fi sarea de mare .

b. LAPTELE SI PRODUSELE LACTATE
Laptele favorizeaza productia de mucus in corp ,in special la nivelul tractului gastro - intestinal . Cancerul este hranit de acest mucus. Renuntand la lapte si produsele derivate ,si consumand lapte de soia neindulcit, celulele canceroase 'mor' de foame .

c. PH ACID
Celulele canceroase 'infloresc' in mediu acid . O alimentatie preponderent carnivora induce un pH acid in corp, si ar fi mai bine sa se consume peste si pasare in cantitati mici, decat carne de vita sau porc. Carnea mai poate contine substante administrate animalelor : antibiotice, hormoni de crestere si paraziti, ce dauneaza, in special
persoanelor cu cancer.

d. O dieta bazata 80 % pe legume proaspete consumate ca atare sau sub forma de suc ,grau integral, seminte, nuci, si fructe schimba pH-ul corpului in alcalin. 20 % din alimentatie poate fi din alimente gatite, inclusiv fasole boabe. Sucurile proaspete din legume asigura necesarul de enzime digestive ,usor absorbabile ,care ajung la nivel
celular in 15 minute de la consumare ,si care hranesc si favorizeaza cresterea de celule sanatoase . Este bine sa se consume sucuri proaspete de 2-3 ori pe zi .Enzimele sunt distruse la 4o grade Celsius.

e. Evitati cafeaua ,ceaiul si ciocolata ce pot contine cantitati mari
de cofeina . Ceaiul verde este o alternativa foarte buna ,avand si
proprietati anti - canceroase .Cea mai buna bautura este APA -
purificata sau filtrata pentru a fi ,astfel ,eliminate toxinele sau
metalele grele . Apa distilata este acida ,deci evitati-o !
12. Proteinele din carne sunt dificil de digerat si necesita o
cantitate mare de enzime digestive .Carnea nedigerata ramane in
interiorul intestinului ,intra in putrefactie ,si se creste ,astfel
,cantitatea de reziduuri toxice din corp .

13. Celulele canceroase sunt acoperite de un perete gros de proteine .
Renuntarea la carne sau reducerea ei in alimentatie duce la eliberarea
de cantitati din ce in ce mai mari de enzime ; acestea ataca
proteinele din peretele celular ,si permit ,astfel , celulelor
specializate sa distruga aceste celule canceroase .

14. Unele suplimente nutritive ajuta la intarirea sistemului imunitar
,cum ar fi : IP6 (inozitolul sau vitamina B9 ,continut de taratele de
grau,seminte ,nuci - n.tr.), Essiac (ESSIAC este o formula din plante
ce a fost utilizata din anul 1922 de o sora medicala din Canada numita
Rene Caisse pentru a ajuta pacienti cu afectiuni grave.Cele opt plante
din reteta originala sunt : ciuline sfant, radacina de brusture,
laminaria, trifoi rosu, ulm cu coaja neteda, radacina de revent
turcesc, nasturel, macris marunt. ) , antioxidanti , vitamine
,minerale ,etc.,toate stimuland imunitatea sa lupte si sa distruga
celulele canceroase.
Alte suplimente cum ar fi vitamina E produc apoptoza sau moartea
programata a celulelor ,metoda naturala a corpului de a scapa de
celulele bolnave ,nedorite ,si inutile .

15. Cancerul este o boala a mintii ,corpului , si spiritului .Gandirea
pozitiva si o fire activa ajuta pe cel care lupta cu cancerul sa
supravietuiasca . Furia , neiertarea si amaraciunea 'construiesc' un
mediu stresant si acid in corp . Trebuie sa invatam sa avem un spirit
iubitor si iertator ,sa ne relaxam si sa ne bucuram de viata !

16. Celulele canceroase nu se pot dezvolta in prezenta oxigenului
.Facand exercitii fizice zilnice si de respiratie ,oxigenul ajunge
adanc ,la nivel celular . Terapia cu oxigen este foarte importanta
pentru distrugerea celulelor canceroase .

ATENTIE

1. Nu introduceti recipienti de plastic in cuptorul cu microunde.
2. Nu congelati apa
3. Nu puneti in microunde recipiente cu capace de plastic .
Dioxina este o substanta ce provoaca cancer ,in special la sani . Este extrem de toxica pentru celulele corpului .Dioxina este eliberata din plasticul sticlelor cu apa introduse la congelator. Recent , Dr. Edward
Fujimoto, manager al programului de sanatate din cadrul Castle Hospital , a vorbit ,in cadrul unei emisiuni TV ,despre pericolele care pandesc sanatatea. A vorbit despre dioxina si raul pe care il poate face. Sa nu se
incalzeasca mancarea la coptorul cu microunde in vase de plastic. Este vorba, mai ales, de mancarea ce contine grasime. Profesorul a spus ca combinatia dintre grasime, temperaturi mari si plastic elibereaza in mancare dioxina, care ajunge, in cele din urma, in celulele noastre.
A recomandat, in schimb, folosirea de vase de sticla sau ceramica pentru a incalzi mancarea. Se obtin aceleasi rezultate, dar fara dioxina. Hartia nu e daunatoare, dar nu se stie ce mai contine ea.. Profesorul a amintit ca multe fast food-uri au renuntat la recipienti din spuma poliuretanica, folosind hartia. Aparitia dioxinei a fost motivul. S-a subliniat ca acelasi efect negativ il are si acoperirea vaselor cu capace de plastic in vederea gatirii mancarii in cuptorul cu microunde. Este indicat folosirea unui servet de hartie.





garbo024636
Postat pe 3 August 2010 19:55
AOLEU, ZAU, NU-MI RAMANE DECAT SA-TI MULTUMESC PENTRU CEEA CE AI POSTAT PENTRU NOI...ITI DORESC O SEARA PLACUTA SI MAINE O ZI FRUMOASA PRECUM A FOST RASPUNSUL TAU...pt.024636.
caleidoscop
Postat pe 3 August 2010 23:20
De la: garbo072160, la data 2010-08-02 18:03:10CE AVETI BRE, CE RAU POATE SA FACA USTUROIUL MACERAT IN ALCOOL...V-AM MAI SPUS TREBUIE SA AVETI UN STOMAC SANATOS TUN...SI SA NU UIT este buna(reteta) si pentru combaterea viermilor intestinali...dar a nu se administra la COPIII nostri.



Usturoiul scade TENSIUNEA ARTERIALA

Ce fac hipotensivii???
Alcoolul creste tensiunea...Probabil prin macerare echilibeaza tensiunea arteriala...

Dar daca esti alergic la USTUROI???? Ce faci ???

Parerea mea o alimentatie echilibrata...multe fructe si legme crude sub forma de salate... Si uitati de reteta ...MONICA TATOIU...si ...de reteta Tibetana???... Sigur era folosita in tratamente????
anca_53
Postat pe 4 August 2010 11:52
NU NEAPARAT...SI PREVENTIV...
caleidoscop
Postat pe 5 August 2010 01:26
BICARBONATUL DE SODIU

- Cunosc gustul bicarbonatului de sodiu, dizolvat in lapte, din copilarie! Si azi Tratamentul acesta este foarte eficace contra tusei. La un pahar de lapte se pune 1 lingurita de bicarbonat de sodiu. Laptele se bea fierbinte inainte de culcare.

- Persoanele care nu suporta laptele folosesc solutie de bicarbonat de sodiu in apa -1 lingura de bicarbonat de sodiu la 1 litru de apa.

- Nimic nu ajuta mai bine la tratarea durerilor de gat decat clatirea cu solutie de bicarbonat de sodiu (gargara) - 2 lingurite la 1 pahar de apa calda. Bicarbonatul de sodiu umezeste mucoasa gatului. Clatirile se efectueaza de 5-6 ori pe zi.

