stie cineva vreo cresa din iasi

sunt noua pe aic si asi dori sa stiu si eu mai multe detalii cine paote bineintele sa ma jute cu privire la o cresa si la alimentatia bebelussului de la 4 luni
mihaelaelena
Postat pe 23 Aprilie 2009 16:36
buna chiar ma gandeam sa deschid un topik cu alimentatia bebelushului la 4 luni..
Eu am un bebe de aproape 4 luni si eram curioasa cat lapte mananca alti copii de 4 luni. Nu am inceput diversificarea si nici nu vreau sa o incep inainte de 6 luni.
Bebe al meu papa de 5 ori pe zi, lapte praf, la fiecare masa cate 180 ml, deci in total 900 ml. Problema e ca el ar vrea mai mult, iar noi nu stim cum sa facem sa il oprim din papa ca acum are 7 kg. La voi cum papa?
Din pacate cu cresa nu am cum sa te ajut pt ca nu stiu :(
dianecrii
Postat pe 23 Aprilie 2009 16:41
Sa va traiasca bebeul !!
7 kg ! wow ! cu cat s-a nascut ? si lapte praf de la inceput i-ai dat ?

noi avem 5,5 luni si abia 6,5 kg . (alaptat)

Am inceput difersificarea pe la 4 luni, tocmai pentru ca ii era tare foame tot timpul si era nervos si se agita cand ne vedea pe noi ca mancam. Asa ca am inceput cu o lingurita de orez de bebe cu lapte (de la san, inca tot de la san papa laptic)
incet incet am adaugat fructe (banana, mere, pere ) pe rand, cate un pic , si legume (morcov si fasole verde)
Deocamdata am incercat aproape tot ce are voie intre 4-6 luni. De la 6 luni vom introduce si alte fructe si legume.
Am incercat si avocado, dar nu prea i-a placut :)

Mult succes !
emerald555
Postat pe 23 Aprilie 2009 17:01
Merci
S-a nascut cu 3560g si 56cm. Nu i-am dat lapte pt ca am avut niste probleme cu sanii, dar si pt ca am diabet si nu se stie prea bine daca nu cumva insulina trece prin lapte. Asa ca a mers numai cu lapte praf.
Si el pare agitat cand ne vede ca mancam, dar nu i-am dat nimic inca.
Ideea e ca a inceput de cateva zile sa planga dupa ce se termina laptele din biberon si eram curioasa daca sunt alti bebei care mananca mai mult decat el..
E bine ca papa bebe-ul tau si oricum nu trebuie sa il ingrasi. In mod normal la 5,5 luni ar trebui sa aiba greutatea cu care s-a nascut + 3750g.. si mai e un topik pe undeva pe forum unde se spune ca se calculeaza un indice in functie de inaltime si greutate (ca pana la urma conteaza si cat de scund/ inalt e, nu?). Din pacate nu stiu sa iti spun cum se calculeaza indicele..
dianecrii
Postat pe 23 Aprilie 2009 17:13
: ) si al meu parea ca nu se satura...
oricum il alaptam la cerere, deci oricand ii era foame. dar ajunsesem sa-i dau din ora in ora si ziua si noaptea.
Ne-am tot gandit si pana la urma am hotarat ca e ok sa incepem cate putin cu alt fel de papa. si cateva saptamani nu ii dadeam decat o lingurita de orez de bebe cu lapte dimineata.
mult succes.
si eu initial am vrut sa astept pana la 6 luni, mai ales pt ca il alaptam exclusiv... dar trebuie sa fii si atenta la semnalele lui.
fiecare bebe e diferit, unic.
mult succes !
emerald555
Postat pe 23 Aprilie 2009 17:18
asta asa e
Of.. cred ca ti-a fost tare greu cu papica din ora in ora.. eu sunt foarte fericita ca avem ore stricte si doar 5 mese pe zi.. dar probabil ca incet incet ar trebui sa vina si diversificarea, ca doar nu o sa ii schimb lapticul dintr-o data la 6 luni..
Ma bucur ca ai scris, m-ai facut sa ma mai gandesc la diversificarea asta

10x
dianecrii
Postat pe 23 Aprilie 2009 17:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
doctori 1 De la: garbo205470 12 Mai 2011 21:09
pielea uscata la copilasi! solutii? 9 De la: monica_cora1975 18 Martie 2009 08:51
Diacnistic metatarsus adductus varus 5 De la: marilena_sandu 13 Februarie 2014 17:09
infacol 1 De la: deea 27 August 2009 12:56
conjunctivita???????? 5 De la: stefystefy 22 August 2009 13:30
Setari Cookie-uri