Administrare calciu la bebei

Buna, dragi mamici (si nu numai :) ). Vreau sa va supun atentiei o problemuta cu care ma confrunt: modul de administrare a calciului la bebe. Bebelul meu are trei luni iar pediatrul mi-a recomandat administrarea calciului in zilele de luni, miercuri si vineri ale saptamanii. Alt pediatru mi-a spus ca e o tampenie si ca se administreaza 10 zile pe luna apoi 20 de zile pauza. Bebe are evident nevoie de calciu, pt ca s-a nascut mare (4 kg) si creste repede in inaltime.
Va rog sa imi spuneti daca vreuna din cele care administrati calciu bebelului vostru, ati mai auzit de modul acesta de administrare, lunea, miercurea si vinerea, si care e explicatia pe care v-a dat-o medicul. Precizez ca in prima luna pediatrul nostru ne-a dat sa luam 10 zile si apoi 20 pauza... asa cum stiam si eu... Va multumesc, si va urez sanatate multa voua si bebeilor vostri.
gontzel
Postat pe 13 Aprilie 2010 11:21
scuza-ma dar mi se pare o prostie mare RAU sa zici ca daca s-a nascut mare copilul are nevoie de calciu. Niste analize i s-au facut pe tema asta? Al meu s-a nascut de 4kile200 , l-am alaptat exclisiv la san timp de aproape 8 luni si nu i s-a prescris calciu NICIODATA pana sa il intarc (intarcarea fiind la un an si 3 luni), iar cand i s-a dat calciu i s-a dat pentru ca in septembrie ar fi trebuit sa ii dau vit D si uitasem (asa ca i-a dat vit D injectabl si un supliment de Ca pt ca si la analize ii iesise ca are lipsa)
pinicuta
Postat pe 13 Aprilie 2010 12:22
gontzel i-ai facut analize ca sa reiasa ca are nevoie de calciu? sau are carenta de calciu ceva,probleme cu fontanela .

calciu se da 10 zile pe luna cate 5 ml si oricum ai calcula fiind 10 zile pe luna automat 20 ies pauza dar de zilele alea de luni,miercuri si vineri eu nu am mai auzit.

sfatul meu dute la un pediatru bun sau cere sa ii faci analize de sange e cel mai bn asa sa vezi daca are nevoie de calciu.
anaROBERT
Postat pe 13 Aprilie 2010 14:45
analize de sange nu am facut, ne pregatim acum, tot la recomandarea medicului nostru, iar recomandarea de administrare de calciu am primit-o si in urma manifestarilor bebelului: tremuratul barbitei, de exemplu, si inca niste lucruri care mi-a spus dr ca indica hipocalcemia. Va multumesc pt raspunsuri, si mai astept pareri legate de subiectul administrarii calciului "in zilele de post" ;)
gontzel
Postat pe 13 Aprilie 2010 15:07
de aia am luat si noi calciu ca ne tremura barbita si am luat timp de 3 luni cate 10 zile pe luna 5 ml dar mai intreaba si parerea altui medic de zilelel de post e ciudat ca nu am mai auzit asa niciodata
anaROBERT
Postat pe 13 Aprilie 2010 15:09
pai o fi zis ca in zilele de post ..posteste si namancand lapte in zilele de post trebuie sa isi ia calciul de undeva si el, nu?
pinicuta
Postat pe 13 Aprilie 2010 21:29
poate asa o fi gandit madam doctorita
anaROBERT
Postat pe 13 Aprilie 2010 23:16
de 10 zile pe luna stiam si eu cu calciul,dar de vitamina d3
kidz007624
Postat pe 22 Aprilie 2010 20:38
Buna, am si eu un bebel de 1 an si i-am administrat calciu impreuna cu vitamina C, 10 zile la 2 luni. Am facut pana acum tratamentul de 3 ori. Nu am facut tratamentul la 1 luna pt ca bebele se dezvolta bine si nu da semne ca ar avea lipsa de calciu, dar mi s-a spus (si nu numai de un doctor) ca este bine sa-l administram pana la varsta de 1 an ca il ajuta la inchiderea fontanelei si la cresterea dintisorilor. Cat despre analize, eu personal o sa le fac dupa 1 an si ceva, pt ca nu are rost sa-l chinui pe bebel asa de devreme, daca nu este neaparat necesar. Noi mai luam de la 2 saptamani 2 picaturi de Vitamina D/ zi, si vom continua tratamentul pana la 2 ani. Este foarte buna pt profilaxia rahitismului. Multa sanatate si fetisoare zambitoare la bebei
alexasobolu
Postat pe 29 Aprilie 2010 11:12
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Mai 2010 23:00
intrati in concurs, se castiga jucarii frumoase pentru bebei !!!

