o experienta socanta

Buna ziua tuturor!
Vreau sa va impartasesc si voua prin ce experienta am trecut zilele trecute...mergeam spre casa (luni) cind am observat pe partea cealalata a strazii o mama care isi tiriia copilul de beton iar la un moment dat il ridicase pe copil la inaltimea ei aruncindul apoi de pamint.Am inlemnit, nu puteam inca opri masina in strada iar pina am reusit eu sa intorc o vedeam in oglinda cum il lovea si il dadea de pamint.Am mers dupa ea, ea facuse deja multa strada cu el pe jos,iar cind am ajuns-o din urma am strigat la ea sa-l lase pe copil in pace ca nu-i mod de a se comporta cu un copil in felul acesta.Copilul avea vreo 2 anisori.In momentul acela incepuse sa devina agresiva sa nu ma bag la ea in familie ca nu sunt barbatusu sau mama ei.Venise inca alte doua fete tinere care vazuse scena mult inaintea mea,care erau la fel de ingrozite ca si mine si nu stiau ce sa faca.Am lasat masina in drum si am inceput sa alerg dupa ea.Aceasi chestie sa o las in pace sa nu ma bag si incepuse sa vorbeasca vrute si nevrute lucruri ce mi-au dat de inteles ca nu era in toate mintile.Am sunat la 112 iar pina a venit politia a inceput sa devina isterica si agresiva lovinduma.La un moment dat sa intors catre minesi mi-a trintit copilul in brate spunindumi ca daca tare mult il vreau n-am decit sa-l iau ea fugind de acolo...


revin cu restul povesti trebuie sa fug la munca
alinakatt
Postat pe 10 Iulie 2009 13:59
doamne fereste nu pot sa cred asa ceva si eu mai am experiente de genul prin parc cu sebi adica mai vad mamici batandu-si copii sau urland la ei si ma apuca nervii de le cert dar sa-mi faca cineva cadou un copil batut sincer pana acum nu mi s-a intamplat acum de curiozitate ce ai facut?
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Iulie 2009 14:29
si in ce stare e copilul ca acum am citit mai bine ca l-a trantit de la 1 metru si ceva sa inteleg de pamant???????????????
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Iulie 2009 14:30
alinakatt... te rog sa termini povestea...
si apropo de treaba asta nu e deloc bine sa faci asa ceva cu un copil! poate k copilul a fost prea rasfatat si de aceea a facut figurile acelea pe strada, dar asta nu ii da voie unui parinte sa se poarte asa cu un copil mai ales la aceea varsta cand el practic nu intelege nimic si nu stie de ce este batut!
este posibil k pe viitor el sa creasca cu aceste traume si la randul lui sa faca acelasi lucru!
aceea persoana nu se poate numi mama si sincer ar merita sa faca puscarie sa se invete minte! poate k voi nu sunteti de acord cu mine dar fiecare cu parerile lui!
doamne fereste de asemenea "parinti" !!!
ale_micutza
Postat pe 10 Iulie 2009 15:14
e bine ca sunt si oameni care au curajul sa se implice, pt ca in multe cazuri strainii doar intorc spatele si atat...
pinicuta
Postat pe 10 Iulie 2009 15:14
da chiar ar merita sa fie inchise numai ca sincer acea femeie ca mama nu poate fi numita nu isi batea copilul ea chiar vroia sa scape de el chiar nu inteleg de ce autoritatile nu iau masuri impotriva unor astfel de acte de barbaritate.
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Iulie 2009 15:23
da intradevar socant sa vezi asa ceva...nu stiu cu as reactiona eu dak as asista la o asemenea scena ...cred a maturam cu ea pe jos...la mine toate ca toate dar nu suport sa vad copii batuti sau mai rau maltratati( cazul lucian)....dak nu isi doresc copii de ce ii mai fac ..mai ales ca in vremurile in care traim sunt atateamijloace de contraceptie...aeste femei nu pot fi considerate mame....sunt niste monstrii cu chip uman....pacat ca ei afectati sunt iste copii nevinovati...
deliarebecca
Postat pe 10 Iulie 2009 19:22
a siapropo cu copilasul e s-a intamplat dakea a fugit?asteptam sa ne spui....
