AIORELATIECUDUMNEZEU?

De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-07-28 15:48:29 Si apoi eu iubesc omul...Nu il judec pt ca eu ii dau un sfaturi bun,,chiar daca oamenii sunt nerecunoscatori.....Eu iubesc oamenii dar imi este scarba de pacatele lor..Nu le suport....Pt ca nici oamenii nu fac nimic ca sa scape de ele...



parca Iisus a spus ca femeia si barbatul isi parasesc mama si tatal,pt a se uni intre ei .unde este pacatul?si cine decide ca unirea barbatului cu femeia este un pacat?treceti peste cuvantul Domnului Iisus?referitor la relatia cu Divinitatea,ea este unica,proprie fiecarui om si nu trebuie sa facem parada ,numai pt a ne reface imaginea de 'sfinte",caci din" pacat" suntem pe pamant(iad) si din "pacat" suntem nascuti,dupa spusele voastre.oare de unde va vin aceste ganduri haotice,ba sa respectam cuvantul Domnului,ba sa nu ne unim cu barbatul,ca suntem "pacatoase"???!!!


daca nu stiti sa si argumentati,nu mai deschideti subiecte atat de delicate,transformandu-le in controversate!!!
vuvuzela
Postat pe 29 Iulie 2010 12:08
De la: vuvuzela, la data 2010-07-29 12:08:43
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-07-28 15:48:29 Si apoi eu iubesc omul...Nu il judec pt ca eu ii dau un sfaturi bun,,chiar daca oamenii sunt nerecunoscatori.....Eu iubesc oamenii dar imi este scarba de pacatele lor..Nu le suport....Pt ca nici oamenii nu fac nimic ca sa scape de ele...



parca Iisus a spus ca femeia si barbatul isi parasesc mama si tatal,pt a se uni intre ei .unde este pacatul?si cine decide ca unirea barbatului cu femeia este un pacat?treceti peste cuvantul Domnului Iisus?referitor la relatia cu Divinitatea,ea este unica,proprie fiecarui om si nu trebuie sa facem parada ,numai pt a ne reface imaginea de 'sfinte",caci din" pacat" suntem pe pamant(iad) si din "pacat" suntem nascuti,dupa spusele voastre.oare de unde va vin aceste ganduri haotice,ba sa respectam cuvantul Domnului,ba sa nu ne unim cu barbatul,ca suntem "pacatoase"???!!!


