credeti ca baietzeii se masturbeaza?

Vorbesc f serios. Baietzelul meu are 5 ani si a descoperit ca -i provoaca "placere" sa se joace cu ciucurelul. Ideea e ca atunci cand o face, se ascunde. Imi dau seama ce se intampla pt ca il gasesc in erectie. Avetzi sfaturi sau pareri? Atzi trecut prin asta? Nu stiu ce si cum sa-i explic
tickle
Postat pe 4 Mai 2009 21:38
evident ca e" masturbeaza" (na, se pipaie, nu ca se masturbeaza ca un adult), dar erectia lui poate nu e de la asta. si eu il gaseam pe al meu in erectie cand avea un an jumate si papmers (deci masturbarea iesea din calcul)
pinicuta
Postat pe 4 Mai 2009 23:20
buna, si noi am patit-o ca sa zic asa , cu cel mare , de pe la 2 ani la culcare (in special cind era mai agitat si nu putea sa adoarma) lua o pernuta si o strangea intre picioare, si asta s-a tot intamplat pina prin iarna ( nu f des), acum nu l-am mai vazut sa faca , am incercat noi sa vorbim cu el sa-i spunem ca nu e bine , dar e f greu sa-i faci sa inteleaga . El in iunie implineste 5 ani , sper sa nu mai faca ,oricum trebuie urmarit si vazut exact ce face .
o explicatie a medicilor este ca sunt mai activi sexual decat alti copii ,.
el cind era bebeles de f multe ori il gaseam in erectie cind ii desfaceam pampersul ( si fac o comparatie cu cel mic , la care s-a intamplat ceva mai rar)
rose_kidz
Postat pe 5 Mai 2009 15:13
nu cred ca ai ce si cum sa ii explici. ca nu e bine?pai de ce nu e bine? care e raul in taoata afacerea? rusinea sau ce? el sigur nu o sa inteleaga si cu cat ii interzici cu atat il va fascina mai tare si va face si mai si (ca orice lucru interzis). eu sincer nu cred ca e nici un pericol in faptul ca se ating din cand in cand (ca doar nu stau toata ziua sa se ocupe de locul cu pricina ), cred ca e o etapa si va trece ca toate etapele, cu cat o tratezi mai mult ca pe ceva normal cu atat mai bine. cu cat faci mai mare caz cu atat ii vei starni curiozitatea
pinicuta
Postat pe 5 Mai 2009 15:22
de altfel, scrie si in MAMA SI COPILUL:copiii incep sa isi descopere sexualitatea si in special baietii au o preferinta de a se juca la baie cu cuculetzul, ceea ce nu trebuie sa ne alarmeze si nu trebuie sa ii interzicem, pt ca e o parte a corpului ca oricare alta, de care nu trebuie sa ii fie rusine si nu trebuie tratat ca pe ceva anormal sau de ca si cum copilul ar fi obsedat sexual sau ceva de genul. copilului u trebuie sa ii fie rusine de el sau de coprul lui, trebuie sa se simta bine in pielea sa si noi trebuie sa il ajutam sa se cunoasca si sa stie ce si cum. (mai ales ca acum sunt atatea canale de informare si curand va sti mai multe decat noi )
pinicuta
Postat pe 5 Mai 2009 15:27
multumesc tuturor pt sfaturi... intr-adevar e normal la baietzei. dar e diferit doar sa auzi despre lucruri iar cand ti se intampla tie nu prea stii cum sa reactionezi. chestia cu perna stransa intre picioare o face si el. si i se intampla rar ce-i drept. dar vroiam sa ma asigur ca e totul in regula. multumesc din nou
tickle
Postat pe 6 Mai 2009 11:27
buna, si eu sunt mamica unui baietel de 6 ani, si noi am trait astfel de experienta dar nu cred ca putem spune ca se masturbeaza, asa cum pe rand si-au descoperit picioarele, manutele asa se intampla si acum dar pt ca le face placere cu siguranta se vor atinge in zona. Eu i-am explicat ca ar fi bine sa nu mai umble la cuculet pt ca dupa aia o sa-l usture cand o sa faca pipi, pe moment alta explicatie nu am avut ce sa-i dau.