deliarebecca
Postat pe 10 Iulie 2009 19:23
pai probabil ca l-a lasat in grija autoritailor, nu? ca doar nu avea nici un drept sa il pastreze ea (alina), deci eu asta cred ca s-a intamplat in final. oricum, asa ar fi normal, ca el sa fie luat de langa "mama"
pinicuta
Postat pe 10 Iulie 2009 19:25
DOAMNE FERESTE nu-mi vine sa cred ce citesc aici?aceste fiinte crude nu merita statutul de 'mama'niciodata !merita legate si batute,cum poti sa-ti trantesti propriul copil de la o asa distanta si apoi sa i-l pui unei straine in brate?ca te-ai saturat de el?eu cred ca nu era in toate mintile,mi-e mila de saracii copii care sunt facuti de cele mai multe ori doar pentru alocatia care o iau parintii de pe urma lor,credeti-ma ca stiu cateva familii caRE fac datorii la magazin[bautura tigari]si platesc din alocatia micutilor,eu ma crucesc.sa va povestesc :iarna trecuta am vazut doi copii de 5 respectiv 2 anisori inbracati f subtire si cel mic neavand decat o geaca fara bluzita cu burtica goala[era fff frig afara]amandoi murdarei pe fata si manute,au intrat in magazin sa ii cumpere taticului tigari si bere,m-am crucit cand i-am vazut si sincer mi-a fost fff mila de ei.va dati seama?cu acei bani puteau sa le cumpere parintii o banana o portocala,un iaurt nicidecum tigari si bautura!eu in locul autoritatilor nu le mai lasam copiii acestor parinti nici o clipa!sunt si eu curioasa ce s-a intamplat cu acel copil pe care l-a batut mama lui,abia astept sa posteze alina!sanatate multa la bebei
silviatatu
Postat pe 10 Iulie 2009 21:42
Buna ziua din nou! Am revenit cu restul povesti, am avut o saptamina plina de peripetii.In primul rind va multumesc tuturor care ati postat pe acest topic, si pentru rabdare, din pacate am un servici de asa natura ca pot sa stau toata zia la birou sau pe teren(inclusiv simbata si duminica)de acea raspund mai greu....dar sa revenim...
ale_micuta zicea ca poate copilul era prea rasfatat, oricum nu ar fi un motiv sa faca ce facuse cu el nicidecum, din contra era foarte docil semn ca acel tratament il avea in continuu din partea mamei.


Deci dupa ce mi-l aruncase in brate, dupa vreo 200 300 de metri sa intors inapoi ca il vrea pe copil sa il duca la strand ca si cum nu se intimplase nimic.Cind a vazut ca refuz sa-i dau copilul pina nu vine politia a sarit la bataie lovindu-ma cit pe mine cat pe copil.Il aveam in brate si nu puteam sa ripostez in nici un fel, noroc ca sarise lumea sa o tina.Ea in continuare abera vrute si nevrute de genul zodiilor, de parinti ei cu functii inalte, generatiile ei de la strabunica pina la nepot si multe chestii care m-au convins pe deplin ca sufera de ceva.
A venit politia, 3 masini, ca nu reuseau sa o tina, urla ca o dementa ca sa i se dea copilul ca trebuie sa il duca ``la pamint``(la ce se referea numai ea stia) si apoi schimba ca il duce la strand. Pe mine si pe copil ne-au urcat in masina si ne-au dus la sectie pentru declaratii, urmind sa vina si cele doua fete care au vazut scena ca martori.Au luat-o si pe mama intr-o alta masina si au dus-o si pe ea pt. declaratii.La sectie se calmase, intreba doar cind poate sa plece acasa cu copilul.Politaii au fost de nota 10, reusind sa o calmeze si sa o convinga sa scrie tot ce sa intimplat.