http://www.copilul.ro/disney/invata_semnele_de_circulatie/poza-606.html
votati-ma si pe mine, va rog !
miruna_alina_stoica
Postat pe 5 Mai 2010 09:41






------------------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 6 Mai 2010 07:32
si noi am luat calciu o singura luna si tot asa 10 zile jumatate de fiola bebe, jumatate mamik......noua asa ne-a recomandat.
gya_andy
Postat pe 7 Mai 2010 11:48
Buna mamici! Eu am un baietel de aproape 5 luni si ii dau calciu gluconic 10 zile pe luna. Acum este la a doua tura. Precizez ca a fost diagnosticat cu rahitism. Nu am auzit in viata mea de aceasta metoda de administrare a calciului.
kidz007980
Postat pe 7 Mai 2010 16:50



=------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 9 Mai 2010 09:43
Si eu i-am administrat baietelului meu calciu sirop cate 5 ml de 3 ori pe zi, timp de 10 zile intr-o luna timp de cate 3 luni si apoi faceam o pauza de 3 luni si apoi iarasi repetam si numai pe baza analizelor. Iar acum la 1 an si 3 luni i-am repetat analizele si i-a iesit un deficit de calciu de 0.4 as ca doctorul ne-a recomandat iarasi administrarea de calciu in aceasi cantitate ca mai sus. In timpul administrarii calciului se administreaza obligatoriu si vigantol sau vitamina 3d (este acelasi lucru).
bogoaica
Postat pe 10 Mai 2010 09:03
salutare eu am nascut in cluj si auzind pe alte mamici discutand despre Ca sa se dea sau nu bebeilor am intrebat pediatra si medicul neonatolog care se ocupa de Andrei si au spus NU NU ,motivul la copiii mici Ca se depune pe oase mai ales pe coloana si se calcefiaza si ca practica asta e invechita si ca doar medici in varsta o mai folosesc Gonzel si al meu a avut la nastere 4200 kg si 58 de cm si acum facem in 14 mai 5 luni si avem 71 cm si 8 kg alimentat exclusiv la san muta sanatate la toti bebici a si primul meu bebe a avut 5370 kg si 60 cm dar la 2 zile de la nastere amurit da asta ii alta poveste
feliciaboar
Postat pe 10 Mai 2010 21:59
Buna, Va multumesc tuturor pentru impartirea experientei fiecareia. Intre timp eu am intrebat si doctorita, si mi-a explicat ca administrarea in zile alternative si nu consecutiv se face exact din acest motiv: pt ca gluconatul de calciu sa nu precipite si sa formeze calcifieri localizate la copil (pe coloana, sau calculi renali). Am mai inteles ca metoda asta e destul de noua, in urma ultimelor studii facute, deci in continuare va astept sa-mi spuneti daca vreuna dintre voi ati primit astfel de recomandari.
@feliciaboar: m-ai impresionat cu ce ne-ai spus, va urez sanatate tie si bebelului tau si aveti grija de voi...
gontzel
Postat pe 13 Mai 2010 05:08
buna!
eu am un baietel de 9 luni jum si acum 2 luni mi-a racit si deoarece mi-a facut alergie de la antibioticul prescris de medicul nostru am ajuns la urgente. Doc. de acolo, printre alte medicamente ne-a prescris si calciu pharco, 5 mlx2/zi. in luna urm, iarasi mi-a racit si dupa ce l-a controlat si la fontanele, si medicul nostru ne-a prescris tot ca pharco in aceeasi doza, dar nu au mentionat nici unul dintre medici de cele 10 zile si apoi pauza, au zis sa luam pana se termina sticluta! nu am tinut cont cate zile i-am adm. ca, dar data viitoare o sa am grija sa fie 10 zile! iar vigantolul ii dam cate 3pic/zi de la 8 luni, la prescrierea medicului pediatru.
