diversificarea alimentatiei la bebei

buna seara, la toate mamicile!!! am si eu o fetita de 5 luni si doresc sa stiu cum se face diversificarea alimentatiei, am citit destule despre diversificare dar nimic concret; aas vrea sa stiu care sunt primele alimente introduse, si cateava retete ; pana la 4 luni si jumatate a fost alaptata exclusiv cu san acum ai dau mixt dar nu se mai satura
va multumesc pentru sfaturi si astept cateva raspunsuri...va puup
bajenaruelenageorgiana
Postat pe 16 Noiembrie 2010 23:34
buna mamica.

printre primele mancari pentru bebe mik, recomand supica de legume ( morcov, telina, patrunjel) fara sare, simpla. sucul de morcov (poti sa-l indoi cu apa fiarta la inceput), sucul de morcovi (indoit cu apa, adica jumate suc de mar, jumate apa fiarta)

o alta mancare este praful de orez, care se gaseste in comert, baby rice.

am ceva carti electronice cu retete bebei, daca te intereseaza lasa un mesaj cu adresa ta de e-mail.

inca ceva, pe acest forum au fost scrise multe topicuri despre diversificarea la bebei, daca intri pe forumul kidz, bebelusi, diversificare gasesti acolo multe discutii de la mamici.

daca mai ai intrebari si pot sa te ajut intr-un fel nu ezita sa ma intrebi. sanatate!



aly_fab
Postat pe 16 Noiembrie 2010 23:50
De la: bajenaruelenageorgiana, la data 2010-11-16 23:34:44buna seara, la toate mamicile!!! am si eu o fetita de 5 luni si doresc sa stiu cum se face diversificarea alimentatiei, am citit destule despre diversificare dar nimic concret; aas vrea sa stiu care sunt primele alimente introduse, si cateava retete ; pana la 4 luni si jumatate a fost alaptata exclusiv cu san acum ai dau mixt dar nu se mai satura
va multumesc pentru sfaturi si astept cateva raspunsuri...va puup




draga mamica,sa iti traiasca bebelusul.dar se vede ca nu prea asculti medicii.ai auzit de copilasul care a murit de la laptele pt bebelusi pentru ca ,continea anumite substante.ai auzit de de E-uri otravitoare care aduc boala in organism?citeste draga mea despre "codexul alimentarius" sa stiti de ce sa va feriti.daca poti sa prepari numai mancare din produse naturale crescute fara ingrasaminte,bebelusul va fii sanatos.cauta, documenteaza-te.unii au interese sa sa scape de multi locuitori ai planetei si prin alimentatie.cand cumperi ceva citeste pe eticheta ce contine.sanatate va doresc.
vuvuzela
Postat pe 16 Noiembrie 2010 23:51
farfuzela... cati copii ziceai la betzie ca ai?:D
:))
eu_geminy
Postat pe 16 Noiembrie 2010 23:59
""unii au interese sa sa scape de multi locuitori ai planetei"...

he he he, se putea sa nu bagi un final de postare apoteotic?...:)))))
eu_geminy
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:00
De la: eu_geminy, la data 2010-11-16 23:59:31farfuzela... cati copii ziceai la betzie ca ai?:D
:))[/quote



martafoi,da tu cati copii ai facut la betie?vezi ca voi vb cu admini ,ca iti permiti sa te iei de copii userilor.
vuvuzela
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:08
De la: vuvuzela, la data 2010-11-17 00:08:53
De la: eu_geminy, la data 2010-11-16 23:59:31farfuzela... cati copii ziceai la betzie ca ai?:D
:))[/quote



martafoi,da tu cati copii ai facut la betie?vezi ca voi vb cu admini ,ca iti permiti sa te iei de copii userilor.




ps.nu te mai tine dupa mine.
vuvuzela
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:10
ce faci, farfuzela... ripostezi?:)))
tu raspunde la ce te-am intrebat:
cati copii ai?

ai crescut vreunul in viata ta?
ma indoiesc.