Asa am aflat ca se numeste Tomici Clara,scoli inalte nu gluma,profesie medic stomatolog.Bb era baietel(eu am zis ca e fetita,blond cu par lung buclat)in virsta de 2 ani si se numeste Sam. Si politaii au observat ca nu este cooerenta, mai mult i-au zis ca sa scrie tot ce se intimplase cu cuvintele ei.Declaratia ei era de domeniul SF.Dupa ce am dat si eu si fetele declaratiile au considerat ca trebuie anuntata protectia copilului pentru separarea de catre mama si efectuarea investigatiilor.Nu a stiut sa spuna cine este tatal copilului dind tot felul de numere de telefon ca sa sune in leg. cu tatal.Am fost dusi toti la protectia copilului unde SURPRIZA mama era luata deja in evidenta lor de cind Sam avea vreo 6 luni pentru aceleasi motive, dar atunci martorii care daduse declaratii le-au schimbat pe motiv ca mama suferea de depresia post partum si ca are o familie(bunicii) care sa o ajute si sa o supravegheze.
alinakatt
Postat pe 11 Iulie 2009 16:29
Pe cind avea Sam 6 luni find in grija BUNICILOR, alta surpriza, bunicul fiind mort de beat la scapat din ham motivindu-se din nou ca a fost o mica neglijenta ca nu stia cum sa-l foloseasca.Toate asta le-am aflat de la protectia copilului care pe buna dreptate nu pot face nimic daca exista persoane care spun un lucru si ulterior revin zicind ca nu sunt siguri de ceea ce au vazut si poate s-au inselat,ca ei sunt de familie buna si nu exista asa ceva.Bunicul fost functionar la primarie un alcoolic, bunica fosta profesor universitar care culmea sufera si ea psihic, si ultima MAMA care probabil a luat-o razna dupa nastere.Din cite am inteles eu de la Psihologul de servici asa la prima discutie cu mama crede ca sufera de schizofrenie cu tulburari de personalitate, fiind ereditara in familie pe parte feminina, de la mama la fiica dar declansata in urma unei traume.Mama dupa nastere a fost abandonata de tatal copilului si parinti ei au considerat ca este o depresie trecatoare refuzind internarea ei.


ma cheama bb meu,sper ca nu va plictisesc cu toate detalile.....revin cu restul sanatate la bebei
alinakatt
Postat pe 11 Iulie 2009 16:58
doamne fereste de asemenea persoane!
o sa te rugam sa termini povestea dak mai e ceva!
ale_micutza
Postat pe 11 Iulie 2009 17:14
Buna alinakatt, sa ne tii la curent, ce sa mai intamplat cu Sam, este tot la mama lui, Doamne fereste sa nu ii faca altele mai grave. Te asteptam. Speram sa ii fie bine bietului baietel.
Kiki_Mic
Postat pe 11 Iulie 2009 22:06
Trist chiar foarte trist si cand te gandesti ca sunt femei care si-ar da si ani din viata sa aiba un copil iar cele care sunt binecuvantate de Dumnezeu sa aiba copii nu stiu sa fie MAME sincer chiar este un lucru mare sa fii MAMA nu doar prin simplu fapt ca poti da nastere unui copil...
SEBY1YEAR
Postat pe 12 Iulie 2009 13:08
Da, SEBY1YEAR e un lucru mare sa fi mama,si cum ai zis si tu e simplu sa torni copii dar cu cresterea e mai greu...Ca mai citesc si eu aici, ba ca una vrea copii si nu stie ce sa faca ca e prea tinara, tatal nu stie daca o sa fie cu ei, etc..., si nu o lasa inima sa avorteze ca nu poate omori un gindac(cred ca majoritatea stiti despre ce vorbesc), dar nici sa-l faci sa il chinui.Ba alta il vrea dar tatal nu. Sa nu imi fie cu suparare dar cred ca cine nu este sigura ca poate face un copil ca sa-l creasca cum trebuie ar trebui sa se gindeasca de mii de ori inainte de al face.
Sa nu se supere nimeni pe mine si paranteza ce am scris-o mai sus nu au legatura ce ce povestesc eu aici.
