prelungirea concediului de ingrijire copil de la 2- 3 ani

AAAaaaaa si se mai si oftica daca e luata prea tare de fete sa vezi cand intra ce mesaje de blablabla sau voi nu stiti ce greu imi este
alinakatt
Postat pe 21 Mai 2010 12:36
ma dezgusta e treaba fiecaruia sa faca ce pofteste, dar hai sa fim oameni, pe cand unii ar da orice ca destinul sa le fie altul, altii sfideaza soarta.
Eu daca as fi fost in locul raspectivei mamici, as fi bagat capul sub nisip si l-as fi tinut acolo pe toata perioada, nu m-as fi laudat cu ce grozavie am reusit eu sa fac
aly_raz
Postat pe 21 Mai 2010 12:42
sa vedti fetelor cand se vor face controale si cand vor descoperi ca de fapt nu sunt asa cum scrie in certificat si vor trebui sa dea banii inapoi atunci veselie pe campie chiar imi doresc asa ceva pt ca multe persoane perfect sanatoase iau bani necuveniti
tusi_Oli
Postat pe 21 Mai 2010 12:46
Eu nu va inteleg deloc!!!

De ce? Pai pentru ca ASTA ESTE ROMANIA!! Ca a zis fata acum o metoda de a fura statul? Pai si ce? Altele care nu zic si fac la fel sunt mai breze? Nu intra sa o spuna pe kidz, dar o spun vecinei, cumnatei, etc. Si tot se raspandeste microbul.

Si inca va mai mira?? Chanty, de ce nu stai in Romania? Sa raspund eu pentru tine?? Uite de ce! Pentru asta si pentru multe alte abuzuri si nedreptati ca asta. Asta e chiar o chestie minora as spune si nu vad de ce ati luat asa foc, pentru ca lucruri d-astea "murdare" se intampla oriunde intorci capul in jurul tau. Chiar vedeti (vba Alinei si a lu' Tusi) miei zburand pe unde mergeti??

Pff... Zau ca nu ma mai mira nici macar asta!
Ati sarit pe ea ca arse si nu veti rezolva nimic. Credeti-ma! Ca ea tot nu isi va retrage "handicapul" si daca altele pe aici prin zona ar fi interesate, ar cauta-o pe privat si tot nu opriti nimic. E bine sa speri ca poti face ceva... dar totul e ca un microb. Se raspandeste inainte sa realizezi ca macar exista...

Si deci? Cine mai emigreaza cu mine in Congo??
ses
Postat pe 21 Mai 2010 13:52
pai nici nu spera nimeni ca li se vor deschide ochii celor care vor sa isi declare handicapati copiii pt a beneficia de diverse... e doar manifestarea scarbei noastre fata de aceste acte. atata tot.
pinicuta
Postat pe 21 Mai 2010 13:55
sa stam in cocotieri si sa umblam cu niste chestii in fata si spate mhhhhhhhhhhhh suna bine
vin si eu daca nu costa mult si nu trebuie sa dau taxe
tusi_Oli
Postat pe 21 Mai 2010 13:56
Pai in cazul asta ar trebui sa avem niste fetze pe strada... de tot dezgustul, pentru tot ce vedem si nu aprobam, cum este si "episodul" asta...
ses
Postat pe 21 Mai 2010 13:56
ses, am luat foc pentru ca avem cazuri de oameni care chiar au handicap si chiar se chinuie, si stim ce inseamna. si sa iti bati joc de suferinta unui om si macar sa nu te rusinezi in nici un chip (ba inca sa ti se para si un act de mare bravura) mi se pare strigator la cer. dar stii cum se zice, ai grija ce-ti doresti sa nu ti se indeplineasca....
pinicuta
Postat pe 21 Mai 2010 13:59
Ses nu zic nu fura statul ..eu incerc zilnic sa o fac dar nu mi-as face copilul cu handicap pentru ca am frate asa si nici macar in gluma sau la bascalie nu as puta sa o gandesc...
Am invatat un lucru, acra cum sunt nu zic niciodata handicapatule ca o ofenda...mai degraba il fac animal.
alinakatt
Postat pe 21 Mai 2010 13:59
Nu tusi, nu dai taxe, nu te costa, nu "beneficiezi" de ... mila celor de "sus"... Dar ma intreb... oare nu am duce si cocotierii la cele mai inalte sandarde ISO? Asa cum am invatat? Adica.. nu am face si in alta parte ce am dobandit aici? Oare intr-o tara "virgina" am fi mai buni?

