Meniul bebelusilor de 7-8 luni

Buna fetlor ! As vrea sa stiu si eu ce mai papa bebelusi vostri la varsta asta si cum arata un meniu ?
miaelena
Postat pe 7 Aprilie 2009 17:54
buna...fetita mea are 8 luni si jumatate. meniul nostru e asa:

dimineata ora 10.30-mar sau para rase cu branzica sau biscuiti

pranz ora 14-supa crema de legume cu piept de pui si peste (2 ori pe sapt),ficat,ou si numai legume o data. azi i-am dat piure de cartofi cu morcov si peste.am incercat si spanac dar nu i-a placut...

la 5-6 dupa amiaza ii dau banana cu iaurt..

seara lapte cu cereale..

bea ziua cam 125 ml ceai,apa nu-i place.

cam asa arata mesele.vreau sa incep sa-i dau si orez,sfecla rosie si mamaliguta.

asteptam si alte meniuri..

horobeanu
Postat pe 7 Aprilie 2009 21:22
sebi are 10 luni si un pic si nu i-am dat sfecla rosie zi-mi si mie cum o prepari ?
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Aprilie 2009 21:34
pt. vasilica...inca nu i-am dat dar prietena mea ii da baietelului ei fiarta si cu un pic de cartof si ficatel (toate pasate si amestecate) si mananca de nu se poate. asa ca asa am sa-i prepar si eu.

chiar in week-end-ul asta vreau sa ma duc sa-i cumpar si cd ii dau am sa-ti spun rezultatul...

va pup
horobeanu
Postat pe 7 Aprilie 2009 22:14
Buna ! Te rog sa-mi spui ce iaurt ii dai lui bebe? Din comert sau facut de tine? Si inca ceva super tare printesa voastra sa va traiasca si sa va bucurati de ea! pupici
miaelena
Postat pe 8 Aprilie 2009 10:56
eu ii dau iaurt simplu,cumparat.din pacate nu i-am facut acasa,doar branzica i-o fac eu.....
horobeanu
Postat pe 8 Aprilie 2009 12:42
horobeanu merci frumos o sa incerc sa-i dau si eu
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Aprilie 2009 14:14
ok, dar ce peste papa? si de exemplu cum faci piureul de legume le fierbi pe toate cu putin ulei sau le pasezi si le adaugi la sfarsit putin unt?
miaelena
Postat pe 9 Aprilie 2009 20:18
ca peste eu i-am dat pangasium si acum am trecut pe hamour (nu am gasit pangasium si de aia am schimbat)....da, ii fac piureul de legume si separat fierb pestele, puiul sau ce e in ziua respectiva si apoi le amestec..

pana acum am pus doar o lingurita de ulei exta virgin. ieri si azi am pus putin unt pt prima data cd i-am facut piure de cartofi si azi sfecla rosie.vad ca a mancat fara probleme si i-a placut.

ca legume ii pun de toate,adica morcov,cartof,telina,o rosie mica,brocoli,conopida,fasole pastai,dovlecel si patrunjel.

