AIORELATIECUDUMNEZEU?

Sa dea Domnul sa fie cum zici tu ,Iaso ..Am trecut deja la indelunga rabdare ...pupici !
ica2
Postat pe 8 Iulie 2010 20:22
nu ma supar eu dintr-atata!
hai sa-ti spun care-i treaba cu mine: eu sunt un om al oamenilor; ca atare, imi place sa vad ochii omului cu care vorbesc; aproape totdeauna, imi dau seama cam ce suflet ascund ei; ma intristeaza si ma oboseste neglijenta cu care unii ii judeca pe altii si ma "incinge" bariera asta virtuala, in spatele careia, prea multi isi "varsa" neputinta si veninul;

si da, cred ca problema ar trebui pusa delicat si cu tact; este un subiect intim, cel mai intim poate si foarte adesea prost interpretat si "utilizat" de catre oameni! este scutul multora pentru a-si masca prostia, frustrarile, neputinta; de-a lungul istoriei, clerul sau interese statale precise, au folosit aceste parghii; asa se face ca religia a devenit o "moneda de schimb" si de cele mai multe ori, mijloc de manipulare si indobitocire a maselor;
vezi, atunci, e firesc sa nasca pasiuni; iar mie mi-e teama de ce poate face negura din mintea omului!

so, no offence!
moniq_
Postat pe 8 Iulie 2010 20:22
Vuvu , tocmai ce-am raspuns : am mai fost si eu atacata si jignita aici , de oameni carora nu le-am facut nimic , zic eu .si , de-atunci , ii evit in mod constant . Fa la fel , pentru linistea ta . Adreseaza-te doar celor care vorbesc cu tine si tie iti sunt simpatici . Hai , nu mai fi suparata .Se prea poate sa fi facut cineva vreo confuzie .
liaiedera
Postat pe 8 Iulie 2010 20:32
asa o sa fie ,icutzo...

n-am trecut degeaba prin atatea pana acu'...stie baba ce stie...


iasomia
Postat pe 9 Iulie 2010 09:41
Iaso,stii tu mai bine ... Ai studiat probabil psihologia umana si da ,ai dreptate experienta ta de viata ,nu te inseala!pupici!
ica2
Postat pe 14 Iulie 2010 00:57
Moni ,faptul ca iti place sa privesti persoana cu care vorbesti in ochi ,inseamna ca esti curata la suflet...Si iubesti oamenii,iti pasa de semeni.I
ica2
Postat pe 14 Iulie 2010 01:05
Iaso,stii tu mai bine ... Ai studiat probabil psihologia umana si da ,ai dreptate experienta ta de viata ,nu te inseala!pupici!
ica2
Postat pe 14 Iulie 2010 01:08
ica,

mami.. ti-au sosit ciudat mesajele..ia citeste si tu,hai ca m-ai facut sa zambesc...bata-te norocu'...

da,imi place sa cred ca stiu cu ce se mananca viatza asta..da' inca mai invat de la altii, sa stii...
iasomia
Postat pe 14 Iulie 2010 09:47
Iaso,asa este !S-a intrerupt conexiunea la internet in acel moment cand am postat mesajele si s-a postat de doua ori,acelasi mesaj...,asa ca scuze..... Se mai intampla !
ica2
Postat pe 14 Iulie 2010 16:26
lasa icule..
mi-a placut ca m-ai strigat stereo,asa...

nu ne mai spui nicio pilda?
nu vezi ca nu se mai inghesuie crestinii la relatii,criza asta inraieste lumea,mami..
iasomia
Postat pe 14 Iulie 2010 16:55
da' ce, bre, topicu' alalatu' s-a-nchis?... ce inventivitate, nene, sa schimbi la interogativ si sa faci un topic nou, unde tot aia fara de credinta dau buzna...

macar ica sa fi trecut in rand cu lumea, sa dezbata biblia dupa iuda sau filmele alea cu tom hanks, la o adica... da' vaz c-o tinem puia - gaia ca si dincolo...
zambil
Postat pe 14 Iulie 2010 17:03
nu,tati..

i l-a sters sc-ul cand disparuse si chestiunea mea,atunci..
iasomia
Postat pe 14 Iulie 2010 17:04
mami, parca vaz ca maine-poimaine si seceu' asta ia un pumn de pastile si lasa mesaje netrimise pe mobil... ca simptomele-s gata...
zambil
Postat pe 14 Iulie 2010 17:08
au sters topicele vechi...

hai ca m-ai facut sa rad,cred ca rade si andra acolo...
iasomia
Postat pe 14 Iulie 2010 17:11
sunt fete kre au dreptate ascuultati sfatu j o sa vedeti ca o sa fie mai bine.
garbo133831
Postat pe 14 Iulie 2010 17:14
ce zice? - ce zice?...
zambil
Postat pe 14 Iulie 2010 17:23
ca o sa fie bine...
iasomia
Postat pe 14 Iulie 2010 17:27
aha, profeata d-aia... hai c-a picat la fix pe topicu-asta...
zambil
Postat pe 14 Iulie 2010 17:31
dap..

