deficit de hormon de crestere..29-7-12

am o fetita de 11 ani,si de 3 ani am descoperit ca,glanda hipofiza nu secreta suficienti hormonii de crestere,si de accea creste foarte greu.2,5cm pe an cand normal ar fi 5cm pe an.suntem sub observatia medicului endocrinolog care ne recomanda sai oprim ritmul pubertatii ,aministrindui o injectie cu hormoni pe fiecare luna pana ajunge la inaltimea corespunzatoare varstei .deaccea imi este forte frica sa iau o decizie pentru a nu ii afecta starea de sanatate pe mai tarziu.as dori sa stiu daca mai este cineva cu asemenea caz,si ce imi recomanda..
garbo_6110
Postat pe 29 Iulie 2012 18:35
Subiectul ma intereseaza si pe mine pentru baietelul unei cunostinte. Are doi ani si greutatea unui copil de cateva luni. A facut teste , nu asimileaza oua, branza, lapte. M-am gandit ca poate fi si un deficit de hormoni de crestere pentru ca eliminandu-i alimentele pe care nu le tolereaza, tot nu creste. Cazurile acestor copii sunt foarte frecvente in Italia si nu inteleg de ce. Copilul dpdv psihologic e normal, raspunde la stimuli, se joaca, e foarte activ chiar dar nu creste.

Nu stiu ce sa zic...trebuie studiat, informat.
Luna_in_capricorn
Postat pe 6 August 2012 11:27
1. Sete disfunctie adeno-hipofizara pe STH
2. Horomonul STH adminiostrat 1 fiola lunar are efect cand nu s-a calcificat metafiza osului Radius
3. In mod normal se face explorarea axului Hipotalamo-hipofizar, RX sea turceasca
4. Se poate utiliza tratamentul naturist : homeopatie, acupunctura, fitoterapie dar numai in conditiile unui diagnostic corect si monitorizare valori hormonale
Dr_Ioan
Postat pe 10 August 2012 08:10
Erata :
1. Este disfunctie adeno-hipofizara pe STH
Dr_Ioan
Postat pe 10 August 2012 08:11
Ce inaltime are la aceasta varsta ? Nu toate persoanele ajung la un metru optzeci si sunt totusi normale !
pygmalyon
Postat pe 12 August 2012 03:31
Nu numai in italia ci si in ROMANIA sunt cazuri destule ! Un posibil raspuns ar fi alimentatia ! Un alt raspuns posibil ar putea fi apa potabila ! Un alt posibil raspuns ar fi vaccinurile "obligatorii" ! Luati afirmatiile mele ca tag-uri , tastati-le pe google si veti afla mai multe ...
pygmalyon
Postat pe 12 August 2012 03:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Altfel de haine pentru copii 16 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:36
burtica dupa nastere 56 De la: bianca4you 26 Aprilie 2010 15:44
ma intorc la servici 2 De la: bb28263 13 Ianuarie 2010 09:59
Am descoperit o problema la contract... 2 De la: chinabuye 9 Mai 2010 14:15
dieta disociata 44 De la: camyblondy 19 Martie 2011 14:22
Setari Cookie-uri