ajutor!!!!!!!!!teama de apa!!!!!!!!!!1

bb meu in varsta de 10 luni a prins frik d apa,din cauza unei ''baitze'' facute de stra-bunik cu dusul deoarece era''murdar'',de atunci ori s-a speriat de dus,ori de faptul k nici un membru al fam care ii facea baitza de obicei nu era si am probleme,nu mai vrea la apa,nici macar sa ne spalam pe fata dimineata,am schimbat locul cazii(am mutat-o in camera),am folosit alte jucarii.......sunt mirata deoarece lui ii placea foarteeeeeeeeee mult in cada,mai ales la dus,se juca cu ratele,vapoarele si ce mai avea el pe acolo,insa acum urla din toate puterile de te face sa renunti la baie,si ........chiar as dori daca a mai trecut cineva prin faza asta poate imi da un sfat,multumesc fetelor,astept raspunsurile voastre!!!!!!!!!
mihamedlife
Postat pe 4 Mai 2009 20:45
incearca si lasa-i pe el un rand de hainute subtirele ca sa nu mai simta asa de tare contactul cu apa si poate asa nu se va mai speria sau lasa-l in apa cu jucaria lui preferata.i-a intrat cumva apa in ochisori ?de ii e asa de frica?
silviatatu
Postat pe 4 Mai 2009 21:02
buna..si noi am patit asa ceva cd am fost o saptamana in vacanta si la baie nu aveau cada si a trebuit s-o spal cu dus,dar din acela fix si a fost teroare. desi am intrat si eu si sotul meu cu ea,tipa de numai putea.

dar asta a fost doar o saptamana,cd ne-am reintors acasa nu a mai plans. plus ca o data pe saptamana merg cu ea la inot si cd iesim si merg sa-i fac dus, avem aceeasi teama si tipete.dar apoi ii trec si e ok. cd vine timpul seara de baita abia asteapta,plange cd o scot.

am uitat sa spun ca fetita mea are 9 luni

va pup
horobeanu
Postat pe 4 Mai 2009 21:46
noi am reusit (in cadita nu mai voia deloc) , sa facem baie in cada cu tati si cu jucarii, si e chiar fascinat. si daca intr-o zi nu vrea, ii zicem ca nu face el baie ci tati, si ca noi doar intram (adica el) sa il spalam pe tati, si aruncam cu apa mai intai pe tati pana se linisteste el si cand s-a mai linistit il udam si pe el cu apa (incet, mai intai cu o mana umeda si apoi cu mai multa apa)
pinicuta
Postat pe 4 Mai 2009 23:18
ms pt sfaturi,si noua ne placea rau de tot in apa,am facut dus cu tati(din ala fix)de la 1 luna,insa aceasta problema a aparut cand strabunik si cu tati i-au facut dus dupa un ''pamapars murdar rau'',ideea este k si pana atunci dupa baitza ne clateam cu dusul deci teoretic nu trebuia sa se sperie ,insa nu stiu ce nu ia placut lui,am schimbat locatia caditei de dus,degeaba....i-am dat jucaria preferata....degeaba,i-am aratat pana si punga cu pufuleti pe care o adora ,o sa incercam cum a spus Silvia,ideea este k vrea sa-l iau in brate cd este in caditza ,intinde manutele spre mine se vede clar k este speriat!pe 23 mai plecam in concediu si imi pare tare rau k am luat special hotel cu piscina sa ne balacim,nu avem nici caditza lui deci va trebui sa facem dus,am facut baie si cu tati insa degeaba tot plangem
mihamedlife
Postat pe 6 Mai 2009 11:57
poate o fi fost apa prea fierbinte. am patit ceva asemanator, dar ne-a trecut repede.L-am lasat la bunici o zi si seara cand l-am luat acasa, cand sa ii facem dus, nu mai vroia sa stea, si credem ca l-au spalat bunicii cu apa ceva mai fierbinte.Doar in seara aceea s-a speriat. Nu stiu ce sfat sa iti dau.Bafta multa!
sabina82002
Postat pe 7 Mai 2009 23:13
Imi imaginez o idee, poate o functiona nu stiu ,dar evident ca i sa facut baitza fierbinte ceea ce l-a speriat - deh batranii asa stiau ei.
Intr-o piscinuta mica de umflat sau chiar in catitza lui de pus apita nu multa sa nu cada cu capul acolo si lasat el afara sa se joace cu jucariile de apa, sub supraveghere permanenta, ca o sa il atraga si incet incet, dupa ce face tot o apa logic poate prinde singur curaj sa mai bage pe langa manute si un piciorus, etc.Iar la baie de discutat mereu cu el, ca apa e buna uite iti bag o manuta sa vezi ce buna e, apoi un piciorus, etc. adica copii inteleg mai mult decat ne imaginam noi si incurajat sa probeze temperatura apei sungurel apoi indemnat incet incet sa intre - nu fortat ca refuza, trebuie obtinut cu orice pret acceptul si colaborarea lui, si apoi cumva lasat sa se joace cu dusul singurel in mmanutele lui cu presiune mica ca oricum va face lacaraie, dar asta e. Cumva copilul trebuie sa capete incredere si sa aiba sentimentul ca are control asupra ce i se intampla.
clauco
Postat pe 30 Septembrie 2009 11:49
Bebelina mea are 5 luni si acelasi lucru ni s-a intamplat si noua, numai ca atunci cand ii faceam noi baitza, tatii a vrut sa o spele pe ochisori si ea si-a ridicat capul si i-a intrat apa in ochisori. Numai suporta nici cel mai mic contact cu apa, nici makar sa o spal la fundulet, daca incercam sa o bag in baitza tremura si plangea cu mare jale. Eu sunt credincioasa de felul meu, si am o biserica si un duhohnic, care m-a ajutat mereu, asa ca am fost cu asta mika la biserika, a citit-o preotul si mi-a dat un mir cu care sa o dau dimineata si seara timp de trei zile, si nu mika mi-a fost mirarea cand bebelina mea a uitat complet de frika de apa, chiar adora sa stea in baitza.
iasmina_kidz
Postat pe 7 Octombrie 2009 21:56
:sml-jumping00 44:
daniel_rizea
Postat pe 23 Decembrie 2009 10:00
Ciao,