alinakatt
Postat pe 12 Iulie 2009 15:20
hmm am postat deja de doua ori continuarea povesti si nu apare, sa fie de la moderatori ca sunt detalii ce poate deranja pe cineva oare?inclusiv numele doctoritei de la spitalul de pediatrie chiar nu inteleg...am scris o data am postat si nimic, ma chinui sa scriu din nou si nimic inca o data.daca vede cineva care este on line mesajul il rog sa intre pe topic.sa scri si el. Poate e o defectiune
alinakatt
Postat pe 12 Iulie 2009 17:30
sper ca nu scriu degeaba din nou
Sam a fost internat imediat la spitalul Luis Turcanu(timisoara)pentru investigatii.Mama a refuzat controlul pshiatric, politaii i-au intocmit dosar penal pentru rele tratamenta aplicate copiluluisi este pasibila de decadere din drepturi sau chiar puscarie daca nu face tratament.Probabil judecatorul o sa dispuna internarea ei la spital la sfirsitul anchetei.Sa speram ca o sa primeasca ajutor, ca doamne iartama daca ar fi avut pe cineva alaturi care i-ar fi dat ajutor la momentul potrivit poate nu se ajungea aici.Eu ma gindesc ce este si in sufletul ei in momentele ei de luciditate cind constientizeaza ce sa intimplat.Daca nu primeste ajutor cit mai curind cred ca starea ei de sanatate o sa se agraveze si mai mult.Nu ca ii pling de mila, dar sa fim realiste asemenea tragedii se pot intimpla orcarei femei daca este mai slaba de fire, efectiv o cadere de nervi toate sa se transforme in ceva mult mai grav.Opinia mea
acum scriu cite putin si postez sa vad daca imi vine mesajul
alinakatt
Postat pe 12 Iulie 2009 18:10
iar am scri degeaba ,la naiba si voua vi se intipla sa scrieti si sa nu posteze nimik?e enervanta treaba deja
alinakatt
Postat pe 12 Iulie 2009 18:28
scriu doua rinduri le posteaza....scriu mai mult nimk
alinakatt
Postat pe 12 Iulie 2009 18:28
a doua zi am fost din nou la directia copilului,despre care am cuvinte numai de bine sunt persoane cu suflet si chiar cred ca se implica cu adevarat bravo lor , pacat ca mai sunt si uscaturi despre care mai vedem la tv.
I-am intrebat ce stiu de Sam si daca pot sa-l vad.Mi-au zis ca e bine, nu a suferit leziuni grave, nu are nimic rupt intern(dupa cum la dat de pamint....)si i-au confirmat si psihologul spitalului ca are un mic deficit in vorbire.
alinakatt
Postat pe 12 Iulie 2009 18:45
m-am saturat postez miine ca azi nu stiu ce naiba are.nu apare tot ce scriu.
alinakatt
Postat pe 12 Iulie 2009 18:50
pate piina miine se reglementeaza si situl asta si vedeti ce am scris si nu mai e nevoie sa rescriu din nou
alinakatt
Postat pe 12 Iulie 2009 18:54
ma bucur ca pana la urma s-a rezolvat cat de cat problema oricum lui sam clar ca-i va fi mult mai bine acolo unde este acum decat langa o astfel de mama cu deficitul de vorbire se rezolva problema bine ca nu are oasele rupte sau mai stiu eu ce pe la coloana sa nu mai poata merge iti vine sa te crucesti nu alta.sa ne mai tii la curent ce si cum poate se afce bine si mama si-ti multumeste pentru ajutor niciodata sa nu zici niciodata vorba aceea.
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Iulie 2009 14:32
stiti ce ma socat din nou tot cu povestea lui Sam?Atitudinea doctoritei curante.(dr. Boieriu Estera)cind am fost la el sa-l vad era prin spital si nu o gasisem imediat.Am rugat asistenta sa o cheme si sa nu va zic ce cutra de femeie.Eu inteleg ca Sam era un caz special dar si cei de la directie mi-au zis ca pot sa-l vad dar cu conditia sa zic cine sunt, asta cind a venit in salon efectiv ma scos afara in suturi
alinakatt
Postat pe 13 Iulie 2009 14:38
doamne fereste bine k copilul e bine desi mi-e foarte mila de el! un copil atat de mic are mare nevoie de parintii lui (desi in acest caz... ) totusi poate k ar fi bine sa fie luat in grija unei asistente maternale deoarece copilasul are nevoie de afectiune! de foarte multa afectiune
si in privinta deficitului de vorbire inseamna k nu s-a ocupat nimeni de el k sa invete sa vorbeasca!
sincer sa va zic si nepotul meu are acest deficit de vorbire si el imedeat are 7 ani!
asta e numai si numai vina parintilor deoarece nu se ocupa de copii!
pe mine ma inerveaza persoanele care fac copii numai pt alocatie si ii chinuie in lumea asta cu neajunsuri si cu neatentie! un copil in primul rand are nevoiede ingrijire, dragoste si multa multa atentie!