- Contra guturaiului, solutia de bicarbonat de sodiu se foloseste sub forma de picaturi pentru nas. Daca va curge nasul abundent, efectuati spalaturi nazale - picurati in nas cateva pipete de solutie si peste un niinut curatati nasul. Procedura se repeta de 2-3 ori pe zi.

- Contra conjunctivitei se spala ochii cu solutie de bicarbonat de sodiu. Dar sa tineti minte ca nu se poate sa folositi acelasi tampon de vata de 2 ori.

- Care bolnav de ulcer nu a apelat la bicarbonatul de sodiu ca sa scape de dureri? Bicarbonatul neutralizeaza surplusul de acid din stomac. Iata de ce bicarbonatul a servit drept leac contra ulcerului multi ani. Dar folosirea lui prea des da un efect invers: se mareste cantitatea acidului secretat in stomac. Mai mult decat atat, la interactiunea bicarbonatului cu acidul se degaja bioxid de carbon, care bombardeaza peretii subtiati ai stomacului, ducand la alte ulceratii. Este de dorit sa utilizati bicarbonat de sodiu cat mai rar, doar cand nu aveti alte medicamente la dispozitie. - Bicarbonatul de sodiu se foloseste in medicina ca substanta antiaritmica. Un atac de cord se poate opri administrand 1/2 lingurita de bicarbonat.

- Bicarbonatul ajuta la hipertonie datorita faptului ca activeaza eliminarea intensiva a lichidului si sarurilor din organism si scade tensiunea arteriala. 1/2 lingurita de bicarbonat consumata impreuna cu medicamentele da posibilitatea micsorarii dozei acestora.

- Bicarbonatul de sodiu este un mijloc eficace contra raului de automobil. Este important sa nu uitati sa luati la drum praful de bicarbonat.

- Bicarbonatul de sodiu este mijlocul de prim ajutor in caz de traumatisme grave, cu pierdere mare de sange, la intoxicatii care sunt insotite de voma si diaree, la febra indelungata cu transpiratie abundenta. Pentru restabilirea pierderii lichidului din organism se prepara solutie de bicarbonat de sodiu si sare. Reteta este simpla : 1/2 lingurita de bicarbonat si 1 lingurita de sare la 1 litru de apa foarte calda. Se bea cate 1 lingura la fiecare 5 minute.

- Au nevoie de bicarbonat de sodiu si bolnavii cu panaritiu -inflamarea cu puroi a degetului. incepeti Tratamentul imediat ce simtiti durere pulsanta. Pregatiti o solutie de 2 linguri de bicarbonat la 1/2 litru de apa fierbinte, in care tineti degetul timp de 20 minute. Repetati procedura de 3 ori pe zi si infectia va disparea repede.

- Clatirea cavitatii bucale cu bicarbonat de sodiu ajuta contra durerilor de dinti. Este deosebit de eficace contra inflamarii periostului. Clatiti gura de 5-6 ori pe zi, astfel puteti evita interventia chirurgicala.

- Bicarbonatul de sodiu este si substanta cosmetica. Dati sapunul prin razatoare si amestecati-1 cu bicarbonat. Spalati fata cu un tampon de vata muiat in amestec, de 2 ori pe saptamana. Curata pielea de acnee si de celulele moarte, deschizand porii.

- Bicarbonatul poate inlocui pasta de dinti, pentru inalbire. Muiati un tampon de vata in bicarbonat de sodiu si stergeti dintii pana ce petele galbene vor disparea. Rezultatul se vede chiar si dupa o singura spalare.

- Bicarbonatul de sodiu nu opreste eliminarea transpiratiei, dar neutralizeaza acizii ei. Dupa cum se stie, in unii acizi din sudoare se dezvolta bacterii care dau transpiratiei un miros neplacut Vara, sau inainte de antrenamentele sportive e bine sa stergeti regiunea axilara cu un tampon de vata, muiat in solutie de bicarbonat de sodiu, si mirosul neplacut nu va mai aparea toata ziua.

- Solutia de bicarbonat de sodiu preparata dintr-o 1/2 lingurita la 1 pahar de apa, ne va ajuta sa ne tratam de intepaturile insectelor. Daca ungem locul intepat de cateva ori pe zi, inflamatia dispare. Mai mult, bicarbonatul nu da voie microbilor sa patrunda in rana.

- Dupa o zi de lucru putem trata picioarele obosite si umflate cu o solutie din 10 litri de apa si 5 linguri de bicarbonat de sodiu. Dupa 15 minute de odihna placuta, cu picioarele in solutia calda, veti putea dansa toata noaptea.

- 90% din bacterii si pesticide raman pe legumele si fructele spalate cu apa de la robinet. Daca in apa se adauga bicarbonat de sodiu sau suc de lamaie, legumele si fructele se spala mult mai bine.

- Daca aveti negi, trebuie sa-i ungeti cu pasta din bicarbonat cu ulei de ricin de 2-3 ori pe zi si sa aplicati un pansament.

garbo024636
Postat pe 7 August 2010 18:09
bine vreti sa facem un topic de remedii naturiste??
uite eu zic des[re albastrul de metil dizolvat in apa pt dureri in gat si pt tuse....
fleurdelis
Postat pe 7 August 2010 18:14
LA CE E BUN OTETUL

Otetul se produce prin fermentarea etanolului, lucru care ii ofera ingredientul cheie: acidul acetic. Suntem obisnuiti sa folosim otetul pentru salate, pentru conserve sau la prepararea altor feluri de mancare. Insa otetul este mult mai folositor decat ne-am putea astepta, rezolvand probleme legate de aparate casnice, curatirea hainelor, tratarea si prevenirea bolilor si multe altele.

Este bine sa folositi otet alb de buna calitate sau otet de mere in toate cazurile de mai jos..

Pentru aparate casnice

1. Curata depunerile de calcar de pe fierul de calcat
Umple rezerva de apa a fierului de calcat cu otet alb. Seteaza la calcare cu aburi si calca o bucata de carpa pentru a curata gaurile prin care iese aburul. Dupa ce s-a terminat otetul din rezervor, repeta procesul cu apa de data aceasta.

2. Curata depunerile de murdarie de pe filtrul de cafea
O data pe luna umple rezervorul cu otet si da drumul la filtru ca si cum ai face cafea. Dupa care repeta procesul de doua ori punand apa.

3. Curata furtunul si depunerile de sapun din masina de spalat
O data pe luna toarna otet in masina de spalat si seteaza la cel mai rapid ciclu de spalare, fara sa pui haine in ea.

4. Curata rugina
Inmoaie unealta ruginita in otet nediluat si lasa asa peste noapte. A doua zi curata cu un material abraziv unealta.

Pentru bucatarie

5. Inlatura petele de cafea de pe cesti
Umple ceasca cu otet si las-o asa peste noapte. A doua zi spal-o cu detergent de vase.

6. Elimina mirosurile neplacute din bucatarie
Fierbe o lingura de otet amestecata cu o cana de apa. Aburii vor inlatura mirosul.

7. Elimina mirosul din borcanele nefolosite
Spala borcanele cu otet.

8. Transforma oasele de pui in guma
Lasa un os de pui intr-un pahar plin cu otet timp de trei zile. Se va indoi si va fi la fel de elastic ca si guma.

9 Elimina mirosul din vasele de plastic cu capac
Inmoaie un servetel de hartie in otet, pune-l in cutie, acopera cu capac si lasa asa peste noapte.

10. Omoara bacteriile din carne
Daca lasi carnea la marinat in otet acesta va omori bacteriile si va fragezi carnea. Pentru 1 kg de carne foloseste un sfert de cana de otet, lasa la marinat peste noapte apoi gateste fara sa speli sau sa stergi carnea. Daca vrei sa aiba un gust special, adauga condimente si ierburi in marinata.