nu stiu cum iti permiti sa dai sfaturi unor mame adevarate.
eu_geminy
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:16


vuvuzeauo, cum adica nu aqsculta sfatul medicului???????????!!!! deci iar ma uimesti, ce etichete pe legume???!!! ce tot zici acolo??!! unde dai si unde crapa. tu ai citit ce a intrebat mamica asta or ba??! si parca traiai in lumea fericirii vesnice, ce tot spui acolo de codius alimentarius?!?!?!?

scuzati-ma dar nu m-am putut sa ma abtin la ineptiile acestei creaturi care ma uimeste in fiecare zi.

ge, pls hai sa nu ii stricam topicul mamicii. nu are nici o vina... pls

aly_fab
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:22
cum adica, aly????
eu stric topicul, sau cocomarla asta????

i-am adresat o intrebare, fiindca nu vad justificarea sfaturilor ei - care vezi si tu pana unde merg -.
eu_geminy
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:25
ge, stiu pacatele mele :)))))))... dar ei daca ii spun nu pricepe!! din contra se indaratniceste si mai mult

auzi la el, cocomarla
aly_fab
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:28
De la: eu_geminy, la data 2010-11-17 00:16:23ce faci, farfuzela... ripostezi?:)))
tu raspunde la ce te-am intrebat:
cati copii ai?

ai crescut vreunul in viata ta?
ma indoiesc.

nu stiu cum iti permiti sa dai sfaturi unor mame adevarate.
[/quo




despasesti orice limita de bun simt.am mama medic pediatru si in afara de acest lucru nu iti dau tie informatii despre viata mea.ce stii tu ce este o mama adevarata?vezi ca am trimis modul tau de a intretine discutii,proprietarului site-ului.mitocania se plateste.eu nu iti accept sa imi vb asa .ai noroc ca nu pot sa iti spun ce esti tu de fapt in realitate.mai lasa-ma in pace,ca mi se face sila.sa nu crezi ca vei reusi sa pui piciorul in prag cuiva aici.comporta-te civilizat si nu te mai tine dupa mine.
vuvuzela
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:32
Ai dreptate aly.... chiar nu trebuie sa se bage vuvu in discutia asta.... cu E- urile ei. Si ea tot fara e-uri a crescut. ... sau poate a avut prea multe si se vede.......
cricat
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:32
De la: aly_fab, la data 2010-11-17 00:22:44

vuvuzeauo, cum adica nu aqsculta sfatul medicului???????????!!!! deci iar ma uimesti, ce etichete pe legume???!!! ce tot zici acolo??!! unde dai si unde crapa. tu ai citit ce a intrebat mamica asta or ba??! si parca traiai in lumea fericirii vesnice, ce tot spui acolo de codius alimentarius?!?!?!?

scuzati-ma dar nu m-am putut sa ma abtin la ineptiile acestei creaturi care ma uimeste in fiecare zi.

ge, pls hai sa nu ii stricam topicul mamicii. nu are nici o vina... pls




stii cu ce sunt tratate ,legumele,fructele?am spus clar citeste "codex alimentarius".citeste medicici vestiti ce spun despre alimentele pe care le consumam.daca le-a crescut taranul la solar sigur sunt tratate sa creasca repede.in ignoranta voastra si in rautatea voastra sunteti in stare sa nu tineti cont de ceea ce se discuta pe mapamont.anumite alimente contin otravuri.mai lasati prostiile macar cand e vb de copii.mama mea este medic pediatru si ma bucur ca aflu de la ea si de la alti medici adevaruri despre interesele industriei alimentare si interesele industriei medicamentelor.asta ca sa nu o mai lungim.eu am atentionat-o pe mamica.mi-am facut datoria.mai departe va cresteti copii cum vreti.
vuvuzela
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:45
Farfuzela...

am tot respectul pentru parintii tai,
dar ei n-au nicio vina ca au vrut sa faca din tine om
si tot cocomarla ai devenit.

faptul ca mama ta e medic nu te face si pe tine medic.
nici vorba de asa ceva!

asa ca poti sa iei viteza cu improvizatiile tale ciordite de pe Google si din reviste de kko.

