cine a facut cezariana? cum v-ati revenit dupa?


dragi mamici,

nu am avut ce face si a trebuit sa fac cezariana......

dar, as vrea sa-mi revin mai repede,dar cum?? ce as putea face?

am un bebe frumos de o luna, dar as vrea sa ma pot ocupa mai mult de el. ma gandesc cu groaza ca,in curand imi pleaca ajutorul- mama, care sta cu el noaptea- si ma intreb,dak o sa ma pot descurca cu bebik si zi si noapte... io sper.

in cat timp v-ati revenit? nu-mi place sa ma plang....dar, nu recomand nimanui o cezariana,desi,se zice ca-i mai usor.....io zic ca recuperarea e mai grea,dar...probabil,depinde de fiecare...
kidz001722
Postat pe 10 Ianuarie 2010 19:26
buna. eu mi-am revenit forte repede. acum cred ca depinde si de organism. mi-a fost greu dor in prima saptamana. apoi am revenit la normal. cred ca tine mult si de vointa.
DEEITA
Postat pe 11 Ianuarie 2010 10:14
mie mi-a fost greu pana mi-a scos dr firele,apoi mai aveam dureri la baie...pot spune ca dupa o luna nu am mai avut nici o problema ,pana am eliminat o ata maro si am ajuns de urgenta la dr ,care mi-a spus ca e normal.
ina_rebeca
Postat pe 11 Ianuarie 2010 13:05
Buna,
Eu am facut cezariana si bebita are deja 6 luni jumate. M-am recuperat f repede. Ajutor cu prezenta fizica sotul, dar ii era cam teama sa-l ia in brate era f mic la iesire a avut 252o gr. La baita m-a ajutat mama dar eu il puneam si il scoteam din baliuta si il spalam pe cap.
Mama il splala pe corp si ii facea un fel de masaf in baliuta. Asta a durat cam o luna, dar si atunci venea ocazional ca era f cald si are pr cu inima.
De la sf lui august s-a mutat si mama din oras la tara tocmai in moldova, si de atunci il vede pe bebita numai in poze.
Adevarata tarie o so decoperi atunci cand vei ramane singura si nu vei mai avea ajutor.
Bucurate de aceste momente cand bebita sta in locul unde l-ai pus, ca dupaia ...
Eu ma chinui cu al meu acuma ca nu mai vrea sa stea in fundulet tinde sa se ridice in picioare.
O zi placuta
nicco23
Postat pe 11 Ianuarie 2010 14:48
Eu am facut cezariana la cerere si nu regret deloc.Fetita mea are acum 5 luni,am nascut pe 10 august.De recuperat,m-am recuperat usor.In schimb,nu am avut nici un ajutor si mi-a fost foarte greu.Desi am 28 ani este primul meu copil.Pot sa-ti spun ca in primele 2 luni am ajuns sa nu stiu pe ce lume traiesc din cauza noptilor pierdute si a oboselii si stresului din acea perioada.Si ca un supliment fetita mea a avut niste colici ingrozitoare.Eram tot timpul obosita.Nu aveam timp sa mananc.Erau zile cand mancam o data pe zi,caci sotul meu lucra de dimineata pana seara.De gatit nici nu se punea problema.Incepand cu 3 luni fetita a inceput sa se linisteasca,sa-si formeze un program si treptat am inceput sa ne revenim.In ceea ce priveste operatia,nu te grabi sa depui efort sau sa vrei sa slabesti.Ai nevoie de rabdare ca sa se prinda operatia cum trebuie sa nu ai probleme mai tarziu.Macar 2 luni fereste-te de efort si totul o sa fie bine.Sanatate tie si la bebe.
kidz004460
Postat pe 11 Ianuarie 2010 21:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
durerea de san 5 De la: cucoanesm 5 Octombrie 2009 16:38
Vand Infacol 1 De la: kidz000847 1 Mai 2009 19:55
Buna tuturor, 5 De la: garbo_402768 6 Iulie 2014 19:38
salut 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 19:43
fractura de sold 2 De la: kidz007106 15 Martie 2010 19:42
Setari Cookie-uri