11. Pastreaza branza proaspata
Branza va ramane proaspata mai mult timp daca o pastrezi invelita intr-o carpa inmuiata in otet.

12. Pentru ca ouale sa nu crape
Adauga doua linguri de otet in apa in care fierbi ouale pentru ca coaja lor sa nu crape. Astfel ouale se vor curata mult mai repede si usor.

13. Curata oalele foarte murdare
Umple oala cu otet si las-o asa timp de 30 de minute. Spala apoi cu detergent de vase si apa fierbinte.

Pentru boli si infectii

14. Calmeaza arsurile de soare
Unge arsurile cu otet nediluat.

15. Vindeca durerile de stomac
Dilueaza doua linguri de otet de mere intr-o cana cu apa si bea-o.

16. Calmeaza mancarimile
Pune otet pe putina vata pe care o vei tine cateva minute pe muscatura de tantar sau alta insecta.

17. Dizolva negii
Amesteca in parti egale otet de mere cu glicerina. Amestecul pune-l intr-o crema cu care te vei da in fiecare zi pe negi pana acestia vor disparea.

18. Vindeca bataturile sau calcaiele crapate
Prepara o cataplasma dintr-o felie de paine inmuiata intr-un sfert de cana de otet. Lasa asa painea timp de jumatate de ora dupa care intinde-o pe batatura si leag-o cu tifon. Lasa asa peste noapte. Daca dimineata batatura nu se desprinde aplica din nou o cataplasma asemanatoare pana se vindeca.

19. Vindeca raceala
Amesteca un sfert de cana de otet de mere cu un sfert de cana de miere. Ia o lingura de miere de sase ori pe zi.

20. Vindeca artrita
Inainte de fiecare masa, bea un pahar cu apa in care amesteca doua linguri de otet de mere. Isi va face efectul dupa trei-patru saptamani.

21. Inlatura matreata
La dus, maseaza capul cu cateva linguri de otet. Lasa-l pe par cateva minute dupa care spala parul in mod normal. Spala-te asa de mai multe ori pana se vad rezultatele.

22. Tratament impotriva acneei
Amesteca in parti egale otet cu apa si foloseste-o ca pe o lotiune tonica in fiecare seara si dimineata. Ai grija sa nu intre in ochi.

23. Pentru catifelarea pielii
Pune jumatate de cana de otet in cada cand faci baie si vei rezolva doua probleme: catifeleaza pielea si curata cada. Daca ai mainile crapate, unge-te cu putin otet.

24. Curata proteza dentara
Lasa proteza peste noapte intr-un pahar cu otet dupa care dimineata inlatura mizeria cu o periuta de dinti.

25. Te scapa de kilograme
Otetul te poate ajuta sa elimini grasimea din corp. Amesteca otet de mere cu apa si bea de cateva ori pe zi. Pentru un gust mai bun, adauga lamaie si miere. Te va ajuta sa iti scada si pofta de mancare.

26. Vindeca sughiturile
Amesteca o lingurita de otet de mere intr-o cana cu apa calda si bea-o.

27. Pentru parul uscat
Samponeaza si apoi clateste parul cu un amestec facut dintr-o cana de otet si doua de apa.

28. Curata ochelarii
Sterge fiecare lentila cu cate o picatura de otet.

Pentru haine

29. Pentru haine mai rezistente si fara scame
Adauga cate o cana de otet cand speli hainele si acestea vor tine mai mult si nu vor atrage scamele. O cana de otet pentru un ciclu de spalare.

30. Inlatura petele de transpiratie
La patru parti de apa adauga o parte de otet, spala si apoi clateste hainele.

31. Pastreaza culoarea hainelor
Inainte de a spala haina sau a o pune in masina de spalat, inmoaie haina in otet pentru zece minute.

32. Curata petele de pe haine si canapele
Toarna otet direct pe pata, apoi spala dupa instructiunile de pe eticheta.

33. Curata petele de urina facute de animale pe covor
Sterge pata cu o carpa uscata, apoi cu o carpa umeda, apoi toarna pe pata un amestec foarmat din cantitati egale de apa si otet. Lasa putin sa actioneze. Sterge cu o carpa umeda, apoi cu una uscata si lasa sa se usuce.

Pentru curatenie

34. Omoara bacteriile din baie si curata geamurile
Intr-o sticla cu spray amesteca cantitati egale de apa si otet. Pulverizeaza suparfetele din baie dupa care sterge cu o carpa uscata.

35. Curata sapunul intarit, mucegaiul si murdaria din cada, faianta si perdelele de dus
Sterge suprafetele cu otet si apoi clatiti cu apa.

36. Curata vasul de toaleta
Toarna o cana de otet, lasa 5 minute si apoi trage apa.

37. Da jos tapetul
Amesteca parti egale de otet si apa calda. Uda bine peretii cu aceasta apa. Lasa sa se usuce si repeta. Acum tapetul ar trebui sa se desprinda in fasii.

38. Prelungeste viata florilor din vaza
Doua lingurite de otet, trei lingurite de zahar si apa calda cat sa umpli un sfert vaza.

39. Deodorant pentru camera
Face aerul din camera proaspat daca pulverizezi otet in camera.

40. Inlatura mirosul de tigara din camera
Pune otet intr-un bol si lasa-l in camera.

41. Curata pensulele de vopsea
Inmoaie periile in otet si apoi spala-le cu apa si detergent.



garbo024636
Postat pe 7 August 2010 18:18

LA CE E BUNA COCA COLA
N-o sa va reiau povestile care circula despre Coca-Cola: cum reteta originala continea cocaina, de aici venindu-i si numele, si chiar alcool; cum la inceput avea culoarea verde; cum a fost creata de catre farmacisti ca un medicament contra depresiei; cum ingredientele din care sunt facute sunt una dintre cele mai bine pastrate retete din lume. O sa va dau in schimb o lista de intrebuintari mai ciudate ale Coca-Cola.

1. Coca-Cola este un bun detergent de vase. Daca vreodata uitati sa spalati tigaia in care ati gatit, si grasimea se intareste si lipeste de ea, nu trebuie sa o aruncati. Umpleti tigaia cu Coca-Cola si puneti-o pe foc. Dupa ce Cola va fierbe in tigaie, grasimea se va desprinde fara probleme.

2. Un bronz mai frumos. Daca aveti pielea alba si va bronzati foarte greu, se pare ca cea mai buna lotiune care sa accelereze bronzul este Cola. Ungeti-va cu ea pe corp inainte de a sta la soare, si va veti bronza mai repede, iar bronzul va tine 6-7 luni. Si nu va speriati ca veti fi toata lipicioasa, pentru ca bautura intra repede in piele lasand-o catifelata.

3. Bucle perfecte. Daca ai parul carliontat dar buclele sunt incalcite, iata un secret pentru bucle perfecte. Dupa ce te-ai spalat pe cap, toarna o cana de Cola pe par, si lasa-o sa actioneze cateva minute inainte de a-ti usca parul.

4. Da un aer antic fotografiilor. Daca vrei ca pozele tale sa para niste mosteniri vechi de familie, tine fotografia pentru cateva minute in Coca-Cola, dupa care scoate-o si tine-o la uscat. Va iesi o poza antica perfecta.

5. Cand culoarea parului dupa ce te-ai vopsit nu ti-a iesit tocmai cum te-ai asteptat, nu dispera. Toarna pe par o sticla de Coca-Cola dietetica (dar numai dietetica) si culoarea nu va mai fi atat de puternica, sau chiar se va duce de tot.

6. Guma in par. Daca cineva ti-a facut gluma proasta si ti-a prins guma in par, nu trebuie sa iti tai suvita. Tine-o pentru ceva timp in Cola, si in scurt timp o sa vezi cum guma se desprinde pur si simplu din par.

