tutunul in sarcina

stiu e un subiect des inalnit...mi-e rusine ca fumez...si ma abtin cat pot....panma ce vine sotu seara cu tigarile:(
kidz001185
Postat pe 3 Iunie 2009 19:19
stiu ca e grav...dar as vrea sa stiu cat de grav este....fumez cam 4 tigari pe zi
kidz001185
Postat pe 3 Iunie 2009 19:19
dupa parerea mea este foarte grav trebuie sa fii constienta ca ca in burtica ta creste un bebelus si daca vrei ca bebelusul tau sa fie sanatos trebuie sa te lasi de fumat eu nu te pot intelege pentru ca si eu fumam dar cand am aflat ca sunt insarcinata imediat am lasat tigarile pur si simplu nu puteam sa fumez stiind ca am un bb in burta si ca i as putea face rau te rog gandeste te bine si incearca sa te lasi de tot multa sanatate si sarcina usoara
kidz000970
Postat pe 3 Iunie 2009 20:35
ufff....stiu multe mamici care au fumat in timpul sarcinii...la unele bebeii nu au patit nimic ,au fost mai mici la greutate dar asta nue nimic grav,dar altele au avut probleme cu bebeii la plamani...nu ebine sa fumezi in sarcina...dar asta ramane la latitudinea ta....oricum sanatate multa....
izab33lla
Postat pe 3 Iunie 2009 20:42
buna....parerea mea sincer iti spun lasa tigarile pe perioada sarcinii....si eu sunt fumatoare dar imediat ce am aflat ca sunt insarcinata am renuntat de tot la ele....eu am fost si un caz mai aparte sa zic nici nu mai suportam fumul de tigare dapai sa mai bag una in gura sa fumez....imi venea sa vars numai cand vedeam pe altii ca fumeaza....nu mai zic ce riscuri prezinta:greutate mica la nastere;probleme pulmonare la bb;si chiar riscul de moarte subita la bb;avort spontan .....acum u faci cum iti dicteaza constiinta....eu am stat cu teama pana am facut 3d-4d sa nu fi afectat tutunul pe bb ca eu inainte fumam cam un pachet la 2-3zile....pupicei dulci si bebei sanatosi.....
deliarebecca
Postat pe 6 Iunie 2009 22:11
bravo! gandeste-te bine>ce e mai important, viata copilului tau sau cum te simti tu. fara suparare,in locul sotului tau, nu stiu ce ti-as face ...sincer
iullius
Postat pe 6 Iunie 2009 22:15
buna, eu nu sunt fumatoare, nu am fumat niciodata, si deci nu stiu foarte multe despre acest subiect insa stiu de la 3 prietne, toate 3 fumatoare inraire, care fuau inainte de sarcina aprox un pachet pe zi si la toate 3 ginecologul le-a zis ca nu e bine sa se lase brusc (in omentul in care au ramas insarcinate). Ci ca este mai bine sa o faca treptat si daca nu reusesc de tot sa nu depaseasca 5 tigari pe zi. Mentionez ca este vorba de perioade diferite (nu au raas insarcinate toate 3 in acelas timp) si doctori diferiti... si chiar mai mult.. tari diferite: una in romania, una in spania si alta in italia.

Dar doctorul tau ce spune? Ca trebuie musai sa te lasi de tot?
corina_dragoi
Postat pe 6 Iunie 2009 23:09
cand depinde de tine viata cuiva,cu atat mai mult a copilului tau, nici macar nu trebuie sa te mai gandesti.probabil doctorii aia au spis asa ca sa nu fie impactul prea puternic.nu e mare smecherie sa te lasi de fumat.stiu pe cineva care a fumat in sarcina,mereu erau pe la urgentze,copilul are astm si are trasaturile unui copil bolnav,ca sa nu-i spun altfel.se presupune ca un parinte trebuie sa faca orice pt copil,sa-si dea si viata(sunt destui care se sustrag de la legea asta a firii)...si nu e asha,ca faci ce vrei ca e copilul tau si nu al meu.daca era vorba de sanatatea ta,nu ma interesa,esti adult.dar e vorba de viata cuiva...aaa,stiu si cazuri in care mamele au fumat si copiii nu au nimic,dar ESTI DISPUSA SA RISTI?iar sotul tau e la fel de vinovat ca si tine,dar el mai are o scuza mica,instinctul matern.ti-amspus,daca era vorba doar de tine,nu ma interesa.
