Pretentii la mancare?

Baietelul meu de 8 luni nu accepta altceva inafara de lapte, cereale, iaurturi si fructe...I-am facut supite si supe-creme, pireuri si....le-am aruncat nu vrea deloc...si se stramba tare urat daca reusesc sa ii bag putin in gurita. Spre disperarea mea am pus si putina sare, am zis ca poate asa o sa ii placa; nu a mancat nici asa. Poate a mai trecut cineva prin asta si a reusit sa il convinga sa pape?
anflo
Postat pe 20 Februarie 2009 11:23
de obicei un aliment nou se introduce atunci cand copilului ii este foame si chiar daca se stamba la inceput ca e normal sa faca asa poti fi multumita daca ia cateva lingurite adica 2-3 azi 3-4 maine si uite asa mai departe asa am inceput si noi nu-ti imagina ca a mancat nu stiu cat la inceput iar in ceea ce priveste supa incearca sa-i veriezi legumele de exemplu lui sebi nu-i place daca-i pun prea multa telina sau un morcov mai mare ii pun tot timpul unul micut iar in ce priveste sarea nu-ti recomand sa o folosesti asta daca nu vrei sa-l imbolnavesti de rinichi
pupici si pofta buna in continuare
SEBY1YEAR
Postat pe 20 Februarie 2009 11:31
Am sa mai insist, poate - poate...Stiu ca nu e buna sarea, am pus atunci ca sa vad daca ii place cu sare. Oricum, nu a mancat nici asa.
Merci de raspuns
anflo
Postat pe 20 Februarie 2009 11:44
lasa-l in pace, nu-l forta. lasa-l o saptamana in pace si pe urma incearca iar. eventual ia o jucarie de plastic cu el la masa si papati toti 3 (si tu, si jucaria, si bb), la noi a mers cu jucariile. sau da-i de pe degetul tau mancarea. sau fa ceva sa il distreze si sa rada si pe urma da-i o lingurita, mai distrati-va iar, mai luati o lgt...
ruschita
Postat pe 20 Februarie 2009 12:17
sa sti ca si andrei abia la 10 luni a inceput sa pape mancarici, iar acum ca l-am intarcat iara nu mai papa decat cereale cu lapte, fructe, branza, cascaval, masline, carne fiarta GOALA, paine, placinte, biscuiti, acum a inceput sa mai guste sucuri de mar cu morcov facut in casa. trebuie sa ai randare si sa cauti o cale de a-l face sa manance de placere, ca daca il fortei sau il bruschezi, si mai tare i se scarbeste si nu rezolvi NIMIC, ba dimpotriva (stiu asta si de cand eram eu copil si ma obligau sa mananc, si de la Andrei ca tot asa a zis o pediatra f "desteapta" ca nu exista sa nu vrea el sa pape, inseamna ca nu stiu eu sa ii dau. si am incercat sa il "fortez", si nu a mai vrut nici ce vrusese inainte.
ruschita
Postat pe 20 Februarie 2009 12:19
ruschita ce paine si placinte-i dai?
SEBY1YEAR
Postat pe 20 Februarie 2009 12:32
paine i-am dat si alba si neagra, dar paine simpla nu cu seminte de nu stiu ce sau cu cartofi, asta nu i-am dat.

placinta i-am dat facuta in casa, placinta cu branza si placinta cu mere. Fac foaia din 3 cani de faina, o cana de lapte, o cana de ulei, o cana de zahar, 3 oua, un praf de copt. Sau pandispan. Cica oti sa ii faci si clatite in tigaie de teflon, dar Andrei doar se uita la ele , le face fashii si ride nu papa deloc (inca)
ruschita
Postat pe 20 Februarie 2009 12:46
merci de reteta o sa-i pun doar galbenusul ca nu are 1 an si fara praf de copt sper sa creasca iar despre paine am auzit n-spe mii de comentarii desi el papa 1/4 felie dimineata cu unt de vreo luna si ii place la nebunie
SEBY1YEAR
Postat pe 20 Februarie 2009 12:52
noi avem deja un an si 5 luni...
