prelungirea concediului de ingrijire copil de la 2- 3 ani

SUCCES Ellena78!
Lowiny
Postat pe 21 Mai 2010 15:50
si v-ati votat fiecare pe sine, nu?
pinicuta
Postat pe 21 Mai 2010 15:51
Vai, va multumesc mult de tot!!
Sinteti niste dragute!!
hoinareala
Postat pe 21 Mai 2010 15:54
Da pinicuta, mi-am dat seama, nu crede ca am zis cu rautate am citit tot si am facut si o mica sinteza la ideile emise inainte de mesajul meu. Dar ai dreptate in ce priveste fratii (la asta nu m-am mai gandit)...poate zbura un porumbel de la ei sau sa se poarte mai aiurea cu cel declarat handicapat. Dar aici iar conteaza foarte mult cum se manifesta parintii si cum vorbesc in familie sau fata de copil/ copii.

Ellena/ Lowiny.. mi-a placut movul la nebunie. Am votat deja!
IriCris
Postat pe 21 Mai 2010 16:16
tusi_oli sorry,am iesit si m-am pus cu odorul la un pui de som
Ses,e adevarat,nu poti aplica ,,teoria neamtului" intr-o tara unde datele problemei sunt altele (cum suna!)
Mi-e atat de dor de casa deseori ca-mi vine sa o iau pe jos spre romania dar,in cateva zile de concediu imi trece.Ai voie sa ma invidiezi,nu o consider rautate,fiindca sunt constienta de avantajului traiului de aici.Vb cu sora mea din bucuresti cand trebuie sa mearga cu fetita la dr...totul costa!si inca cat.Ma cutremur cand aud,milioane acolo,milioane dincolo
Aici pana la 18 ani este totul dar absolut totul pe gratis!Cat despre medici si cadre medicale nu am cuvinte sa-mi exprim admiratia.
Dute aici undeva(oriunde)si incearca sa dai spaga!!Vei fi scoasa afara!
Am citit postarea alinei cu medicul din Tm!Ma intreb oare ce determina un om care totusi are o meserie nobila si a depus un juramant sa se comporte atat de mizerabil!?Offff scuze,am cam fost .Va
chanty
Postat pe 21 Mai 2010 17:56
Cristina ma bucur mult sa aud ca fetita ta se simte mai bine
Multa sanatate
chanty
Postat pe 21 Mai 2010 17:58
Multumim frumos! si voua numai bine si cat mai putine neplaceri!
IriCris
Postat pe 21 Mai 2010 18:09
Chanty aici daca nu dai spaga aici parte de un tratament mizerabil si eu am patit-o de cateva zile cu un medic...dar nu are rost sa continui. Am fost in Germania in vizite in zona Munchen si tot timpul m-am intors plina de admiratie pt nemti si cu un gust amar pt romani.
Si si daca dai spaga nu esti tratat cine stie cat de bine, dar asta e mentalitatea romanului...sa dea spagi peste tot.
Cristina multa sanatate fetitei tale.
viobregar
Postat pe 21 Mai 2010 21:24
buna seara fetelor, aveti perfecta dreptate si toate mesajele pe care le-ati scris exprima in marea lor majoritate purul adevar si anume acela ca multi romani nu fac altceva decat sa insele sa minta si sa fure cat se poate doar sa le fie lor bine ....restul numai conteaza, dar ceea ce vreau sa va spun este ca poate unele mamici care au ajuns sa faca acest pas au fost nevoite. Eu am in fata cazul vecinei mele care are un baietel dragalas si perfect sanatos dar care mai are acasa un puhoi de prb cum ar fi : sotul a avut un accident exact la o luna dupa nastera baietelului si a stat prin spitale , a suferit nu stiu cate operatii si in final e bine dar a ramas fara ambele picioare, cu toate astea de la inceputul anului si-a gasit de lucru la un ceasornicar deci nu e genul de om puturos care sa se multumeasca cu un ajutor de handicap si atat . Ptr toate interventiile chirurgicale ei au fost nevoiti sa se imprumute de sume enorme de bani fapt care a dus la indatorarea peste masura a lor si au ajuns sa isi vanda ap. acum locuiesc cu mama lui intr-o casa batraneasca , si cosmarul lor nu s-a incheiat aici. Mama lui ionut a facut anul trecut in toamna doua atacuri cerebrale unul dupa altul si a ramas paralizata si dependenta de ajutorul nurorii ei care are grija si de copilasul ei si de soacra ei. De aceea si-ar fi dorit sa mai poata ramane acasa si totodata sa mai primeasca si niste banuti. V-am povestit acest caz ptr ca pe mine m-a impresionat puterea acestor doi tineri de a infrunta loviturile vietii si dorinta lor de a merge mai departe. Faptul ca ar trebui sa faca o inselatorie ptr a mai beneficia de un an de stat acasa platita nu o incanta nici pe ea dar mi-a zis ca ar face si acest lucru ptr ca nu si-ar permite sa angajeze pe cineva sa aiba grija de soacra ei si sa plateasca si cresa. Nu stiu poate gresesc dar eu cred ca in anumite situatii suntem nevoiti sa mai facem si lucruri pe care nu le-am fi facut altminteri.