Si hai sa-ti mai spun o treaba:

Tu singura ai spus public mereu ca nu ai copii, ca esti nemaritata.
Inclusiv mie in privat, ti-ai scris istoria, in n-spe episoade, fara sa ti-o cer.
mai tii minte?
Era pe la inceputul lui august, si imi explicai cat de rai sunt userii cu tine aici.


Iar recent, intr-o seara cand umblai manga pe forum, te-ai laudat ca esti si maritata, si ai si doi copii.
Pai nu esti de rasul curcilor??? :)))

Eu nu cred ca ai copii, cu mentalitatea asta.
Tu habar nu ai ce inseamna sa ai un copil!...

Altfel, nu umblai cu astfel de idiotzenii la adresa unor mame, care numei ele stiu cu adevarat cum sa si-i creasca.

Nici nu cred ca s-ar incumeta cineva sa faca un copil cu tine, fiindca esti IRESPONSABILA.
...:)))


Farfuzelo,

Nu ai nicio competenta in a da astfel de sfaturi, asa ca

ia un eject...:)))

PS: cat despre faptul ca m-ai reclamat,
nu ma doare nici in cot, Farfuzelo,
si o sa vezi ca nu am nimic de platit pentru imbecilitatile tale.

sunt convins ca adminii stiu cate parale faci.


eu_geminy
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:50
mami ce ti-a raspuns aly este super ok iar daca vrei poti sa cauti pe kidz sunt cateva topicuri deschise pe aceasta teme si sunt cateva idei f interesante cu tot felul de retete

cory_emy
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:51
De la: cricat, la data 2010-11-17 00:32:31Ai dreptate aly.... chiar nu trebuie sa se bage vuvu in discutia asta.... cu E- urile ei. Si ea tot fara e-uri a crescut. ... sau poate a avut prea multe si se vede.......




are importanta cu ce am crescut eu ,sau e important cu ce crestem copii nostri?nu voi stabiliti pt mamici ce trebuie sa consume copii lor.daca le intereseaza sa manance sanatos,stiu sa citeasca si singure.avertismente exista peste tot.prin rautatea voastra va razbunati pe copii.
vuvuzela
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:53
auziti ...voi chiar credeti ca mai este ceva natural ? totul este tratat
cory_emy
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:56
De la: eu_geminy, la data 2010-11-17 00:50:52Farfuzela...

am tot respectul pentru parintii tai,
dar ei n-au nicio vina ca au vrut sa faca din tine om
si tot cocomarla ai devenit.

faptul ca mama ta e medic nu te face si pe tine medic.
nici vorba de asa ceva!

asa ca poti sa iei viteza cu improvizatiile tale ciordite de pe Google si din reviste de kko.

Si hai sa-ti mai spun o treaba:

Tu singura ai spus public mereu ca nu ai copii, ca esti nemaritata.
Inclusiv mie in privat, ti-ai scris istoria, in n-spe episoade, fara sa ti-o cer.
mai tii minte?
Era pe la inceputul lui august, si imi explicai cat de rai sunt userii cu tine aici.


Iar recent, intr-o seara cand umblai manga pe forum, te-ai laudat ca esti si maritata, si ai si doi copii.
Pai nu esti de rasul curcilor??? :)))

Eu nu cred ca ai copii, cu mentalitatea asta.
Tu habar nu ai ce inseamna sa ai un copil!...

Altfel, nu umblai cu astfel de idiotzenii la adresa unor mame, care numei ele stiu cu adevarat cum sa si-i creasca.

Nici nu cred ca s-ar incumeta cineva sa faca un copil cu tine, fiindca esti IRESPONSABILA.
...:)))


Farfuzelo,

Nu ai nicio competenta in a da astfel de sfaturi, asa ca

ia un eject...:)))

PS: cat despre faptul ca m-ai reclamat,
nu ma doare nici in cot, Farfuzelo,
si o sa vezi ca nu am nimic de platit pentru imbecilitatile tale.

sunt convins ca adminii stiu cate parale faci.







imi este sila de mitocanie.betivelile tale sunt cunoscute pe site.rusine ca strici acest site.
vuvuzela
Postat pe 17 Noiembrie 2010 00:57
eu nu ma razbun, vuvu, nu am de ce.

nu ma bag peste mamici care cer sfaturi, pentru ca nu le stiu problemele.