ruschita
Postat pe 20 Februarie 2009 13:14
Chiar am sa ii dai si eu painita cu unt, poate papa...Al meu e slabut rau are 8.500 la 8 luni nu are deloc burtica; nu stiu ce sa ii mai dau sa pape..am primit carticele de la cineva de aici pe forum, am sa ma uit prin ele, poate ma "inspir" de acolo
anflo
Postat pe 20 Februarie 2009 20:26
si la ce iti tb sa fie gras?daca e sanatos, toate analizele ok, dr nu zice ca are nimic, lasa-l in pace. si andrei la un an si 5 luni are abia 10 kile (nici alea stabile), dar toate analizele sunt ok asa ca noi (si dr inclusiv) suntem multumiti
ruschita
Postat pe 20 Februarie 2009 21:22
Buna,doamnelor!Nu esti singura al carei copil nu mananca.si al meu e nazuros.Toti ai mei spun ca seamana cu mine leit din punctul asta de vedere.Cand venise vremea piureurilor,pe la6-7-8luni,manca orica.Imi amintesc ca ii faceam cartof pasat cu ardei copt pasat si manca de rupea,sau ca desert ii inmuiam caise de cu seara si i le dadeam prin blender,simple sau cu alte fructe.Sau nici nu-mi mai aduc aminte cate piureuri de legume.Apoi a fost faza a 2-a in care ne aflam si acum cand avem 2 ani si 4 luni,cand nu mananca decat la 11:30 branza de vaci(facuta in casa-daca vreti va spun ''reteta''!) si iaurt si putina smantana,cateodata,de care nu s-a plictisit de atata timp,apoi dupa amiaza ceva fructe,apoi seara o supa facuta de mine in care ii pun toate legumele(ceapa,ardei gras,morcov,pastarnac,conopida,brocoli,dovleac)si taitei sau fidea si o fac mai groasa ca pe o tocana.Pe asta o mananca toata,ii place.Dar alte feluri de mancare nu.Am incercat toate tertipurile,nimoic!De vreo cateva zile am observat ca mannca placinta de mere facuta de mine.Specific mereu facuta in casa,pt ca nu-i dau nimic de cumparat.Asa ca...asta e!Cum spuneaq ruschita,nu trebuie sa-i fortam.Toate la timpul lor.Va pup!
davinti
Postat pe 20 Februarie 2009 21:35
Pai nici analizele nu sunt bune...a iesit anemie II, de asta imi fac griji. Ca orice mama, mi-as dori sa il vad un pic mai grasunel, sa am ce papa la el
anflo
Postat pe 20 Februarie 2009 21:47
I-as putea da si smantana? Nu i-am dat pana acum.
anflo
Postat pe 20 Februarie 2009 21:49
SI nici apa sau ceai nu vrea....il mai pacalesc cu seringa de la sirop, dar rar...si eu zic ca la 8 luni ar trebui sa bea in fiecare zi cate un pic, chiar daca il alaptez,mai ales ca nici eu nu prea beau lichide.
anflo
Postat pe 20 Februarie 2009 21:51
8500 de grame la 8 luni efoarte bine, media e de 8 kg. cum a mai spus cineva mai sus, anflo nu esti singura care a trecut prin perioada mofturilor... la mine mai reuseam sa+l fac sa manace daca aveam musafiri, il mai dadeam o jucarie care sa+l tina ocupat si sa+l pacalesc... Apa tot asa bea si al meu putina pana pe la 10 luni, cand a inceput sa bea singur din cana cu cioc fara supapa.
rabdare si atentie sa nu+i introduci mai multe alimente in acelasi timp.