7. Daca torni o sticla de Cola normala in piscina, si o sticla de Cola dietetica, cea normala se va depune pe fundul piscinei, dar cea dietetica va pluti la suprafata.

8. Cu Coca-Cola se pot curata lucrurile vechi prinse de rugina sau innegrite. Astfel se pot curata monedele vechi, bratarile de aur sau de argint, sau alte obiecte din fier, bronz sau metale asemanatoare. Tineti pentru o ora obiectul in Cola si apoi stergeti-l cu o carpa, si va straluci ca la inceput.

9. Cola mai este si un foarte bun inalbitor, scotand de pe haine mai mult de 99 de pete.

10. Daca esti racit fierbe o cana de Coca-Cola cu putin ghimbir in ea. Bea-o calduta si vei vedea cum raceala iti va trece aproape instantaneu.

11. Iarna, daca geamurile casei, parbrizul masinii sau chiar trotuarul din fata casei au inghetat, turnati Coca-Cola pe suprafata cu gheata si aceasta se va topi imediat.


garbo024636
Postat pe 7 August 2010 18:24


> Sanatate pentru ochi

> Conexiunea dintre noi si lume se face in principal prin
> intermediul ochilor, peste trei sferturi dintre perceptiile
> si amintirile unei
> fiinte umane fiind de natura vizuala. De sanatatea acestor
> ochi depinde astfel
> intreaga noastra relatie cu ceea ce se afla in jurul
> nostru. Iar din pacate,
> foarte multi dintre noi nu suntem constienti de acest lucru
> si, mai mult, nu
> stim ce pericole prezinta, pentru aceasta functie extrem de
> delicata a vederii,
> stilul de viata modern. Peste jumatate din populatia
> planetei a ajuns sa aiba
> probleme oculare mai mult sau mai putin grave, cauzate de
> factorii nocivi pe
> care-i intalnim la tot pasul. Care sunt acestia? Privitul
> indelungat la
> televizor sau in ecranul calculatoarelor, inlocuirea
> luminii naturale cu lumina
> electrica, alimentatia deficitara, saraca in minerale si
> vitamine naturale,
> poluarea chimica, fortarea vederii in timpul efortului
> intelectual prelungit, si
> lista ar putea continua. Interesant si totodata
> ingrijorator este faptul ca
> problemele oculare, cele mai multe dintre ele grave, apar
> de la varste tot mai
> fragede, asa incat un procentaj tot mai mare de copii au
> nevoie de tratamente de
> specialitate. Din acest motiv, unii specialisti si-au pus
> problema: oare nu este
> mai usor sa prevenim aceste deficiente din timp si,
> eventual, sa le tratam pe
> cale naturala, decat sa incercam ulterior sa gasim
> paleative sofisticate?
> Remediile naturale care urmeaza constituie raspunsul la
> aceasta intrebare:
>
> Palmingul
>
> Este o metoda de tratament ocular descoperita de catre
> doctorul
> britanic William Bates, absolut din intamplare. Intr-o zi,
> simtindu-se peste
> masura de obosit si cu vederea incetosata, si-a asezat in
> mod reflex ambele
> palme deasupra ochilor. A ramas astfel vreme de cateva
> minute, pentru a observa
> apoi cu surprindere ca vederea i se clarificase brusc,
> durerea de cap ii
> disparuse, iar oboseala se estompase simtitor. Dr. Bates,
> de profesie oculist,
> si-a dat seama ca fara sa vrea a facut o descoperire
> exceptionala si a
> recomandat din acel moment pacientilor sai cu diferite boli
> oculare sa faca
> acest exercitiu, pe care l-a numit "palming". Cu
> ajutorul palmingului efectuat
> consecvent vreme de cateva luni, a obtinut rezultate mai
> bune decat cu cele mai
> sofisticate metode chirurgicale si tratamente
> oftalmologice, in tratarea
> hipermetropiei, a miopiei, a strabismului, a
> blefarospasmului, si chiar in
> anumite tulburari de irigare oculara sau in degenerescenta
> oculara. Iata in
> detaliu cum se face acest exercitiu:
> Ne asezam comod, cu spatele drept
> pe un scaun, apoi ne frecam vreme de 20-30 de secunde
> palmele intre ele, ca si
> cum am vrea sa le incalzim. Ne punem apoi palmele cu
> degetele usor stranse in
> caus deasupra ochilor si cautam sa simtim caldura
> binefacatoare si energia
> emanata de maini. Ramanem asa vreme de 2-5 minute, cat mai
> relaxati, urmarind sa
> simtim transferul de energie dinspre palme spre ochii
> intredeschisi si efectele
> benefice ale acestui transfer (starea de detensionare, de
> regenerare). La
> sfarsit, luam palmele de deasupra ochilor, clipim de cateva
> ori si cautam sa
> sesizam transformarile petrecute in urma acestui exercitiu:
> vedere mai clara,
> disparitia sau estomparea starii de tensiune psihica,
> relaxarea corpului si a
> mintii. Mai ales cei care lucreaza mult pe calculator sau
> cu ecrane
> fluorescente, care au multa munca de birou sau care au o
> activitate ce necesita
> precizie si un grad ridicat de incordare a vederii este
> bine sa faca de minimum
> doua ori pe zi acest exercitiu. Este o metoda simpla, dar
> care ne scuteste de
> multe neplaceri legate de ochi si care, facuta des, de 4-5
> ori pe zi, cate cinci
> minute, poate vindeca sau ameliora o lista impresionanta de
> boli, pe care le-am
> enumerat mai sus.
>
> Spalatul cu apa rece
>
> Este o
> straveche aplicatie de medicina traditionala, care
> presupune ca atunci cand ne
> facem toaleta de dimineata sa ne aruncam vreme de 1-2
> minute cu apa pe ochii
> intredeschisi. Aceasta metoda va produce temporar o usoara
> iritatie (din cauza
> diferentei de presiune osmotica), inrosindu-ne corneea,
> insa totodata va creste
> de cateva ori afluxul de sange din zona ochilor, va produce
> o curatare a acestei
> zone, precum si o inviorare a intregii fiinte. Persoanele
> care se simt obosite,
> care au tulburari de concentrare si de focalizare a
> privirii (le "fuge"
> imaginea) ori care se confrunta cu probleme oculare
> specifice varstei inaintate
> trebuie sa faca in mod special aceasta aplicatie. De
> altfel, aceasta tehnica
> simpla este si un mijloc rapid de energizare si de
> revigorare psihica, precum si
> de eliminare a stresului si a oboselii mentale, putand fi
> facut nu numai
> dimineata, ci si in timpul zilei.
>
> Clipitul voluntar
>
> Mica miscare de inchidere si de deschidere a pleoapelor pe
> care
> o numim clipit este un mijloc de protectie naturala foarte
> important pentru
> ochi, care permite ferirea lor de corpi straini si
> mentinerea peliculei umede de
> lacrima care creeaza un mediu propice pentru acest organ
> senzorial. Pornindu-se
> de la acest fapt, s-a pus problema: ce se intampla daca
> pentru o perioada de
> timp de cateva minute, clipim mai des decat de obicei, si
> cu putere? Oare nu pot fi obtinute in acest mod efecte
> curative? Astfel
> a fost pus la punct un exercitiu care presupune sa inchidem
> ochii, cat de strans
> se poate, vreme de 3 secunde (numarand in gand: 3, 2, 1),
> si sa-i deschidem apoi
> la maximum vreme de alte trei secunde s.a.m.d., vreme de
> doua-trei minute
> incontinuu pe zi. S-a constatat ca, repetat zilnic, vreme
> de mai multe luni,
> acest exercitiu duce la rezultate exceptionale, in cateva
> afectiuni cum ar fi:
> miopia (prin echilibrarea presiunii la nivelul globilor
> oculari), hiposecretia
> lacrimara, anumite forme de conjunctivita si blefarita
> (prin intensificarea
> circulatiei la acest nivel).
>
> Lacrimatul voluntar
>
> De ce lacrimam? Iata o intrebare la care este dificil de
> raspuns. In aparenta, lacrimarea este un proces menit sa
> elimine orice corp