sanatate la mamici si la bebici!
simo_sefa
Postat pe 18 Mai 2010 15:20
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Iunie 2010 14:11
salian, oferiti si calciu la salina? deci peretii sunt din calciu si sare si oamenii vin si se servesc direct (ca in povestea cu casuta de turta dulce?)
pinicuta
Postat pe 4 Iunie 2010 14:12
Exact cum spui....
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Iunie 2010 14:31
super
pinicuta
Postat pe 4 Iunie 2010 14:32
BUNA EU FETITEI MELE DE 7LUNI SI 3SAPT IAM DAT DOAR PRIMA LUNA CALCIU GULCONIC DAR FFFF GREU PTR IL VOMA DUPA CE IL DADEAM.ASA AM INCETA SA II DAU CALCIU.SI CAND AM FACUTA A NALIZELE LA 4 LUNI IA IESIT ARE PREA MULT CALCIU.SI MIA ZIS DOCT SA NU MAI MANCA EU LACTATE MULTE.SI NU IAM MAI DAT NICI O ZI CALCIU,SI STA FOARTE BINE CU CALCIUL .SI O ALAPTEZ INCA.
MAYATHEEO
Postat pe 4 Iunie 2010 14:38
sa nu mai mananci tu lactate????????? adica nu a fost vina ei ca i-a dat feti calciu fara sa ii faca analize, a fost vina ta ca mancai lactate? si nu ai intrebat-o tu de unde sa iti iei calciul pt tine si pt laptele tau daca nu mananci lactate, asta nu s-a intrebat?
pinicuta
Postat pe 4 Iunie 2010 14:40
pinicuta. eu manca fff multe lactate cateodata exagerz.si banuia ca din cazua ca manc eu ff multe lactate si de asta are bb mea mult calciu.
MAYATHEEO
Postat pe 4 Iunie 2010 16:29
hai sa iti zic un secret: calciul din mancare (lapte, branza, etc) se poate elimina de catre organism daca e un surplus fata de necesitatile organismului, pe cand cel administrat nenatural (injectat sau pastile), odata ajuns in organism NU. deci nu branza mancata de tine era problema. si oricate lactate mancai tu, TREBUIA SA II FACA ANALIZE COPILEI INAINTE de a ii administra orice supliment (calciu, fier etc). de ce crezi ca voma saraca fata calciul? organismul ei simtea ca nu ii trebuie, si se tot chinuia sa il evite... DR ta sa zica mersi ca nu i s-a depus fetei pe rinichi calciul ala (sau nici macar nu a cercetat dac i s-a depus sau nu...)
pinicuta
Postat pe 4 Iunie 2010 16:52
e posibil.a trecut si acum suntem maricele acus facem 8 luni si tot nu ii dau calciu.dar am sa ii mai fac niste analize cred ca pe la 1 an. am trecut cu ea sa zicem asa o cumpana de la 4 luni pana la 7.multumim domnului acum suntem bine.
MAYATHEEO
Postat pe 4 Iunie 2010 16:57
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 5 Iunie 2010 19:11
Noua medicul de familie ne-a recomandat cate 2.5 ml/zi de calciu pharco de la 3 luni. Am facut pauza cateva luni si acum iar ii dau. Doctorita ne-a spus ca ajuta dintisorii sa iasa mai repede.
nicoletta_kidz
Postat pe 11 Iunie 2010 00:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Alergii alimentare...pete rosii 8 De la: anafaraon 6 Septembrie 2009 18:08
perioada de tranzitie la copil 11 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 09:27
VINEEEE MOSUL cu carti de povesti personalizate pentru copii cuminti 1 De la: dgeamanu 4 Decembrie 2010 23:41
buna 1 De la: maryynela2010 20 Ianuarie 2012 10:08
Fetita mea nu mai vrea la gradi. 18 De la: office_salinasusesi_ro 19 Februarie 2010 15:23
Setari Cookie-uri