daca nu stiti sa si argumentati,nu mai deschideti subiecte atat de delicate,transformandu-le in controversate!!!
Pai unirea barbatului cu femeia nu este un pacat daca o faci cu inima curata si sa te casatoresti in fata lui Dumnezeu...Chiar daca te casatoreste un preot,,ca poate sa zicem ca este doar un om,,are si el neputintele lui ca toti ceilalti...Dar te casatoresti in casa Domnului cu inima curata,,,Ceri binecuvantarea Domnului....Apoi asa este noi suntem pacatosi,,,trupul nostru este pacatos care ne impinge doar la lucruri rele ,si pe care trebuie sa invatam sa il coordonam..Si sa ii dam trupului ceea ce este bun pt suflet....Pt ca trupul este trecator,,dar sufletul este vesnic.....De asta noi trebuie sa ascultam de constiinta,,,nu de trpul nostru pacatos,,Pacatelle sunt acele care le faci fara sa respecti poruncile...Cum ar fii,,sa minti,,sa fii invidios,,sa nu poftesti nimic din ceea ce este al aproapelui au...Sa muncesti cinstit
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Iulie 2010 13:47
Barbatul este facut ca sa se uneasca cu femeia...Cu cei care vor sa triasca in doi...Pt ca mai sunt si oameni care le place sa fie liberi si sa nu sa se incurce de nimeni..Fiecare este liber sa aleaga viata care si-o doreste....Daca un barbat alege sa fie liber...trebuie sa isi triasca viata in curatie daca vrea sa aiba pe Dumnezeu cu el....Daca un om alege sa traiasca in doi,,abrbat si femeie....Pot face,,,dar sa traiasca curati si sa respecte zilele Domnului....Daca vor sa aiba o gandire curata
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Iulie 2010 13:51
Nu este rau daca o femeie sau un barbat alege sa traiasca liber .....Dar trebuie sa stea in curatie...Sa nu aiba relatii sexuale cu nimeni.....Pt ca relatiile sexuale nu sunt facute doar pt placere...ci pt a si face copiii,,pt ai uni pe cei doi.....Numai ca cei 2 barbatul si femeia trebuie sa se respecte si sa fie cinstiti unul cu altul daca vor sa se suporte unul cu altul.Pt ca nimanui nu ii place sa fie luat de prost si mai devreme sau mai tarziu,paharul se va umple daca nu va exista dreptate si corectitudine intro relatie de casatorie
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Iulie 2010 13:55
Eu prefer sa fiu libera...Pt ca nu imi place sa fiu servitoarea la un barbat,,,sa curat eu dupa el pt ca aduce doi bani in casa...Si mai vine si cu pretentii..Imi place sa am intimitatatea mea..Nu imi place cearta,,si sa ma streseze careva la cap..imi place armonia si linistea...Sa stau la cratita,,,pe cand pot sa am o viata linistita,,fara prezenta masculina in prezenta mea....Barbatii nu stiu sa faca nimica,,,fac traaba de mantuiala numai ca sa nu ii mai pui sa faca nimica..Sunt smecheri si egoisti..Pt ca asa au fost invatati....asa ca nu ma incurc eu cu vreaun specimen de gen masculin...Sunt alte femei care au nevoie de vreun barbat....Dar si cati nervi la fac un barbati cu egoismul si nesimtirea lor..Asa ca eu nu cred ca merita efortul
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Iulie 2010 14:05
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-07-29 14:05:06 Eu prefer sa fiu libera...Pt ca nu imi place sa fiu servitoarea la un barbat,,,sa curat eu dupa el pt ca aduce doi bani in casa...Si mai vine si cu pretentii..Imi place sa am intimitatatea mea..Nu imi place cearta,,si sa ma streseze careva la cap..imi place armonia si linistea...Sa stau la cratita,,,pe cand pot sa am o viata linistita,,fara prezenta masculina in prezenta mea....Barbatii nu stiu sa faca nimica,,,fac traaba de mantuiala numai ca sa nu ii mai pui sa faca nimica..Sunt smecheri si egoisti..Pt ca asa au fost invatati....asa ca nu ma incurc eu cu vreaun specimen de gen masculin...Sunt alte femei care au nevoie de vreun barbat....Dar si cati nervi la fac un barbati cu egoismul si nesimtirea lor..Asa ca eu nu cred ca merita efortul
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Iulie 2010 22:36
Pt ca mentalitatea romaneasca..Cica ca femeia trebuie sa stea la cratita,,sa stie sa faca de toate pt ca barbatii nu stiu sa faca nimica....Ca trebuie sa gatesti daca te mariti,,5 ore in bucatarie ca barbatului ii trebuie mancarica buna,,ca aia baga in ei nu gluma....Aduc si ei 2 lei in casa,daca ii aduc si pe aia,,si mai vin cu pretentii..Ba ca vrea aia,ba ca nu ii place aia,,,ba ca te-ai ingrasat...ba ca nu stiu ce,,,Ce mie imi trebuie asa stress pe capul meu....ca doar nu am inebunit
xenaprintesarazboinica
Postat pe 29 Iulie 2010 22:39
vezi, Ica, incepi sa "aduci" cu tine!
moniq_
Postat pe 29 Iulie 2010 22:54
moniq, sper ca nu o confunzi pe Ica cu specimena "irinuca"
Thor_again
Postat pe 29 Iulie 2010 23:00
nu; dar "simt" ca in curand, o va face ea singura singurica!
moniq_
Postat pe 29 Iulie 2010 23:03
vuvuzela,nutegrabisadaiunverdict...
Asaeste,doarincadrulcasatorieirelatiaestebinecuvantatadeELsinusavarsimpacat...Numaiinafaracasatoriei,senumesteadultersaupreacurvie,curviesiporuncaasaptea(dincelezece)nuesterespectata...inaceastasituatie...da,estefaradelege!
ica2
Postat pe 31 Iulie 2010 18:17
Moniq...aceasta"prezenta",bantuietoatetopicurile...siceestedefacut?Un"sutinfund"sauomanaintinsa?,vorbindlafigurat...Deci,ceeace"simti"tu...nupreapercepisinicinuintuiestibine.Dumnezeusanedeaoinimacaresasimtacuadevaratsisafiealaturi,deacestioamenicareaunevoiedenoi.
ica2
Postat pe 31 Iulie 2010 18:33
Citez:"L-am cutat pe Dumnezeu n oamenii din satul meu, apoi n cri, n idei i n simboluri. Dar acestea nu-mi ddeau nici pace, nici dragoste. ntr-o zi am descoperit n scrierile Sfinilor Prini c este posibil s-L ntlneti pe Dumnezeu cu adevrat n rugciune. Atunci, cu mult rbdare, m-am aezat pe treab. Astfel, am neles, puin cte puin, c Dumnezeu este aproape, c m iubete i c, lsndu-m umplut de iubirea Lui, inima mea se va deschide celorlali. Am neles c iubirea este comuniune cu Dumnezeu i cu cel de lng tine. i c fr aceast comuniune lumea nu este dect tristee, ruine, dezolare, masacre. Numai dac va voi s triasc n aceast iubire, lumea va cunoate viaa venic. (Pr. Stniloae, ntlnirea cu Dumnezeu)"
ica2
Postat pe 1 August 2010 16:30
De la: ica2, la data 2010-07-31 18:33:50Moniq...aceasta"prezenta",bantuietoatetopicurile...siceestedefacut?Un"sutinfund"sauomanaintinsa?,vorbindlafigurat...Deci,ceeace"simti"tu...nupreapercepisinicinuintuiestibine.Dumnezeusanedeaoinimacaresasimtacuadevaratsisafiealaturi,deacestioamenicareaunevoiedenoi.
A vorbit credincioasa rautacioasa....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 August 2010 16:39
De la: moniq_, la data 2010-07-29 23:03:11nu; dar "simt" ca in curand, o va face ea singura singurica!
Nu cred ca ica se poate compara cu mine..Pt ca ea nu are o inima buna...Este doar superficiala...Si nu este sincera...CREDINCIOSI LA SUPRAFATA...cu eticheta
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 August 2010 16:41
iote-o, bre, ca mai si musca!
asa, irinuco, zi-le, ca matale tare credincioasa mai esti!

