Ce parerea aveti despre mentalitatea romanului...Sa moara capra vecinului

De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-07-10 13:25:27 Romanii se bucura de raului altuia....Si moare de ciuda atunci cand la aproapele lui ii merge mai bine ca lui..Si face tot posibilul ca sa il descurajeze si sa il traga in jos...



tocmai de aceea nu ma intereseaza,daca vecinul are o capra.eu cu averea mea ,el cu averea lui.
ratuscaceaurata
Postat pe 1 August 2010 04:58
hai ca am placi!!!
tu zici ca asta e valabil doar la romani??? n-am colindat chair toata lumea asta in lung si-n lat, dar am lucrat cu cam toate neamurile (asa mi-e munca!!) si toti suntem in aceeasi oala.. Culmea culmilor e ca in unele limbi exista cuvinte (si cu cat mai scurte ele sunt, mai usor de pronuntat si mai des folosite totodata) care sa exprime pe deplin acest sentiment de invidie, ura si neputinta. Pentru linistea ta sufltesca, imagineaza-ti un copil mancand o inghetata si un altul care o ravneste. Care e diferenta intre pusti si noi adultii?? Suntem niste plozi cu picioare mai lungi. Cine poate face diferenta, nu are doar picioarele lungi , ci are o inima mare in plus. Cu cat mai mare ti-e inima, cu atat mai putin tew uiti sau nu te uti deloc in gradina de-alaturi.
Te-am tsucat. adelita
adelita
Postat pe 1 August 2010 07:33
De la: garbo070745, la data 2010-08-01 04:58:14
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-07-10 13:25:27 Romanii se bucura de raului altuia....Si moare de ciuda atunci cand la aproapele lui ii merge mai bine ca lui..Si face tot posibilul ca sa il descurajeze si sa il traga in jos...



tocmai de aceea nu ma intereseaza,daca vecinul are o capra.eu cu averea mea ,el cu averea lui.
dar sunt unii oameni care nu prea au avere,,,pt ca sunt bolnavi de comoditate...acum averea zic,,,ca unii nu prea ii duce capul,,poate ca sunt prea invidiosi de asta nu ii ajuta nimeni,,nici macar cu o vorba buna...pt ca si ei sunt rai
xenaprintesarazboinica
Postat pe 10 August 2010 20:57
dezgustator dar asta e probabil de prea multa saracie sunt asa rai romanii...si numai romanii sunt asa ...si la mine nu veniti cu comentarii de genu esti romanca oi fii dar am crescut de la 11 ani afara...si deci romania si romani si invidia si rautatea lor ma scarbesc...fi-ti mai buni ca nu va strica...
Iriada
Postat pe 13 August 2010 03:29
lupty ai grija ca sta e maritata cu unu de fura tot ce prinde
garbo074997
Postat pe 13 August 2010 03:35
si ia e buna de pus pe rana celor praduiti
garbo074997
Postat pe 13 August 2010 03:36
cine sa gasit sa tina predici de buna cuvinta si se crede nenteleasa ca ia luat belgia barbatu si la bagat la parnaie ca fura munca oamenilor
garbo074997
Postat pe 13 August 2010 03:39

Vreau sa iimpartasesc cu voi pe acest forum trairile mele...in primul rand va spun k scriu de pe gsm deci s-ar putea sa mai am greseli...:)totul a inceput acu 3...eram in Belgia unde sun de altfel din 2002...l-am cunoscut intamplator de la cumnatul meu pe El...nimic interesat nu ma atragea cu nimic ba chiar ma enerva prezenta lui.Oricum ieseam impreuna bineinteles mai multi prieteni dar pt mine el nici nu exista...cu timpul ne-am imprietenit...imi placea viata pe care o ducea(o admiram doar nu ma vedeam traind o astfel de viata)era hot de buzunare...palpitant dak privesti din afara...a incercat vreo 3 luni sa ma cucereasca si intr-un moment mai vulnerabil a reusit...am iesit impreuna ma rasfata cum nu visam vreodata k pot rasfata...am avut o viata cum multe fete de varsta mea si-ar fii dorit...nu ca asta ma incanta...imi placea k ma respecta ma intelege vroia mult sa imi termin scoala cu toate astea eu tot ce am vrut am facut bineinteles k familia mea nu a fost niciodata de acord(tata si sora mai mare la care stateam in belgia)in 2009 in ianuarie ne-am mutat impreuna...ne-am inteles tot timpul bine chiar dak lumea tot timpul se baga intre noi.Era mereu romantic a fost tot timpul imi aducea flori in fiecare zii imi facea cadouri fara vreun motiv anume...anul trecut am fost in toata europa in vacanta...eram in al noualea cer eu...el inschib a urcat in al noualea cer de abia in septembrie cand am aflat ca am ramas gravida...era vesnic emotionat bucuros mai ceva ca mine...nu stia ce planuri sa-si mai faca...doar la un singur lucru nu s-aa gandit sa se lase de "meseria"lui...si uite asa lunile au trecut si inainte cu o luna sa nasc a cazut la puscarie...si acum e acolo...eu am nascut fara el lucru care l-a distrus la schimbat complet...zice el...in curand va iesi si sper k tot ce a facut nu va mai face...el mi-a zisk nu mai vrea prfera sa munceasca sa faca orice numai sa nu mai lipseasca de langa peleta lui(printesa) si de langa mine...eu nu stiu ce sa cred...uneori ma gandesc k se va schimba k vad k il doare k nu e langa noi alteori ma gandesc k face de aproape 20 de ani "meseria" aia si nu stiu cat de usor ii va fii sa se lase...