> strain sau substanta iritativa care ajunge in contact cu
> ochii. Dar lacrimatul
> nu apare doar atunci cand ochii trebuie feriti de vreun
> pericol, ci si atunci
> cand suntem foarte tensionati psihic, atunci cand suntem
> deprimati, emotionati,
> sau chiar atunci cand suntem foarte fericiti. Astfel,
> lacrimatul are - se pare -
> si o functie de eliminare a stresului, a emotiilor foarte
> puternice, care altfel
> ne-ar perturba. Din acest motiv, in medicina traditionala,
> lacrimatului i se
> acorda un loc foarte important. El era provocat vreme de
> cateva minute cu
> ajutorul unor substante iritative continute de ceapa sau
> hrean, substante care
> erau eliberate prin raderea acestor legume. Se punea unul
> din aceste ingrediente
> rase in apropierea ochilor, ceea ce provoca un lacrimat de
> 3-4 minute, cu efecte
> terapeutice foarte intense: elimina durerile de ochi
> produse de concentrarea
> excesiva a privirii sau de expunerea indelungata la lumina
> prea puternica,
> ameliora blefaritele si conjunctivitele alergice, facea sa
> dispara durerile de
> cap aparute pe fondul starilor de tensiune psihica, elimina
> mancarimile de ochi.
> In unele cazuri, lacrimatul era folosit si ca remediu de
> prim ajutor pentru
> eliminarea spanului sau a aschiilor de lemn sarite
> accidental in ochi.
> In medicina magica, lacrimatul era
> provocat pentru a scapa de blesteme, de posesiunea
> duhurilor rele si a
> diverselor entitati negative care impietreau mintea si
> sufletul.
>
> Plantele vederii
>
> Se folosesc pentru uz extern, de regula sub forma infuziei
> combinate, avand efecte antiinflamatoare oculare,
> antialergice, antiinfectioase.
> Unele dintre aceste plante, de exemplu frunzele de corn,
> sunt creditate chiar cu
> o misterioasa proprietate de a vindeca boli cum ar fi
> miopia sau astigmatismul.
> Aceasta, in timp ce silurul a fost folosit, cu succes in
> unele cazuri, pentru
> tratarea cancerului localizat in apropierea ochilor, a
> tulburarilor de vedere
> care apar odata cu varsta si chiar pentru ameliorarea
> complicatiilor oculare
> grave ale unor boli cum ar fi diabetul sau scleroza
> multipla. Iata in continuare
> cateva elemente despre folosirea acestor plante:
> Prepararea infuziei combinate se
> face simplu, punand 1-2 lingurite de pulbere de planta
> uscata la macerat, in
> jumatate de pahar de apa, de seara pana dimineata, cand se
> filtreaza. Maceratul
> obtinut astfel se pune deoparte, iar planta ramasa se
> opareste cu o jumatate de
> pahar de apa clocotita si se lasa sa se raceasca, dupa care
> se strecoara. In
> final se combina cele doua extracte, obtinandu-se
> aproximativ un pahar de
> infuzie combinata, care se foloseste pentru comprese si
> pentru spalaturi
> oculare.
>
> Silurul (Euphrasia rostkoviana) - se umezeste un tifon cu infuzie combinata
> de silur (2 lingurite
> la jumatate de pahar de apa) si se aplica pe pleoape vreme
> de o ora. Aplicatia
> se repeta zilnic si este folosita contra bolilor tumorale
> cu localizare in zona
> oculara, contra afectiunilor degenerative ale ochilor,
> contra conjunctivitelor
> si blefaritelor de natura infectioasa.
>
> Albastrelele (Centaurea cyanus) - se face dupa reteta prezentata mai sus o
> infuzie combinata din
> flori de albastrele, la care se adauga apoi o lingurita
> rasa de sare. Cu acest
> preparat se fac spalaturi ale ochilor contra infectiilor
> oculare, pentru
> incetinirea ritmului de evolutie a cataractei, pentru
> ameliorarea vederii in
> cazul diabetului. Este un remediu cu o eficienta dovedita
> pentru incetinirea
> ritmului de evolutie a hipermetropiei.
>
> Cornul (Cornus mas) - se prepara o infuzie combinata din doua
> lingurite de frunze
> uscate la un pahar cu apa, infuzie la care se adauga o
> lingurita de sare. Se fac
> spalaturi oculare zilnice cu acest preparat, tratamentul
> durand minimum doua
> luni. Indicatia majora este tratamentul miopiei, inclusiv
> al miopiei
> progresive.
>
> Musetelul (Matricaria
> chamomilla) - florile sale sunt un puternic
> antialergic. Se aplica sub forma de
> comprese pe pleoape, contra blefaritei si a conjunctivitei
> alergice. Este
> eficient si ca adjuvant contra infectiilor oculare de
> natura bacteriana (se
> foloseste infuzia combinata, preparata din 3 lingurite la
> un pahar de apa),
> precum si pentru atenuarea simptomelor herpesului ocular
> (se foloseste impreuna
> cu infuzia combinata de napraznic). De asemenea, compresele
> cu musetel sunt
> eficiente contra ochilor obositi, contra durerilor de cap
> si de ochi produse de
> suprasolicitarea intelectuala.
>
> Ochii si alimentele
>
> Asa cum este bine cunoscut in medicina naturista, nu putem
> insanatosi cu adevarat un organ sau un sistem daca nu avem
> in vedere starea de
> armonie a intregului corp. In acest context, practic orice
> afectiune oculara, cu
> exceptia celor traumatice, are o cauza interna, o
> disfunctie la nivelul
> intregului organism, care trebuie corectata. Din acest
> motiv, trebuie avute in
> vedere in tratamentul bolilor de ochi nu doar terapiile
> locale, ci si cele care
> se adreseaza intregului organism. Iar in acest sens,
> dietoterapia este de prima
> importanta, existand cateva alimente medicament foarte
> utile pentru tratarea
> afectiunilor oculare.
>
> Catina - este campioana vitaminei A, vitamina
> numita si "retinol", pentru
> ca are un rol decisiv in procesele de hranire si de
> regenerare care se
> desfasoara la nivelul ochilor. Pentru a preveni si a
> combate afectiunile oculare
> se consuma fructe de catina crude, amestecate cu miere,
> cate 20-30 de grame pe
> zi. Efecte vitaminizante au si anumite legume consumate
> crude, cum ar fi:
> morcovii, patrunjelul, soia (germenii), nautul.
>
> Afinele, murele, coacazele
> negre - toate aceste fructe contin antociani,
> substante care protejeaza
> ochii de procesele de imbatranire, ajuta la mentinerea
> elasticitatii tesuturilor
> la acest nivel, imbunatatesc vederea nocturna. De asemenea,
> aceste fructe ajuta
> la mentinerea glicemiei la valorile normale, prevenind
> diabetul - o maladie care
> provoaca probleme oculare majore.
>
> Polenul de albine - contine aminoacizi esentiali, cu un rol
> extrem de important in
> procesele trofice care se desfasoara la nivelul ochilor. O
> lingurita de polen
> consumata zilnic asigura necesarul din acesti aminoacizi,
> fiind un mijloc de
> prevenire si combatere a afectiunilor oculare care apar
> odata cu varsta, precum
> si a celor care apar la copii.
>
>

garbo024636
Postat pe 7 August 2010 18:36

PENTRU 636 : AM SIMTIT CA DAI CEVA BUN DIN TINE ! DE AIA TI-AM MULTUMIT SI TI-AM CITIT RANDURILE,INCA ODATA--MERSI CA MAI AUD CEVA DIN CE EU NU CUNOSTEAM SAU POATE DOAR DIN CARTI...LE STII PE DE ROST SAU MERGI CU COPY/ PASTE?MA MIRA FAPTUL CA...O SA CONTINUI MAI TARZIU...
caleidoscop
Postat pe 9 August 2010 23:52
Am un folder numai cu chestii dintr-astea. Cu placere. Am sa mai postez si alte retete, remedii, poate va ajuta cu ceva... nu se stie... si apoi nu mi-e greu sa operez copy/paste. Am foarte multe remedii despre cancer.
garbo024636
Postat pe 10 August 2010 18:42
Farmacia toamnei: SFECLA ROSIE