si noi am patit ceva asemanator dar si-a revenit cam dupa o luna . In tot acest timp tati ii canta si eu il spalam dar foarte sumar pana s-a obisnuit. incercati si voi poate functioneaza.

bafta
t_oana
Postat pe 20 Ianuarie 2010 10:52
bebelina noastra e prietena cu apa pana in momentul in care o atinge vreun strop pe fata ...pe urma urmeaza urlete si gata cu prietenia
cory_emy
Postat pe 18 Martie 2010 19:36
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 14 Aprilie 2010 12:27
si eu cu andrei am patito cand am renuntat la cadita lui si vroiam sa facem baie in cabina de dus, ii era frica de dus si de atunci l-am luat de fiecare data cu mine sa pregatim amandoi baitza, tine singur de dus, se joaca cu apa ii pun jucarii si atunci nu isi mai da seama... a si uitat de dus, daca vede ce faci cu el, ii pui manutza, il inveti si pe el atunci poate se obisnuieste, cu andrei a mers treaba, pregatiti amandoi baita
Laura_M
Postat pe 17 Aprilie 2010 12:43
fetelor nu ai depasit teama de apa dar am avut o perioada groaznica plangea asa tare la baie ca se inneca si nu stiam ce si cum sa fac

acum abea asteptam sa facem baie dar tot mai avem o problema..in cada nu stam in funs deloc,numai pe vine sau in picioruse,oare de ce?va confruntati cu asa ceva?
anaROBERT
Postat pe 17 Aprilie 2010 13:13
de cand a mai crescut andrei nu mai vroia sa-l las pe spate (sa-l aplec putin) sa-l spal pe cap, dar mi-am dat seama ca numai ma chinui si asa ca iau apa in palme si ii torn pe cap ca la cate sampoane sunt acum sa nu usture ochii n-are rost sa-l las pe spate... ana e bine ca sta si pe vine, andrei de frica nu vroia sa stea nici macar in picioare
Laura_M
Postat pe 17 Aprilie 2010 17:44
sta pe vine si in picioruse atat dar nu vrea sa stea in fundulet deloc oare de ce,cat o sa mai stea asa?

si eu la fel nu ma lasa sa ii dau capu pe spate sa clatesc cu dusul si asa ca inmoi bine buretele si il storc in cap si asa ii pace chiar rade
anaROBERT
Postat pe 18 Aprilie 2010 00:31
office_salinasusesi_ro
Postat pe 19 Aprilie 2010 08:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
lotiuni de plaja 6 De la: garbo_379036 2 Iunie 2014 15:30
usturoiul 2 De la: tatusilvia 30 Septembrie 2009 17:04
Curiozitatea 2 De la: garbo_479988 23 Decembrie 2017 07:56
Tort bebe un anisor 18 De la: office_salinasusesi_ro 12 Februarie 2010 16:21
somn agitat 37 De la: crys_1976 29 Aprilie 2018 20:24
Setari Cookie-uri