ce ne trebuie sa ne luam la noi la maternitate

salut mamicilor!sunt o mamica care se apropie de nastere si nu stiu exact ce trebuie sa iau la mine si nici pt bebe ce imi trebuie pt 3-4 zile cat vom sta in spital.as dori care a recut prin asa ceva sa ma ajute cu un sfat sau cu o parere cu ce imi trebue ata mie cat si la bebe chiar dak am sa nasc natural sau cezariana(pt k nu se stie exact cum o sa nasc)va multumesc si ast un raspuns de la voi!!!!
georgiana_19_88
Postat pe 5 Iunie 2010 15:20
acest subiesc a mai fost dezbatut pe aici, daca cauti la forum (bagaj spital/ maternitate ) ai sa gasesti mai multe.

uite aici un link de la o mamica: http ://www.kidz.ro/articol/Nastere/1922/Blog-de-mamica-Cum-sa-te-descurci-in-maternitatile-din-Romania.html

(pauza dupa http)
aly_fab
Postat pe 5 Iunie 2010 19:09
poi tu ai nevoie de pijamale, vata, prosop, sapun, piaptan
pt bebe ai nevoie de 5 pantalonasi, 5 caciulite, 5 bluzite, prosopel, pampersuri (cam vreo 30), sampon bebe, servetele umede, paturica, sticluta, suzeta
ale_micutza
Postat pe 6 Iunie 2010 09:46
iti dau un link, eu de-aici m-am inspirat:http://www.desprecopii.com/info.asp?id=40
mioara82
Postat pe 6 Iunie 2010 12:06
pentru tine ai nevoie de: pijamale ( eu am avut 2 perechi), papuci, halat, chiloti (cat de multi - 8,10 buc), prosoape (vreo2), sapun, sampon, piepten, o crema de corp (mi se usca rau pielea), vata, absorbante.
pentru copil: body-uri (vreo 3-6 depinde cat stai internata), pantalonasi(idem), prosopel, barbetica,manusi (isi baga degetele in ochi),sosetute (1-2 perechi), scutece(mai multe pentru ca se murdaresc repede si din care unul il foloseam sa il asez pe el cand il schimbam- cred ca vreo 5 ) , caciulite(2), pampersi (intre 7 si 10 pe zi), servetele umede, sticluta de lapte, sapun de copii sau sampon.
si cel mai important, multa incredere in tine ca vei fi cea mai buna mamica si vei avea cel mai frumos copil din lume!
iti doresc sa ai o nastere usoara, sa fiti amandoi sanatosi si sa reveniti cat mai repede acasa!
simo_sefa
Postat pe 8 Iunie 2010 22:22
iti multumesc simona pt sfaturile tale si de incurajari.mi-am pregatit gentuta pt mine si pt fetita mea.dar vroiam sa te intreb tie ce acte tia trebuit la tine atunci?ca sa le am pregatite si pe alea.asa sunt eu mai precauta,nu imi plca sa stau atunci sa caut sau sa fiu asteptata de cineva de asta imi place sa ma pregatesc din inainte.iti multumesc pt tot si multa sanatate familiei tale!am sa va povestesc dupa ce o sa nasc cum a fost.
georgiana_19_88
Postat pe 9 Iunie 2010 15:57
buna georgiana!
si eu am avut tot bagajul pregatit cu vreo luna inainte de termenul la care trebuia sa nasc! si din cand in cand mai umblam la el, mai scoteam ceva, mai bagam altceva. la mine a fost cam lenes baietelul, pt ca aveam termen pe 23 iulie (2009) si am nascut pe 3 aug. acte nu am avut la mine decat buletinul, pt ca stiam de la cumnata mea ca nu imi folosea la nik carnetul de gravida, si asa a si fost. sa iti inregistreze sotul copilul la evidenta pop, pt ca pe baza certificatului de nastere ti se va face externarea. eu nu am stiut si era cat pe ce sa mai stau o zi in plus pt ca nu aveam certif. de nastere al copilului. ti se va da la externare si carnetul de vaccinuri al bbului pe care tre sa-l pastrezi sa-ti noteze in continuare pe el medicul de fam urm vaccinuri pe care le va face.
daca mai ai intrebari nu ezita sa ma intrebi!
sa ai o nastere usoara si sa fiti sanatosi!
simo_sefa
Postat pe 10 Iunie 2010 21:45
si apropo, sa nu-ti fie frica de nastere! eu am stat in travaliu 12 ore dupa care am nascut cezariana. durerile din travaliu nu au fost insuportabile, si a doua zi deja le uitasem. recuperarea dupa cezariana a fost rapida si fara dureri. fii curajoasa, ai incredere in tine si mai ales in Dumnezeu ca va avea grija de tine si de copilul tau!
simo_sefa
Postat pe 10 Iunie 2010 21:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dna Dr Petca Aida-Sp Elias 4 De la: garbo227562 16 Ianuarie 2012 17:30
ce parere aveti despre DR. Ghinda Emilia de la Bucur? 3 De la: giufita 8 Martie 2009 20:51
Copilul de un an 41 De la: SEBY1YEAR 10 Octombrie 2009 13:55
buna 5 De la: anaROBERT 13 Aprilie 2010 15:28
unde se face epidurala? in spate? intravenos??? 2 De la: horobeanu 20 Iulie 2009 22:44
Setari Cookie-uri