Imprieteniti-va cu ea! Este o garantie de sanatate pe termen lung

Putina istorie

Leguma banala in zilele noastre, sfecla rosie are un trecut glorios. Descoperita in urma cu aproape patru milenii, cultivata in Iran, Babilon si Assiria pentru gustul placut al frunzelor ei, la scurta vreme a fost randul radacinilor sa faca furori, mai ales in tarile arabe, unde a devenit si marfa pentru export. Caravanele negustorilor plecau la drum lung spre Grecia antica si Roma, cu desagii incarcati cu marfuri, dar si cu sfecla. O parte se consuma pe drum, iar cantitatea ramasa se vindea cu succes. In Grecia, sfecla simboliza starea de conflict. Cand se certau sotii, deasupra usilor de la intrare se agata o cununa impletita din frunze de sfecla. In Roma, atitudinea fata de sfecla era mai degraba respectuoasa, ea fiind considerata o leguma de lux care nu trebuia sa lipseasca de pe masa. De aceea, imperatorul Tiberius le-a si impus germanilor cuceriti de romani sa plateasca tributul in sfecla. In Romania , sfecla a ajuns in secolul IX, initial in zona Marii Negre, odata cu ridicarea cetatilor grecesti, luand apoi drumul Rusiei. In secolul X, calugarii rusi o cultivau cu succes aproape de Marea Baltica, preparand din ea ciorbe si un bors delicios, in vreme ce pentru iernile lungi, sfecla se punea la murat, de regula impreuna cu varza si fructe de padure.
Deseori, se spune cu o doza de invidie, ca stramosii erau mult mai sanatosi decat noi, datorita alimentatiei simple si cat se poate de naturale. Este adevarat! Batranii nu aveau nevoie de cure complicate de dezintoxicare. Strictetea alimentara din zilele de post ii scutea de problemele legate de indigestii sau depuneri de colesterol. La tara se tinea post negru obligatoriu, miercuri si vineri. In seara zilei de marti, se bea ceai din plante si apa in care s-a fiert sfecla. Toata ziua de miercuri, de la rasaritul si pana la apusul soarelui, nu se manca nimic. Seara, iar se bea ceai din mai multe plante (patlagina, sunatoare, musetel, roinita sau urzica) si se mancau cateva sfecle coapte in cuptor, asezonate cu leustean si usturoi! Un asemenea regim alimentar le permitea satenilor sa ramana activi si cu mintea limpede, pana dupa 90 de ani. Poate vom descoperi si noi secretele sanatatii perfecte si ale longevitatii, daca vom acorda respect si atentie nemarginitei experiente si intelepciuni populare.

Fisa biografica

Frunzele sfeclei la fel de delicioase ca radacina

Sfecla este un depozit nemuritor de vitamine si microelemente care, spre deosebire de restul legumelor, nu se distrug si nu se dezactiveaza in procesul de prelucrare termica. Folosirea ei in alimentatie are, pe langa virtuti culinare, si virtuti medicale de prevenire a bolilor de sange, deoarece intrece toate legumele (in afara de usturoi) prin continutul de fier. Asimilarea fierului este favorizata de vitamina C, prezenta in toate partile plantei. In structura radacinii de sfecla este prezent si cuprul. Lipsa de cupru in alimentatie provoaca incaruntirea precoce a parului, ingreuneaza procesul de consolidare a fracturilor, provoaca dereglari in activitatea pancreasului. Alt element important este zincul, prezent in cantitati foarte mari. Datorita prezentei lui in alimentatie, functioneaza bine organele de reproducere, se previne aparitia cosurilor, a furunculozei, caderea parului. Lipsa de zinc afecteaza vederea, poate provoca infarctul miocardic. Sfecla contine si o cantitate mare de mangan, care apara ficatul de distrofie adipoasa (lipidoza), scade nivelul de zahar in sange, ajuta in lupta cu scleroza si elimina surplusul de apa din organism. Sfecla contine si iod, care favorizeaza metabolismul, fiindu-le extrem de prielnica persoanelor cu obezitate si care sufera de inhibarea functiilor tiroidei. De nepretuit este rolul iodului si in blocarea cancerului si incetinirea imbatranirii. Celuloza din sfecla scoate din organism toxinele, imbunatateste functionarea tractului intestinal, fiind un remediu redutabil in tratarea obezitatii si constipatiei. Medicina populara foloseste toate componentele sfeclei: atat tuberculii cat si frunzele.

TRATAMENTE INTERNE

* Alcoolism. Complexul de metode folosite in vindecarea alcoolismului prevede si imbogatirea organismului cu saruri de potasiu, vitamine si alte substante care ajuta la reducerea tendintei irezistibile de a consuma alcool. Cu 30 de minute inainte de masa, se beau 100 ml de suc de sfecla, iar in timpul meselor principale, de 2-3 ori pe zi, se consuma salata de sfecla rasa, fiarta sau coapta in cuptor.
* Amigdalita. In medicina populara, se folosesc mai multe preparate din sfecla, pentru tratarea amigdalitei.... Pentru gargara, se foloseste apa calduta in care s-au fiert frunzele sau radacina de sfecla. O alta metoda: se da pe razatoare sfecla cruda, se umple un borcanel de 700 ml, se adauga 2-3 linguri de otet si se lasa la macerat 3 ore, amestecand periodic. Se stoarce sucul si se adauga putina miere de albine. Se face gargara la fiecare 2 ore. Pentru accelerarea vindecarii, in pauze, intre gargare, se mesteca incet cate o felie de sfecla cruda.
* Anemie. Continutul bogat in fier favorizeaza ridicarea nivelului de hemoglobina in sange. Se recomanda consumul zilnic al sfeclei in stare cruda, fiarta sau murata. De 2-3 ori pe zi, se mananca 150 g de salata din sfecla, morcovi si ridiche neagra crude, date prin razatoare, amestecate cu suc de lamaie sau smantana.

