prematuri

buna tuturor!suntem noi,aici...ne bucuram ca v-am gasit .sunt pe aici mamici de prematuri?minunea noastra s-a nascut in sapt 24 de sarcina cu o greutate de 650 de grame.a trecut timpul ...in iunie facem 5 ani .va doresc o zi minunata si astept cu drag mesajele vostre.
chanty
Postat pe 4 Decembrie 2009 13:24
Draga chanty, iata alte 2 topicuri pe tema asemanatoare:
http://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_topic/524/copii-prematuri-sub-7-luni.html
http://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_topic/1324/Prematuri-fara-sansa-la-viata.html
Te astept sa completezi acolo experienta si conversatia... :) Multa sanatate!
IriCris
Postat pe 7 Decembrie 2009 15:44
multumesc cristina:-)iti doresc o zi minunata
chanty
Postat pe 7 Decembrie 2009 16:09
BUNA, CHANTY.ma bucur ca te-am gasit as vrea daca se poate sa- mi impartasesti si mie prin ce-ai trecut, ce controale ai urmat cu fetita,mantionez ca si eu am nascut prematur la 28/29saptamini,un baietel de 1140 kg, a evoluat bine pana acum .acum avem 10 luni jumatate si aproape 10 kg.noi suntem din Suceava dar controalele in special neuro le facem la Bucuresti la IOMC ALFRED RUSESSCU.ACUM FACEM KENETOTERAPIE(GIMNASTICA DE RELAXARE)-ASTEPTAM RASPUNSUL TAU
kidz003119
Postat pe 11 Decembrie 2009 21:32
buna seara mamica:-)...sigur,iti povestesc cu placere intreaga noastra ,,aventura"si sper ca sfaturile mele sa te ajute .acum insa citim povestea unui iepuras care nu vrea sa adoarma:-).revin cu amanunte imediat ce timpul imi permite.multa sanatate!!!
chanty
Postat pe 11 Decembrie 2009 22:32
si eu am nascut la 36 de saptamani un baietel de 2350 gr! si astazi avem 17 zile! a luat nota 10 la nastere doar k e mai micutz
ale_micutza
Postat pe 12 Decembrie 2009 01:43
buna dimineata mamica de minune:-).(baietel-1140 gr).dupa cum am spus deja,fetita mea a cantarit la nastere 650 de gr (31 cm).desi medicii nu mi-au dat f mari sanse am fost mereu optimista.mentionez ca eu am nascut in germania.(aici locuim).nu cunosc conditiile din spitalele noastre din romania,dar ceea ce pot spune este ca aici am avut parte de medici nemaipomeniti.inainte de a pleca din spital(dupa 4 luni)am fost nevoita sa fac un curs de reanimare,altfel nu aveam voie s-o luam acasa.1 an de zile am avut acasa pentru siguranta noastra oxigen si aparatura necesara de monitorizare.trebuie sa spun ca am invatat extrem de multa medicina in limba germana ca sa pot vorbi cu medicii,ca sa le pot explica cum evolueaza acasa,ca sa ma pot face inteleasa.(de aceea sunt f multi termeni pe care nu-i cunosc decat in limba germana).A fost extrem de greu.la oftamolog si cardiolog mergeam o data la 14 zile.am avut norocul sa evolueze totul bine si sa nu aibe nici o compicatie specifica prematurilor sub 7 luni.motoric s-a dezvoltat incet.....capusorul a ramas deformat(in partea stanga tesit)dar e fetita:-) , are parul lung si nu se vede.gimnastica medicala am facut acasa cam 16 luni,dupa metoda bobath.terapeuta venea de 2 ori pe saptamna,imi arata ce sa fac cu ea,iar eu faceam asta zilnic vreo 2 ore.(daca vrei iti pot spune exact ce ne-a ajutat pe noi)cu toate astea a mers de abia la 1 an si 7 luni,iar in fundulet a stat pe la 1 an.in vara face 5 ani si totusi are inca unele dificultati atunci cand fuge sau cand urca scarile.(putin vizibil).offff sunt atat de multe de spus...:-).de un an mergem si la endocrinolog(la baietei nu cred ca e cazul).uitasem sa-ti spun ca pe la 5 luni mi-a facut stop respirator acasa si multumita cursului din spital am reusit s-o reanimez acasa pana cand avenit salvarea .ce ar mai fi de zis..?constipata e de la nastere si dupa cum spun mediciii va fi mereu.(1000 de metode am incercat deja).s-a trezit:-)trebuie sa ma duc la ea....dar revin si daca vrei sa ma intrebi ceva mai exact,iti raspund cu mare placere.te pup si pup si baietelul
