GREUTATEA LA BEBICI

fiecare medic raspunde de indicatiile date ... in general diversificarea la 3 luni este posibila in cazuri deosebite.
ludwig
Postat pe 11 Iulie 2010 16:17
Despre SIMILAC ce se mai spune?

Si bebelusi fara apa pina la nu stiu cite luni????????
Dar in burtica bebelusul nu a primit apa atunci cind tu o beai?
Ciresica
Postat pe 12 Iulie 2010 04:46
Ciresica, legat de apa sunt deacord cu tine. In general am respectat toate indicatiile medicilor legate de alimentatie, chiar si pe cea legata de apa pana cand a trebuit sa-i recolteze sange Mariei si au chinui-o ingrozitor pentru ca avea un sange foarte gros din cauza ca nu era bine hidratata.
Eu i-am dat apa plata. Medicul mi-a spus sa caut apa plata cu cele mai putine saruri.
Acum are 1 an si patru luni si bea aproximativ 500 ml de apa pe zi, ceai neindulcit (am incercat sa-i pun miere si lamaie dar nu-i place) si lapte (aprox. 500 ml/zi)
Legat de SIMLAC nu pot sa te ajut, n-am auzit de el.
Pupici!!
nicoletta_kidz
Postat pe 12 Iulie 2010 22:50
Se spune, Ciresico, exact asa: in perioada in care este exclusiv alaptat, adica pana la 6 luni, nou nascutul nu are nevoie de apa suplimentar; el obtine toate elementele necesare din laptele matern; si nu, in burtica, nu a primit "apa" printr-un robinet separat de la tine... stii si tu asta;
daca ti se pare totusi ca i-ar fi sete, e semn ca tu, mamica, nu esti suficient de bine hidratata; dupa perioada de alaptat exclusiv, i se da apa bebelusului ori de cate ori ii este sete, chiar si in timpul meselor! noi avem o canuta pe sistemul acela cu pai, totdeauna plina cu apa proaspata la indemana lui bebe, pe o masuta; se autoserveste
si da, si eu am Mama si Copilul, editia noua, pe langa altele; in esenta, toate au numitor comun!
moniq_
Postat pe 12 Iulie 2010 22:55
De la: moniq_, la data 2010-07-12 22:55:53Se spune, Ciresico, exact asa: in perioada in care este exclusiv alaptat, adica pana la 6 luni, nou nascutul nu are nevoie de apa suplimentar; el obtine toate elementele necesare din laptele matern; si nu, in burtica, nu a primit "apa" printr-un robinet separat de la tine... stii si tu asta;
daca ti se pare totusi ca i-ar fi sete, e semn ca tu, mamica, nu esti suficient de bine hidratata; dupa perioada de alaptat exclusiv, i se da apa bebelusului ori de cate ori ii este sete, chiar si in timpul meselor! noi avem o canuta pe sistemul acela cu pai, totdeauna plina cu apa proaspata la indemana lui bebe, pe o masuta; se autoserveste
si da, si eu am Mama si Copilul, editia noua, pe langa altele; in esenta, toate au numitor comun!



Ai perfecta dreptate .....am observat si eu asta ....cand eu nu beam suficiente lichide, bebica mea bea mai multa apa ca de obicei dar daca eu "ma adapam " cum trebuia si ea era ok si nu mai cerea atata apica, ca ceiut nu serveste
cory_emy
Postat pe 13 Iulie 2010 01:05
Credeti-ma ca eu beau si acum foarte multa apa si cand alaptam nu mai vorbesc. Beam cel putin 3 litri pe zi. Eu cred ca bebe are nevoie si de apa.
nicoletta_kidz
Postat pe 13 Iulie 2010 15:33
Ciresica, SIMILAC,este un produs bun care aici in canada gasesti pe toate drumurile la un pret de $26-29 pt vreo 700g.sunt diferite feluri de la soia pana la lactoza free.brandul similac face si tetine si etc...deci sunt foarte cunoscuti si respectati in nord america ,dat fiind ca majoritatea spitalelor au contracte cu ei.dar daca vrei o Formula si mai buna e enfamil,in pricipiu are acelasi pret,depinde de magazin...fiul meu a fost si pe similac si pe enfamil(gentlease- o formula pt bebei cu ifose si gaze si probleme la papa.nu are decat 5% soy sau lactoza si acelea partial ''distruse'' cum imi place mie sa spun).aici in canada cam toti bebeii papa similac ,enfamil sau nestle....astea trei sparg targul.
in concluzie daca vrei poti folosi pt ingerasul tau fara nici ''un problem''...
eu vreau sa vin in tara ca ma zbat aici cu bebe si nu mananca de nici o culoare si chiar nu stiu ce formula asemanatoare pot folosi in romania care sa nu aiba lactoza free dar nici prea multa ca o dam in diaree...iar daca e pe baza de soia in constipatie...deci sunt terminata cu ''printesul'' meu care e plin de ''toane''.
va pupacesc mamici si sanatate multa.
namyi
Postat pe 13 Iulie 2010 21:59
Mamicilor dragutelor, copii mei au 14 si respectiv 10 ani.
V-am intrebat de Similac pentru ca pe vremea baietilor mei asta era cel mai apropiat lapte de laptele matern (cine ma cunoaste pe forum stie ca eu nu pot avea copiii asa ca nu am avut bucuria de a alapta) si medicii (din RO si din SUA) asta recomandau cu caldura.

Cit despre apa...Moniq iarta-ma dar gresesti.

