Celule stem

Am inteles.Se pare ca nu m-am informat destul, caci asta nu o stiam.Acum e consumata treaba.Sper ca vor ramane acolo pt totdeauna si nu voi avea nevoie de ele..........in rest, sanatate la toata lumea.
mama_lui_Filip
Postat pe 4 Mai 2010 10:13
Cu siguranta Filip nu va avea nevoie de ele (;
Reosa
Postat pe 10 Mai 2010 11:55
http://www.cordcenter.ro

Si poate ne dai si un vot pentru bebe-ul nostru:
http://www.cordcenter.ro/gallery/image/2268.html

Merci
kidz008238
Postat pe 21 Mai 2010 11:29
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Iunie 2010 14:27
se recolteaza celule stem la salina? ar fi ceva:nasterea in apa, nasterea la salina, recolatrea de celule si "conservarea" lor in salina (in sare) hmmmmmmmmmm interesssting
pinicuta
Postat pe 4 Iunie 2010 14:30





=------------------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Iunie 2010 16:07
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 5 Iunie 2010 21:52
Buna fetelor, doresc sa reluam putin discutiile despre bancile de celule stem pt. ca am nevoie de parerea voastra intr-o privinta. My sister asteapta un bb iar in momentul de fata necesitatea unei astfel de proceduri de recoltare si stocare este foarte utila.
Am citit discutiile anterioare si am vazut ca CBC-ul, desi este o banca de celule stem cunoscuta, nu prezinta o garantie reala tocmai din cauza stocarii de sange si nu doar de celule stem. Bun...am citit si reclamele celor de la stem celexion si stem sure. Insa doctorita mea, care e de la CMU, mi i-a recomandat pe cei de la stem health unirea. a mai colaborat cineva cu ei? puteti sa ma ajutati cu cateva pareri despre ei?
emmadobre
Postat pe 26 August 2010 10:50
Buna. medicul meu este de la CMU si am auzit despre cei de la stem-health unirea.
Mai multe detalii gasesti pe site-ul lor: http://stem-healthunirea.ro/
Din cate am inteles sunt chiar super ok si daca ii contactezi iti dau toate informatiile de care ai nevoie. Poti sa vezi laboratorul din Bucuresti unde se face stocarea, totul e foarte "open & friendly space". Si in plus, stocheaza doar celulel stem si nu sangele integral (spre deosebire de cei de la CBC).
E ok sa te interesezi in toate partile si daca vrei, poti sa ii suni sa le ceri mai multe info
Numai bine!
zina03
Postat pe 31 August 2010 15:06
Buna mamici,

Eu una am incheiat contractul cu cei de la Lifeline si sunt mai mult decat multumita de ei.Ofera servicii de calitate la preturi foarte bune.Am discutat cu o reprezentanta de-al lor si a fost foarte rabdatoare cu mine,mi-a dat toate detaliile pe care i le-am cerut si mi-a explicat cu lux de amanunte ce implica recoltarea si stocarea celulelor.Cand am nascut,au fost foarte promti,la jumatate de ora erau la spital sa ridice kit-ul.Si nu stiu cum sunt alte firme,dar ei de sarbatori mi-au trimis urari.Iar la fiecare modificare care aparea pe piata in legatura cu celulele ma sunau. Eu o sa va dau cateva informatii pe care mi le-au trimis ei pe mail sau puteti intra pe site-ul lor www.lifeline.com.ro.

Banca si laboratorul companiei Lifeline se afla in Cipru. Compania functioneaza cu banca proprie in Cipru din 2002, avand filiale in UK, Cipru, Liban, Siria, Iordania si Romania. Ca si modalitate a depozitarii celulelor stem, va putem spune ca laboratorul Lifeline depoziteaza numai celulele stem, printr-o metoda automata de separare, inlaturandu-se plasma si celulele rosii. Aceasta metoda ofera o calitate superioara grefei de transplant in momentul unei posibile utilizari. In plus, in caz de transplant, daca donatorul si receptorul nu sunt una si aceeasi persoana, prin folosirea unei astfel de grefe se diminueaza considerabil riscul de repingere a grefei de catre organismul caruia i-a fost transplantata.