chanty
Postat pe 15 Decembrie 2009 08:54
Doamne, Chanty, cat ati indurat... si la noi tot partea fizica ne-a dat de furca. Fetita mea e nascuta pe 29.02.2008, a tinut capul singurica cam pe la 3-4 luni, dar de ridicat in picioare abia in decembrie 2008 s-a ridicat in patutul ei. Apoi cam in ianuarie a inceput sa se tina pe picioare langa mobila, iar pe 21.05.2009 a mers max 2 metri singura, tinuta cu hamul pentru siguranta. Si toata vara ne-am chinuit cu hamul- acum mergea, acum nu mai mergea; daca lua vreo cazatura ne intorceam de unde am plecat. Si in sfarsit pe 8 septembrie 2009 a inceput sa mearga singura destul de bine si afara si in casa. Dar si acum daca ii dai un ghiont mai maricel cade rapid jos... De stat in fundulet cam pe la 10 luni a stat binisor. Acum mai fac cu ea exercitii de kinetoterapie pe mingea bobath, mai mult chestii de echilibru.
Acum mai faceti exercitii? Exista posibilitatea sa se recupereze complet, perfect? Daca ar practica vreun sport ar ajuta-o? Am citit ca inotul ajuta destul de mult si ma gandeam serios s-o dau pe micuta mea la inot cat mai curand, cam pe la 3-4 ani... plus dansuri.. ehei, am planuri mari dar mai depinde si de ea daca ii va placea...
Multa sanatate si pupici la bebici!
IriCris
Postat pe 15 Decembrie 2009 16:29
MULTUMESC DIN SUFLET CHANTY PENTRU RASPUNS.e adevarat nu se compara spitalele noastre(din Romania)cu cele din afara,dar norocul nostru a fost sa nimerim la un dr. neonatatolog f bun cu toate ca la inceput nimeni nu ne spunea nimic concret.noi am stat in spital 63 zile. a fost foarte greu avand in vedere ca acasa mai am o fetita de 6 ani.durerea a fost dubla dupa cum iti spuneam acum suntem bine de vreo cateva zile sta cateva minute singurel in fundulet forte putin sprijinit.astept cu nerabdare sa-l vad mergand in picioare. de la BUCURESTI, acolo unde ne facem controalele ne-a dat de urmat o serie de medicamente _CEREBROLISIN-INJECTABIL,ENCEFHABOL, TONOTIL N, VITAMINA B COMLEX -FIECARE CATE 20 ZILELUNA APOI 10ZILE PAUZA -si bineinteles kinetoterapie-BOBATH -ACUM LUCRAM MAI MULT PE PARTEA STANGA- MANA STANGA e spastic sta incordat,incet ,incet incepe sa-si dea drumul o pune si pe ea" la treaba ".MULTUMESC INCA O DATA CHANTY.VA IMBRATISAM CU DRAG
kidz003119
Postat pe 15 Decembrie 2009 21:27
draga cristina,acum nu mai facem gimnsatica medicala....,,ne-a iesit pe ochi" .a fost destul de greu,fiindca nu era mereu placut.am fost in schimb la 3 ortopezi anul asta.s-a intamplat sa cada usor si n-a mai vrut sa mearga si pace.si dupa zile in sir in care am dus-o in brate,a inceput sa calce din nou,dar cum?schiopata ingrozitor(mai bine zis isi taraia piciorul dupa ea).toate analizele posibile le-am facut,raze rntgen,samd.nu avea nimic,era totul perfect,dar ea schiopata in continuare....ar putea fi ceva neurologic....dar in moment nu stim nimic sigur.acum merge f bine,dar raman eu cu grija asta exagerata.....stai!ai grija sa nu cazi!...nu!nu e voie acolo!da la mami manuta!si uite asa.mda si eu vreau s-o dau la dansuri ..se pare ca-i place f mult.si in primavara la calarit!face minuni la prematuri.cat a avut puiul tau la nastere?va pup