E MAI SIMPLU DECAT CREZI SA TE LASI DE FUMAT
p.s. nu-mi cer scuze pt toata pledoaria asta
iullius
Postat pe 7 Iunie 2009 08:03
va multumesc pentru sfaturi si imi pare rau ca nu am mai putut intra....cu tigarile am mai rezolvato...fumez seara o tigare...maxim 2:) da ...dr mi-a zis ca daca eram fumatoare nue bn sa te lasi dintr-odata...pentru ca oricum niocotina e in sange in momentul cand ramai insarcinata....si fiinnd corpul invatat cu ea ...renuntand ,voi deveni agitata...prin urmare si bebe la fel...oricum nu ma asteptam sa ma stapanesc atat ,,,,niic la cafea nu mai fumez...ba mai mult nu prea mai beau cafea...doar cand am, pofta sau tensiunea mica...la fel..dr mi-a recomandat cafea pt ca am tensiunea mica...am fost de 2 ori la 3 D si bebe e bn ...chiar foarte bn...voi avea un baietel...pe 6 mergem iar la eco:) va pup si va multumesc chiar si celor ce nu m-au inteles:)
kidz001185
Postat pe 2 Iulie 2009 12:43
nu te supara ...esti ridicol...in primul rand ca in randurile tale se citeste atata....nici nu stiu cum sa numesc ...poate ura ...e prea mult....tu nu ai cum sa il judeci pe sotul meu...pentru ca nu am spus nici macar o secunda ca el este de acord...si ce ai vrea sa imi faca?sa ma omoare?daca chiar nu ma pot abtine de o tigare/?
:O:O:O:: in ce lume traim .....eu am cerut sfat,in primul rand la femei...care poarta in pantece un copil...nu la tine...sau poate ...mai stii?traim in 20009 ,,,totul e posibil
kidz001185
Postat pe 2 Iulie 2009 12:47
multumesc draga mea...stiu cum e...si daca am pus plb asta nu inseamna ca nu ma gandesc la copilul meu....dimpotriva...mi l-am dorit enorm..dar nu toti avem acceiasi putere si gandire...te pup si iti multumesc
kidz001185
Postat pe 2 Iulie 2009 12:49
Draga mea, nu-ti mai face atatea probleme ca din cate vad nu fumezi chiar atat de mult. Pana si in cartea Mama si Copilul scrie ca pt fumatorii care nu se pot lasa 5 tigari sunt admise. Si la fel stiu si eu de la alte cunostinte, ca eu nu sunt fumatoare, medicii chiar nu le-au recomandat sa lase tigarile dintr-o data si deloc, le-a explicat ca toxinele pe care le-ar elimina organismul vor fi preluate in totalitate de fat.
kidz000722
Postat pe 2 Iulie 2009 13:27
m reusit sa ma las intre timp...m-a durut ca m-a judecat acel om...asa de parca am facut crima...dar nu mai conteaza...am 29 de saptamani si o zi...si bbe e ok:)
kidz001185
Postat pe 21 Iulie 2009 14:32
cum am mai spus...nu sunt fumatoare...stiu ca nue bn pt bebe,dar cunosc femei care au fumat cate 1 -2 tigari pe zi iar bebe nu are nimic,greutatea mai mica ,dar asta nu e asa grav ca nasti mai usor...nu mai baga in seama troti inapoiatii care nu au altceva de facut,atata timp cat sunteti bn tu si bebe e ffff bine...sanatate si nastere usoar si mai ales un bebe frumos si sanat os....
