Prematuri fara sansa la viata

Nely, tu mai ai copii? Care e povestea ta?
ingerasulGabriela
Postat pe 18 Mai 2010 19:55
Imi pare nespus de rau pentru ce ti s-a intamplat. E cumplit si greu de trecut peste o astfel de pierdere. Poate ca nu trebuie sa ne pierdem speranta insa si sa privim spre viitor cu incredere oricat de greu ar fi.
Ma indurereaza faptul ca apar mereu astfel de cazuri si ca din pacate suntem doar niste furnici care nu putem face nimic pentru a impiedica astfel de situatii ireversibile si atat de chinuitoare.
Da, poate copilasii nostrii sunt niste ingerasi. Asta e minunat. Dar durerea de a nu ne putea bucura de ei, de a-i atinge, de a ne darui lor nu ne-o poate lua nimeni si nimic. Ma rog insa ca Dumnezeu sa aiba grija de fiecare mamica si sa ii dea forta necesara de infrunta aceasta durere si de a o lua de la capat. Din fericire speranta moare ultima si perseverenta te poate ajuta sa evoluezi. Eu am luat-o de la capat si nu fara destule temeri. Sunt insarcinata in 22 de saptamani. La 16 saptamani mi s-a facut cerclaj. Stau mai mult in pat si am la capat o gramada de medicamente dar dorinta de a mai avea un bebe e atat de mare incat cred ca merita tot efortul. Trageti si voi ce concluzie vreti din asta. Eu asa am simtit sa fac si nu stiu daca va fi totul bine pana la capat, desi eu ma incapatanez si voi lupta cu acest destin nemilos chiar daca sunt doar o furnica in acest infinit univers. Numai bine tuturor si multa speranta..
aroiu
Postat pe 19 Mai 2010 12:42
Bety ma bucur ca ai avut curaj sa o iei de la capat, sper sa fiu si eu candva asa de curajoasa. Iti doresc din suflet, putere, rabdare, un bebelus sanatos, nascut la termen...
ingerasulGabriela
Postat pe 19 Mai 2010 15:15
Dragi mamici si scumpi bebici,
Am citit povestile voastre si nu am cuvinte care sa exprime regretul pt suferita voastra; cred insa cu tarie k Dumnezeu nu zice niciodata NU, ci doar NU INCA, NU ACUM, AM CEVA MAI BUN PT TINE.
Eu sunt f recunoscatoare k nepotelul meu are acum 13 sapt jum de cand s-a nascut, a ajuns la 3100g (de la 900), azi a fost la oftalmolog si i s-a spus k e ok si tb sa revina la control peste 6 luni. La ochi avusese o pb de nivel 1 (nu stiu sa va spun despre ce e vb, doar k e gradul cel mai mic de afectare) iar intre timp s-a remediat de la sine. Mamica a pierdut din lapte, ii da si lapte praf (in completare) ,laptele ei nu-l suge intotdeauna, se mai mulge ea si-i pune-n biberon. S-a ajuns la situatia asta deoarece prindea sanul fffff greu, sugea 5 min si adormea si nu lua in greutate minimul stabilit de pediatru (20 g/zi). Cu riscul de a scadea lactatia si chiar de a o pierde in cateva luni, mamica il scuteste de efort si puiul a crescut vizibil.
Va pup pe toate si va doresc numai bine.
Frezya
Postat pe 20 Mai 2010 14:16
Frezya
multe salutari si sanatate!!
chanty
Postat pe 20 Mai 2010 14:22
Frezya ma bucur tare mult ca nepotelul tau e bine
Bety i-ti tin pumnii sa fie totul bine si sa vedem poze cu bebelusul sanatos
nely_kidz
Postat pe 20 Mai 2010 15:13
Multumiri pentru toate gandurile frumoase. Regrete pentru toate suferin'ele voastre. Sa va dea Dumnezeu sanatate si curaj tuturor.
Numai bine.
aroiu
Postat pe 20 Mai 2010 15:22
Frezya ma bucur din suflet pentru nepotelul tau. Chiar as vrea s a vad poze cu el. A avut tot atatea grame la nastere precum fetita mea. Eu cred ca fetita mea va veghea asupra tuturor copiilor care au fost ca si ea.
ingerasulGabriela
Postat pe 20 Mai 2010 16:01
multumesc tuturor pt gandurile bune si va promit k de indata ce voi avea o poza, v-o arat. Numai bine tuturor!
Frezya
Postat pe 21 Mai 2010 15:17
buna fetelor...sunt noua pe aici si eprima data cand imi impartasesc gandurile cu alte mame pe internet,insa mi se pare un subiect bun si cred ca imi voi usura sufletul vorbind cu voi.
sunt mama unei fetite de 4 luni si 9 zile si este viata mea ,multumesc lui Dumnezeu ca este sanatoasa si u am nici un fel de probleme cu ea desi am avut ceva emotii in sarcina deoarece(situandu-ma in cealalta extrema) s- a nascut la 41 sapt si 5 zile.pur si simplu nu a vrut sa iasa desi era ine pozitionata,am apelat urgent la cezariana insa toate trec vazand copilul sanatos si intreg.
din alt motiv va scriu. buna mea prietela a nascut acum 23 de zile, prematur la 35 sapt,o fetita cu foarte multe probleme,respectiv malformatii multiple( 6 degetele la o mana,piciorusul stang usor stramb spre interior,coloana foarte serpuita,distanta ochilor dintre ochi mai mare decat este normal,inima aproape pe centru...) bot de iepure si peste toate palatoschizis(gura de lup),practic gura comunica cu fosele nazale.
prea mult pentru un copil de 1420 grame...insa mititica a luptat si a facut progrese zilnic,a luat in greutate 300 de grame in 3 sapt,o alimentase cu un furtunas ce ii ajungea in stomacel. 2 sapt antibiotice...perfuzii in cap,la manuta,piciorus...aproape nu mai aveau unde sa le puna.
au stabilizat-o cat de cat,au scos-o din tratament si au continuat doar cu alimentatia plus un supliment de crestere FM ce se pune in laptele matern.toate bunicele pana luni(alalta-ieri) cand a facut un stop-cardio-respirator iar astazi a mai facut inca doua.cu toate problemele ei,organele interne au functionat bine,chiar si inima insa se pare ca acum creierul nu mai poate,si efectiv nu stim ce sa spunem. decat...sa faca Dumnezeu ce este mai bine pentru ei caci a fost un copil dorit,si o sarcina monitorizata mai putin triplul test pe care daca il facea depista malformatiile,insa tara in care traim,ne pune sa platim 500 ron un test atat de important. nu se gandesc ca unii abia au bani de paine ,rate si curent...
macar am reusit sa o botez..o chiama ALEXIA GIORGIANA ...si are niste trasaturi asa de fine in ciuda defectelor fizice care pana la urma s-ar remedia cu ajutorul operatiilor.insa ....prea multe parca a pus Domnul pe niste umeri atat de mici...