maria15
Postat pe 9 Septembrie 2009 15:00
buna,puiul meu are 6 luni si cand il desfac la pampers,uneori ii gasesc cocoselul in erectie...eu zic ca e ceva natural la baietei.
danalexandru
Postat pe 29 Octombrie 2009 19:53
Buna, din pacate puiul meu se joaca cu cuculetul foarte des are deja 9 ani si mi-e frica sa nu ramana cu ceva urmari.Sexualitate anormala sau alte probleme.Nu mai stiu ce sa-i zic sau sa fac sa renunte la acest obicei????1
kidz003858
Postat pe 8 Martie 2010 17:22
Eu l-am gasit pe al meu l-a 4 luni cu cocoselul in erectie si cand il ating la cocosel sa-l decalotez rade.
Mai tarziu tre chiar sa-l invatam noi cum sa se spele singur la cocosel.
Mie nu mi se pare ceva anormal,nu vad ce rau ar putea sa-i faca.
Cu cat creste mai mare,cu atat o v-a face mai des,eu asa cred din cate am auzit.
O sa-l intreb mai multe pe sot
bau
Postat pe 8 Martie 2010 17:36
Cica au erectie inca din viata intrauterina asa mi-a spus medicul. Si eu il gasesc de multe ori cu cocoselul in erectie cand il schimb si la fel rade cand il decalotez. Mai nou cand il schimb repede pune manuta si rade.
viobregar
Postat pe 8 Martie 2010 18:31
nu este nici o probllema ca baietii se joaca cu cocoselu, am citit tot de pe net ca baietii si fetele chiar si la o varsta foarte frageda se masturbeaza, nu este nimic rau, prin asta ei isi descopera sexualitatea, cu cat ii spui sa nu mai faca o va face mult mai des dar poate sa dispara de la sine, de multe ori nici nu trebuie bagat in seama, si eu ii mai luam mana lui andrei sa nu mai faca dar nu inceta si ii puneam pampersul si gata, sunt si ei curiosi
cand e la joaca cu copii sa nu faca, chiar daca stii ca face ii spui de acasa ca nu are voie si nu e frumos
Laura_M
Postat pe 13 Martie 2010 22:24
CITEZ
Masturbarea este un lucru obisnuit la copiii mici. In majoritatea cazurilor, este considerat un comportament natural, normal la copiii de toate varstele. Deseori copiii incep sa se masturbeze in jurul varstei de 18 luni. Masturbarea tinde sa devina mai frecventa intre trei si cinci ani. Apoi descreste ca frecventa pana la pubertate. Multi parinti sunt surprinsi sau socati sa afle despre masturbarea copiilor lor. Ei trebuie sa stie ca masturbarea nu determina afectiuni fizice copiilor. In majoritatea cazurilor problemele apar doar cand parintii exagereaza. In aceste cazuri copilul se poate teme ca va fi prins si va fi facut de rusine. Iar aceasta teama duce la o stare extrema de anxietate care poate necesita consiliere si terapie.
Pentru ca parintii sa faca fata cu succes acestei situatii ei trebuie sa stie cand este un comportament normal si cand poate sugera probleme ascunse.
De ce se masturbeaza copiii?
- Placere. Ei invata foarte repede ca se simt bine atunci cand practica masturbarea.
- Auto-linistire. Pentru multi copii masturbarea reduce tensiunea. Acesti copii se pot masturba cand sunt suparati, obositi, plictisiti sau stresati.
- Explorare. Multi copii se masturbeaza ca parte a curiozitatii lor naturale fata de propriul corp.
Ce pot face parintii?
- Sa ignore comportamentul. Masturbarea este un comportament natural la majoritatea copiilor. Cel mai bine ar fi ca parintii sa trateze acest subiect cu indiferenta. Parintii nu ar trebui sa-si determine copiii sa renunte la masturbare prin pedepsire, amenintari sau mustrari. Daca fac acest lucru pot induce copilului ideea ca organele genitale sunt ceva rau sau murdar.
- Sa-si mentina calmul. Parintii ar trebui sa se abtina sa aiba reactii exagerate si ar trebui sa retina ca masturbarea nu are consecinte fizice negative. Daca parintele exagereaza ar putea induce copilului o teama fata de propriul corp.
