Administrare calciu la bebei

analize i-a facut, ARE lipsa de calciu sau doar i-a dat asa, ca sa faci vanzare la firmei?
pinicuta_
Postat pe 13 Iunie 2010 20:52
Am facut si analize dar calciu pharco este un supliment alimentar care, pentru carente de calciu se da in cantitati mai mari (peste 5 ml/zi). 2,5 ml inseamnna o cantitate infima si ajuta dintisorii sa creasca mai repede. Pe Maria a ajutat-o. Nu a plans niciodata si nu a fost agitata din cauza dintilor. Aportul de calciu este binevenit in perioada cand sistemul osos se dezvolta, ies dintisorii, oricat de multe produse lactate ar manca copilul.Maria mananca in fiecare zi aprox. 500 ml de lapte HIP BIO pt crestere (are 1 an si 3 luni), un iaurt de 150 ml, branzica, putin cascaval, lapte cu cereale. Pranzul si gustarea de la ora 5 sunt fara produse lactate. Oricum, fara acordul medicului nu sfatuiesc pe nimeni sa dea vreun medicament copilului doar pentru ca a citit pe forum ca a fost bun pentru alti copii.
nicoletta_kidz
Postat pe 15 Iunie 2010 15:41
eu alui meu nu i-am dat calciu niciodata, si nu a plans la iesirea dintilor, nu a facut febra, nu nimic. i-au iesit pur si simplu. dinttii oricum se formeaza nu acum, ci inca din burtica. acum doar "migreaza" catre marginea gingiei, deci nu vad cum anume consuma calciu iesirea lor.... dar na, e doar parerea mea.
pinicuta_
Postat pe 15 Iunie 2010 15:44
Probabil ai dreptate si nu are legatura calciul cu iesitul dintisorilor. Oricum Mariei rau nu i-a facut. Fata de copii de varsta ei pe care ii cunosc ea nu a avut pana acum probleme cand i-au iesit dintisori.
nicoletta_kidz
Postat pe 16 Iunie 2010 23:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DECALOTAREA LA BAIETEI 14 De la: garbo212867 7 Iulie 2011 22:28
Infacol-cel mai bun pentru colici 1 De la: infacolromania 12 Iulie 2009 10:04
am nascut un baietel 3 De la: diana_maria 19 Februarie 2010 11:31
Hainute si jucarii copii, preturi 5-10 lei 1 De la: magdac 24 Martie 2010 12:00
Doamna Stefania maltrateaza silnicește copiii 2 De la: __trumfulic____ef_James_1 21 Decembrie 2016 13:15
Setari Cookie-uri