Ruschita, painea neagra are cantiatte mare de acid fitic si impiedica absorbtia sarurilor, indicata pt copii e painea integrala sau alba.
a1_23
Postat pe 20 Februarie 2009 22:10
anemia (nr scazut de globule rosii in sange, nu?) n-are nici o treaba cu cat de gras e el. din cate stiu eu cea mai frecventa anemie e din lipsa de fier (feripriva). deci incearca la primavara ceva spanac etc. carne de vita...
ruschita
Postat pe 20 Februarie 2009 22:42
da, nu stiam , Boaba, ca painea neagra nu e buna. scria in "mama si copilul" ca la varsta asta poti incerca si painea neagra. i-am dat si a papat. dar tot alba luam in general (ca e si mai ieftina si se gaseste si mai usor), si daca tu zici ca e mai bine alba ramanem la varianta paine alba.
ruschita
Postat pe 20 Februarie 2009 22:44
Aha...Nu am stiut ca nu au treaba una cu alta; nici nu pot sa le stiu pe toate. Dar de cand am copil am invatat o multime de lucruri...ma mir cum de le pot tine minte pe toate
anflo
Postat pe 21 Februarie 2009 00:03
daca e anemie medicul de familie trebuie sa+ti dea o reteta ca sa+i dai fier
a1_23
Postat pe 21 Februarie 2009 00:30
nici eu nu stiam chestia cu painea neagra oricum nici nu i-am dat ca nu am gasit oricum ramanem la alba deocamdata si anflo stai linistita nu te mai stresa ca e slab copilul ca e la greutatea normala eu ma plang ca al meu e prea grasut si am grija mereu ce-i dau sa manance oricum acum suntem in perioada dintisorilor si mananca mai putin si ne-am mai luptat si cu diareea cateva zile oricum a trecut dar dintisorii de dus dor mai tare si e normal sa fie mai sensibil in perioada asta
SEBY1YEAR
Postat pe 21 Februarie 2009 10:36
Mi-a dat Ferrum Haussman, prima sticluta i-am dat cate 6 picaturi de 2 ori pe zi, acum suntem la a 2-a sticluta, cate 5 pic de 2 ori/zi.
anflo
Postat pe 21 Februarie 2009 12:28
Abia ce i-au iesit 2 dintisori de sus si nu prea l-au deranjat, doar ca avea intre 37,5 - 37,9...poate de la dinti. Sper sa reactioneze la fel si la restul dintilor, ca eu ma consum tare cand vad ca il doare ceva.
anflo
Postat pe 21 Februarie 2009 12:33
deci ti l-a dat de ceva vreme, nu ieri-alaltaieri. atunci de ce te temeai sa nu fie anemic din cauza ca e slab? nu era clar ca daca ti-a dat sa iei fier, e din cauza lipsei de fier? Whatever. Ssanatate sa fie!
ruschita
Postat pe 21 Februarie 2009 12:34
Pai am zis ca nu stiam ca nu are treaba faptul ca e slab cu anemia De acum am sa stiu.
anflo
Postat pe 21 Februarie 2009 12:37
anflo problema cu dintisorii de sus avem si noi ca nici azi noapte nu a dormit si febra a facut si sebi cand i-au dat dintii de jos nu a fost nici un fel de problema l-am dat intr-o zi cu calgel si atat
doctorita de familie a zis aseara ca cei de sus dor putin mai tare si din cauza lor mi-a facut si diaree si febra
SEBY1YEAR
Postat pe 21 Februarie 2009 12:40
si noi facem diaree febra cand ne ies dintisorii si cand facem vaccinul
silviatatu
Postat pe 12 Aprilie 2009 13:01
buna, suntem noi pe forum (mihaela si gabriela), si noi avem probleme cu mancarea ar puta cineva sa ne ajute cu o CARTE DE BUCATE PT BEBICI, VA RUGAM, MULTUMIM! adresa mail mihaelagogontea@yahoo.com
andreea_dor
Postat pe 22 Aprilie 2009 09:53
vezi ca este un topic unde poti cere aceste carti.
SEBY1YEAR
Postat pe 22 Aprilie 2009 17:13
mihaela vezi ca ti-am trimis eu niste carticele ast ema-il daca le-ai primit
silviatatu
Postat pe 22 Aprilie 2009 23:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
HomeClean - Servicii de Curatenie Constanta 2 De la: melania 30 Decembrie 2008 08:56
Constipatie 33 De la: claudiasimonblue 21 Martie 2010 12:50
prematuri 29 De la: chanty 20 Aprilie 2010 20:58
Ofer servicii bona Bucuresti 8 De la: garbo207300 28 Mai 2011 19:06
In vacanta 7 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 23:57
Setari Cookie-uri