acte pt indemnizatie

buna mamici,
am rugamintea sa-mi spuneti, cu ce acte sa ma prezint la dosar pt indemnizatie? am tot citit pe site diferitepostari si nu mai inteleg nimic.
Eu pe 26 mai fac 126 de zile de co, pre si postnatal, lamuriti-ma va rog, si-a depus cineva actele recent? voi opta pt 85% din venit. Va multumesc anticipat.
aly_raz
Postat pe 6 Mai 2009 11:44
si eu tb sa depun pe 11 mai.. depinde de unde esti.. daca esti din bucuresti cauta pe site-ul de la directia generala de asistenta sociala si protectia copilului a sectorului in care locuiesti..
actele necesare sunt:
1. cerere (ANEXA 1 la H.G. 1682/2008, publicat n M.Of. 872/23.12.2008);
2. actul de identitate al solicitantului - (copie si original);
3. certificatul de natere al copilului pentru care se solicit dreptul (copie i original); hotrrea judectoreasc de ncredinare n vederea adopiei sau de ncredinare a adopiei, hotrrea judecatoreasc sau hotrrea comisiei pentru protecia copilului pentru msura plasamentului n regim de urgen (copie i original);
4. certificatele de natere ale tuturor copiilor nscui dup data de 1 ianuarie 2006 (copie si original);
5. Actele doveditoare privind realizarea de venituri precum i nivelul lunar al acestora eliberate de angajatori sau autoriti competente sunt urmtoarele:
Dovad eliberat de angajator din care s rezulte c persoana ndreptit :
a realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei naterii copilului;
nivelul lunar al acestora;
prima i ultima zi de concediu de maternitate;
data mplinirii celor 42 de zile reprezentnd concediul de luzie;
prima zi de concediu de creterea copilului.
sau - dovad privind veniturile realizate n anul fiscal anterior celui n care s-a nscut copilul i/sau dovad privind venitul calculat n vederea plii anticipate a impozitului precum i copia deciziei de impunere eliberate de autoritile competente;
sau - dovad eliberat de autoritile competente, n cazul persoanelor care realizeaz venituri neimpozabile;
sau - dovad eliberat de autoritile competente, n cazul asociailor unici;
- dovada eliberat de autoritile sau angajatori din care s rezulte data de la care solicitantul se afl n concediu pentru creterea copilului.
6. Dosar cu ina din carton (coperi ntregi);
7. Alte acte dup caz;
8. Pentru plata n cont bancar extras de cont, deschis la BCR, BRD, ProCredit, Transilvania, Romextera, Alpha, Piraeus, pe numele solicitantului la o unitate bancar din Bucureti.
dianecrii
Postat pe 6 Mai 2009 12:58
multumesc mult.
aly_raz
Postat pe 6 Mai 2009 16:49
tocmai am aflat ca azi a fost ultima zi de concediu..asa ca maine ma apuc sa strang actele.. iti spun daca aflu ceva nou
dianecrii
Postat pe 6 Mai 2009 17:42
ieri am umblat de am innebunit.. am fost la ghiseu de unde mi-am luat tipizatele: cele 2 anexe - cererea (anexa 1) si adeverinta (anexa 2).. dupa care am reusit sa imi strang toate actele in aprox 4 ore (noroc ca aveam datele necesare pt adeverinta)
la ghiseu nu a fost nimeni si depunerea actelor a durat doar 2 minute, cel mai rau a fost cu adeverinta ca a fost nevoie sa iau semnatura si stampila de la angajator.
spor la strans de acte si noroc la ghiseu!
dianecrii
Postat pe 8 Mai 2009 14:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
carnea 34 De la: office_salinasusesi_ro 13 Martie 2010 10:28
De la ce varsta ati introdus in alimentatia copiilor mezelurile usoare , gen sunca presata, parizer din piept pui etc? 12 De la: ruschita 14 Ianuarie 2009 16:28
4ani 8 De la: Valentina_Dragos_1 14 Octombrie 2012 17:16
VARICELA!!!! 5 De la: vasilicasavoiu 14 Ianuarie 2009 12:33
intoarcere in crestere copil 3 De la: stelutamonica 13 Noiembrie 2008 14:21
Setari Cookie-uri