PETITIE pentru ca indemnizatia mamicilor sa ramana 85% din media veniturilor nete pe 12 luni anterioare nasterii

buna . am semnat si eu aceasta petitie in speranta ca se va face ceva ....dar se pare ca "oamenii"aflati la putere fac ce vor si au si uitat ce au promis in campaniile electorale....rusine sa le fie!!!! suntem o tara de tot rasul...si pe deasupra suntem si plini de rautate.....chiar nu inteleg unele dintre mamicile care primesc cei 600 ron de ce sunt pline de atata invidie si rautate si se bucura ca se vor taia indemnizatiile celor care primesc 85% din salariu , nu se gandesc oare ca de fapt fiecare primeste atat cat a cotizat(si de multe ori nici atat) daca dumnealor isi cresc copilul cu 600 ron inseamna ca nu s-au incadrat la mai mult deci au cotizat mai putin statului........de ce oare noi cele care am cotizat ani la rand sume importante acum sa fim nevoite sa privam copii nostrii de rodul muncii noastre caci pana la urma asta reprezinta indemnizatia.NU este nicidecum un ajutor din partea statului ptr cresterea copilasilor ci este un salariu ptr mama care a muncit ptr acesti bani!!!!!
sunt asa suparata pe "domnii guvernanti" dar mai suparata sunt pe semenele noastre pline de astfel de rautati!
cory_emy
Postat pe 31 Mai 2010 00:43
eu nu cred ca este nimeni nedreptatit, sau daca chiar este cineva nedreptatit sunt cei care luau 85% si acum lor li se scade. celor care iau 600 ron de ce nu li s-a scazut? si tot ei sunt cu gura mare... legea e aceeasi pt toti. 85% se aplica la toti. atata doar ca la cei la care 85% era mai mic decat 6 mil li se acorda 6 mil. tot in avantajul lor. si tot ei sunt nemultumiti...

da, evident, se poate trai cu mult mai putin decat traiesc unii (adica da, daca unii traiesc la nivelul subzistentei inseamna ca oricine ar putea trai asa), dar nu asta e idealul intr-o tara care se vrea "europeana". si culmea, se presupoune ca necazurile te fac sa fii mai OM dar vad ca pe unii necazurile si lipsurile ii fac sa fie doar acri si invidiosi
pinicuta
Postat pe 31 Mai 2010 09:31
Am si eu o intrebare? de ce nu imi intra in linkul petitiei? e ceva gresit la el cumva?
Mony_kidz
Postat pe 31 Mai 2010 10:06
Am rezolvat.. multumesc!
Mony_kidz
Postat pe 31 Mai 2010 10:14
buna tuturor mamicilor nici eu nu sunt de accort sa taie astia din indemnizatie pt ca si asa nu luam prea multi bani fetita mea are abia un an si o luna pana la doi ani ce facem? noroc ca nu sunt bugetara lucrez la patron si macar atunci o sa iau salariul intreg.speram sa fie bine pana la urma sanatate la toata lumea
kidz008315
Postat pe 31 Mai 2010 12:44
http://www.kidz.ro/articol/Copil/2462/Cum-se-va-calcula-noua-indemnizatie-pentru-mame-de-la-1-iunie-2010.html
pinicuta
Postat pe 31 Mai 2010 14:19
nu trebuie sa te bucure k le taie celor care au posibilitatea de a primi mai multi bani pentru copil decat tine
asta e norocul tau si acela tebuie sa ramana norocul nostru.
kidz004415
Postat pe 31 Mai 2010 17:45
pai nu ai vazut ce a zis sa vedem si noi cum se creste copilul cu 600lei, dar daca ii dadea si ei 85% din salariu atunci vedea ea cum se creste copilul cu 400-500lei. Dar asta e Romania, dupa ce ca sunt favorizati tot o anumita categorie de persoane tot ei sunt invidiosi si tot noi cu salarii bunicele cotizam la stat de ne sar capacele.