Va pup !
Si inca odata sa nu credeti ca le aprob pe cele care din comoditate ,puturosenie si nesimtire , recurg la asa ceva dar mai sunt si exceptii
cory_emy
Postat pe 21 Mai 2010 22:43
soryyy... scopul scuza mijloacele...o mana spala pe alta si amandoua spala fata...
Imi pare rau eu raman la aceasi opini de mai sus Categoric NU declararii copilului cu handicap!!!
alinakatt
Postat pe 21 Mai 2010 22:47
kidz xyz, cand copilul meu era racit de nu mai putea sa respire si tusea de mama mama, eram speriata si nu mai stiam ce sa-i fac sa-i alin toate problemele, dar'mite sa declar sau sa spun doar asa ca e handicapat pentru simplu fapt sa stau acasa inca un an, cum draq sa faci asa ceva, dupa 3 ani ce ai sa faci? tot trebuie sa muncesti, sunt multi oameni pe pamantul asta dusi cu pluta, cam ca tine asa, sunt unii care fac copii pentru bani, voi astia, credeti ca banii aia o sa va ajunga toata viata?
Laura_M
Postat pe 21 Mai 2010 23:30
cory,vecina ta e un om chinuit. dar intreab-o si zi-ne si noua:ea VREA sa isi declare copilul HANDICAPAT? ca in calitatea ei de om chinuit eu sunt convinsa ca intelege ceea ce tu vad ca nu reusesti sa intelegi (nu de inselaciune e vorba aici,ci de a-l "provoca"pe dumnezeu. inca odata spun:aigrija ce-ti dorestisa nu ti se indeplineasca....

si cu asta chiar am terminat,nu mai intru pe topicul asta,fiecare sa faca ce vrea si sa isi traiasca viata cum crede el de cuviinta
pinicuta
Postat pe 23 Mai 2010 10:44
Deci nu ma pot abtine .....
Nu sunt de acord cu mamicile care isi declara copii handicapati fiind perfect sanatosi.
Dar...
Nu sunt de acord nici cu remarcile de genu ca sunt puturoase de aceea mai vor sa stea acasa.....pai fetele care a-ti stat acasa 2 ani cu copilul,a-ti stat degeaba,cu fundul in sus uitandu-va la tv? Nu va inteleg cum de a-ti remarcat ca o mama care sta cu copilul acasa e puturoasa?
Credeti-ma am auzit multe mamici care au mers mai devreme la lucrul si stiti care a fost motivul,in primul rand sa-si revina,sa se detaseze de viata cotidiana de acasa si sa mai respire....sa mai schimbe o vorba cu o colega de lucru fara sa trebuiasca sa stea cu ochii pe copil sau sa-l auda plangand. Multe femei care s-au intors a lucru mai devreme au spus ca le e mult mai bine de cand merg la lucru.
Stand acasa cu copil 24 din 24 de ore,dragi mamici,voi stiti.....si aici ma refer doar la acele mamici care au stat acasa 24 din 24 cu copilasul,fara ajutor de la mama ,bunica,strabunica,sora,vecina etc.....cand simti ca nu mai poti si esti rupta....tre sa fi fresh pt copilul tau,tre sa ai nervii de otel chiar daca el se mataie toata ziua,chiar daca simti ca-ti rupe spatele si bratele ...daca el vrea numai in brate,il ti.....chiar daca ii faci de mancare si el o arunca pe jos sau pur si simplu nu o vrea,ii faci alta.....chiar daca tre sa faci mancarica cu el in brate.... nu e usor sa fi parinte....numai suntem parintii care ereau odata...aceea care isi lasau copilasul singur in camera si isi vedeau de treburi....(e adevarat mai sunt exceptii si in zilele noaste,dar mai rar)
Asa ca nu putem in nici-un caz sa le numim pe aceste mamici puturoase,nu gasesc un cuvant corect sa le caracterizeze ...dar in nici-un caz nu sunt "puturoase" .