chanty
Postat pe 15 Decembrie 2009 21:28
Dragele mele, micuta mea s-a nascut la 32 de spt, a avut 1450 g si 40 cm. Provine dintr-o sarcina gemelara- surioara ei a incetat in evolutie in spt 26 de sarcina, iar apoi eu am intrat in spital sub supraveghere. Am mai dus sarcina inca 6 saptamani, cu un fat viu si unul mort, pana cand m-a luat de urgenta la cezariana pe 29.02.2008. Am avut un dr minunat care s-a luptat pentru ea mai ceva ca mine... Dupa ce am nascut-o am mai stat in spital inca 6 saptamani pana cand a facut 2 kg si apoi acasa, ca sa nu se mai molipseasca de ceva din spital. A avut o criza de apnee a doua zi, pe 1 martie, a tinut-o pe oxigen cam 5 zile parca. A mai avut retinopatie de grad 1, s-a vindecat de la sine; a mai avut hemoragie cerebrala dar fara sechele/ urmari- oricum cam la 2 luni jumate nu se mai vedea nimic pe creier la eco transfrontanelara. Cam dupa ce a facut 1 an de zile am observat o stagnare in evolutia ei si am fost la neurologi, psihiatrii care au zis ca are retard mental cu note autiste. Si iar am inceput lupta. A primit acest diagnostic pe 17.08.2009 iar in octombrie am inceput terapia ABA. Si deja trebuie sa va zic ca e foarte bine mandra. Am refacut testul Portage si e la nivel de 2 ani la anumite abilitati. Sper sa scape cat de curand de ticurile si autostimularile minore care le mai are si la 2-3 ani sa fie un copil perfect normal... Am citit nenumarate articole si pareri referitoare la vaccinurile care se pare ca provoaca aceste note autiste sau chiar autism in toata regula, plus daca prematuritatea are sau nu legatura cu autismul.
Asa cum a zis si kidz3119, am luat si noi Cerebrolisyn, encephabol, tonotil, tanakan, iar acum ia risatarun (chiar din Germania) si se pare ca incepem progresele si la partea de verbalizare, pentru ca ea este cea mai ramasa in urma, impreuna cu socializarea cu cei mici.
Desi e mica incerc de pe acum sa-i insuflu putere si incredere in sine, dar asa ma ia cateodata cate o cadere psihica de nu-mi vine nici mie sa cred... Incerc s-o fac sa fie indrazneata, si fizic si psihic, dar cred ca si eu vreau multe prea dintr-o data. Abia astept sa inceapa sa vorbeasca si sa-i spun cate in luna si in stele... si uite asa m-am intins la vorba si am dat dintr-una in alta... noapte buna si mai scriem! Pupici!
IriCris
Postat pe 15 Decembrie 2009 21:59
maine plecam in romania .e prima oara cand ,indraznim"sa plecam pe timp de iarna.Doamne ajuta!!sper sa fie totul bine:-).va doresc din suflet un craciun fericit,multa sanatate si un an nou plin de impliniri!
chanty
Postat pe 17 Decembrie 2009 08:07
buna ! sa va ajute Dumnezeu sa ajungeti cu bine! craciun fericit si multa sanatate tuturor!
Alex_Marian
Postat pe 17 Decembrie 2009 09:30
multumim!:-)uitasem sa va intreb.....de anul acesta in 17.11 e ziua internationala a prematurilor!!!!! .s-a sarbatorit si in romania?aici a fost superb!in ULM(germania)au fost o multime de copii(prematuri)cu parintii si cadre medicale,am dat toti o data drumul la sute de baloane spre cer,s-a cantat......a fost emotionant!inca o data sarbatori fericite si multa sanatate!
chanty
Postat pe 17 Decembrie 2009 09:43
iubita eu nu stiu despre acest lucru...noua ne-a ajutat Dumnezeu si am nascut la termen!....va pup si aveti grija de voi!