viobregar
Postat pe 31 Mai 2010 17:56
Doamne Dumnezeule ce am putut citi, ma ingrozesc de Romania! foarte dezamagitor! eu locuiesc in SUA si va spun ca aici nu se da niciun dolar pt. cresterea copilului, vrei copil, ti-l ingrijesti singur! de la Stat nu primesti nimic, macar in Ro mai primesti cat de cat, asa ca ... eu ce sa mai zic?! dar Doamne multumesc ca am un sot care munceste si imi permit sa stau acasa, sa am grija de copil si sa ii ofer de toate! va doresc mult succes cu petitia si cu tot ceea ce e legat de cresterea decenta a copilasilor vostri!
olteana26
Postat pe 1 Iunie 2010 06:30
olteana nu te minuna ca inca nu ai vazut nimic!!!!!!!!!!!
Si sincer salariile care sunt acolo cat de cat iti permit sa stai acasa. Dar la noi .....nu
Si acolo nu se fac diferente toata lumea sta pe gratis ca asa vrea, la noi stai pe bani dar nu stii niciodata ce si cum va fi. Eu zic sa fii fericita ca esti acolo. La noi a devenit totul de c...a.
Cum sa te lase sa stai acasa fara bani? Ca nimeni nu si-ar mai face copii decat cei super bogati. Noi muritorii de rand am astepta pensia .
Sa iti dau un ex : daca sotul are 1500 lei salar si iti faci un copil , tu stai acasa fara bani ---- cheltuieli in mare - 500 lei apa, curent, incalzire, tel (asta este o medie) + ~500 lei - pampersi, servetele umede, lapte praf si ceva hainita la copil - + plus mancare pt adulti + benzina --- cam greu sa te descurci cu banii astia. Cheltuielile astea in principiu sunt vara ca iarna e mai mult. Daca mai ai si o rata la banca --- eventual poti sa nu mananci decat tot a doua zi ca sa faci economie si mergi cu masina la sarbatori -- poate nu consumi curent asa mult ca nu privesti tv, etc.... Cam asta e romania. Nu cred ca este uman asa ceva
Si asta e caz fericit sa aibe unul din parinti 1500 lei. Sunt care au 600 lei... aia ce fac??
Pitu
Postat pe 1 Iunie 2010 08:30
Pitu, gresesti. Nici acolo nu curge lapte si miere, si sa stii ca un salariu bun in America f greu se obtine (adica trebuie chiar sa fii competent, plus ca acolo poate seful sa te dea afara din orice motiv, nu il impiedica legea, si apoi ok sunt salarii mari dar chiria si imprumuturile bancare nu te intrebi cat costa? sa iti dau un exemplu: verisoara mamei mele s-a mutat in america. Doctor in matematica. Si-a gasit usor de lucru, nu stiu sa iti spun pe ce salariu (e de multi ani acolo). Cand a plecat din tara si-a vandut ap (din Brasov era), si-a luat casa mare cu etaj in SUA (cu rate la banca de nu mai stia de ea), acum ii e tare greu si vrea sa se intoarca in tara. si ghici ce: ca sa vanda casa aia (la care inca mai are rate) nu ar obtine pe ea atatia bani cat sa isi poata recumpara apartamanetul din brasov. asa ca deci...
pinicuta
Postat pe 1 Iunie 2010 10:26
eu nu am spus ca e usor acolo. Am fost in america si stiu cum e. Nu am stat mult dar chiar am fost si am trait printre oameni modesti, am muncit cu ei si stiu stilul (intr-o anumita masura). Totul este pe rate, inclusiv o masuta de cafea poti sa o iei pe rate. Dar acolo isi fac ei calcule si vad daca isi permit sa isi faca copil sau nu. Nici ei nu au atata libertate sa te dea afara cand au ei chef fara un motiv anume. Si vrei sa spui ca aici nu te dau afara????????????? Hai sa fim seriosi!!!Legea e pt unii valabila dar nu si invers.
Si inca ceva acum e o perioada in care tranzactiile imobiliare sunt la pamant. Si am cunostinte si prieteni care se descurca acolo. Un lucru e adevarat nu mergi sa pui bani deoparte dar poti trai din ce faci, chiar decent, nu ca si la noi.