Copiii trebuiesc hidratati de la bun inceput (asa cum s-a intimplat si in burtica ta) si sincer va spun : nu ocoliti apa si mai ales nu faceti greseala sa le dati pina la nu stiu ce virsta doar lapte sau doar ceai.

APA, lichidul miraculos al vietii in Univers este esentiala.

Si daca nu le dati apa nu va mirati ca bebelusul ori e constipat, ori are stari febrile fara motiv, ori este nervos si agitat.

APA=MIRACOL pentru toate fiintele

Dar asta e doar parerea unei mamici care a crescut doi baieti (unul de la o luna altul un pic mai mare) si care mutumesc lui Dumnezeu nu am fost cu ei la doctor decit pentru viermisori la unul si lipsa de fier la altul. Niciodata in spital!

Dar ma gindesc ca in ziua de azi copiii se cresc diferit!
Ciresica
Postat pe 14 Iulie 2010 18:45
CIRESICO AM DAT-O SI IO IN BARA... sa iti traiasca baietii si tu pe langa ei si o viata super...eu inca nu cunosc pe nimeni special pe aci si nici profile nu am vizitat decat vreo 2...ce sa zic,o fi bun si similac-ul dar eu cred ca cel de soia e cel mai bun la gust,e dulce si nu amarui si salciu ca celelalte.
pupam mamicile si comorile lor
namyi
Postat pe 15 Iulie 2010 00:01
"bataturi" namyi na pai acum ca sa fac sunt mai sensibila in unele parti
Sper ca ti-am fost de folos si sanatate la bb
ameno
Postat pe 15 Iulie 2010 13:51
De la: bau, la data 2010-07-05 22:28:09
De la: ludwig, la data 2010-07-05 22:18:05imi pare rau dar trebuie sa te contrazic... un copil la 31/2 luni cu 7400 g de la 3400 la nastere are un exces ponderal de 15% si e un copil supraalimentat.alimentatia artificiala corecta e o provocare pentru fiecare mamica si un chin pentru pediatrii...diversificarea e o alta piatra de incercare... copii de cand se nasc au reflex de alimentare si mananca tot ce le dati... da asa e ...efectele greselilor se vor vedea mai tarziu asa ca mai bine intrebati pediatrii.


pe cine contrazici?

esti pediatru?scuza-ma daca esti
pediatri din pacate nu sunt toti buni asa ca aveti grija ce pediatru va gasiti
eu am patit-o
am o fetita deja de 6 ani si cand avea 2 ani medicul ei pediatru mi-a zis ca are probleme la inima........o posibila gaura in inima.nu era nici o gaura dar mi-a facut mie o gaura in inima de durere pt. copilasu meu.
am alaptat fetita pana la un an si o luna si cand m-am oprit a refuzat tot ce era pe baza de lapte.am incercat de mica de la 3 luni sa ii fac lapte praf ,dar il vomita, lapte de vaca cu ceai ,il vomita,nu pot sa va spun ca ea era cea mai slaba dintre toti copii din jur .mancare ;pireuri,ciorbe de zarzavat ,de gaina,carnita fiarta,fructe manca de toate ,dar nu manca branza sau lapte.asa ca a facut o anemie din lipsa de calciu ce ia atacat putin inima.a mostenit o fiara lenesa dela tata indoita si cu un perete in plus in interior si e o vomitatoare si acuma.
mai ales cand ai primul copil iti faci multe griji si de aceea de multe ori faci greseli
eu spun pana la urma ca e cel mai bine sa faci tot posibilu sa il hranesti sanatos si sa nu te necajesti ca laptele praf umfla copiii iar cand il va lasa vei vedea ca se va schimba tot
stiu copilul lui nasa mea era ff gras cu nan ,era asa gras ca nu i se vedea bratara pe mana
iar dupa ce a crescut si a inceput sa mearga a devenit un copil ff normal si frumos .
daca nu aveti un pediatru bun mergeti la cel mai bun care stiti particular
succes mamici bune si iubitoare
anadelaadda
Postat pe 16 Iulie 2010 00:06
da ameno mi-ai fost chiar si numai prin felul tau si prin faptul ca mai schimb 2 vb cu cate o zuzica ...iar cu friendship-ul,vroiam sa vad pozeeeee
namyi
Postat pe 16 Iulie 2010 20:37
te-ai luat de mana cu mine ti-ai semnat condamnarea ,si nici reputatia nu o fi tocmai bine clasata de altfel
dar in spirala prieteniei este energie pozitiva si suntem salvate
ameno
Postat pe 17 Iulie 2010 10:43
sentinta e apasatoare ...ma doare corazonul dar nu-i bai ca o scot eu la capat...n-auzi dom'le ca-s tzatza?zise luptatoarea
oare pe aici mamici din canada n-or fi?
hai ameno sa ai o duminica faina...ca la mine va fi una plina de voma,diaree muci si tuse de la fii-miu...mai grave e ca am luat si noi virusul
hai pupici
namyi
Postat pe 18 Iulie 2010 02:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
trecerea pe lapte praf 21 De la: vasilicasavoiu 7 Mai 2009 21:35
Hainute de bebe 0-12 luni la preturi modice 1-9 lei 2 De la: adelaeu 3 Februarie 2011 09:44
caria de biberon 27 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:47
pozne si gangureli la 5 lunite 13 De la: kidz003510 14 Octombrie 2009 15:40
cat mananca un bebelus 51 De la: ruschita 5 Mai 2016 14:39
Setari Cookie-uri