Mostra de celule stem este stocata in pungi criogenice, iar aceste pungi sunt impartite in doua compartimente: intr-un compartiment intra 70%-80% din volumul de celule stocate; iar in celalalt compartiment intra restul de 20-30% din volumul de celule stocat. In cazul in care persoana care va folosi mostra de sange nu va avea nevoie de tot volumul stocat, banca va elibera unul dintre cele doua esantionae, in functie de necesitate. Mostra de sange este stocata in tancuri cu nitrogen lichid la temperatura de -196 grade. Temperatura din tancurile de stocare este monitorizata si reglata electronic, astfel incat nu exista nici un risc ca mostra de sange sa inregistreze modificari pe toata perioada de stocare.

In plus, va mai pot spune ca Lifeline este singura companie dintre cele prezente in Romania care are a obtinut o acreditare speciala pentru analizele de laborator (ISO 15189:2007) si este in curs de a obtine acreditarea din partea AABB (American Association of Blood Banks).

Doresc succes tuturor viitoarelor mamici.

Va pup!
karamelita_X
Postat pe 10 Septembrie 2010 14:51
Probabil ca fiecare mamica se intereseaza foarte bine inainte de a lua o astfel de decizie... eu ce pot spune dupa ce am avut contact personal cu stem health unirea este ca au niste avantaje foarte mari pentru mamici. In sensul ca (pe scurt):

-proceseaza in maxim 30 de ora sangele ombilical si izolam celule stem singurii viabilitate mare.
- rezultatul procesarii il ofera parintilor in 48 de ore (nicio alta banca nu il da atat de repede)
- o stocare 2 sanse la acelasi pret (stocheaza in 2 recipiente care se pot folosi individual si nu percepe ca Biogenisul taxe suplimentare).

Eu o am si pe sora mea care a recoltat celule stem tot cu stem health unirea si chiar vorbesc in cunostinta de cauza cand recomand ceva....
zina03
Postat pe 18 Ianuarie 2011 11:22
Pana la urma am recoltat celulele stem pt bebe meu cu MLB-SteamCelexion. A fost totul OK, am colaborat perfect cu ei ... totul a fost bine.

Am avut un numar mare de celule stem si din cauza asta , spre surprinderea mea, au depozitat celulele stem in 4 esantioane in loc de trei cum scrie in contract !! Si pot sa folosesc celulele de patru ori ( dar simt eu ca nu va fi nevoie .. am un bebe super sanatos si asa va ramane ).

Din cate am inteles eu cand m-am informat despre bancile astea de celule stem, Stem Health Unirea si Centru Medical Unirea (CMU) este cam acelasi lucru - ori ca au contract, ori ca CMU are banca de celule (adica pe StemHealth) asta nu am mai retinut dar exista o legatura stransa intre ele si din cauza asta medicii de la CMU recomanda StemHealthUnirea.
Reosa
Postat pe 8 Martie 2011 13:52
Insa stiti cumva daca aceste celule au compatibiliate si cu alti membri ai familiei?
Nu am recoltat la primul copil deoarece nu se stia pe vremea aceea despre celule stem insa tare mult as vrea sa recoltez acum ca sunt insarcinata... de aceea intreb daca e aceasta posibilitate...
laly02
Postat pe 12 Septembrie 2011 14:00
Esti curioasa pe dracu, 'eminentza'! Tot la fel si cum esti de insarcinata...

Dupa 6 ani de la 'moartea' topicului te-ai trezit si tu acuma?
Vezi ca exista internetul pt. informatii la zi, lasa vrajeala de doi bani cu ce de curioasa si interesata esti tu de problema sugerind deja numele unei firme!
Chiar asa de stupida sa fii?

Invatza, mai euglena bok-o-trolfa, si regulile de baza ale promoting-ului, ce naiba!
Ca macar sa nu pari ... proasta tirgului!
garbo101426
Postat pe 10 Iulie 2017 13:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Aveti idee cam cat "costa o cezariana?" 4 De la: alina_dima2003 28 Septembrie 2009 15:21
Ziprasidona 2 De la: garbo_458632 2 Noiembrie 2016 23:23
Alimentatia la 6 luni 4 De la: deliarebecca 27 Noiembrie 2008 20:08
Sunt in 3 saptamani si ma doare burtica 14 De la: Aly_Fab 18 Februarie 2010 18:58
ofer carucior chicco 10 De la: costyursu 24 Septembrie 2011 23:11
Setari Cookie-uri