tratament de fertilitate

buna!!! Eu incerc sa raman insarcinata de 2 ani ! Am probleme cu ambele ovare,am incercat o usoara stimulare ovariana dar in loc sa raman insarcinata mi-a aparut un chist!! Daca ati trecut prin experiente asemanatoare va rog sa imi raspunde-ti! multumesc
julay
Postat pe 21 Septembrie 2009 19:42
buna. chisturile apar dupa stimulare cu clomifen insa nu te ingrijora deoarece sunt functionale majoritatea si se resorb. eu m-am chinuit 3 ani pana sa isi dea seama doctorii ce tratament mi se potriveste..cu stimulare obtineam foliculi insa nu si sarcina (sotul era ok, avea si el analize facute). Btw bienintels ca si eu m-am ales cu chisturi mai mici sau mai mari dar se spargeau singure la un moment dat (cu ceva dureri de burtica e drept) in cele din urma si-au dat seama ca foliculii nu se spargeau la timp (cat au dimensiunea optima cca 20 - 24mm diametru fiindca dupa ai cresc si devin chisturi) Pt spargerea lor trebuie administrata o injectie cu pregnyl 5000 in ziua 14 a CM. La cca 36 de ore dupa oinjectie ar trebui sa fie ovulatia asa ca trebuie s aprestezi cateva seri la rand sa fii sigura :))Apoi, dupa ce ai confirmarea ecografica ca foliculii s-au spart si ai ovulat ia progesteron 10 zile (acesta inhiba ovulatia deci trebuie sa il iei dupa ovulatie altfel n-ai facut nimic) iti recomand utrogestan si e mai bine vaginal pt fixare cat mai buna (2 ovule pe zi). Cu el obtii un endometru cald si primitor pt outz, altfel degeaba ai facut tot tratamentul. Acesta este un tratament clasic de stimulare insa mare grija! se face doar cu monitorizare si control ecografic de la un medic ginecolog. nu te apuca sa iei singura!!! eu dupa 3 stimulari (2 luni, apoi pauza si am incercat a3a luna) a iesit! acum sunt graviduta in 7 sapt si sper sa fie bine/ Iti tin pumnii!!!
alyna25_kidz
Postat pe 21 Septembrie 2009 21:37
buna fetelor si eu vreau sa raman insarcinata din nou Pe 8 oct am intalnire cu gine si o sa va spun mai multe despre ce imi recomanda si ce trebuie sa fac Am pierdut o sarcina in februarie la 33 de sapt si de atunci tot incercam dar fara niciun rezultat O sa va tin la curent
kidz000448
Postat pe 21 Septembrie 2009 21:54
iti multumesc pentru raspuns, Alyna!!!! Ma bucur mult pentru tine! Sper sa mi se intample si mie curand. intradevar am facut tratament cu clomifen, insa acum am schimbat medicul si in curand voi incepe un tratament nou.Sunt extrem de optimista deoarece medicul care ma trateaza acum are foarte multe rezultate bune in cazuri asemanatoare!!! Iti doresc o sarcina usoara si un bebe sanatos!!!!
julay
Postat pe 22 Septembrie 2009 19:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vreau sa fac si eu un bebe! :sml-sad0116: 2 De la: garbo022242 5 Decembrie 2011 17:59
Fumatul influenteaza instalarea unei sarcini? 5 De la: carminaM 20 Septembrie 2010 03:18
buna 3 De la: miniclip 17 Martie 2012 20:34
vreau sa am un copil..caut mama 157 De la: mihaik2 20 August 2013 13:42
diferite tratamente naturale 1 De la: mihasa 23 Februarie 2009 22:16
Setari Cookie-uri