moniq, ma repet: Ica NU E virinuca...
Thor_again
Postat pe 1 August 2010 16:41
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-08-01 16:41:30
De la: moniq_, la data 2010-07-29 23:03:11nu; dar "simt" ca in curand, o va face ea singura singurica!
Nu cred ca ica se poate compara cu mine..Pt ca ea nu are o inima buna...Este doar superficiala...Si nu este sincera...CREDINCIOSI LA SUPRAFATA...cu eticheta
Nu am vrut sa ma laud..Ci doar am fost sincera..Mie una nu imi place de ica,pt ca nu este sincera..Si nu are suflet bun...este rautacioasa,,in rand cu lumea
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 August 2010 16:43
irinelu',
aproape oricine de pe forumul asta ar fi profund insultat daca ar fi comparat cu tine
prin urmare, norocul Icai ca nu se poate compara cu tine
Thor_again
Postat pe 1 August 2010 16:43
De la: Thor_again, la data 2010-08-01 16:41:49iote-o, bre, ca mai si musca!
asa, irinuco, zi-le, ca matale tare credincioasa mai esti!

moniq, ma repet: Ica NU E virinuca...
Ica nici macar nu se poate compara cu mine...Pt ca nu imi ajunge nici macar pana la glezna Nu ma laud,,eu respect pe toata lumea...Dar cu oamenii sunt invidiosi si nu imi recunosc calitatile...Mi le recunosc ingura pt ca eu stiu cum sunt si nu ma iau dupa ce zice gura infecta a oamenilor rai
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 August 2010 16:45
De la: Thor_again, la data 2010-08-01 16:43:18irinelu',
aproape oricine de pe forumul asta ar fi profund insultat daca ar fi comparat cu tine
prin urmare, norocul Icai ca nu se poate compara cu tine
Crezi ca mie imi pasa de zic oamenii cu gura infecta...De aia credinciosi numai cu vorba,am mai vazut...Dar credinciosi cu fapta nu prea am vazut..Credinciosi sinceri si cinstiti nu prea am vazut....Si apoi cum a zis Monik...Facerea de bine este ..............DE MAMA....dar putin imi pasa daca altii sunt recunoscatori sau nu..Ei au de pierdut..Pt ca Dumnezeu le va da minte dupa inima si recunostnta lor...Singuri isi semneaza sentinta lor la prostie vesnica
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 August 2010 16:49
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-08-01 16:45:34
De la: Thor_again, la data 2010-08-01 16:41:49iote-o, bre, ca mai si musca!
asa, irinuco, zi-le, ca matale tare credincioasa mai esti!

moniq, ma repet: Ica NU E virinuca...
Ica nici macar nu se poate compara cu mine...Pt ca nu imi ajunge nici macar pana la glezna Nu ma laud,,eu respect pe toata lumea...Dar cu oamenii sunt invidiosi si nu imi recunosc calitatile...Mi le recunosc ingura pt ca eu stiu cum sunt si nu ma iau dupa ce zice gura infecta a oamenilor rai


laso pe Ica , priveste-te pe tine si vei vedea cum e cu prostia aia vesnica de care vorbeai :-) Din moment ce respecti pe toata lumea, nu scrii nimic rau la adresa cuiva...respecti , s-a vazut mai sus :-)
reyya
Postat pe 1 August 2010 16:52
Un om care rade de mine si nu este recunoscator....Imi semneaza sentinta pe viata la prostie vesnica..Asa ca doar ei au de pierdut..Si eu am doar de castigat.. Vorba aia Cum iti asterni asa dormi
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 August 2010 16:52
De la: reyya, la data 2010-08-01 16:52:42
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-08-01 16:45:34
De la: Thor_again, la data 2010-08-01 16:41:49iote-o, bre, ca mai si musca!
asa, irinuco, zi-le, ca matale tare credincioasa mai esti!