e un semn,sa vezi ce o sa se bucure ica cand o sa ne vada pe topicu' ei,stii ca are o slabiciune la noi, de cand ii aratam coarnele...

bre,

da' sorela ilsi ne-a parasit de tot...
iasomia
Postat pe 14 Iulie 2010 17:36
pai nu-i ea, mami, cu gigolou' ala de douaj'd e primaveri?... de forum ii arde ei acuma?...
zambil
Postat pe 14 Iulie 2010 17:48
ultima oara spunea ca a trecut prin ceva probleme,cred ca nu mai e cu manzu'...

ilsi,

da fato un semn.
iasomia
Postat pe 14 Iulie 2010 17:53
vaz eu ca nu la toata lumea-i prieste paroscopu', mami... mai ales de la o varsta-ncolo (ea) si-o varsta-ncoace (el)...
zambil
Postat pe 14 Iulie 2010 18:01
al draq paroscop,mami...
taman la relatie acilea o bagasi...

paroscop,auzi...
iasomia
Postat pe 14 Iulie 2010 18:03
pai mami, ce-i frumos ii place si lu' moshu'... numa' cand e prea mult isi baga dracu' coada...
zambil
Postat pe 14 Iulie 2010 18:14
mamoantza...

asta zici ca-i o sarada d-aia...zambilule,zau....
iasomia
Postat pe 15 Iulie 2010 17:51
Iaso,mabucursincercapostatipeacesttopic.Vaimbratisezcudrag!pupici!
ica2
Postat pe 17 Iulie 2010 17:03
Dumnezeu este singura FIINTA de care fiinta nu poate fugi (fiinta in sensul filozofiei clasice)! Este singura relatie din care nu poti iesii, in prezent sau in viitor. Chiar si ateul, care neaga prezenta-I acum, nu va putea scapa de intilnirea de atunci.
Putem fugi si inchide orice alta relatie, putem fugi de diavol (numai daca ne apropiem de Dumnezeu, vezi epistola lui Iacov), putem fugi de oameni, dar nu putem scapa relatiei cu El (PS. 139) De ce-i asa?
Pentru ca insesi omenitatea noastra (statutul de om, ontologic vorbind) depinde de relatia cu Dumnezeu.
ica2
Postat pe 17 Iulie 2010 17:05
Ilsi,raspunde-ne!Suntemingrijoratidincauzata...Dumnezeusateocroteasca!
ica2
Postat pe 17 Iulie 2010 17:12
iasomia
Postat pe 17 Iulie 2010 18:28
De la: moniq_, la data 2010-06-30 19:02:11 aman, aman, aman!
Relatia cu Dumnezeu spuneam ca este una speciala pentru ca ea atarna de vesnicii. Daca aici pe pamant traim uni 35 ani, alti 50, alti 75, uni mai mult sau alti mai putin, insa toti avem o viata limitata, dincolo de viata aceasta este insa o viata vesnica care nu poate fi decat cu Dumnezeu sau fara Dumnezeu, adica cu diavolul. O viata de bucurie sau o viata de chin, rai sau iad. Ma intreb oare cum pot sa creada oameni ca toti merg in acelasi loc, in rai. Cum poate un om sa-si petreaca o vesnicie cu Dumnezeu cand pe pamantul acesta nu a petrecut macar o zi. Cum poate sta un om impreuna cu un om pe care nu a vrut sa-l cunoasca, nu a vrut sa-I fie prieten? Cum ai putea tu sa stai o viata cu o persoana pe care nu o iubesti, sa fi totdeauna in prezenta ei, apai o vesnicie. Atunci cum ar putea Dumnezeu sa stea cu tine o vesnicie daca tu nu-L iubesti si cum ai putea sta tu cu El.Fara o relatie cu Dumnezeu viata inseamna moarte, dar alaturi de Dumnezeu inseamna viata,. Nu stiu ce te impiedica sa ai o relatie cu Dumnezeu pentru ca o viata cu Dumnezeu inseamna binecuvantare dar fara El inseamna blestem. Isus insusi ne spune: i ce ar folosi unui om s ctige toat lumea, dac i-ar pierde sufletul? Sau, ce ar da un om n schimb pentru sufletul su? Matei 16:26. Este alegerea ta, dar alegerea ta conteaza.
ica2
Postat pe 20 Iulie 2010 16:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
La psiholog 16 De la: ameno 8 Septembrie 2010 10:22
CASATORIE ATEI SI CRESTINI? CE PARERE AVETI? 1 De la: garbo027119 6 Decembrie 2009 16:33
Ce inseamna omul bun si omul rau? 7 De la: nuti_vio 17 Ianuarie 2011 10:50
oare il iubesc??? 12 De la: hermosa20 6 Iunie 2012 00:37
poate schimba acest forum viata oamenilor??? 34 De la: garbo211107 29 August 2012 15:14
Setari Cookie-uri