Horcaiala

Buna
Baietelul meu de aproape 8 sapt horcaie din gat. Nasucul e curat, dar se ineaca datorita horcaielii din gat.Ii dau cu nazomer, trece pe moment si apoi o luam de la capat. Acum vreau sa-ncerc batista bebelusului. Sper sa nu se sperie de aspirator.Ati patit asa ceva?
tanase_claudia
Postat pe 9 Septembrie 2009 13:09
Buna, noi l-am aspirat inca din primele zile k batista bebelusului, e foarte buna. Bebe chiar inceta sa mai planga daca auzea aspiratorul, nu am avut probleme, acum ca e mai mare nu mai sta . Poti sa folosesti apa de mare Sterimar, desfunda si curata foarte bine nasucul, sau cu ser fiziologic, ii dai inainte de a aspira . Pupici la bebe!
aly_raz
Postat pe 9 Septembrie 2009 13:48
Eu zic sa nu folosesti batista bebelusului decit daca este necesar.Horcaiala care o are nu este neaparat de din cauza nasului.Daca nu are mucisori care sa nu ii poate sufla nu cred ca trebuie sa-l aspiri.Si eu am aspirat-o cind horcaia si nu iiiesea nimic.Chiar daca ii puneam in fiecare nara ser fiziologic aspiram doar lichidul care ii raminea in nasuc.Nasucul il aspiram doar cind avea muculeti abundanti.Toaleta nasului este importanta din primele semne ale unei raceli si nu numai. De obicei la inceput secretia e transparenta si lichida si curge.Atunci tebuie sa insisti sa il cureti bine ca sa nu se agraveze. Daca sunt verzui deja poate fi si o infectie.In cazul asta cureti bine nasucul si apoi pui picaturide nas, binenteles ce iti da doctorita.
Oricum toaleta nasului este importanta si de la nasuc pleaca cam toate.Fetita mea era abonata la aspirator cam in fiecare luna pina aproape de virsta de doi ani.
Cit timp are micutul?
alinakatt
Postat pe 9 Septembrie 2009 15:09
daca am inteles eu bine, bebe are 8 saptamani, deci nu-si poate sufla singurel nasucul. Batista bebelusului iti va fi de un mare ajutor, crede-ma, merita sa incerci, eu il aspiram la inceput chiar de doua ori pe zi, apoi am rarit treptat si acum o folosim doar daca e cazul. Sanatate multa!
aly_raz
Postat pe 9 Septembrie 2009 15:24
Buna
Am cumparat si am si folosit batista bebelusului. Plangea si cand am dat drumu' la aspirator s-a oprit. Si cand i-am pus la nasuc tubuletul n-a schitat nimic. Si am scos de pe o nara un muc mare si acum respira m bine. Oricum ma duc si la dr la 17. Sa-l vada totusi.
Va multumesc pt raspunsuri.
tanase_claudia
Postat pe 9 Septembrie 2009 15:28
am si eu dubii ptr. virsta ...``Baietelul meu de aproape 8 sapt horcaie din gat``
8 saptamini de viata sau de cind horcaie?
Alina 80 sunt de acord cu tine ca trebuie curatat nasucul pentru ca de acolo vin problemele mari.Eu nu am aspirat-o de cind era mica nou nascut deoarece imi dadea impresia ca o aspir cu totul ca-i fac rau....mare greseala am facut ca am avut de tras mult cu ea
alinakatt
Postat pe 9 Septembrie 2009 15:29
bravo claudia!!!! o sa vezi ca va fi mult mai bine, nu-ti fie teama, asa am patit si noi, mai ales ca bebe e inca mic si daca nu a fost curatat are o gramada de secretii care trebuiesc scoase. Bafta!
Sa auzim de bine!


aly_raz
Postat pe 9 Septembrie 2009 15:36
Buna
Bebe are 8 sapt. Multumesc alina80. Acum il aspir dimi si seara si nu m horcaie. Acum sunt linistita si eu. Iar el mi se pare m mult curios de ce i se-ntampla cand ii fac cu aparatul. Si el e m ok.
Pupici!
tanase_claudia
Postat pe 11 Septembrie 2009 10:36
asa horcaie bebelushii.cu timpul trece.poti sa-i cureti nasucul,dar nu abuza de aceasta batistutza.nu cred ca e racit,insa daca ai dubii,du-l la doctor.
iullius
Postat pe 13 Septembrie 2009 09:38
Buna
L-am dus la dr si mi-a zis ca nu e racit si sa fiu atenta la tuse. Dar m bine il aspir macar o data pe zi. Se simte si el m bine, si eu.
Pa!
tanase_claudia
Postat pe 14 Septembrie 2009 08:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tatici si analize 3 De la: alinakatt 11 August 2009 15:26
erori 12 De la: sdanutza 19 Februarie 2009 22:18
la ce cate luni ii apar primii dintisori lui bebe??? 12 De la: corina_dragoi 9 Octombrie 2009 15:41
oare se intampla ceva????? 7 De la: ale_micutza 13 Octombrie 2009 07:03
vanataie pe limbutza 21 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:46
Setari Cookie-uri