nu i mai ajunge lapticul de la san?????

fetelor printesa mea nu cred ca se mai satura din lapticul de la san....de vreo 2 sapt tine pumnul in gura mereu,mananca ff des adik mai toata ziua e cu titi in gura.dak adoarme in 15 min e cu ochii cat cepele si vrea iar mancare.are 3 luni si acum vreo 3 sapt avea 5kg,acum cred k are in jur de 5.500,5.600 abia luni ajungem la medic la control.problema este ca nu stiu dc nu am lapticul satios.e din vina mea?trebuie sa mananc ceva anume?ma hranesc bine,nu tin dieta...unde am gresit??si voi ce formula credeti k este cea mai buna??k eu i am dat cateva zile humana 1 atunci cand am avut inceput de mastita si am luat antibiotice si s a constipat de la el,nu i a priit.oricum ajungem la medic si vorbim cu el dar as vrea si o parere de la cele care s au confruntat cu asa ceva.pop
carter
Postat pe 24 Octombrie 2009 21:48
nush ce sa spun k eu am alaptat pana la vreo 3 luni dar i dadeam shi completare lapte praf k laptele meu de la inceput nu a fost bun,dar vreau sa spun k bb meu are 4 luni shi shi ea e tot timpul cu pmnisori in gura.akum papa lapte praf( nestle nan 1) shi suc de morcov. mie m-i sa spus k asa fac bbei shi k mai tarziu isi papa shi piciorusele.poop
eu_mino
Postat pe 24 Octombrie 2009 21:58
stati linistite fetelor si eu am o fetita de 3 luni si ea tot cu manutele in gura e sa stiti ca la varsta asta manutele is un fel de jucarie pentru ele s-ar putea sa ii iasa si dintisorii!!!
daca i-ai dat lapte praf poate nu mai vrea sa suga ca s-a obisnuit cu biberonul incearca sa te mulgi cu pompa si sa-i dai laptele din sticluta sa vezi daca asa se satura!!la mine a mers!!
Szilvia_kidz
Postat pe 24 Octombrie 2009 22:05
problema nu este ca sta cu mainile in gura ci ca si le suge si cum ii bag titi cum mananca..este ff energica,vioaie,rade gangureste..dar ma dispera faptu k am impresia ca nu se satura de la san.voua cat tp va stau bbei la san si de cate ori p zi?k a mea suge incontinu.exista vreo analiza care sa mi spuna dak e bun sau nu lapticul?sau ce trebuie sa urmaresc ptr a mi da seama?ms de rasp.pop
carter
Postat pe 24 Octombrie 2009 22:15
asa am patit shi eu,stateam 2 ore cu ea la san shi knd il scoteam urla de ziki k nu a mancat de knd s-a nascut,de acceia i-am dat completare lapte praf .eram distrusa nu puteam nici o ora sa ma odihnesc,pe urma m-am muls shi am vazut k era kam apos asa deci nu era chiar alb shi eu stiu k poti sa iti mai dai seama dak te mulgi shi il lasi trebe sa aiba asa o crusta pe margine la pahar dak nu inseamna k nu e consistent.akum eu nu sunt asa experimentata dar din ce am facut eu shi ce am auzit ,ti-am spus.shi shi bebe meu shi le suge,ink de multe ori cu sunet
eu_mino
Postat pe 24 Octombrie 2009 22:34
Eu am o fetita de 5 lunite si jumatate si si-a supt manutele din burtika, si le papa si acum cu aceeasi, daca nu chiar cu mai mare interes si bucurie, nu e vb de dintisori, si doare de placerea de a roade tot ce-i iese in cale, asa ia ea contact cu lucrurile momentan. In privinta laptikului de la san, eu zik ca sigur nu-i mai ajunge laptikul, asa am patit si eu pe la 2 lunite, vroia sa stea toata ziua cu tzitzi in gurita, papa si dupa 15 min iar vroia, eram disperata si cu cearcane de 2 cm, asa ca am fost la medic pediatru, care m-a muls si mi-a zis ca nu am suficient laptik, sa-i dau completare, un bebe de 2-3 luni ar trebui ca dupa o masa buna sa adoarma. Eu i-am dat laptik topfer. Cum procedezi : ii dai san 15 min dintr-un san, o pui sa ragaie si apoi 15 min din celalalt san, si daca nu adoarme si plange ii faci completare incepi cu 30 ml in prima zi dupa fiecare masa de san, si maresti cantiatea cu 30 ml pe zi, pana cand lui bebe ii ramne in bibiberon, si te opresti la acea cantitate de fiecare data. E important sa-i dai mai intati san si apoi laptik formula. O sa vezi ca o sa fie mult mai bine si pt tine si pt printesa.
iasmina_kidz
Postat pe 24 Octombrie 2009 22:59
vad ca a luat in greutate bine deci laptele e bun,nu trebuie sa te preocupi
ca sta numai si suge asa era si gaza mea,unii copii asa sunt,a mea re 22 de luni si inca mai suge si inca cum,de ce suge vine si laptele ,am vazut ca zicea o mamica ca laptele ei nu era alb ,dar nu e alb,e un pic galbui si apoi ,asa arata laptele de mama nu cum e cel de la vaca.
eu am trei copii si cea mica a supt(si suge)cel mai mult.....la primul copil asa eram si eu,l-am intarcat luandu-ma dupa gura lumii ,,ca nu se satura,ca e prea slab...etc,ceea ce nu e adevarat,acum la al treilea copil mi-am dat seama ca nu e nimic mai bun decat laptele de mama
eu de la 3 luni am inceput la toti sa le dau incet,incet cate o limgurita de papa,la un anisor ei deja mananca singurei ,chiar daca in jurul lor ramane,,potopul,,
crystina_kidz
Postat pe 25 Octombrie 2009 09:34
eu nu am folosit ,dar stiu alte mamici care foloseau ceai de chimen,anason sau fenicul pentru a stimula lactatia,eu doar incercam saconsum cat mai multe lichide.
crystina_kidz
Postat pe 25 Octombrie 2009 09:49
pentru stimularea lactatiei , puteti folosi cu succes LAC CANINUM , un produs natural homeopat.este cca 6 lei la farmaciile help net
silviu_m74
Postat pe 25 Octombrie 2009 11:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Exista remedii naturiste impotriva vegetatiilor adenoide(polipi)? 2 De la: silviu_m74 14 Ianuarie 2009 11:19
cum facem baie? 9 De la: izab33lla 16 Iulie 2009 14:28
probleme pe parcursul sarcinii...sau fobiile noastre! 6 De la: kidz004054 3 Noiembrie 2009 13:43
picioarele la copii 3 De la: horobeanu 9 Mai 2009 21:57
interpretarea analizelor 26 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:55
Setari Cookie-uri