enterocolita sau eruptie dentara?

SALUTERE LA MAMAICI SI BEBEI............AJUTATI-MA SI PE MINE CA AM O PROBLEMA
FETITA MEA DE 6 LUNI ARE DE CATEVA ZILE DIAREE A FACUT FEBRA DOAR O ZI A VOMITAT DE CATEVA ORI SI DE LA DR MI-A ZIS CA SUNT PUSEURI DE LA ERUPTIA DENTARA DAR EU AM CITIT SI DESPRE ENTEROCOLITA SI SE ASEAMANA SIMPTOMELE
NU STIU CE SA CRED CA NU IMI DAU SEAMA CE ESTE
CUM STIU CAND APAR DINTISORII IN AFARA DE ACESTE SIMPTOME?M-AM UITAT LA GINGIUTE DAR PARCA NU S-AR CUNOASTE CEVA,NU SALIVEAZA F MULT SI JUCARIILE IN GURA LE BAGA DE OBICEI DECI...........NU IMI DAU SEAMA

AJUTATI-MA CU NISTE SFATURI CA NU STIU CE SA CRED

PUPICI LA BEBICI
crys_1976
Postat pe 7 Aprilie 2009 11:33
buna.....nu stiu ce sa-ti spun dar fetitei mele cand i-au aparut primii dintisori, adica la 6 luni si o saptamana (2 jos,in acelasi timp) nu a avut nimic: nu a salivat,nu febra,nimic.

poate e altceva....mai du-te si la alt doctor sa mai ceri o alta parere daca bebele se simte in continuare rau.

pupici si sanatate
horobeanu
Postat pe 7 Aprilie 2009 12:01
draga mea eu ti-as zice sa mergi la un pediatru pentru ca medicii de familie se mai inseala oricat de buni ar fi ei.Lui Sebi cand i-au iesit dintii de jos nu am simtit nimic si tot ambii deodata i-au dat dar la cei de sus a fost groaznic a facut diaree,febra, era suparat si nu s-a dat jos din brate cateva zile ca-mi venea sa plang si eu cu el nu dormea noaptea rodea tot ce prindea prin casa inclusiv pe noi de maini chiar si pe titi vroia sa o roada sau nu vroia sa suga de mancat manca doar te miri ce desi el este un mancacios asa ca nici nu vreau sa ma gandesc cum o fi cand o sa-i dea maselutele sau caninii.Va doresc multa sanatate.
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Aprilie 2009 12:24
Nu vreau sa te sperii dar sunt sanse foarte mari sa ca fetita ta sa aibe enterocolita sau rotavirus trebuie neaparat sa chemi salvarea si sa te duci la spital pt un control amanuntit nu este de stat cu asa stari in casa.Iar medicul de familie la fel trebuia sa iti spuna.Scuzama ca iti spun asta dar am si eu o fetita care mi-a facut prima oara eneterocolita la 1 si 2sapt dar nu a avut decat scaune apoase si cu sange iar a daoua oara acum la 9luni mai exact 2sapt au trecut decand am foat internata cu ea.Boala ei a incepuse sa se manifeste duminica cu multe scaune si eram la socri in alta localitate a trebuit sa o tratez eu 2zile pana m-am intors adoua zi acasa si marti m-am dus la pediatru mi-a dat tratament acasa dar nu a avut efect si joi ne-am internat era foarte deshidratata pt ca tot ce bea si manca voma era insetata si infometata am stat cu ea pe perfurzii 2zile si deabia vineri si-a revenit cum trebuie fara sa mai vomite incet incet am revenit la normal dar am satt 4zile internate si cu regim de o saptamana acasa.DE aceea iti spun ca nu e de stat pt ca nu cred ca vrei sa ajungi ca mine totusi sper sa fie ceva usor decat ca la mine poate nu chiar enterocolita dar nici de la dinti nu este.Sanatate si sa ne tiii la curent ce-ai facut
maria_serafim
Postat pe 7 Aprilie 2009 12:34
Am uitat sa iti spun ca si fetita mea facuse febra vreo 2zile.
maria_serafim
Postat pe 7 Aprilie 2009 12:37
cand sebi a facut diaree de la primul scaun l-am trecut pe regim fara lapte ceai de menta+1 pliculet de hidrasec +orez cu morcov fiert+banana fiarta acum la 6 luni sincer nu stiu ce sa zic daca nu i-ai inceput diversificarea cel mai bine e sa mergi urgent la pediatru sau la un spital apropiat pentru ca daca are diaree de cateva zile si intradevat o avea enterocolita este foarte grav... o banala enterocolita sa zic asa duce la septicemie asa ca "fuguta la spital" ca noi doar iti putem da sfaturi si vorbi din pataniile noastre dar sa stii ca nu suntem medici si daca am fi ar trebui sa-ti consultam copilul si sa-i facem cel putin un test de coprocultura ca sa vedem ce si cum .
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Aprilie 2009 12:48
MULTUMESC PT SFATURI........DIVERSIFICAREA AM INCEPUT-O DE LA 3 LUNI LA RECOMANDAREA MEDICULUI SI NE-A MERS FF BN
PROBLEMA E CA NU VREA SA MAI MANANCE CU LINGURITA SI I-AM PUS OREZ FIERT BN IN BIBERONUL CU LAPTE
MANCAM LAPTE FARA LACTOZA CA ASA NE-A ZIS DR
IAR MORCOVELUL CU OREZ L-AM PUS IN BIBERONUL CU SUPA CA ALTFEL NU VREA
FEBRA NU A FACUT DECAT O ZI
IN REST E VIOAIE,SE JOACA SI DOARME BINE II DAU DEBRIDAT SI NUROFEN
DAR NUSH CE SA MAI ZIC DACA NU TRECE CRED CA O SA MERG LA ALT DR DESI DR NOASTRA ARE SPECIALIZARE IN PEDRIATRIE
A ZIS SA MA ASTEPT LA PUSEURI DE GENUL ASTA CA DINTISORII CRESC-ASTEA SUNT CUVINTELE EI
EU CHIAR NU STIU CE SA MAI CRED
PUPICI
crys_1976
Postat pe 7 Aprilie 2009 14:33
eu daca as avea dubii in ceea ce priveste doctorita de familie as schimba-o acum tu stii ce-i mai bine pentru copilul tau si eu am avut duminica dimineata un schimb de replici cu doctorita de familie si pana la urma mi-a dat dreptata asta dupa ce a sunat-o pediatrul asa ca...nu stiu ce o fi si cu doctorii astia oricum tine-o sub observatie si la cel mai mic semn nu mai astepta eu nu pot dormi nici noaptea daca sebi are ceva cand ii ies dintisorii stau numai langa patutul ca mi-e frica sa nu faca febra sau mai stiu eu, cand are rosu in gat ...oricum diversificarea mi se pare ca ati inceput-o destul de devreme (dar daca asa vi s-a spus...)noi am inceput pe la 5 luni si jumatate cam asa...
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Aprilie 2009 21:12
Daca ai probleme cu durerile de dinti datorate aparitiei dintisorilor foloseste Baby Orajel!