Nu stiu.... Oare cei care au invatat sa fure aici orice.. nu vor incerca si acolo sa fure cutitul fratelui sau de coliba sau un ciolan de la vita aluia care a alergat pentru hrana respectiva? :))

Cred ca am o gandire bolnava, a? Dr Psiho. Alina?! Ce poti spune despre asta? O parere?
ses
Postat pe 21 Mai 2010 14:01
si mai ales intrebarea mea este: cand copilul ala creste si cei din jur afla ca are certificat de handicap, lui cum i-o veni cand o sa ii zica lumea handicapat?si sa mai afle ca de fapt el saracul era sanatos, dar trebuie sa ii multumeasca mamei lui pentru aceast minunat cadou pe care i l-a facut:certificatul de handicap
pinicuta
Postat pe 21 Mai 2010 14:01
asa cum am zis mai sus tare as vrea ca cei care au astfel de ajutoare sa fie controlati si sa sa fie obligati sa dea banii necuveniti inapoi atunci sa vezi veselie pe campie
tusi_Oli
Postat pe 21 Mai 2010 14:02
din punctul meu de vedere nu are nici o legatura cu banii (ce, parca asta e singurul mod de a fura?) dar mi se pare josnic! mi se pare de ca si cum un om cu vedere buna si-ar pune ochelari de orb ca sa poata da linistit peste oameni pe strada prefacandu-se ca e orb si nu vede, cand alti orbi nu stiu cum sa isi mai ceara scuze ca au lovit pe cineva cand nici macar nu e vina lor ca nu vad. nu stiu cum sa va explic mai clar motivul regupnarii mele fata de aceste fapte. asa ca am sa renunt la a mai ma explica, in final fiecare face cum crede si dumnezeu rasplateste pe fiecare pe masura faptelor lui...
pinicuta
Postat pe 21 Mai 2010 14:06
pinicuta, interesant si infiorator punct de vedere ai subliniat....
ses
Postat pe 21 Mai 2010 14:07
pauza ...am una bucata angajat in office renegociere
alinakatt
Postat pe 21 Mai 2010 14:09
nu ai draga gandire bolnava...parinti nostri erau la munca sub sloganul :de unde muncesti de acolo traiesti...un fel de furtisag la locul de munca asta inainte de `90...acum este generatia puturosi si intretinuti 90% si restul 10% trage...deci da riscul sa furam si congo de pe harta ar fi destul de mare
alinakatt
Postat pe 21 Mai 2010 14:20
Ses intamplare a facut ca eu astazi sa traiesc in germania.Toate neamurile mele sunt aici si le vizitam chiar si mai copila fiind.
L-am cunoscut pe sotul meu aici..m-a luat valul si n-am mai plecat.Vreau sa spun ca am plecat din romania inainte de a sti ce inseamana cu adevarat rensponsabiliatate si griji.Mai exact,nu am fost confruntata cu problemele de acum.Sau fiind f tanara nu le-am realizat.(a avut grija draga mea mamica sa nu ma lasa sa simt greul si nedreptatea).
traind acum aici,intr-o disciplina si ordine mult superioara celei din romanania,este normal sa ma intristez si sa ma simt scarbita de ,,talentul"acestei femei de a reusi cu ORICE PRET sa mai stea acasa,,un picut".Sustin ce a zis si pinicuta,nu e vb neaparat de bani....
Cateva mamici stiu cum s-a nascut fetita mea.Suntem de atunci intr-o organizatie de ajutoarare a copiiilor extrem-prematuri,a celor bolnavi de cancer,leucemie si a celor cu handicap neuro-locomotor.Multe mamici imi sunt prietene,facem de 2 ori pe an o mare intalnire(petrecere unde se strang donatiile);e inimaginabil de greu si trist sa ai un copil cu handicap.
De la ideea asta pleaca toata revolta asta printre mamici acum...nu neaparat de la faptul ca x sau y fura statul
uff sper ca nu am fost gresit inteleasa...am scris ,,la viteza"
chanty
Postat pe 21 Mai 2010 14:22
ai punctat bine Chanty...
cine poate sa fure statul intr-un fel inteligent prin legi date chiar de dragul nostru stat de ce nu merita un premiu dar cu faza ne facem cu handicap nu categoric!
inclusiv eu incerc sa fac ceva in plus atat cat pot la limita legii ca altfel ce naiba as face????? as plati tot statului printre atatea impozite si taxe ce au bagat si as munci ca sa dau pe taxe
alinakatt
Postat pe 21 Mai 2010 14:28
chanty, sunt intru totul de acord. cand s-a nascut copilul nostru si avea problemele pe care le avea (a trebuit doar operat, nu va imaginati ca cine stie ce probleme o fi avut saracul), acum e bine sanatos! deci cand s-a nascut el mi se parea asa un chin, o napasta abatuta asupra noastra, am zis doamne de ce noi? dar cand am ajuns in spital si am vazut cat se chinuiau altii (chiar si copii cu acceasi boala dar care desi aveam acelasi medic nu au reactuionat la fel de bine-ca na, depinde de organismul fiecaruia-): copii cu cancer, leucemie, cancer osos (si inca bietul copilas cu cancerul osos dansa prin salon, cat i-ar fi placut si lui sa fie un copil ca oricare altul, sa se poata bucura de copilaria lui), parinti cu copii retardati, sindrom down, rinichi extirpati, ce sa va mai zic, nu mai stiu nici eu toate cate le-am vazut...atunci mi-am dat seama ca de fapt suntem NISTE NOROCOSI, dumnezeu ne-a ales pe noi sa ne fie bine, copilul NOSTRU a scapat fara mai nimic (s-ar fi putut intampla atatea si nu s-a intamplat nimic, a trebuit doar sa facem 2 operatii:atat! nu i-a plesnit operatia, nu s-a infectat, nu a trebuit nimic transplantat sau extirpat), noi avem acum copilasul nostru acasa sanatos, in timp ce altii plang la mormintele copiilor lor sau plang langa patul lor de spital nestiind cum sa le mai aline chinurile.