Poate matusa ta e un caz mai aparte, a avut ghinion sau ceva dar au o viata mai organizata si au mult mai multe facilitati ca si noi.
Si sa spuna olteana daca nu isi permiteau sa stea acasa isi facea copil????????
Pitu
Postat pe 2 Iunie 2010 08:06
eu nu sunt invidioasa,este norocul vostru ca aveti salariul mare,doar ca nu inteleg de ce va plangeti pentru ca tot rmaneti cu mai mult decat altul care nu primeste deloc.Sunt altii care nu-si permit de ex. decat niste scutece de proasta calitate iar altii ii cumpara doar produse de firma si defapt la fel cresc amandoi.Problema e ca sunt oamanei care prea s-au obisnuit cu binele si cu acum nu pricepe ca va trebuie sa economiseasca putin asta e tot.
julcsy
Postat pe 2 Iunie 2010 10:20
tie daca ti s-ar taia nu te-ai plange? evident, toata lumea o sa economiseasca, si mai ales parerea mea e ca economisirea trebuia facuta inainte de a face un copil, dar acuma ce vrei, oamenii lupta fiecare cum poate pentru drepturile lui. (pentru ca banii astia din cotizatiile noastre sunt stransi, nu sunt donati de nimeni)
pinicuta
Postat pe 2 Iunie 2010 11:00
ps: pai vezi tu, astia cu salariu mai mare nu isi fac ganduri ca au mai mult decat alti , stii de ce, pentru ca nu le trebuie sa se compare cu altii, intrebarea mea e de ce te compari tu cu ei? ce te intereseaza cum isi cresc ei copiii si cat cheltuie (si daca au mai mult sau mai putin) cata vreme tu TOT ATATA AI indiferent de veniturile lor? (cei 600 ai tai -sau nimic, daca la categoria "nimic" te incadrezi ca dosar - nu se modifica, si sincer nu mi se pare corect, ar trebui sa strangem TOTI cureaua, nu numai unii, daca tot adusesi vorba)
pinicuta
Postat pe 2 Iunie 2010 11:16
si inca ceva: cine chiar nu are bani nu cumpara scutece DELOC (nu ca de buna sau proasta calitate), ci folosesc din alea de panza (bietele noastre mame cat mai spalau la carpe de pe urma noastra si nu s-au mai plans atata), adica daca tot vorbim hai sa recunoastem ca toti ne-am obisnuit cu un anumit nivel de "lux"
pinicuta
Postat pe 2 Iunie 2010 11:19
Chiar merita sa ne obosim mintea si sa ne enervam cu aceste comentarii legate de cat primeste fiecare? mai corect cat primea.
Aceste discutii arata ca ne meritam soarta.
Oricum acele persoane frustrate ar trebui sa se gandeasca nu la cat de mult primesc altii ci la ce trebuie sa faca pentru a le fi bine copiilor lor. Prostia si invidia se pare ca merg foarte bine impreuna.
nicoletta_kidz
Postat pe 2 Iunie 2010 16:24
da Pitu, ai dreptate in ceea ce priveste stilul de viata de aici. totul e pe rate chiar si o masuta de cafea, ca americanul prefera sa isi faca un credit score cat mai bun pt. ca atunci cand doreste sa isi ia ceva mai important decat o masuta de cafea, sa ii se aprobe creditul respectiv. asa daca platesti totul cu bani gheata, nu ai istorie la banci ca esti de incredere sau bun platitor si degeaba vrei sa iti iei o casa sau o masina ca nu iti acorda nimeni nimic. mai ai dreptate cu traitul decent, in ziua de azi chiar ca nu mai poti pune ceva deoparte ca inainte, dar oricum ne descurcam bine pt. ca stim cum sa ne organizam. daca maine vreau sa imi iau un parfum la 100 de dolari mi-l iau, daca vreau sa mananc la restaurant, mananc acolo, iar la copil nici nu se mai pune problema, orice are nevoie ii cumparam la orice ora, dar cum am ai zis, totul decent, nu ne lafaim in bani dar nici nu economisim la sange.