nu ne ramane decat sa spunem..faca-se voia Domnului...
va voi tine la curent si va multumesc ca ati creat aceasta punte de legatura.o vorba calda face uneori enorm de mult...
anca_ilinca
Postat pe 23 Iunie 2010 17:59
Draga mea, in orice situatie am fi nu putem decat sa acceptam voia lui Dumnezeu... Fetita mea a fost bine, deja respira singurica si medicii ii dadeau sanse (la inceput nu). Cu o zi inainte de a muri era bine, a fost si sotul la ea, eram pt prima data optimisti si increzatori ... si totul s-a naruit in 7-8 ore. Dimineata urmatoare la 7:45 am fost anuntata ca starea ei s-a agravat, apoi vedeam de la o ora la alta cum se chinuie, o intubeaza pentru prima data ca nu mai respira bine, la 12 arata foarte rau, la 13:30 era de nerecunoscut iar la 14:05 am fost chemata, erau ultimele ei clipe, am stat cu ea (a fost alegerea mea)... ce vroiam sa iti spun este ca dupa ce am fost la 13:30 la ea la 13:55-14:00 am cazut in genunchi si am zis: Doamne daca fetita mea este sa fie sanatoasa salveaza-mi-o, daca nu ia-o si am facut asta in speranta ca Dumnezeu va face o minune si o va face bine (el avea puterea sa faca asta) sau daca nu sa nu se mai chinuie fetita mea pt ca prea chinuita era in ultimele ei ore de viata... si mi-a luat-o ... regret ... mi-ar fi placut sa fie langa mine si Duminica trecuta sa ii fi spus La multi ani! (2 luni) dar nu a fost asa si stiu ca pt ea e mai bine acolo in cer (sau cel putin asta vreau sa cred) si sper ca intr-o zi o voi reintalni, o voi lua in brate si ii voi zice ca mi-a fost tare dor de ea. Am sperat intr-o minune si dupa ce medicul a declarat decesul, poate mai sper si acum ca ma voi trezi si va fi din nou in burtica si in aceasta luna pe data de 17 o voi aduce pe lume asa cum ar fi trebuit.
Ma bucur ca am botezat-o si am inmormantat-o crestineste si am un loc unde sa ma duc si sa fiu aporape de trupusorul ei plapand.

Ti-am spus toate astea pt ca stiu ca in sufletul unei mame indiferent cate malformatii ar avea copilul (a mea era perfect sanatoasa, dar din cauza prematuritatii putea ramane cu sechele grave) exista dorinta arzatoare ca bebele sa traiasca.
Si asa cum imi zicea dna dr neonatologa noi mamele si in general parintii suntem oarecum egoisti ne vrem copiii cu orice pret langa noi, ca apoi vazand cat sufera sa ni se rupa sufletul pt suferinta lor si sa ne simtim neputinciosi.
As vrea daca se poate sa imi mai spus ce s-a intamplat? Doar acum am vazut mesajul pe forum.
ingerasulGabriela
Postat pe 2 Iulie 2010 07:43
Buna seara...
anca il ,nu ne-ai mai scris ce face ALEXIA GIORGIANA?Asteptam vesti...
Sanatate!
chanty
Postat pe 26 Septembrie 2010 19:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
moalele capului 3 De la: iasomia 25 Ianuarie 2012 21:06
Intoleranta la proteina din lapte 19 De la: unicateLuca 8 Ianuarie 2015 14:50
ajutor!!! 2 De la: horobeanu 28 August 2009 16:49
am mastita....cum scap de ea? 0 De la: 3 Septembrie 2009 15:09
dormitul si mancatul singur la copii peste 3 ani 6 De la: roxydennys 26 Mai 2009 14:32
Setari Cookie-uri