Alex_Marian
Postat pe 17 Decembrie 2009 09:47
habar nu aveam ca se sarbatoreste! drum bun catre noi si fara peripetii de-ale iernii !!
IriCris
Postat pe 17 Decembrie 2009 15:51
buna dragele mele si...La Multi Ani!ne-am intors din romania,a fost minunat!drumul,destul de greu,multa zapada si f frig.Dar totul a fost perfect,n-am avut nevoie de antibiotic,nici macar de picaturi de nas .Desi se spune ca prematurii suporta anotimpul rece mai greu pana implinesc 6 ani;a fost totul nou pentru ea,a invatat sa colinde,a invatat mai bine romaneste,ce mai!?minunat.acum ne pregatim de gradinita,are ce povesti educatoarelor .va pup si va doresc o zi buna.
chanty
Postat pe 15 Ianuarie 2010 08:52
buna dimineata mamici de minuni:-).totul bine?cum suporta minunile voastre anotimpul rece?cu imunitatea cum stati?va pup si va doresc o duminica placuta
chanty
Postat pe 17 Ianuarie 2010 08:35
al meu bebic suporta destul de bine (sper) din cate vad!
noi azi am avut botezul si a fost minunat si foarte cumintzel!
ale_micutza
Postat pe 17 Ianuarie 2010 20:59
pentru mamica lui raul andrei:-).Sa creasca mare,sa fie sanatos si sa va bucurati mereu de el!va pup
chanty
Postat pe 18 Ianuarie 2010 06:43
buna mamici de luptatori......!kidz003119 si cristinajobs ce mai fac minunile?sunt pe aici mamici de prematuri care s-au facut mai mari??as dori mult sa pot vorbi cu mamici de minuni de la 4 ani jumate in sus,ce probleme mai apar?cum stati cu coloratul?noi nu reusim inca . .va pupam
chanty
Postat pe 15 Februarie 2010 13:17
Salutari, dragi mamici! Noi suntem fff bine! Facem terapie cu succes in continuare iar cea mai noua si mareata realizare este ca mandra mea mica deja citeste literele alfabetului A ramas socat bunica-su cand a vazut. Nu-i venea sa creada ca are aceste aptitudini inainte de a incepe gradinita. Noi abia la 1 martie vom face 2 ani (ne serbam cum trebuie doar din 4 in 4 ani :)) ) In rest se pare ca nu am reusit sa scapam de tusea seaca care ne chinuie de 1 saptamana, asa ca am inceput si un antibiotic ca sa nu ne trezim cu ceva agravat. Toate siropurile si Echinacea nu si-au facut efectul, asa ca....
Multa sanatate si ne mai scriem!
IriCris
Postat pe 15 Februarie 2010 20:40
dupa cum am zis si mai sus si al meu bebic e prematur... nascut la 36 de saptamani! aks am venit cu 2130 si in 24 facem 3 luni! acum in prezent cantareste 5100 grame si 59cm
la nastere a avut 2350grame si 47 cm!
pana acum nu mi-a racit si sper din tot sufletul sa nici nu raceasca.... va pup
ale_micutza
Postat pe 16 Februarie 2010 05:38
dupa cum am zis si mai sus si al meu bebic e prematur... nascut la 36 de saptamani! aks am venit cu 2130 si in 24 facem 3 luni! acum in prezent cantareste 5100 grame si 59cm
la nastere a avut 2350grame si 47 cm!