Infine...ce va fii va fii...vroiam sa impartasesc cu voi povestea mea...


Va pup pe toti si apropo sunteti super ok! ESTE SCRIS DE ACEASTA TANTANTAPIOK
garbo074997
Postat pe 13 August 2010 03:44
TOPICUL ESTE Marea mea iubire -si aceasta fata se da mita cinstita si crede ca ceilalti sant rai-daca a plecat la 11 ani ce mai stie ia de ROMANIA?decat ce ii povestea el?
garbo074997
Postat pe 13 August 2010 03:48
trezitivaaaa au trecut 20 de ani
garbo074997
Postat pe 13 August 2010 03:48
De la: temptationk, la data 2010-08-13 03:29:37dezgustator dar asta e probabil de prea multa saracie sunt asa rai romanii...si numai romanii sunt asa ...si la mine nu veniti cu comentarii de genu esti romanca oi fii dar am crescut de la 11 ani afara...si deci romania si romani si invidia si rautatea lor ma scarbesc...fi-ti mai buni ca nu va strica...
PRIVESTETE SI PLANGI PT CA TE RENEGI SINGURA
garbo074997
Postat pe 13 August 2010 03:49
exista oameni buni si oameni rai si atat .....de diferite nationalitati.....si tre sa ne ferim de cei rai ca nu ne faca rau si sa suferim nu este asa tentationk?
garbo074997
Postat pe 13 August 2010 04:30
De la: temptationk, la data 2010-08-13 03:29:37dezgustator dar asta e probabil de prea multa saracie sunt asa rai romanii...si numai romanii sunt asa ...si la mine nu veniti cu comentarii de genu esti romanca oi fii dar am crescut de la 11 ani afara...si deci romania si romani si invidia si rautatea lor ma scarbesc...fi-ti mai buni ca nu va strica...



tu il vezi pe roman ca fiind rau,invidios si scarbos.....dar sotul tau prin prisma actiunilor lui drept cum il poti cataloga?dar tu in loc sa ii deschizi ochii si sa il indreptii pe calea cea buna cum te numesti?

inca de prima oara cand ai vazut cu ce se ocupa nu trebuia sa te legi de el,nu ai reusit sa il schimbi ok te indepartai dar iti spun eu te-ai complacut situatiei,bani,cadouri,florii si concedii prin europa.....bani care nu erau ai vostri si nu munciti cinstit de voi,bani de l;a oameni care muncesc 12 ore pe zi sa aibe ce le da la copii de mancare.....

scarba nu poti avea decat de oameni ca tine.....ca tine si ca penibilul tau sot.....
anaROBERT
Postat pe 13 August 2010 13:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Biblia si barbatii 1 De la: ingerasulluptator 4 Iunie 2011 16:11
Croitoreasa cu experienta Bucuresti 1 De la: garbo227097 5 Octombrie 2011 18:56
vreau sa imi fac singura haine 47 De la: garboeva 30 Ianuarie 2010 13:02
vreau si eu o parere pls 4 De la: carmenn 7 Iunie 2009 15:46
educatia copiilor 47 De la: alfheim 4 Octombrie 2011 15:33
Setari Cookie-uri