- Sa nu fie surprinsi. Masturbarea la copilul mic este destul de frecventa.
Masturbarea in locuri publice
Masturbarea ar trebui realizata in intimitate. Majoritatea copiilor mici totusi, nu stiu diferenta dintre loc public si comportamente intime. In aceste cazuri, copiii trebuie invatati. Parintii ar trebui sa trateze masturbarea in public a copilului ca pe orice alt comportament al acestuia care nu trebuie facut in public, cum ar fi, curatarea nasului.

Iata cateva lucruri specifice care pot fi facute pentru a minimiza masturbarea in locuri publice:
- Sa ofere de explicatii: daca parintele descopera ca copilul sau se masturbeaza in locuri publice, ar trebui sa-i spuna ca acesta este un lucru care se face in intimitate, spre exemplu, in dormitor sau in baie. Parintii ar trebui sa foloseasca astfel de cuvinte: poti face acest lucru in baie sau in dormitorul tau, dar nu la magazin unde sunt si alti oameni de fata. Parintii ar trebui sa se abtina de la a critica, cicali sau pedepsi copilul.
- Sa ofere alternative: Parintii ar trebui sa ofere copiilor altceva de facut cu mainile cand acestia sunt in locuri publice. Sau pot sa-i distraga de la aceasta activitate, sugerandu-le o alta.
- Mentinerea unei atitudini constante: Daca copilul, spre exemplu, se masturbeaza in timp ce este la cresa, parintele ar trebui sa gaseasca o solutie impreuna cu ingrijitoarele de la cresa. Este important ca acest comportament sa fie tratat in acelasi mod atat de parinte cat si de alte persoane care se ocupa de copil.
Cand se solicita ajutor profesional?
Rareori, comportamentul de masturbare al copilului este un indicator al altor probleme. Parintii ar trebui sa consulte pediatrul daca:
- masturbarea copilului interfera cu interactiunea sa sociala
- tehnicile de eliminare a masturbatului in public au esuat
- parintii sunt ingrijorati pentru sanatatea copilului
- parintii cred ca copilul nu se masturbeaza ci se scarpina sau isi atinge zona genitala datorita unui disconfort; este posibil ca in acest caz copilul sa aiba o infectie sau o eruptie cutanata
- masturbarea este constanta.

De retinut ca acest comportament este deseori intalnit la copilul mic si ca rareori este necesara interventia medicala.
Masturbarea ca tulburare comportamentala
Studiile arata ca tendinta spre masturbare a copiilor foarte mici trebuie ignorata complet. Reactiile exagerate ale parintilor ii pot face pe copii constienti de ceea ce fac. In plus ii va face sa se simta vinovati de ceva ce este natural la varsta lor. Doar cand masturbarea este excesiva poate duce la tulburari ale dezvoltarii sexuale si sa afecteze existenta copilului. Acestea apar la varsta pubertatii si adolescentei.
Acest comportament exagerat apare in cazuri specifice:

- Lipsa atentiei parentale. Acest comportament afecteaza in special copiii care provin din familii dezorganizate si sunt neglijati de parintii care nu au timp pentru ei. Acesti copiii nu sunt doar foarte nesiguri, dar isi doresc si foarte multa atentie si companie. Daca nu o primesc de la ceilalti, si-o ofera singuri. Si daca le ofera placere, asa cum se intampla in cazul masturbarii, devine o obisnuinta si le este foarte greu sa renunte la ea. Copilul va avea tendinta de a-si petrece timpul in cautarea unor activitati care ii ofera placere, pe care le practica fara teama sau rusine. Acest fapt devine cunoscut parintilor doar in momentul in care copilul este acaparat de aceasta activitate, care ii modifica comportamentul si viata. Tot acum apar si teama sau anxietatea

Laura_M
Postat pe 13 Martie 2010 22:46
la noi se intampla in mod special dupa baita , atunci il ung cu crema si il las liber cateva minute, e tare incantat, mie chiar imi place sa-l vad asa de fericit vom vedea pe parcurs, sper ca totul sa decurga intr-un mod cat mai firesc
aly_raz
Postat pe 13 Martie 2010 22:54
asa si la noi si dupa ce-l mai schimb de pampers, nu pot sa-l cert, ce sa facem daca suntem mame de baieti
Laura_M
Postat pe 13 Martie 2010 23:02
mie mi se pare interesant, clar e o provocare pentru mine si chestia asta, sper sa fac fata cu brio si baietelul meu sa nu se simta niciodata rusinat fata de mine
aly_raz
Postat pe 13 Martie 2010 23:05
acum citeam cum sa obisnuiesti copilu sa faca la olita si cum sa-i pui putzulica in pampers, cred ca cu baietii e mai mult de lucru decat cu fetele
Laura_M
Postat pe 13 Martie 2010 23:07
am facut ce mi-am dorit asa ca trebuie sa le invatz pe toate
Laura_M
Postat pe 13 Martie 2010 23:08
la fel zic si eu, din punct de vedere matern, o sa le fie taticilor mai usor in schimb, deja al meu a invatat sa dea cu piciorusul in minge (meritul lui tasu) in schimb eu cu olita...pffffai , mai am de lucru

laura, suntem scuze mamici
aly_raz
Postat pe 13 Martie 2010 23:10
Laura27 cum trebe pusa putzulica in pampers?