si in timp ce unii se tin cu unghiile de viata si sanatatea lor altii isi bat joc si se declara bolnavi...
pinicuta
Postat pe 21 Mai 2010 14:29
kidz provoci greata, sa nu patesti ce iti doresti. Cum poti transforma un copil normal in handicapat? Ca e puturosenie, comoditate fie ce o fi dar nu e normal. Un om cu adevarat cu probleme (urasc cuv HANDICAPAT) are o forta extraordinara vorba fetelor. Mama a avut o deficienta locomotorie usoara si nu s-a plans niciodata nici nu a acceptat sa primeasca pensie de handicap si se lupta sa razbeasca in tara asta de cacao...si tu kidz cu copil sanatos, esti sub orice critica.
viobregar
Postat pe 21 Mai 2010 14:32

am plecat fetele...iubiti-va mult
alinakatt
Postat pe 21 Mai 2010 14:33
si acum in cealalta directie ..de a fura statul vreau sa va spun ca aici unde locuiesc eu in zona asta,romanii au locul 1 la inselatorii de tot felul Nu ma mandresc dar ma amuza.
Se da neamtul,,cu curul de pamant"sa afle cum poate un roman care castiga,,oficial"1100 de euro lunar sa-si plateasca chiria+cheltuieli si sa conduca o masina de 70 de mii
Nemtilor le este straina,,smecheria" .asta e educatia lor de cand lumea si pamantul..pe cand la noi?
chanty
Postat pe 21 Mai 2010 14:37
alina
chanty
Postat pe 21 Mai 2010 14:38
am iesit si eu,sanatate mamici si copii
chanty
Postat pe 21 Mai 2010 14:48
salutare chanty
o dupa masa faina
tusi_Oli
Postat pe 21 Mai 2010 14:50
Uf! Aveti dreptate. Si chanty mi-ar place tare mult sa merg pe gandirea "neamtului", dar daca as face asta... probabil as sfarsi in saracie, pe vreun trotuar la cersit. Desi, in Romania si nu doar... cersitul e o meserie chiar banoasa si scutita de taxe si impozite. Asa ca nici nu mai stii cum sa o dai. Vrei sa fii cinstit, dar esti luat de ... prost. Si atunci pierzi. Si pierzi mult. Poti pierde si familia cu prea multa cinste... Unii ajung din cauza saraciei sa se arunce de la etaj. Si asta nu ingrijoreaza deloc pe cine ar trebui si pe cine tine hamurile.

Dar pana atunci, traim cum putem. Ne declaram handicapati... dovedim prin asta un handicap (mental) si mergem mai departe.. Chanty as spune ca te invidiez, dar poate ai intelege o rautate din asta. Dar traind acolo, riscul asta e mai mic ;)

Va pup si ma duc la o tura cu galusca mea pe afara, sa ne mociorlim putin dupa o ploaie (inca una) de vara !

Sa aveti uikend placut si daca ne auzim, sa ne auzim sanatosi, sanatoase... si fara ..handicapuri (ca sa fiu ONtopic..)

