Cresa un real pericol de imbolnavire pentru copilasii nostri

Va spun ce am patit cu fetita mea ca sa trag un semnal de alarma parintilor care au copilasii la cresa.Am inscris-o pe Daria in celebra cresa Ciobanasului dupa o zi si o noapte petrecute in fata cresei (asa se procedeaza in zilele noastre)si am avut sorti de izbanda pt ca locuim in sectorul 2.Am tot citit pe forumuri despre aceasta cresa si chiar am crezut ca e cea mai buna ,mai ales ca personalul de ingrijire este format din asistente si infirmiere , iar directoarea este medic.Am dus-o in luna septembrie si dupa 2 zile de cresa a facut pneumonie interstitiala in conditiile in care afara era inca o temperatura acceptabila(cald pt aceasta perioada).Am tinut-o 2 sapt jumatate acasa cu tratament antibiotic, aerosoli si desi pediatra mi-a spus dupa o sapt ca e vindecata eu am mai tinut-o acasa inca o sapt jumatate ca sa fiu sigura ca e ok.Dupa ce am adus-o iar la cresa a facut greva foamei 2 sapt timp in care eu am luat-o la pranz in fiecare zi si am sunat in fiecare zi ca sa vad ce se intampla cu ea(daca mananca, plange etc). Dupaaceste 2 sapt de cresa a facut laringita(in cond in care afara era f cald iar eu alimente reci sau bauturi reci nu i-am dat niciodata), si iar am tinut-o acasa o sapt cu antibiotic si inca o sapt ca sa fiu sigura ca e complet vindecata Asistenta stia ca eu sunt inca in cic si ca pot veni oricand sa o iau de la cresa.Dupa 3 zile in care in sfarsit se acomodase cu mancarea dupa spusele lor(timp in care eu am sunat in fiecare zi), miercuri la pranz cand m-am dus sa o iau acasa infirmiera mi-a spus ca a facut febra 38 , ca a consultat-o dr si ca i-au pus un supozitor cu algocalmin , ca e plina de secretii si sa o iau acasa sa o vindec si sa o aduc cu aviz epidemiologic.Am ramas fara replica stiind ca copilul meu dimineata nu a avut nimic, nu mucisori, nu nasuc infundat, nu stranut, dar avand in antecedente imbolnavirile nu am comentat gandindu-ma ca poate au dreptate.Am luat copilul acasa si 2 ore mai tarziu am fost cu ea la pediatru( plina de nervi ca nu m-au anuntat si i-au adm medicamente fara stirea mea,in cond in care nr mele de tel erau la dispozitia lor si stiau ca eu in cel mult un sfert de ora puteam veni la cresa ), care mi-a confirmat ceea ce observasem si eu de altfel ca copilul era perfect sanatos fara nici o mucozitate sau altceva care sa justifice febra( fara eruptii dentare, nimic la plamani sau in sfera orl).O febra poate sa dispara dupa administrare de antitermice dar mucozitatile daca exista nu dispar ca prin farmec in cateva ore fara tratament corespunzator.Plina de revolta mi-am retras copilul de la aceasta cresa unde camera de triaj reprezinta de fapt o camera de imbracare-dezbracare a copilului.,sunt primiti copii care tusesc productiv,care au mucisori (deci sunt un adevarat pericol pentru cei sanatosi).S-a produs o confuzie intre copii(mai exista o fetita in aceasta grupa cu numele Daria)?Si chiar daca este asa este foarte grav, daca copilul facea soc anafilactic cine isi asunma raspunderea pentru administarrea medicamentului?Aveti grija deci dragi parinti ca aceste fapte sunt reale si desi este atat de laudata aceasta cresa de fapt alta e realitatea.Mentionez ca sunt asistenta medicala si lucrez de 12 ani intr-un spital de boli infectioase iar ceea ce mi s-a intamplat mie este real, acesta cresa este focar de infectie cu acordul persoanelor care ar trebui sa se ocupe de sanatatea micutilor nostri.