pana acum nu mi-a racit si sper din tot sufletul sa nici nu raceasca.... va pup
ale_micutza
Postat pe 16 Februarie 2010 05:38
buna dimineata mamici!cristinajobs nu-mi prea vine a crede....citeste literele alfabetului la nici 2 aniiii????E o minune:-)Cat despre tuse ai incercat ridichie neagra cu miere?va pupam
chanty
Postat pe 16 Februarie 2010 09:01
ale_micutza,e binee:-)S-a dezvoltat f bine.sa sti ca nu-i o regula ca prematurii sa racesca f des.Daca nu intra in contact cu alti copii bolnaviori si daca nu este tinut in curent,merge totul ,,ca pe roate".Eu am ferit-o pe fetita mea in primul an de viata extrem de mult,prietenii imi spuneau ca nu e bine....Azi sunt bucuroasa ca am procedat asa.Este dovedit ca daca bebe nu se imbolnaveste in primul an de viata,imunitatea ii este mai tarziu mult mai ridicata decat a unui bebe care a fost mereu bolnavior.va pup,sanatate multa
chanty
Postat pe 16 Februarie 2010 09:20
Da, chanty! Nu sunt genul care sa exagerez sau sa zic bazaconii. Nici tatal meu nu a crezut cand i-am zis (cand era in vizita la noi) si am chemat-o pe Irina in brate cu alfabetarul sa-i facem demonstratia. Si am inceput s-o iau pe sarite cu literele, ca sa nu zica apoi bunicul ca zice din memorie (sindromul asperger). Si....SOC!!! Sa planga tatal meu, nu alta! I se ridicase parul in cap de emotie. Daca nu o vedea cu ochii lui, nu ma credea. Poate asta si din cauza ca noi (eu si sotul) nu prea stim jocuri multe si ce sa facem cu un copil mic ca sa-l tinem ocupat. Ne-am saturat si noi de toate jucariile care le avem, asa ca am luat in joaca treaba cu alfabetul... si azi asa, maine asa.... ne-am trezit ca Irina noastra stie toate literele dupa 2-3 saptamani de repetat intr-una. Sau mai bine zis, am inceput treaba cu alt scop: ca sa-si dea drumul la vorba fata, pentru ca inca nu vrem sa vorbim prea mult, desi facem 2 ani. Abia a facut prima propozitie in week-endul trecut: "tata, apa!"
Si acum despre ridiche neagra... o rad si o pun la macerat cu miere? sau cum fac? o pot pune intr-un lichid? Pt ca Irina mea detesta dulciurile si nici nu vreau sa ma gandesc cum face dc ii dau miere
Multumim pestru sfat anticipat si asteptam reteta. Pupici si numai bine!
IriCris
Postat pe 16 Februarie 2010 17:21
buna cristinajobs.Eu tot nu-mi revin .minune nu alta:-)!cred ca e foarte bine,dar ma uimeste extrem fiindca noi mai 4 luni si facem 5 ani....cat despre alfabet .nici vorba:-).Eu la fetita mea i-am facut mereu ridiche neagra cu miere,pentru noi e SFANTA!am spalat bine (sau fiert) doua borcanele de sticla cu capac.Cumpar mereu ridiche neagra mai mare,o tai in jumate si fac o scobitura nu f mare in mijlocul fiecarei jumatati.pun miere (nu f mult daca nu-i place)si las asa la ,,macerat"de regula cam 24 de ore.Sau pana vezi ca ridichea ,,se oflieste".Poate dura mai mult de 24 de ore.atunci torn in borcanele sucul obtinut(iese destul de mult)si ii dau sa bea cam 2 linguri ,,sanatoase"pe zi.Cand era micuta lua 2 lingurite micute pe zi.Nu am tinut niciodata sucul mai mult de 4 zile.mai bine il faci mereu proaspat.Cum spuneam la noi ajuta mereu.Salutam minunea de fetita cu drag .Sanatate
chanty
Postat pe 16 Februarie 2010 19:03
buna seara fetele!ce mai fac minunile?Cristina,ce face fetita?Te rog sa nu-mi spui ca a inceput sa scrie!! .Terapie mai faceti?noi am pierdut ultimele 2 programari la oftamolog
;acum imi fac griji fiindca nu am respectat exact datele de control in ultimul timp.Voi suna maine dar parca vad ca ne programeaza in iunie
astept vesti de la voi!Va
chanty
Postat pe 20 Aprilie 2010 20:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutor , nu mai scapam de muculeti ! 4 De la: UADINA 2 Noiembrie 2009 08:52
?? 2 De la: Ionela_Si_Adrian_Ciobanu_1 30 Ianuarie 2016 14:56
Importanta si rolul educatiei muzicale la copii 4 De la: garbo267145 24 Martie 2012 12:06
pana la ce varsta se administreaza vaccinul BCG ? 2 De la: cristinajobs 17 Decembrie 2009 16:17
De la ce varsta e normal sa le cada dinti? 16 De la: garbo_446242 14 Iulie 2017 13:50
Setari Cookie-uri