Substantele vitale din sfecla nu se distrug prin fierbere


* Bronsita cronica. Se stoarce sucul dintr-un kilogram de sfecla, se amesteca cu 1 kg miere de albine, 500 ml vin rosu de casa, un pahar de suc de morcov si 1 kg de piersici curatate de samburi si taiate felii. Se pune totul intr-un borcan de sticla, care se introduce intr-un vas cu apa calduta. Se fierbe 10-12 minute pe baie de aburi dupa primul clocot.. Pe parcurs, se amesteca cu o lingura de lemn sterilizata. Se pastreaza in frigider. Se beau cate 75 g dimineata, pe nemancate, dupa care se mananca o bucatica de unt. Doza obtinuta este pentru o singura persoana. Ajuta si la vindecarea diferitelor afectiuni ale aparatului respirator, provocate de raceala, dar si pentru profilaxia lor.
* Constipatie, ocluzii intestinale, hemoroizi, hipertensiune, varice, aritmie (fibrilatie auriculara).
Se pun la fiert 5 l de apa de izvor, si cand da in clocot se adauga 500-700 g de sfecla tocata si se ia de pe foc. Se infuzeaza 3 ore, apoi se strecoara. Se amesteca cu 150 g de zahar si o lingurita de drojdie uscata si se pune intr-un loc cald, pentru 24-36 de ore. (Tratamentul va avea efect pozitiv numai in caz de renuntare categorica la bauturile alcoolice, inclusiv berea . Dupa 2-3 pahare de vin sau bere, bolile ocupa din nou pozitiile castigate si tratamentul trebuie inceput de la zero.) Impreuna cu sfecla, in apa puteti sa adaugati si plante medicinale pentru afectiunile de care suferiti, de exemplu: matase de porumb, paducel, flori de castan etc. Dupa stoarcerea lichidului, din sfecla ramasa se modeleaza bilute de marimea corcoduselor si se pastreaza in frigider sau in congelator (daca sunt multe). Dimineata, pe nemancate, se beau 300 ml de suc fermentat de sfecla. Daca dupa 30-45 de minute apare senzatia de foame, se mesteca incet si se inghite cate o biluta de sfecla. Procedeul se repeta ori de cate ori apare senzatia de foame. Daca ea nu dispare dupa consumul a 7-10 bilute de sfecla, se pot consuma si alte alimente.
* Curatarea organismului de metale grele si radioactive, dizolvarea placilor aterosclerotice din vasele sanguine. Se prepara un amestec din cantitati egale de sucuri din sfecla, morcov si ridiche neagra. Amestecul se toarna in sticle de culoare inchisa si se tine 3 ore in cuptorul incalzit slab. Se bea de trei ori pe zi cate o lingura, intre mese.
* Curatirea sangelui, intarirea imunitatii. 500 g de sfecla si 500 g de morcov se taie marunt. Peste legume se toarna apa clocotita cat sa le acopere (cu 2 degete) si se fierb pe foc mic timp de 30 de minute. Cand legumele sunt fierte, se adauga cate o cana de stafide si caise uscate si se lasa sa mai fiarba 5 minute. Dupa racire, preparatul se amesteca cu 2 linguri de miere de albine si se lasa pentru 12 ore la racoare. Se consuma de trei ori pe zi, cate 100-150 g, timp de o luna. Preparatul ajuta si la restabilirea fortelor organismului slabit dupa o boala grea.
* Depuneri de colesterol, constipatie. Trei litri de apa rece se toarna peste 1 kg de sfecla taiata marunt. Se adauga 6-8 crengute de urzica sau 2-3 frunze tinere de hrean. Urzica se schimba zilnic. Componentele se pun in camara, intr-un borcan. Se bea cate un pahar, de trei ori pe zi.
* Dezintoxicare - un pahar de frunze de sfecla tocate se amesteca cu un pahar de zahar si 3 litri de zer. Amestecul se pune la fermentat in loc cald, ferit de lumina, acoperit cu 3 straturi de tifon. Dupa doua saptamani se strecoara. Se beau cate unul, apoi cate doua pahare pe zi.
* Disbacterioza. Flora intestinala se restabileste cel mai rapid daca se consuma sfecla marinata. Modul de preparare: sfecla spalata bine se fierbe, se raceste, se curata de coaja si se taie felii subtiri. Inainte de a pune feliile in borcan, sfecla se cantareste. Pentru un kilogram de sfecla este nevoie de 1 litru de apa, 2 pahare de otet de mere, cate o lingurita de sare si zahar, 10 boabe de piper negru, 6 cuisoare si 2 foi de dafin. Marinata se aduce pana la punctul de fierbere si se tine pe foc slab, 3-5 minute. Otetul se adauga dupa racire. Marinata se toarna in borcan peste feliile de sfecla. Se pastreaza la rece.
* Gripa, raceala. Se amesteca 300 g suc de sfecla cu 200 g suc de rosii, cu sucul dintr-o lamaie, 5 linguri suc de ceapa, 4 crengute de menta, sare, zahar si piper negru macinat (dupa gust). Dupa 2 ore, se scoate menta si se beau cate 50 ml suc cu inghitituri mici, intre mesele principale.
* Hipertensiune. In medicina populara gasim foarte multe retete pentru reglarea tensiunii, in care ingredientul principal este sfecla. Se amesteca in parti egale suc de sfecla cu miere de albine si se beau cate 2 linguri de trei ori pe zi. In loc de miere, puteti sa-l amestecati cu suc de paducel.


* Hipertensiune cu dureri de cap si edem al picioarelor. Se storc 300 ml suc de sfecla, se amesteca cu sucul dintr-o lamaie, 1,5 l de apa si 300 g de zahar sau miere de albine. Se tin ingredientele intr-un borcan de 3 l, acoperit cu tifon, intr-un loc cald, pentru fermentatie. Lichidul (gen sampanie) nu se pastreaza la frigider. Se beau, de 3-4 ori pe zi, cate 100-150 ml. Regleaza tensiunea arteriala, dispar durerile de cap si vajaiturile.
* Litiaza renala. Se taie in felii subtiri 3-4 sfecle de marime medie, curatate de coaja. Se pun intr-un borcan de trei litri. Se toarna deasupra apa rece de izvor, in asa fel ca sa ramana un loc gol de 2-3 degete. Pe gura borcanului se pune un strat de tifon. Timp de 7-8 zile, borcanul se lasa la temperatura camerei, amestecand continutul zilnic, cu o lingura de lemn, apoi lichidul se strecoara in alt vas si se pastreaza in frigider. Preparatul se bea fara restrictii. Intre timp, se prepara o alta portie de bautura. In 5-6 luni, in afara de curatarea rinichilor de nisip, este posibila si imbunatatirea digestiei si reglarea tensiunii arteriale.
* Menopauza. Deseori, in perioada climacterica apar diferite dereglari, mai ales menstruatii abundente, cand se pierd cantitati mari de fier. Se bea suc de sfecla in portii mici (75-100 ml) de 2-3 ori pe zi.
* Pietre in colecist. Ca sa eliminati pietrele din colecist, concomitent cu alte metode, se foloseste si siropul de sfecla. Un kg de sfecla taiata felii subtiri se fierbe in 2 litri de apa, pana se obtine un sirop concentrat. Se beau cate 150 ml, de patru ori pe zi, cu 40 de minute inainte de masa.

TRATAMENTE EXTERNE

* Guturai. Se pun in nas picaturi de suc de sfecla. Pentru cei mai mici, sucul se amesteca cu apa fiarta si racita, ca sa nu-i usture tare.
* Lichen, eczeme, arsuri. Se aplica terciul din sfecla timp de 4-7 zile. Cataplasma se schimba de 5 ori pe zi. Pe arsuri, se pot aplica si frunzele de sfecla strivite in palme..
* Limfostaza (elefantiazis). Edemul limfatic al picioarelor necesita un complex intreg de tratamente, printre care si comprese cu celuloza din sfecla ramasa dupa stoarcerea sucului. In acelasi timp, se bea si infuzie din frunze de patlagina. O lingura de frunze se infuzeaza in 250 ml apa fierbinte, pana la racire. Se imparte in 2 doze si se bea dimineata si seara, cu 30 de minute inainte de masa.
* Mastopatie. Terciul din sfecla tocata, pus intr-un tifon, se aplica pe locul bolnav, zilnic, 40-50 de minute. In acelasi timp se beau cate 50 ml de suc, de doua ori pe zi, cu 30 de minute inainte de masa, timp de 25 de zile.
* Paradontoza. Se rade sfecla pe razatoarea mica. Terciul obtinut se aplica pe gingiile bolnave si se tine 25-30 de minute. Imbunatatirea se observa peste 5-7 zile, dar tratamentul trebuie repetat cateva saptamani (in functie de vechimea afectiunilor).