in cazul facerii unui copil, aici nu mai conta banul, il faceam oricum pt. ca mi-am dorit foarte mult un copil si la varsta mea, aproape 29, nu mai e de glumit ca sa fac acum copil sau nu! nu as fi fost nici prima si ultima care ar fi avut un copil si abia ma descurcam cu el. de primul sot cu care am stat 7 ani, eu , am divortat doar din motivul acesta, nu a vrut copil defel! si bani aveam ca sa ii pot oferi de toate si eram si mai tanara, dar eu am vrut sa fac un copil cu un barbat care isi iubeste copilul indiferent de relatia mea cu el, asa stiam ca , copilul acela se poate baza pe tatal lui oricand in viata. dar am avut si am noroc de un barbat exact asa cum mi-am dorit si e un tata extraordinar, intoarce lumea cu capul in jos pt. copilul lui, si multumesc lui D-zeu sunt iar insarcinata cu al doilea copil! hai Pitu sa iti spun cum e cu statul acasa: sunt aici de un 1, unde sa lucrez cand am un sugar? si ca sa ma duc la serviciu ca vanzatoare la magazine pt. norma intreaga iau in mana maxim 1000 $, ma costa cresa 120 $/sapt.--- 480 $/ luna, benzina iar vreo 200 $ si stai ca la serviciu trebuie sa mergi si in weekend inclusiv, cresele sunt deschise de luni-vineri de la 6 am-6 pm, asa ca in weeknd mai trebuie sa angajez si vreo bona sa aiba grija de copil, astea cer 10-15 $ pe ora, asa in final unde ajung?!lucrez pe gratis,nu? si sa nu mai zic stresul meu ca imi las copilul, care abia sta in fund, nu vorbeste, nu umbla, pe mana altora, habar nu am de comportamentul ingrijitoarelor si il mai privez pe copil si de alaptat si prezenta mea, efectiv pt nimic. asa ca mai bine stau acasa si imi ingrijesc copilul si sotul si casa, si crede-ma ca sunt fericita! inainte sa ajung pe aici, am locuit in germania, am lucrat acolo, am contribuit, daca nasteam copilul acolo luam primele 12 luni vreo 350 de euro, apoi in jur de 130-150 euro, nu mai stiu exact pt. un copil, alocatia pana la varsta de 21 de ani, ca acolo la varsta asta se considera majori. dar daca nu am nascut copilul acolo si l-am nascut aici si pe deasupra am parasit germania, cine ce imi mai da?! nu mai am niciun drept la bani pt copil sau mai stiu eu ce. iar aici sa stiti voi fetelor ca nu ai concediu maternal 2 ani ca in Romania, ai 3 sau 4 luni si ti se plateste salariul care il castigai si inainte, doar ca nu mergi la serviciu 3-4 luni, deci nu iti da nimeni niciun ban pt copil, cum am mai zis, vrei copil, ti-l faci si-l ingrijesti cu propriile resurse. acum ca am clarificat situatia, sper sa intelegeti sistemul de aici. numai bine si sanatate maxima! va pup pe toate!
olteana26
Postat pe 3 Iunie 2010 05:42
pinicuta draga nu te obosi prea tare
oricum nu depinde de mine daca se taie sau nu.Si normal ca ar trebui sa taie la cei din parlament si la altii care primesc cu sute de milioane mai mult,lor ar tebui sa le taie macar jumatate
eu nu stiu situatia ta,cum nici tu pe a mea.Eu nu plang deloc de situatie,eu ma bucur ca am un copil sanatos si la care incerc sa-i dau tot ce are nevoie.
eu am vazt si zilele trecute pe o femeie care se plangea ce de bani cheltuie pe scutece de ex.nu stiu cate milioane,da ce naiba scutece-s alea cu cristale?sau lucruri de genul ma enerveaz la culme.Ca au figuri de vedeta in cap
da oricum deja e gata decisa situatia,puteti sa semnati sau sa nu semnati totuna e
julcsy
Postat pe 3 Iunie 2010 11:11
olteana cert este ca pe aici este un mare rahat. Tre sa ai 12 luni lucrate pana la nastere ca sa primesti bani... acum nu sti cati bani vei primi.... ca la piata... Uite mai mult ne intereseaza ce e la vecin decat la noi in curet si mai mult ne bucuram de raul altuia decat de binele nostru.