http://www.geocities.com/babyorajel_ro/
danielanovalex
Postat pe 5 Iunie 2009 19:44
Buna, am 1 baietel de 11 luni a facut temperatura mare asa din senin 39,5; si a varsat, am plecat imediat cu el la spital in ziua respectiv pana la ora 15:00 a avut 6 scaune f moi "enterocolita" cu rosu in gat am stat internati 3 zile in spital nu a mancat decat 1/2 banana si putin ceai, mucilagiu d orez nu a vrut, dupa care am avut tratament acasa pt alte 2 zile cu antibiotic, panadol dupa care a facut iar temperatura, am plecat iar cu el la spital (manca numai lapte fara lactoza nan), si am facut antibiotic injectabil la 12 ore la spital a fost bine dupa acest tratamen. Dupa o sapt iar a varsat nu prea manca si era f agitat am sunat dr pediatru si se pare ca acu e de la dinti, asa tare m-am ingrijorat am crezut ca a revenit enterocolita... Asa ca nu va neglijati bebei sunt f sensibili, nu le puneti sanatatea in pericol mai bine sa fie consultat si de al 2 lea medic, decat sa te trezesti cand o fi in stare mai grava. Sanatate multa tuturor.
kidz000488
Postat pe 31 Octombrie 2009 07:21
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 2 Aprilie 2010 19:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
alimentatia in timpul alaptarii 16 De la: office_salinasusesi_ro 14 Aprilie 2010 12:23
Calciu 36 De la: office_salinasusesi_ro 12 Februarie 2010 12:24
Bebei nascuti in iulei 1 De la: mistyka 3 Noiembrie 2009 17:05
SALINA ARTIFICIALA SUSESI TIMISOARA 1 De la: office_salinasusesi_ro 14 Februarie 2010 00:27
ruperea turtei la fetite 2 De la: horobeanu 23 Noiembrie 2009 20:00
Setari Cookie-uri