Test de sanatate cu suc de sfecla

Medicina populara foloseste toate componentele sfeclei


Sfecla contine multe substante benefice (betanina, saruri de potasiu) care au efecte pozitive asupra tensiunii arteriale, asupra nivelului de colesterol, a metabolismului lipidic in celulele ficatului si a intaririi peretilor vasculari. De regula, se stie ca sucurile de legume se beau imediat dupa ce au fost stoarse. Nu e si cazul sucului de sfecla, care nu se bea imediat, ci trebuie lasat 2-3 ore ca sa se evapore unele ingrediente ce produc efecte negative (dureri de cap, stari de greata etc.). Cu ajutorul sucului de sfecla ne putem testa starea de sanatate, facand un exercitiu simplu. Se beau 100 ml suc de sfecla si se mananca o salata de sfecla cruda, data prin razatoarea fina. Se urmaresc schimbarile de culoare a urinei. Daca nu sunt prezente afectiuni serioase de sanatate, culoarea nu se schimba.. Daca sunt probleme de sanatate, urina capata culoarea sucului de sfecla.

Vin tonic din sfecla

In medicina populara, se foloseste din batrani o reteta cu actiune tonica generala, care se numeste "7 pahare". Se amesteca in cantitati egale cate 250 ml sucuri de: sfecla, morcov, ridiche neagra, usturoi, lamaie, miere de albine si vin rosu dulce (cabernet).. Amestecul se pastreaza in vase de sticla, in frigider. Se beau cate 50 ml, de trei ori pe zi. Cantitatea - 1750 ml - reprezinta o cura care se repeta de cinci ori pe an, cu pauze de 3-4 saptamani.
Preparatul se recomanda pentru revitalizarea organismului dupa interventii chirurgicale, chimioterapie si in timpul tratamentelor de lunga durata.

SFECLA si CANCERUL


Folosirea sucului de sfecla in vindecarea bolnavilor de cancer se practica in medicina populara de mii de ani. Pigmentul din planta este actorul principal in lupta cu cancerul. Doza zilnica minima de pigment se afla intr-un kilogram de sfecla, echivalentul a 250-300 ml de suc, care trebuie consumat fara pauze, tot restul vietii. Pigmentul nu este toxic, nu se descompune in procesul de prelucrare termica si nici in procesul de digestie. Calitatile lui terapeutice se pastreaza si dupa fierbere la 100 grade Celsius, timp de 2 ore.
Consumul regulat de sfecla sub orice forma normalizeaza VSH-ul bolnavilor, restabileste apetitul, scade efectele negative ale tratamentelor cu radiatii. Se recomanda feluri de mancare unde sfecla este amestecata cu fulgi de ovaz, hrean, banana sau lapte prins.
In Centrul oncologic de la Moscova, li se prescrie bolnavilor sa consume zilnic cate 250 g de sfecla cruda, data pe razatoare fina, in 3-4 reprize. Daca sfecla cruda nu este acceptata de organismul bolnavului, ea se inlocuieste cu 300 ml de suc. Dupa trei saptamani de administrare, bolnavilor li se imbunatatesc analizele de sange si starea generala de sanatate.
Persoanelor cu cancer mamar si de piele li se aplica, de 4-5 ori pe zi, pansamente cu suc de sfecla, pentru micsorarea locului afectat.







garbo024636
Postat pe 10 August 2010 18:47
Pentru a avea o piele luminoasa si sanatoasa, un par puternic si matasos si o stare de bine generala, trebuie doar sa stii ce alimente sa alegi.

Portocale rosii, cirese si afine
Colagenul este o proteina naturala care ofera elasticitate, forma si textura pielii si muschilor. Din pacate, cu cat inaintam in varsta, cu atat productia de colagen se reduce. Putem sa incetinim procesul cu ajutorul fructelor inchise la culoare, cum ar fi portocalele rosii, ciresele si afinele. Acestea sunt pline de antioxidanti, care incetinesc procesul de imbatranire a pielii si aparitia bolilor specifice batranetii. De asemenea, antioxidantii cresc producerea de colagen si intaresc pielea, facandu-te sa arati mai tanara si mai sanatoasa. Pe langa aceasta, antioxidantii scad severitatea rozaceei, problema a pielii cu care multe femei in varsta se confrunta. Afine, zmeura, prunele, rodiile, merisorul, fructul pasiunii si kiwi se numara in aceasta categorie de fructe.

Crustacee, seminte de floarea soarelui si sardine
Aceste mancaruri ofera organismului acizii grasi esentiali de care are nevoie. Acizii grasi hranesc pielea, ajuta la mentinerea tenului sanatos si mentin o optima functionare a celulelor pielii. Acizii grasi esentiali, componenta a membranei celulare, regleaza circulatia substantelor nutritive si circuitul apei in si din celule. Semintele de in, tonul, nucile, uleiul de soia si semintele de dovleac sunt alte surse extrem de bune de acizi grasi.

Papadia, napul si frunzele de mustar
Mancarurile care ne ajuta sa eliminam toxinele, grasimile si fierul din ficat fac ca organismul sa functioneze mai eficient. Un ficat sanatos se ofera un aspect sanatos si luminos al pielii. Alimentele care mentin ficatul sanatos sunt cele cu frunze verzi cum ar fi broccoli, spanacul, papadia, napul si frunzele de mustar.

Oregano, cimbru si patrunjel
Daca ai pungi sub ochi dimineata, atunci mai mult ca sigur ca consumi mai multa sare decat ar trebui. Alta problema in acest sens este alcoolul, care deshidrateaza pielea si produce acele pungi de sub ochi. De aceea, in loc de sare, da gust mancarii cu ierburi si mirodenii cum ar fi oregano, cimbru, rozmarin, patrunjel si usturoi.

Legume crocante
Legumele crude sunt extrem de bune pentru pielea noastra dar si pentru zambetul nostru. Telina, morcovii, conopida contin celuloza care ajuta la indepartarea petelor de pe dinti, lasandu-te cu un zambet de un alb stralucitor.

Carne, branza si linte
Proteinele din carnea rosie, carnea de pui, branza slaba, cottage cheese si din anumite legume ajuta la creseterea si repararea celulelor, ceea ce duce la o piele mai tanara, mai putine riduri, par mai puternic si mai stralucitor. Daca vrei sa faci o pauza de la carne sau produsele lactate, incearca soia sau lintea, care contin mai multe proteine decat orice alta leguma.

Galbenusurile de ou, produse lactate
Vitamina A este extrem de importanta in repararea pielii si lipsa ei duce la o piele uscata si fara viata, care se rideaza usor. Sursa de baza pentru vitamina A este ficatul, galbenusurile de ou, produsele lactate. Unele plante, cum ar fi morcovul si broccoli, refac rezervele de beta-caroten, pe care corpul il transforma in vitamina A daca este nevoie. Caisele, piersicile, nectarinele, prunele sunt alte surse bune de beta-caroten.

Somon, avocado si mango
Nu numai ca este o masa delicioasa, este si un regal antiimbatranire. Somonul contine atat de sanatosul omega-3 care ajuta circulatia sangelui. Culoarea rozalie este data de un carotenoid antiimbatranire care protejeaza membrana celulara. De asemenea, contine o substanta care imbunatateste tonusul muschilor faciali si reduce ridurile. Pentru desert, avocado pentru proprietatile sale antioxidante si mango pentru vitamina E.
garbo024636
Postat pe 10 August 2010 18:55
fleurdelis
Postat pe 14 Octombrie 2010 20:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AM NEVOIE DE AJUTOR! 1 De la: riana65 27 August 2008 19:04
Recuperare medicala sportiva 2 De la: garbo_385843 17 Octombrie 2017 00:18
ce poate fi??? 7 De la: babycryss 13 Octombrie 2010 21:40
miastenie 3 De la: garbo185918 31 Martie 2015 15:10
MEZOTERAPIA IN MEDICINA ALOPATA SI MEDICINA ESTETICA 1 De la: cineva 30 Noiembrie 2008 11:04
Setari Cookie-uri