izab33lla
Postat pe 21 Iulie 2009 15:08
ma bucur pt tine ca ai reusit sa te lasi de fumat.....asa e cel mai bine atat pt tine cat si pt bb.....sarcina usoara si bb sanatos,ca asta e cel mai important....te pooopicim
deliarebecca
Postat pe 21 Iulie 2009 15:08
multumesc mult dragele mele...ma bucur si eu ca am reusit sa ma las...va dati seama ca nu imi era bn...eram stresata ca fumez...daca eram o mama care nu-i pasa nu mai postam...nu ma mai interesa subiectll si tot asa...dar imi doresc prea mult un copil sanatos...va pup si eu si sa va dea DD sanatatate si familii fericite
kidz001185
Postat pe 21 Iulie 2009 15:19
Doamne,cata inteligenta curge din unii!Sunt femeie.eu am scris mai inainte,nu tati.pe el nu-l intereseaza.stiu ce inseamana sa nasti si sa tresari la fiecare miscare a copilului, sa vrei sa muti muntzii doar ca bebe al tau sa fie bine.Da, am judecat-o pe viitoarea mamica,dar vad ca mai tare s-a suparat altcineva.e usor sa dai sfaturi de astea cand nu e vorba de copilul tau,nu-i asha "avansata" isalela cu 333? si cat de inteligent e sa dai sfaturi extrase din ce-ai auzit tu la altii?
draga,nu stiu cum te chiama,cea care s-a lasat de fumat...ce usor acccepti parerea celor care "te inteleg"! proabil esti foarte tanara.
iullius
Postat pe 22 Iulie 2009 07:10
eu scriu aici nu ca fumator (caci nu sunt), si nici ca sa pledez pro sau contra fumatului (caci oricum ar fi inutil) ci ca sa va asigur ca daca nasti un copil cu orice fel de probleme (al meu a avut o malformatie care din fericire a fost tratabila insa a necesitat 2 operatii si chiar si acum, dupa aproape 2 ani inca mai ia medicamente, in aceasta situatie zic: o sa iti smulgi parul din cap si o s plangi lacrimi peste lacrimi intrebandu-te unde si cu ce ai gresit tu in sarcina (eu una nu am fumat, nu am baut cola, am mers la toate ecografiile, nu am luat nici un fel de medicamente etc etc etc, aparent nimic din ce puteam eu evita, si totusi... ), o sa cauti toate amanuntele si o sa te invinovatesti de tot ce iti trece prin minte chiar si cand dr iti vor zice ca nu e vina ta si ca nu puteai evita (dar tu te vei intreba: si daca totusi e ceva ce n-am facut eu bine undeva). si chiar daca nu te vei intreba, vei alerga cu copilul prin spitale si bine nu-i va veni usor nici lui si nici tie. (sigur, o sa zici , eu insami recunosc ca nu am fumat si ca deci nu de la fumat i se putea trage). Dar repet: daca poti face ceva sa eviti orice problema, de ce sa nu o faci? doar pt ca altii nu au patit? copilului taui ce ii vei explica daca te va intreba cum de i s-au intamplat lui toate astea? ii vei spune ca au contat mai mult tigarile si oamenii care "te intelegeau"? Fiecare face cum crede, eu atat am vrut sa spun ca daca doamne fereste se intampla ceva, vei plange greu faptele tale ....