ses
Postat pe 21 Mai 2010 15:07
Dragi mamici... hai sa va spun si eu situatia mea si sa fac o mica sinteza la ce ati scris pana acum... Eu am nascut o fetita in februarie 2008 si uite asa a trecut frumos timpul pana in august 2009 cand a fost diagnosticata cu note autiste. (ca tot zicea pinicuta de autism ). Si cand mi-era mie lumea mai draga si incepeam sa ma gandesc ca abia astept sa ma duc la job, iaca ca am fost nevoita sa mai raman cu pitica mea acasa. Da-i si fa terapie zilnic 2 ore, da-i si cu medicamente, si cand se faceau 2 ani a trebuit sa intocmesc dosarul de handicap. Credeti-ma ca as fi dat orice sa am copilul sanatos si sa ma pot duce inapoi la munca. Si aici apare ideea de lene emisa anterior: da, m-am invatat sa stau acasa si e bine ca atunci cand e frumos afara sa te duci la plimbare... dar mai mult mi-ar fi placut sa lucrez si apoi sa-mi gasesc copilul sanatos si sa-l iau afara la o plimbare. Imi iubesc copilul, dar as prefera sa nu stau 24/ 24 ore dadacindu-l pt ca are probleme. Fiind o femeie activa prefer sa am mai multe preocupari: si munca si copil decat sa stau numai acasa cu copilul si sa ma dau cu capul de pereti cand face el crize sau alte cele...Si aici iar mai am un aspect in caz ca va ganditi.. din fericire banii care-i iau de la stat sunt aproape cat salariul care-l aveam, deci mi-ar fi foarte bine sa stau pana face fata 3 ani. Dar vin si zic: pt ca pitica e mai bine, s-a recuperat in proportie de 90% deja m-am si dus la interviuri ca sa-mi gasesc o slujba noua si mai bine platita. Deci conteaza foarte mult firea omului. Avantaje sunt de ambele parti sau sunt mai multe daca iti place sa stai cu plodul in brate. Dar ce exemplu ii dau eu copilului meu? Eu vreau sa ma vada ca ma lupt cu viata, ca iau tot ce e mai bun de la ea, nu ca ma ascund dupa un motiv sau altul ca sa fiu putoare acasa. Vreau sa am un copil care poate invata de la mine cum sa se lupte in viata, cum sa razbeasca, cum sa se descurce, nu cum sa se lipeasca de fusta mea si sa-mi ceara mie cand vrea ceva.
Si inca o idee: certificatul de handicap este valabil un an. Daca nu te duci sa-l prelungesti copilul va fi clinic sanatos, deci nu sunt urmari cand va incepe gradinita sau scoala...asta in caz ca ati crezut ca va avea o moara de gat in viitor.
Pupici si multa sanatate va uram!! Si eventual si in acte sanatate :D
IriCris
Postat pe 21 Mai 2010 15:34
cristina, unde este cazul de o boala reala nu pune nimeni in discutie decizia de a sta acasa cu copilul inca un an. acuma ce sa faci, sa iti lasi copilul sa se chinuie singur?pt ce? noi dicutam doar moralitatea declararii false a unui copil "handicapat". si da, poate ca expira intr-un an certfiicatul, dar lumea vorbeste (mai ales cand mamica se lauda pe net -si sunt sigura ca numai aici- cu isprava sa mareata), si cu siguranta fratii fetei stiu ca ea a fost declarata handicapata, si poate le iese si lor vreodata "porumbelul", sau poate colegii lor auzind sau citind pe net si recunoscandu-le pozele, o sa ii ia in deradere ca au o sora asa zis "handicapata" -eu la asta m-am referit.
pinicuta
Postat pe 21 Mai 2010 15:42
cristinajobs a scris:

[....
Si inca o idee: certificatul de handicap este valabil un an. Daca nu te duci sa-l prelungesti copilul va fi clinic sanatos, deci nu sunt urmari cand va incepe gradinita sau scoala...asta in caz ca ati crezut ca va avea o moara de gat in viitor.

Asta asa este. , multa sanatate

...si va rog frumos ajutati-ma cu un vot pentru bebelusa mea draga - participam la un concurs foto. Multumesc muuult!

-scoateti eventualele spatii libere din link

http://www.verze.ro/Concurs-foto/Concurs-Copilul-meu-este-cel-mai-haios-2010/Bebei-haiosi-0-3-ani/Uite-ce-am-eu-aici-745.html
hoinareala
Postat pe 21 Mai 2010 15:44
VOTATI: http://www.verze.ro/Concurs-foto/Concurs-Copilul-meu-este-cel-mai-haios-2010/Bebei-haiosi-0-3-ani/Uite-ce-am-eu-aici-745.html
NOI AM VOTAT! SUCCES LA CONCURS!
Lowiny
Postat pe 21 Mai 2010 15:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Indemnizatie pt al doilea copil 2 De la: pinicuta 14 Iulie 2009 13:28
concediu ingrijire copil 2 ani 1 De la: garbo167811 6 Decembrie 2010 15:55
Masina de cusut 4 De la: camitiv 12 Decembrie 2008 15:27
burtica dupa nastere 56 De la: bianca4you 26 Aprilie 2010 15:44
indemnizatie pentru cresterea copilului 3 De la: Noemi_Vass_Ungvari_1 25 Noiembrie 2012 21:41
Setari Cookie-uri