mikadaria
Postat pe 21 Noiembrie 2009 09:29
e f bine ca ai zis, sa stie si alti parinti care vor sa iri duca acolo copilasii Cum adica au confundat copilul? febra 38 nici macar nu e febra de pus supozitor, si oricum nu poti face nimic fara stirea si acodrul parinitlor, ca sa nu mai zic ca...supozitorul cui i-a fost pus: fetei tale sau celeilalte daria? adica nul sta cu febra si bolnav si nu il ia nimeni in seama, si altul care nare nimic este medicat degeaba?
dar altfel, fettita cum se simtea la gradi?parea fericita acolo? ceilalti copii pareau fericiti?in largul lor etc?
pinicuta
Postat pe 21 Noiembrie 2009 18:40
Daria era fericita ca o duc la copii, ei ii plac foarte mult copii, e fericita si cand o duc in parc, e foarte sociabila,nu stiu ce sa spun, eu am fost dezamagita de faptul ca la inceput ni s-a tinut o sedinta cu parintii in care s-a explicat ca triajul copiilor se va face dimineata la venire si acest lucru nu s-a intamplat niciodata, personalul este foarte putin, infirmierele si asistentele doar preluau copii si-i duceau in grupa .Cresa am vazut-o doar la sedinta, accesul in interior este strict interzis parintilor de aceea practic nu stiu exact ce cantitate de mancare era intr-o portie,nu stiu daca avea propria canita sau olita ei, chiar nu te poti baza practic decat pe corectitudinea persoanelor de ingrijire.Ce sa va mai spun ca la un moment dat erau 6 copilasi bolnavi in grupa noastra?Nu vreau sa incriminez pe nimeni dar din punctul meu de vedere exista multa neglijenta in ceea ce priveste sanatatea micutilor nostri cel putin la nivelul acestei crese.Poate alte mamici au avut norocul de a avea copilasi cu un sistem imunitar mai rezistent , la noi se pare ca nu a fost asa.Nu generalizez, poate ca in alte parti sunt mai rigurosi si aceste inconveniente nu exista, eu vorbesc strict de spre experienta noastra, eu am citit multe pareri pozitive despre cresa Ciobanasului si am avut incredere in peronalul de ingrijire ,mai cunosc o mamicuta care si-a retras copilasul din aceeasi cresa dupa ce a vazut cum o mamica venise cu sticluta de antibiotic si i-a dat-o infirmierei sa o administreze copilului ei' si a citit in lista de meniu zilnic afisata pe tabla de la intrare cremwursti(baietelul ei avea 1 an si 2 luni) .Asta e , sper ca celelalte mamici sa invete doar din experienta mea neplacuta si sa nu aibe increderea pe care am avut-o eu stiind ca personalul de ingrijire este unul medical.
mikadaria
Postat pe 22 Noiembrie 2009 18:40
nu pot sa cred ce sa intampla acolo.toata lumea lauda aceasta cresa.si eu care vroiam sa-l dau pe david la vestita.bine ca exisa netul ca numai asa putem afla si noi parintii ce sa poate intampla cu copii nostri la cresa sau gradi.adevarul e ca nimeni nu iti spune nimic.il lasi acolo si pleci,dar sa nu iti dea voie sa intri inauntru?pai ,oare pe ce maini ne lasam copii?sa nu te lase sa vezi unde se joaca copilul sau doarme?nu stiu eu cred ca intram cu forta cum adica este interzis?ma descaltam si facem rondul casei.foarte simplu vreu sa vad ce mananca copilul meu azi,unde doarme,clasa unde se joaca.
alinadavid
Postat pe 12 Ianuarie 2010 16:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cat mananca un bebelus 51 De la: ruschita 5 Mai 2016 14:39
retinopatia 1 De la: alynna 11 Aprilie 2010 15:41
pete rosii 16 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 23:29
prea putin in greutate 28 De la: garbo229018 9 Octombrie 2011 13:23
Vand ham pentru mers 1 De la: XEMONIA 18 Noiembrie 2010 23:29
Setari Cookie-uri