Eu nu am spus ca stiu cum sunt legile acolo, dar am zis ca acolo sunt sanse mai mari sa traiesti decent fata de aici, si ca o familie de nivel mediu isi permite sa isi creasca copilul (mama sa stea acasa) doar cu unul din parinti muncind - si la noi pe langa ca sunt mici salariile si cheltuielile mari ne mai si scad din ele.Normal ca si acolo sunt fel si fel de situatii ca peste tot. Asta e ... lasati fetelor ca sunt destui care se bucura de necazul nostru. Auzi mai ca ne-am obisnuit asa..... Ha, ce chestie!!! Nici nu are rost sa mai zic nimic.
Pitu
Postat pe 3 Iunie 2010 15:13
Problema care e in Romania nu o v-a rezolva nimeni.
De ce toata lumea spune ca e mai bine in alta tara ,pt ca in alte tari sunt salarii cu care pori traii. Stand si in chirie poti traii f bine si sa pui si bani deoparte.
Un exemplu clar ar fi si Grecia care a iesit in strada sa-si ceara drepturile desii ei au un salariu minim de 700e si noi avem salariu minim 150e
In Spania de exemplu nu stiu cat era salariu minim,dar eu cand am lucrat acolo luam 1000e si chiria intr-o casa as puteo numi de lux(cu incalzire sub gresie,cu 2 camere si salon,terasa,baie,bucatarie) era 180e ,iar la noi gasesti o garsoniera jegoasa de inchiar la cel putin 100e si ai un salariu mizer 150e,cu ce iti mai platesti cheltuielile si cu ce mai mananci.
Deci diferenta este extraordinara.
Ne putem gandii cum de acei parlamentari au bani sa plateasca asa salarii,sau cum pot platii 2000si ceva de euro la nastere si la noi nu au aceeasi bani? Cum acolo are sistemul sanitar bani ca toti asiguratii sa aibe absolut totul gratuit?
Si mai pui ca in astfel de tari alimentele sunt mai ieftine,iar la noi unde slariile sunt mai mici sunt mai scumpe.

Deci prin urmare,nu va mai certati si incercati sa traiti,ca nu e usor sa traiesti in Romania. Daca acum e asa sa ne gandim cum v-a fi pt copii nostrii
bau
Postat pe 3 Iunie 2010 15:32
Pitu eu nu ma bucur de raul altora, Doamne fereste! sunt chiar dezamagita sa vad cum se degradeaza Romania pe zi ce trece si imi pare rau sa vad atatea probleme, ma doare sufletul citind pe forum ca vaccinurile atat de importante pt. bebei trebuie sa le plateasca parintii din buzunar si pe deasupra mai sunt si super scumpe la salariile din Romania, sau sa vad ca acum mai vor sa reduca si din indemnizatia mamicilor, nu e destul ca reduc din pensiile seniorilor si scumpesc electricitatea, benzina, mancarea si reduc salariile cu 25 %, e dezamagitor! bine ca parlamentarii au case, masini si concedii scumpe si lor nu li se reduc salariile, ba din contra, isi mai adauga ceva....rusine lor!!!
nici nu am zis ca tu stii care sunt legile de aici,nici eu nu le stiu chiar pe toate, ti-am dat dreptate unde ai avut dreptate, da, cat de cat traiesti decent! eu ti-am explicat tzie si celor care mai citesc pe forum cum e cu statul acasa aici in State si daca as mai fi facut un copil daca nu aveam situatie materiala decenta, nici deopotriva sa ma bucur de necazul altora. nu sunt o persoana rea, invidioasa, ma bucur cand cineva imi zice ca ii e bine, ma supar cand cineva imi zice ca ii e rau si daca pot sa-l ajut pe om, il ajut, daca nu, ma doare sufletul! crede-ma ca nu am intentionat sa jignesc pe cineva sau sa-l fac sa se simta mic, am scris situatia de aici si povestit despre mine...Va doresc din tot sufletul numai bine si multa sanatate!