moniq, ma repet: Ica NU E virinuca...
Ica nici macar nu se poate compara cu mine...Pt ca nu imi ajunge nici macar pana la glezna Nu ma laud,,eu respect pe toata lumea...Dar cu oamenii sunt invidiosi si nu imi recunosc calitatile...Mi le recunosc ingura pt ca eu stiu cum sunt si nu ma iau dupa ce zice gura infecta a oamenilor rai


laso pe Ica , priveste-te pe tine si vei vedea cum e cu prostia aia vesnica de care vorbeai :-) Din moment ce respecti pe toata lumea, nu scrii nimic rau la adresa cuiva...respecti , s-a vazut mai sus :-)
Eu nu am scris nimic rau de nimeni,nu doresc raul nimanui....Asa ca asta nu se numeste ura ci se numeste sinceritate..Il ajut pe om sa se vada pe el,insusi....Nu sunt ca unii care vor sa moara capra vecinului si urmaresc doar ca la altii sa le mearga rau...Sa ii descurajeze...Dar practic ei se descurajeaza pe ei..Pt ca un om inteligent nu se ia dupa gura infecta si rea a oamenilor...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 August 2010 16:55
Romanii inteligenti au plecat din romania..Au raman doar lepadaturile...Care nu le place sa le spui adevarul in fata...De parca eu le-as dori raul,asa cum mil doresc ei mie..Ca sa ma vada in noroi asa cum sunt ei...Pt ca romanii care au mai ramas in romania se descurajeaza unii pe altii..Tot ce este bun,,au plecat din romania in loc sa stea sa lupte....Au ramas oile,,care gandesc toate la fel..Fara un pic de personalitate..Toate au acelasi scop..Sa moara capra vecinului si se bucura de raul altuia..Nu zic or mai fii si exceptii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 August 2010 17:01
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-08-01 17:01:06 Au raman doar lepadaturile...Care nu le place sa le spui adevarul in fata...


CARORA, irinuca, CARORA...
asa e corect!
Thor_again
Postat pe 1 August 2010 17:06
De la: Thor_again, la data 2010-08-01 17:06:17
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-08-01 17:01:06 Au raman doar lepadaturile...Care nu le place sa le spui adevarul in fata...


CARORA, irinuca, CARORA...
asa e corect!
Bine ca prostiile tale nu le vezi....Mai uitate-te si tu in oglinda
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 August 2010 17:17
cu genitivul e mai greu
reyya
Postat pe 1 August 2010 17:17
Zic ca romania este o tara degradata...Datorita oamenilor care locuiesc in ea.Pt ca ei sunt poporul....OAMENI care se descurajeaza unii pe altii,,se trag in noroi unii pe altii...Nu sunt uniti...Pt ca oamenii care se urasc intre ei si nu sunt uniti sunt mai usor de manipulat ....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 August 2010 17:20
Asa sunr romanii....OAMENI CARE se urasc intre ei...Ii unesc doar rautatile,,atunci cand planuiesc caderea cuiva in noroi, cica din cauza ca si ei au suferit....Sunt o tara de inapoiati...21 milioane de oi,,,condusi de 400 de lupi
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 August 2010 17:23
..da!! asa esti si U lupty
ca romanca te-ai nascut
ai dreptate rautatile te unesc pe tine cu restul ca tine..
nu??? LOGIC!!!
LILO
Postat pe 1 August 2010 17:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
barbatul sagetator femeia capricorn 2 De la: gabrielistiza 14 Mai 2010 13:13
Va rog sa ma ajutati!!! 38 De la: Simona-Alexandra 4 Aprilie 2015 14:36
va rog sa ma ajuta-ti 1 De la: garbo105919 29 Martie 2010 14:08
de ce toata lumea se gandeste doar la agatat si la casatorie? Mi se pare o tampenie..probabil ca este chestie de inteligenta,pt ca atata ii duce capul 23 De la: ingerasulluptator 18 Noiembrie 2012 20:52
Chipurile lui Dumnezeu... 98 De la: garbo101426 13 Iulie 2017 08:27
Setari Cookie-uri