pinicuta
Postat pe 22 Iulie 2009 07:39
De ce oare nu se poate discuta fara sa intepi sau sa se creada altul mai presus, ca le stie pe toate. Fiecare face asa cum ii spune doctorul sau cum a mai auzit de la altii si sa fim seriosi am intalnit atatia pe forumul asta care ii judeca pe cei care nu se iau dupa sfatul unei persoane specializate si asculta sfatul sorei, mamei, nasei, vecinei - in opinia lor nu conteaza ca sfaturile apropiatilor poate tot de la un doctor vin. Eu chiar nu cred ca acele persoane pentru orice chestie au sunat doctorul, dar sa ma ierte D-zeu sunt atatea lucruri pe care n-ai de unde sa le stii in ceea ce priveste cresterea unui bebe si nici macar de doctori nu tin si atunci pe cine intrebi? Eu nu-i judec pe cei care fumeaza asa cum au facut altii, poate un pic pe cei care fumeaza mult prea mult si asa cum am mai spus si alta data eu personal stiu doctori care spun clar ca daca ai fumat pana in momentul in care ai ramas insarcinata nici nu e indicat sa le lasi brusc si total pentru ca in conditiile astea toxinele ajung mult mai mult si mai repede la fat. Si atunci de ce ii judecam ca doar unii chiar de la medic au primit sfatul ca pana la 5 tigari pe zi in sarcina nu e un pericol. Si pinicuta are dreptate cate mustrari de constiinta nu iti faci daca copilul tau s-a nascut cu o problema, te gandesti daca tu esti de vina, unde ai gresit tu. Dar eu zic ca e atat de greu sa tinem cont de absolut tot ce e interzis in sarcina incat cred ca e imposibil 9 luni de zile sa nu incalzi vreo regula - eu personal cunosc atatea restrictii, incat recunosc ca uneori am mai dat in laturi si ma rog zi si noapte sa fie copilul sanatos si sunt sigura ca m-as fi rugat si daca reuseam sa nu incalc nicio regula. Si exemplific numai asa cateva si ii felicit pe cei care reusesc 9 luni de zile sa nu se atinga de nimic din ce nu ai voie - sa nu mananci prajeli, tocaturi, grasimi in general, conservaraie, sa nu bei alcool, cafea, sa nu fumezi desi eu asta cred ca e valabila cu cateva luni dinainte de a ramane insarcinata dar nici sa nu inhalezi fum, sa nu bei sucuri cu acid sau apa minerala, sa nu faci baie in cada doar dusuri, sa nu pastrezi o sarcina mai repede de 6 luni de la intreruperea anticonceptionalelor sau de la un chiuretaj, sa nu stai la soare, sa nu mergi la plaja, cate si mai cate. Eu una recunosc, cafea n-am mai baut, beau fara cofeina si totusi la un botez chiar am baut doua guri de cafea normala, sucuri cu acid de asemena recusnosc ca numai d-astea beau, e drept ca mai rar, ma abtin, mai beau apa, dar sucurile fara acid indiferent de care sunt de orice firma ori fi ele sau freshuri nu pot sa le sufar, nu pot sa beau asa ceva si chiar nu pot sa ies si eu la o terasa si sa beau apa plata. Nu pot sa zic am mai mancat si o conserva de peste sau de pateu, n-am mers la mare desi imi doream f mult, deci recunosc ca am mai calcat pe langa regulile doctorilor. N-are decat sa ma judece cine vrea ca n-am reusit sa tin cu strictete toate aceste reguli, ma rog la D-zeu ca bebele meu sa fie sanatos si sa nu fiu pedepsita prea aspru pentru scaparile mele, dar repet, nu cred ca toate mamicile au reusit sa tina la sange toate aceste regului si nici nu cred ca trebuie sa le judecam la modul n-ati respectat regulile inseamna ca nu v-a pasat de copilul vostru. Hai sa fim seriosi.
kidz000722
Postat pe 22 Iulie 2009 09:15
fetele, eu daca m-am lasat de tigari ( si nu pot spune ca eram o fumatoare inraita, adica puteam sta fara tigari si cateva zile) cu cateva luni , 2-3 luni inainte de a ramane insarcinata, si acum pe timpul sarcinii mai beau cate o cescuta f mica de cafea sau capucino odata la o luna.. cam asa .. credeti ca ar dauna bebelului?
cristinaflorentina_2000
Postat pe 22 Iulie 2009 09:51
wow si e vina mea ca postezi tu sub nume de barbat?
:O sa sunt tanara ...fac 23 de ani curand...dar asta nu inseaman ca nu sunt cu capul pe umeri ...si ca nu stiu ce fac ...sau ce vreau....oricum nu are rost sa mai comentez pe aceste subiect cu toate ca eu l-am deschis...da stiu ca voi avea mustrati de copnstiinta...daca nu ma gandeam la asta si la sanatatea copilului meu niic nu faceam efortul de a ma lasa de fumat si nici nu exista acest topic...dar e mult mai simplu sa aruncam cu pietre,....bafta si ramaneti perfecte!!!!!