olteana26
Postat pe 3 Iunie 2010 19:42
olteana, draguta nu la tine m-am referit cand am zis ca sunt care se bucura de raul altora. Deloc. Si f. bine ca mi-ai explicat imi place sa aflu chestii noi si mai ales de la persoane care stiu despre ce vorbesc. Nu ai inteles sau poate m-am exprimat eu gresit. Ideea era ca mai sus erau persoane deranjate de anumite chestii si care parca erau invidioase pe salariile mai bune ale altora. Deci repet, nu despre tine era vorba.
Pitu
Postat pe 4 Iunie 2010 15:31
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Iunie 2010 17:10
multumesc pt. clarificare! da, am observat ca anumite persoane sunt mai negative, dar nu putem fi toti la fel! eu una tare m-as bucura sa ramana indemnizatia cum era pana acum ( sau macar sa mai adauge la ea ceva bani, dar cam slabe sanse de un asemenea miracol), ca uite cum se isca discutiile negative! adaug ceva la povestea mea si ma refer la treaba ca in State nu primesti bani pt. copil : am inteles de la sotul meu ca daca ai un copil sau mai multi ti se reduce suma care trebuie platita la taxele care sunt facute la inceput de an si ca e mai bine un pic, acolo simti ca ai copil! Doamne multumesc ca ma descurc bine cu copilul asa, fara banii de la Stat. ca altfel cred ca era jale! dar hei, jale, nu jale, trebuia sa ne descurcam oricum, nu ma impiedica pe mine si sotul meu statutul financiar ca sa ne facem un copil, ca tare mult ne-am dorit minune de bebe! si uite ca acum avem un bebe si vine si al doilea, Doamne multumesc! eu tare ii apreciez pe cei care se descurca cum pot, cu 8 mil. sau mai mult, si fac orice pt. ca bebelusului sa-i fie bine. eu ma tot mir cum menajezi un copil cu 8 mil. lunar?! mi se pare imposibil, dar cum zice romanul,'' ne-am obisnuit cu viata din Romania!'' va doresc numai bine si sper la un rezultat pozitiv cu petitia asta! pupici!
olteana26
Postat pe 5 Iunie 2010 06:46
olteanca 26 ce salare aveti voi in america fata de unu din romania?aeti 150 euro pe luna?????//
MAYATHEEO
Postat pe 5 Iunie 2010 08:43
si in romania ti se deduce (scade) copilul din impozit, deci daca ai copil in grija ti se impoziteaza mai putin veniturile.
pinicuta
Postat pe 5 Iunie 2010 10:04
cum ti se deduce copilul?
eu n-am mai auzit lucru asa
bau
Postat pe 5 Iunie 2010 10:16
deci pana la urma se iau 15% din indemnizatie?
MAYATHEEO
Postat pe 5 Iunie 2010 10:21
adica ai o "deducere personala": duci adeverinta de la firma sotului tau ca el nu are copilul luat la ei in evidenta si atunci il ia firma ta in evidenta si iti scade din impozit tie, asta am vrut sa zic
pinicuta
Postat pe 5 Iunie 2010 13:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De la ce varsta ati introdus in alimentatia copiilor mezelurile usoare , gen sunca presata, parizer din piept pui etc? 12 De la: ruschita 14 Ianuarie 2009 16:28
Balbaiala la copiii 6 De la: chanty 21 Aprilie 2010 08:57
Am nevoie de sfaturimsunt cam speriata. 11 De la: simi_clau 10 Martie 2010 10:25
Crema anticelulitica in timpul sarcinii 20 De la: andreeamocanu86 4 Decembrie 2011 20:00
bone in constanta 4 De la: dana73_76 11 Septembrie 2011 16:11
Setari Cookie-uri