Iar in legatura cu mamicile care stau acasa,sunt mamici care nu-si declara copilul handicapat,stau acasa fara bani,dar stau acasa pt ca nu au cu cine sa-si lase copilul,nu au incredere in cresele care le avem,nu mai au incredere intr-o bona...nu sunt platite indeajuns ca sa plateasca o bona...sau nu mai au un loc de munca(ganditi-va cati oameni o sa ramana fara locuri de munca).....si atunci ce sa spunem ca si aceste femei sunt puturoase?
Pe vremuri parintii nostrii aveau unde sa munceasca....si aveau bani sa traiasca...pana si locuinte le dadea statul unde sa locuiasca, pe cand acum iti ia tot si apoi iti spune ...DESCURCA-TE....SA TRAIESTI BINE!

Repet nu sunt de acord cu mamele care isi declara copii handicapati fiind sanatosi....

ps: ma scuzati daca am gresit ceva..
bau
Postat pe 23 Mai 2010 15:53
Pt pinicuta
Nu ne-am votat reciproc, ci eu pe Ellena. Copilul meu nu s-a nascut inca.
Imi cer scuze daca insistenta, dar votati, merita!
Lowiny
Postat pe 24 Mai 2010 19:31
Rectificare: Imi cer scuze daca sunt insistenta, dar votati, merita!
Lowiny
Postat pe 24 Mai 2010 19:52
care sunt bolile pt prelungirea concediului de ingrijirea copilului?
unde sunt afisate?
sunt f interesaa, please help!
mersi
lbocica_yahoo_com
Postat pe 1 Iulie 2010 16:53
fetita mea are insuficienta pancreatica exocrina.'
intra in randul acestor boli?
lbocica_yahoo_com
Postat pe 1 Iulie 2010 16:55
am o fetita de 2 ani si 7 luni ,era sanatoasa pana la varta de un si o luna cand a facut varicela in faza cea mai urata cu encefalita ,adica meningita ,a facut de 2 ori punctie lombara inainte de a -i da tratamentul si dupa ,imediat am observat ca isi taraie piciorusul stg si se dezechilibreaza iar dupa 2 luni a inceput sa aibe convulsii ,am schimbat dr iar dupa o luna de tratament piciorul era aproape in regula nu se mai dezchilibra asa rau dar nu mai vb asa cum trebuia pe la un an si 9 luni ,intreb dr de specialitate ce fac atunci cand merg la lucru ?iar dansa mi-a spus ca urma sa-mi spuna ca tre sa fac acte........cand am fost la comisie dr a crezut la prima vedere ca e sanatoasa si a zis ca ne certam inauntru dar acolo surpriza si-a dat seama ca fetita nu spune nici o propozitie si doar cateva sunete asociate cu sunetul animalelor si mi-a spus ca trebuia sa zica la varsta asta propzitii si a acceptat dosarul
acum la 2 ani si 7 luni nu spune decat o propozitie mai multe sunete sau cuvinte in limba ei "La e ee ,(la revedere),haaau (ca vrea afara ) da stie sa zica mama tata ,pipi.Merg cu ea la logopedie timpurie de acum 4 ore zilnic si tre sa stau langa ea ,din cauza convulsilor (nu cred ca o ia nici o gradinita )
E greu mai ales cand plange ca o doare ceva si nu stie sa-ti spuna ce are .
NA , CE SPUNETI E OARE E ATAT DE RAU CA I-AM FACUT DOSAR ?
garbo179465
Postat pe 14 Decembrie 2010 08:51
cand eram insarcinata nu am avut decat 5 zile medical restul ,prenatalul obligatoriu ,m-as fi intors la lucru mai repede imi place locul de munca ,adica ceea ce faceam si colegii sunt de nota 10 ,dar nici o cresa nu o accepta cu sindrom convulsiv daca educatorii i de specialitate nu vor ,atunci cum vor altii ?
garbo179465
Postat pe 14 Decembrie 2010 09:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
indemnizatie de crestere a copilului 2 De la: luminita_p_2000 26 Octombrie 2009 09:22
Cred ca am intrat in depresie postnatala 6 De la: garbo_380675 25 August 2013 12:54
aveti timp liber? 34 De la: office_salinasusesi_ro 29 Aprilie 2010 16:04
buna fetelor 4 De la: doryna_dobrescu 29 Noiembrie 2013 07:33
Herbalife World Football Challenge 2011 - Highlights 1 De la: herbaclub_ro 11 Februarie 2012 16:26
Setari Cookie-uri