horobeanu
Postat pe 9 Aprilie 2009 21:37
gabriela33 daca pui ulei nu mai pui unt noi am inceput cu pastrav pe care-l ia tati viu din acvariu, dar i-am dat si pangasius si ii place foarte mult il fac cu piure de legume numai atentie mare la oase
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Aprilie 2009 12:23
Va multumesc pentru sfaturi, am sa incerc si eu cu pestele,abia ieri am inceput cu galbenusul de ou si am vazut ca-i place de fapt cred ca nici nu a realizat ca are in piureut ceva nou pentru ca i-am pus un sfert de galbenus.Astazi papa piureutul cu cu piept de pui si maine am sa-i pun jumatate de galbenus. Uitai cum arata meniul de zi cu zi a lui Alex:
La 6-7 dim. bea cam 160 lapte milumil nu stiu de ce nu mai bea 200ml inainte asa bea dar ma rog,
-10-11 piure de mere, sau banane cu biscuiti ca nu-i place branzica
- 14-15 piureutul de legume cu, pui,vita, acum oulet si incercam si peste
Am incercat si spanac si i-a placut, de asemenea mananca si toate sortimentele de piureuri de la Nestle acelea de la 6 luni.
- 18-19 papa cereale cu lapte de la milupa toate sortimentele de la 6 luni dar noi le papam cu lingurita deci le fac mai consistente pt ca nu le vrea in biberon si atunci i le dau sub forma de piure.
-la 22-23 lapte 160 ml.
Iar pe tot parcursul zilei apica si ceai de musetel cu putin tei si un cubulet de zahar brun fiert inainte. Cam asa arata meniul lui bebe.
Am incercat si mamaliguta cu branzica si iaurt dar se cam stramba. Si ma gandea sa incerc si eu la masa de la 118-19 sa-i dau iaurtel cu biscuiti rasi nu? e ok asa? dar sa vedem......
Mai vorbim , va pup si sanatate!
Aaaa, am uitat sa va zic ca bebe cantareste 8100 Kg si pe 19 de pasti face 8 luni, am plecat de la 2300Kg, sper ce e ok nu?
miaelena
Postat pe 11 Aprilie 2009 12:59
ce micut a fost puiutul tau...ce este? si cand ma gandesc ca sebi a avut 4kg la nastere era dublu
ce branzica-i dai de nu-i place fa-i tot din laptele formula si iaurtelul la fel despre spana si salata verde NU se dau decat dupa 1 an dar eu i-am pus in supica de legume cate o frunza de pe la 7 luni si ceva pentru ca este si laxativ.Spanacul contine nitrati ,care sunt redusi de bacteriile intestinale in nitriti , acestia producand methemoglobinemia sugarului adica boala albastra! ...intoxicatie cu nitriti , care determina anemie!
Salata verde contine oxalati , care determina alergii! asta spune cartea acum faci cum crezi de cuviinta ca e puiutul tau .
eu zahar nu i-am dat niciodata lui sebi si are 10 luni si jumatate si nici sare o sa-i dau mult mai tarziu pentru ca nu mi se pare necesar . ceaiul il bea in pahar ca pe apa .Ma bucur ca mancati cerealele cu lingura vezi stie singur copilul ce vrea Va doresc multa sanatate si
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Aprilie 2009 13:20
multumesc ! este baietel, ok am inteles cu spanacul si salata.Va pupic!
miaelena
Postat pe 11 Aprilie 2009 13:24
Gabriela ce biscuiti ii dai lui bebe ?
pupici sa cresteti mari si sanatosi
rose_kidz
Postat pe 11 Aprilie 2009 13:28
petit
miaelena
Postat pe 11 Aprilie 2009 13:42
sa-ti traiasca si sa te bucuri de el
SEBY1YEAR
Postat pe 11 Aprilie 2009 13:49
buna ...bebita mea are 7 luni jumate si meniul este cam asa ...ne trezim la 8 jumate 9 ne schimbam ne jucam un pic si pe la 10 bem un biberon cu 210 ml lapte si 3 unitati cereale...nani o ora...joaca...pe la 14 piure de legume{cartofel,pastarnac,patrunjel,ceapa}cu carnita{pui,vita,ou,ficatel alternativ}...joaca..la 17 un danonino...la 19 iaurtel cu branzica si un fruct{mar,para,bananica}...nani un pic...la 22 baita si un biberon cu lapte si cereale de 220...nani nani iar noapte din cand in cand cate o gurita de ceai
kidz006937
Postat pe 17 Februarie 2010 14:11
buna! si bebelina mea are 8 luni( chiar azi a facut)
noi papam asa : la 6-7 laptic 180 ml
la 10 suc de morcovi sau porto sau amestecate si iaurtel cu biscuite si para,piersica
la 14-15 piure de legume cu galbanus sau ficatel (peste de acum incercam)
la 17-18 iar ceva branzica sau iaurtel
la 22 cereale cu lapte 220 ml
peste noapte putzin ceiut, ...ne trezim k ne ies dintishori alfel doarme pana la7 dim
va pwp
eu_mino
Postat pe 17 Februarie 2010 15:32
Buna,baietelul meu are 7 si 10 zile si meniul noustru este:la 8 jumatate -9 ne trezim mankm fructe cu cereale(banane,portocale,pere,mere)noi mai papam si lapte k ii dau san, la 13 supica de pui si legume facem nani cam 1jum 2 ore la 15 jum 16 papam iaurtel matural la19 mai papam si lapticsi la 20 jum piept de pui la plancha sau fiert q piure de legume(cartofi,morcovi)inca nu i-am dat out si eu pun si putin ulei de masline extra virgin.va pup sa va traiasca ingerasi:*
garbo_389084
Postat pe 10 Noiembrie 2013 18:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand hainute bebe pana la 1 an 1 De la: ioana_alexia 27 Iunie 2010 13:53
suculet de fructe si legume 7 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 19:27
vand carucior graco miraje plus 9 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:42
Vand INFACOL pt colici 1 De la: kidz001062 13 Septembrie 2009 11:25
cum imi dau seama cat mananca un bebe de 4 luni daca al alaptez la san 2 De la: quasaria 11 Februarie 2012 16:55
Setari Cookie-uri