Carti si reviste sunt peste tot, care spun de toate.

Mamica aceasta vrea experienta, nu vorbe din carti. Sunt convinsa ca are suficiente carti acasa.
cricat
Postat pe 17 Noiembrie 2010 01:00
si inca ceva, vuvu, cate dintre noi are ceva cu Ge?

Doar tu..... iti spune ceva asta?
cricat
Postat pe 17 Noiembrie 2010 01:02
Farfuzelo...

am afirmat ca TU NU AI COPII. ceea ce este ADEVARAT.
atata tot.

cica mi-am permis "sa ma iau eu de copiii userilor"...

phai Farfuzela... esti constienta de ordinria ta?

:)))))))))

stai sa vezi ce-o sa urmeze... ca asta e de-abia inceputul, cu mine...:D
:)))

eu_geminy
Postat pe 17 Noiembrie 2010 01:03
schimbul de experienta intre mamici este f benefic deoarece nu poti creste copilul dupa carti ....cel mai bine este sa culegi din experienta altor mamici ce ti se pare tie ca mamica ca este bine ptr bebicul tau, este parerea mea !
cory_emy
Postat pe 17 Noiembrie 2010 01:03
De la: vuvuzela, la data 2010-11-17 00:53:29
are importanta cu ce am crescut eu ,sau e important cu ce crestem copii nostri?nu voi stabiliti pt mamici ce trebuie sa consume copii lor.daca le intereseaza sa manance sanatos,stiu sa citeasca si singure.avertismente exista peste tot.prin rautatea voastra va razbunati pe copii.


Da' tu de unde moash'ta pe gheatza stabilesti ce sa dea mamele copiilor lor???

le mai si insulti ca-s "inconstiente" sau mai stiu eu cum.

cine naiba te crezi, phai Farfuzelo?


auzi....
cand badia a zis ca esti bufoana, te-a laudat....:))))

eu_geminy
Postat pe 17 Noiembrie 2010 01:06
mie nu mi se pare ca GE s-a luat de copii cuiva......eu sunt mama de trei copii si te asigur ca simteam daca facea asta ...doar te-a intrebat cati copii ai in ideea de a te face sa intelegi ca aceasta mamica de bebe cerea sfatul altor mamici !!!!!
cory_emy
Postat pe 17 Noiembrie 2010 01:07
si vuvu putea sa spuna de E - uri .... in alta forma... si apoi se supara ca este luata peste picior de toti.... pai chiar de toti.... unii au obosit si nu mai posteaza, altii inca ii dau atentie.
cricat
Postat pe 17 Noiembrie 2010 01:07
tocmai asta vroiam sa spun...a vrut sa deschida un nou scandal..l-a deschis. ge, subscriu...faptul ca sustine ca mama ei e medic (ceea ce nu prea cred) nu o face si pe ea conpetenta sa dea astfel de sfaturi.

deci mamica draga, nu lua in seama ce scrie nefericita de vuvuzeauo. daca ai intrebari suntem aici!
aly_fab
Postat pe 17 Noiembrie 2010 01:08
aly, imi cer scuze, si tie, si celorlalte mame.

da' m-am saturat sa tot vina Farfuzela asta cu damfuri etnobotanice sa dea lectii dupa revistele citite prin bude.

din respect pentru voi, ma opresc aici.
eu_geminy
Postat pe 17 Noiembrie 2010 01:12
ge, no problem.

aly_fab
Postat pe 17 Noiembrie 2010 01:15
Ge .... cine are ochi ceteste cine are cap intelege asa ca .....
cory_emy
Postat pe 17 Noiembrie 2010 01:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
temperatura le sugari 50 De la: iasmina 25 Ianuarie 2010 21:29
gimnastica la bebei 26 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 18:45
....... 2 De la: garbo_3830 15 Iulie 2012 02:14
Fisher Price Rainforest Jumperoo 6 De la: garbo193143 28 Februarie 2011 23:26
Sunt single parents....prin zona? 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:56
Setari Cookie-uri