kidz001185
Postat pe 22 Iulie 2009 19:09
stai linistitta! nu e vina ta pt nimic.nu m ascund sub nume de barbat,tocmai de aceea de cate ori am postat eu(foarte rar), am specificat.asa e, nu are sens sa mai comentam
iullius
Postat pe 23 Iulie 2009 07:03
ce am vrut sa zic eu pt inteligentii de pe acest forum asa cum a scris kidz001185 e f ursor sa judeci,sa dai cu pietre si daca suntem tinere ce ,asa am fost toti,toti gresim dar nu va dati seama ca asa ati fost si voi,tinere si nestiutoare dar asta nu inseamna ca nu tinem la copii nostri....tigara nu este vina malformatiilor ,sunt mamici care nu fumeaza , nu bea o cafea sau nu ia o pastila...eu nu am fumat,dar o cafea pe zi am baut si asta pt k a zis dr.ginecolog iar pastile am luat la nevoie si doar ce era dat de la dr....si bebe nu a avut nici o malformatie...incercati sa nu mai judecati,sa nu mai dati cu pietre ,dati un sfat si atat...de ce nu se poate vb frumos...am zis eu isalela cu 333...sanatate la toata lumea si haideti sa fim mai buni ca si asa lumea asta s-a inrait prea mult...si app numele meu este Izabela,incantata de cunostinta
izab33lla
Postat pe 23 Iulie 2009 16:21
cristinaflorentina cafeaua cu cofeina este strict interzisa pe timpul sarcinii,cel putin aja mi s a spus mie.dar poti bea fara probleme o data pe sapt o cafea decafeinizata.de la 3luni eu nu mai suport nici tutunul,desi am fost fumatoare,nici cafeaua.dar de la 8luni se mai intampla sa mai beau ocazional o cafea decafeinizata.pupici
carter
Postat pe 23 Iulie 2009 19:24
cata dreptate ai izabela...s-a rait lumea asta...lol...mie dr imi spune sa beau o cafea pe zi pt ca am tensiunea mica...nu stii dupa cine sa te mai iei
kidz001185
Postat pe 24 Iulie 2009 15:06
nu cred ca dauneaza si zic asta din experianta...mie mi s-a recomandat kiar sa beau una slaba pe zi si am avut 2 medici ginecologi unu cu care am nascut si celalalt de policlinica si ambii m-au monitorizat pe timpul sarcinii,am intrebat medicul de familie si a zis ca daca nu e ness si e slaba nu are ce rau sa ii faca bebelusului...sanatate si pupici...
izab33lla
Postat pe 24 Iulie 2009 15:06
mltumesc mult draga mea..eu nu beau zilnic...si nu reusesc sa beau una intreaga...asa ca...nu imi mai fac grioji ca il supar pe bebe....ma rog sa fie sanatos
kidz001185
Postat pe 24 Iulie 2009 15:22
eu am fost fumatoare inraita chiar. cand am aflat ca sunt insarcinata am renuntat. acum dupa ce am nascut nu m-am luat de tigari. si ce se spune ca daca fumezi pe timpul sarcinii nasti copii cu greutate mica este fals. efectele fumatului se vad dupa nasterea copilului cand incep problemele cu infectiile respiratorii.
nicoleta26
Postat pe 2 Octombrie 2009 15:13
Am fumat în timpul sarcini și chiar în seara asta înainte sa găsesc acest sait, și am început sa fiu agitata când am citit câte efecte nocive și câte probele poate avea copilul, e adevărat dacă am fumat în primul trimestru de sarcina copilul ar putea avea probleme grave?? Fiindcă nu am somn noapte când ma gândesc cum am gresit
garbo_500800
Postat pe 24 Septembrie 2019 01:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Idei de cadouri pentru pitici 2 De la: tessy78 5 Decembrie 2009 09:27
sa fiu insarcinata? 7 De la: garbo_446242 18 Februarie 2019 07:31
mamici din spania 1 De la: segio2009 24 Iulie 2009 02:42
peacemaker 1 De la: garbo163403 20 Iulie 2010 14:07
pot fi gravida? 1 De la: garbo213283 10 Iulie 2011 18:45
Setari Cookie-uri