bau
Postat pe 13 Martie 2010 23:12
m-am luat si eu dupa o colega sa-l pun mai des pe olita cam din doua in doua ore dar nu stiu daca reusesc ceva, poate cand o sa mai creasca si o sa inteleaga, asa mai face daca-l pun, normal, nu are pampers face baiatu unde poate :d
Laura_M
Postat pe 13 Martie 2010 23:13
pai unele spun s-o lasi asa cum e, altele sa o ridici, am incercat si eu si cand i s-a umplut pampersul si l-am schimbat era in pozitia ei de somn, la cat se agita piciu meu nu e de mirare si m-am hotarat s-o las asa
Laura_M
Postat pe 13 Martie 2010 23:15
nu-ti fa probleme ca suntem pe langa subiect ca din 8 vad ca nu a mai scris nimeni si m-am trezit si eu repede sa le las o scrisoare si vad ca am cu cine sa vb
Laura_M
Postat pe 13 Martie 2010 23:17
ar fi culmea acum sa-i stea dumneaei in sus la cat se foiesc ei toata ziua, logic ca isi revine la forma initiala
aly_raz
Postat pe 13 Martie 2010 23:21
L-am surprins pe puiul meu (3 ani) ca era cu mana la cuc si radea. Daca il face sa rada credeti ca va renunta usor la "obicei" ? Nu am exagerat , i-am zis sa se imbrace ca raceste cucul.
Cat timp a avut pampers (pana la 2 ani) nu a avut treaba cu cucul.L-a descooperit cand era liber, doar in chilotei.
Ziceti ca e viata grea viata de mamica de baietel?!:)) Eu am si fetita si cand o schimb de scutec vine sa vada cucul surioarei lui...o feresc cat pot si aduc vb de altceva..:)) offf
Euridice
Postat pe 11 Aprilie 2010 14:06
si de ce o feresti? sunt copii, e curios si el, si cu cat ii interzici mai tare cu atat va fi mai curios. f bine, sa vada ca surioara lui e fetita si e altfel construita. e normal sa afle nu? de ce ti-e teama?
pinicuta
Postat pe 11 Aprilie 2010 18:04
buna am tot cautat, ma numesc... cristina , si am un baiet de 9 ani are penisul de 18 cm in flec si in erectie de 20 cm vreu sa va intreb e ceva normal sotul spune cai bine el se bucura .. dar mie nu stiu ce sa zic mas
garbo_414358
Postat pe 10 August 2015 13:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Trimite scrisoara ta lui Mos Craciun! 1 De la: kidz005952 13 Decembrie 2009 02:32
cum crestem imunitatea bebelusilor impotriva virusilor? 2 De la: alinacristina 29 Martie 2010 15:20
vand patut +saltea,port bebe chicco 1 De la: onutza 19 Iunie 2009 11:06
Bebe fericit!!! 5 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:43
vand hainute bebe pana la 1 an 1 De la: ioana_alexia 27 Iunie 2010 13:53
Setari Cookie-uri