voi ce mai gatiti??

Buna mamici!! Sunt intr-o pana de idei... am un baietel de 4 ani, tare mofturos, care mamanca ca o vrabiuta... daca s-ar putea doar carotfi prajiti, si spagette... nu mai stiu ce sa-i fac.. Voi ce mai gatiti? Retete simple va rog :) Pupici
aly_fab
Postat pe 14 Februarie 2010 14:20
salata orientala (cartofi fierti, ceapa, oua fierte, masline, castravete crud, salata verde, marar, sare, ulei de masline, otet "de mere cu miere")


cartofi frantuzesti (intr-o tava una cu unt pui un rand de cartofi fierti taiati rondele, un rand de branza rasa, un rand de sunculita (de curcan de pilda) bucatele, un rand de oua fierte taiate rondele, un rand de cascaval ras, si apoi iar cartofi etc, pana se umple tava, deasupra pun un borcan mare de smantana subtiata cu un pic de apa, si dau la cuptor pana incepe sa miroasa (pana se topeste cascavalul si se intrepatrund ingredientele)


spanac cu orez si cu carne (ca un pilaf cu spanac)

oua umplute (umplute cu branza sau cu galbenusuri amestecate cu ficatei si cu ulei de masline)

dovlelei umpluti cu orez si carne, ciorba de rosii, macaroane cu branza sau paste cu carnita de pui nsi cu sos de rosii....
pinicuta
Postat pe 14 Februarie 2010 15:15
Eugen al meu nu e deloc mofturos si ma consider norocoasa insa din preferatele lui pot sa-ti recomand

chiftelute la cuptor - compozitia normala pentru chiftele date prin pezmet la final in loc de faina si ou, si bagate la cuptor in loc sa fie prajite in ulei

risotto: morcovi, ceapa, coada de telina (partea verde) si piept de pui sau de curcan taiate marunt se calesc in putin ulei de masline, se adauga orezul si se caleste inca un pic, dupa care se adauga supa de legume calda incet incet pana cand orezul si legumele sunt fierte, de adauga sare sau vegeta dupa gust (eu pun de obicei doar putina sare pt ca eugen are doar 1 an jumate si nu ii dau inca vegeta)

omleta cu spanac: 2-3 cubulete de spanac congelat se calesc in tigaie cu un pic de unt, dupa ce s-au decongelat se adauga un pic de branza moale (gen topita, philadelphia, etc) si un pic de parmezan ras, in final se adauga ouale batute si se amesteca totul.

corina_dragoi
Postat pe 14 Februarie 2010 16:01
multumesc de raspunsuri fetelor. am sa le incerc!! sper sa manance! pup
aly_fab
Postat pe 14 Februarie 2010 17:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bona luna iulie 6 De la: cris_kidz 9 Iulie 2009 10:30
cresa 10 De la: office_salinasusesi_ro 26 Aprilie 2010 02:57
Recomandati-mi o gradi' in Bucuresti, SBS sau Waldorf 1 De la: dici 11 Martie 2010 01:29
mai am o problema 4 De la: sumobrosteni 11 Decembrie 2009 23:57
Jocuri educationale pe calculator - PitiClic 5 De la: garbo_385301 18 Mai 2014 12:37
Setari Cookie-uri