daca stii k nu poti sa cresti un copil nu il faci!
mie mila de acel copil pt k sincer e pe mana unor straini (cu toate k poate o sa ii fie mai bine acolo) si o sa-i lipseasca enorm dragostea unei mame, sau poate chiar nu o sa o simta niciodata!
e foarte trist sa vezi asa ceva, pt k nu el e de vina, nu el a cerut sa vina pe lume, dar in schimb el o sa plateasca pt toate greselile parintilor!
ale_micutza
Postat pe 13 Iulie 2009 14:41
Citez:``eu sunt doctorul curant al acestui pacient si nu aveti nici un drept sa-l vizitati si mai mult sanatatea lui nu va priveste pe dumneavoastra.Nu faceti parte din familie asa ca va rog sa iesiti imediat din salon daca nu chem paza.Nu ii faceti nici un bine copilului daca veniti la el, mai mult agravati situatia`` incheat citat dr. Boieriu Estera Am fost neagra de furie.Degeaba am incercat sa-i explic ei ca nu am nici o intentie rea ca eu am chemat la 112, ca vroiam sa vad daca e bine poate are nevoie de mincare sau haine.Nimic, ma scos afara
alinakatt
Postat pe 13 Iulie 2009 14:42
Va inchipuiti cum m-am simtit, legata de miini si de picioare.Numai gindul ca o sa sta acolo 2 saptamini fara sa mearga cineva la elma ingrozit din nou.Chiar am zis ce suflet sa aibe si dr. aceea.Eu inteleg ca e un caz special dar nici nu poti izola un copil de toata lumea.Macar cei care vor cu adevarat sa vad ca e bine.Sa zicem ca familiei nu-i dai voie pt. ca ei sun implicati direct in toata chestia asta.Dar atunci intrebarea mea este.Doar de craciun si de pasti este voie, cind se face propaganda sau si atunci cind cineva vrea sa faca un bine ajutind un suflet.
alinakatt
Postat pe 13 Iulie 2009 14:48
in legile interne ale spitalelor scrie k nimeni nu poate vizita un minor daca parintele nu este internat cu el sau nu este de fatza cand o persoana straina viziteaza minorul!
asta o stiu si eu pt k am fost in vizita la fratiorul mai mic al sotului meu! el are 4 anisori si mama lui (soacra mea) a murit anul trecut in decembrie. baietelul sufera de tbc si a fost internat de tatal lui in spital dar si noi abia am putut sa il vedem pe baietel si la noi doctorita a urlat pt k nu stia cine suntem si ce vrem de fapt!
abia dak ne-a lasat doar 5 minute cu el!
intr-un fel e bine pt k nu stii niciodata cine poate sa viziteze minorul sau chiar sa il fure din spital (s-au mai intamplat cazuri, in care "hotii" erau chiar pusi de parinti k sa le aduca copilul inapoi) dar asta nu inseamna k trebuie sa se poarte asa de urat!
ale_micutza
Postat pe 13 Iulie 2009 14:51
Pe asistentele care erau in salon le-a facut in toate felurile ca saracele de ele acelasi gind cu mine.Au cosiderat ca fac un bine dar din pacate s-au ales cu sapuneala din cauza mea.
Binenteles ca i-am zis dr. ca tot ce sa intimplat in spital nu o sa ramina asa si ca o sa ma mai vada,si n-are decit sa urle cit vrea.
Deabea pe vineri am reusit sa merg din nou la centru sa vorbesc cu cei de acolo despre cele intimplate la spital si ca daca nu ia masuri nu o sa tac din gura si sa sa fac auzita povestea asta la toate televiziunile.
Chiar vorbisem si cu una din fete care au fost martore si ne pusesem de acord sa mergem mai multi.
alinakatt
Postat pe 13 Iulie 2009 14:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Doresc sa fiu bona . 51 De la: garbo_398033 29 Aprilie 2014 14:18
STARILE DE VOMA LA BEBELUSI 6 De la: habibi 16 Februarie 2011 11:42
Jucarii pentru copii de 6 luni? 4 De la: loving 22 Septembrie 2018 07:46
bolile copilariei la adulti 1 De la: alinakatt 25 Septembrie 2009 14:20
Constipatie 33 De la: claudiasimonblue 21 Martie 2010 12:50
Setari Cookie-uri